#

Забудовники з Приіпріння проти забудовників з Києва: хто забере Коцюбинське собі?

27.10.2021 09:09
Забудовники з Приіпріння проти забудовників з Києва: хто забере Коцюбинське собі?
НПП "Голосіївський"

Тема забудови навколо столиці актуальна як ніколи. На фоні стрімкого здорожчання енергоносіїв та вартості будматеріалів – ціна за квадратний метр нерухомості у більш-менш надійних забудовників перевалила за тисячу доларів. Експерти говорять, що очікувати на велике зменшення цін не уже варто, скоріше навпаки. А коли є можливість захопити тисячі гектарів землі – забудовники не зупиняться ні перед чим, аби тільки досягти свого. "Моя Київщина" розбиралася з проблемою Коцюбинського, де протистояння між зацікавленими сторонами триває понад 10 років

Варто розуміти, за що точиться боротьба. Мова йде про 3 тисячі гектарів лісу, який перебуває у межах Києва. Дану територію - фактично зелена зона - яка відокремлює столицю від населених пунктів області - обслуговує комунальне підприємство столиці "Святошинське ЛПГ". Ідея забудувати висотками цю територію з’явилася дуже давно, але реалізувати такий проєкт не просто – заважають місцеві жителі.

Зауважимо, що навколо селища в лісах розміщувалася військова частина, яку на початку 2000-х розформували, а боєприпаси вивезли. Тодішньому керівництву Коцюбинського пропонували розширювати межі селища за рахунок частини. Ця процедура була довгою і складною, але відбулася б в законний спосіб. Натомість депутати Коцюбинської селищної ради в 2008 році роздали собі та підставним особам 501 земельну ділянку поза межами населеного пункту, чим грубо порушили законодавство України.

Наразі прокуратура повернула частину земельних ділянок, але цей процес затягується в судах, тому існує ризик, що там почнуться будівельні роботи в будь-який момент. Для того, щоб уберегти ліс від забудови, йому було надано особливий статус – він увійшов до складу Національного природного парку "Голосіївський". Таке рішення було прийнято в.о. президента після Революції Гідності Олександром Турчиновим, але не без тиску місцевої громади. Одним із лобістів цієї історії був тодішній перший заступник голови Адміністрації Президента Віталій Ковальчук. Інтерес останнього простий – у Коцюбинському проживають близькі родичі, тому він вирішив уберегти територію від забудови.


Важливим є питання розташування Коцюбинського – це фактично частина Києва, але юридично ,– область. Дійсно, мешканці селища мають єдине сполучення із зовнішнім світом завдяки трасі до Києва, тому є великі незручності з наданням медичних послуг, швидкістю доїзду співробітників поліції та пожежних. Питання приєднання Коцюбинського до Києва назрівало давно, але штучно гальмується на різних рівнях. Зараз цим намагаються скористатися місцеві "бариги", які традиційно при владі представляють інтереси забудовників.

Раніше ініціатором приєднання Коцюбинського до Ірпеня публічно виступав Володимир Карплюк, завдяки чому постійно опинявся у центрі скандалів. Після офіційного відходу від політичних справ він знову зайнявся бізнесом. Зараз Карплюк керує двома великими фірмами, які активно забудовують Ірпінь та Вишневе. Для забудовників Коцюбинське дуже привабливе, насамперед через відстань до Києва та територію, що зараз має вигляд лісу, яку можна легко "продати" інвестору.

Але попередні спроби приєднати Коцюбинське до Ірпеня були не законними – відсутні дотичні межі між населеними пунктами. Та й колишня голова селища Коцюбинське Ольга Матюшина була непідконтрольна оточенню Карплюка. Саме тому вся країна спостерігала епопею зі зривом початку опалювального сезону в Коцюбинському у 2018 році; зміна влади у селищі відбувалася настільки часто, що жителі навіть не знали, хто насправді голова. Останнім на цій посаді утримався представник "Нових облич" Сергій Даніш.

На останніх місцевих виборах 2020 року Даніш балотувався в мери і переміг від президентської партії "Слуга народу", але й зараз орієнтується на Карплюка. Франшиза "слуг", якою приторговував нардеп Олександр Дубінський, перекрила весь негатив, що у місцевих асоціювався з "Новими обличчями". Проте кулуарно впливає на подальший розвиток селища саме Карплюк, який контролює частину місцевих депутатів.

Але Матюшина і компанія нікуди не поділися. Фронтменкою іншої сторони протистояння виступає журналістка Ірина Федорів. Разом з іншими активістами вони відстоюють позицію приєднання Коцюбинського до Києва. Відповідно, їх звинувачують у лобіюванні інтересів київських забудовників, які також не проти зводити висотки навколо селища.

Зараз історія протистояння київських та ірпінських забудовників отримала новий виток. На сесії Київської облради 9 вересня 2021 року депутати прийняли рішення "Про затвердження Схеми планування території Київської області". Опираючись саме на цей документ, Бучанська райрада затвердила "Проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Коцюбинське Київської області". Фактично ідея, яка стоїть за цим рішенням - захопити ліс.

Цікавий момент – під час підготовки рішення райради розгорівся конфлікт між Анатолієм Гуньком (контролює через дружину Київську облраду) та Андрієм Мотовиловцем – офіційним головою Київського обласного осередку "Слуги народу". При цьому Мотовиловець особисто агітував місцевих "слуг" голосувати. Окрім "зелених" дане рішення підтримали депутати від "Нових облич", "Батьківщини" та ОПЗЖ. При цьому Гунько виступав проти такого рішення, проте не заради збереження лісу - у цій ситуації він підіграє Кличку та столичним забудовникам.

Цікаво, що офіційно за приєднання Коцюбинського до Києва виступає Ярослав Москаленко – нинішній депутат Київської облради від "За майбутнє", а в минулому – народний депутат. Рішення облради щодо планування територій Москаленко підтримав, а от фракції "ЗМ" у Бучанській райраді заборонив голосувати за скандальне рішення. Але парадокс полягає у тому, що Москаленко міг вирішити проблему приєднання Коцюбинського до Києва тоді, коли головою КОДА був підконтрольний йому Олександр Горган.

Маючи всю повноту виконавчої влади в області, Москаленко мав можливість поставити фінальну крапку в цій історії. Але результату немає й по цей час. Натомість він знову говорить за необхідність приєднання Коцюбинського до Києва, аби підіграти забудовникам Кличка і зайти в переговори з мером столиці на тему майбутніх виборів.

Головна ціль Москаленка - поторгуватися, показати свою значущість. От він і крутить Коцюбинським як циган сонцем.

На іншому (а може, й на тому ж) боці стоять представники "Нових облич", які лобіювали рішення по Коцюбинському через Київську облраду та Бучанську райраду. Забудовники з Ірпеня протягують незаконне рішення через "ручних" депутатів, що в подальшому поставить жирну крапку на політичній кар’єрі останніх. Вочевидь, єдине правильне рішення зараз – зібратися на сесію і врегулювати це питання. Інакше сторони конфлікту знову будуть доводити свою правоту в судах, штучно затягувати розгляд, аби якнайдовше тримати статус землі в "підвішеному" стані.

Джерела в оточенні Віталія Кличка розповіли про рішучість мера столиці щодо Коцюбинського. Не дивлячись на проблеми з Банковою та імовірність втрати посади голови КМДА (наразі Офіс Президента взяв паузу щодо цього питання), Кличко готовий кинути чималі ресурси, щоб не віддати Коцюбинське, а з ним і частину столичних лісів, забудовникам Карплюка. Адже у Кличка є свої забудовники.

Парадокс ситуації полягає в тому, що чим довше приірпінські забудовники чублятимуться зі столичними, тим довше простоїть ліс. Тому хай воюють, витрачаючи ресурси та сили...

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст