#

Начальник Білоцерківського відділу поліції Михайло Пелех: Цього року спостерігаємо зниження загального рівня злочинності

21.07.2020 08:12
Начальник Білоцерківського відділу поліції Михайло Пелех: Цього року спостерігаємо зниження загального рівня злочинності
Михайло Пелех

Про резонансні справи в найбільшому місті Київської області та проєкти, які реалізують правоохоронні органи, "Моя Київщина" поспілкувалася з очільником Білоцерківського відділу поліції Михайлом Пелехом

- Нещодавно під натиском активістів прокурор Білої Церкви таки дав доручення поновити розслідування кримінальних справ щодо забруднення ріки Рось концесіонером ТОВ "Білоцерківвода". Насамперед хотілося би дізнатися, на якій стадії наразі перебуває розслідування цих справ?

Під час досудового розслідування справи не закриті, заплановане проведення інженерно-екологічної експертизи, для якої буде здійснено відбір проб води з річки Рось разом із представниками Департаменту забезпечення діяльності, пов’язаної з небезпечними матеріалами. Робота не стоїть. Але мушу сказати, що зазначені експертизи не так швидко проводяться, у черзі ми можемо стояти навіть два місяці. Наприклад, якщо говорити про хімічні експертизи по наркотиках, то фахівці, які цим займаються, наразі перебувають на самоізоляції. Ніхто, крім них, не зможе цього зробити. Якщо ж у заявників виникають запитання щодо річки Рось, то хочу зауважити, що я як керівник досудового слідства лише забезпечую взаємодію між слідством та іншими нашими відділами, тому з цим питанням раджу звернутися до керівника слідчого відділу.

- За інформацією очільника поліції Київщини Андрія Нєбитова, некомплект кадрів по області складає 21%. Яка ситуація з недобором кадрів у Білій Церкві?

- У нас по штатному розпису – 431 співробітник, а по списку числиться 399 чоловік. Отже, некомплект складає 38 людей, зокрема в кримінальній поліції, слідстві, відділі реагування патрульної поліції та серед дільничних офіцерів. Як бачимо, критичного недобору немає. Є також приємна новина: минулого тижня до нас після закінчення Національної академії внутрішніх справ прибуло 18 курсантів. Їх розподілили у всі білоцерківські відділення, а також у місто Узин. І це суттєве підсилення, адже ліпше буде молодий співробітник, із якого можна зробити досвідченого спеціаліста, ніж некомплект. Невдовзі також розпочнеться новий конкурс, тому ми проводимо бесіди та запрошуємо на службу в поліцію.  

- Чи траплялися за останній час звільнення недобросовісних співробітників, які себе якось скомпрометували?

- За останні півроку по "негативу" у нас звільнено 3 співробітники, щодо яких було проведено службове розслідування. Варто зазначити, що в комісію ми обов’язково включаємо й обласний апарат, а саме Інспекцію по особовому складу та внутрішньої  безпеки. Тобто, якщо ми самі виявляємо таких співробітників, то нічого не приховуємо, а проводимо перевірку та відразу звільняємо, якщо є на те підстави.

- Яка в Білій Церкві криміногенна ситуація? Яких видів злочинів побільшало, а яких поменшало за останнє півріччя?

- Порівняно з 2019 роком є зниження загального рівня злочинності на 4%, тобто на 60 злочинів, зокрема тяжких на 7%. Кількість розкритих справ збільшилася, що можна побачити за такими показниками: за 2018 рік було розкрито 272 крадіжки, за 2019 - 230, а вже за поточне півріччя 2020 року в нас розкрито 213 крадіжок. Тобто, маємо позитивні результати роботи оперативників – за півроку, як за весь минулий рік. Розкажу ще про статистику: із 1 січня по 1 липня до єдиного Білоцерківського обліку було зареєстровано 21 732 заяви та повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення та інші події. Із них 3 053 за ознаками кримінальних правопорушень. Так, зареєстровано 1 вбивство – воно розкрите; тяжких тілесних ушкоджень зареєстровано 4 – усі розкриті; 1 зґвалтування – розкрито; 7 розбійних нападів –  усі розкрито. Зокрема, із 27 грабежів - розкрито 23, над 4 іншими ведеться робота. Хуліганств зареєстровано 3 – усі розкрито. За незаконне зберігання наркотиків зареєстровано 159 – розкрито 124, по іншим ведеться робота. До слова, із незаконного обігу було вилучено понад 8 кілограмів наркотичних засобів.

За моєю інформацією, Київська область є на першому місці по виявленню ОЗГ в Україні, тому заслуговує особливої уваги той факт, що на Білоцерківщині було виявлено дві організовані злочинні групи нашим слідчим відділом, оперативними співробітниками спільно із Службою безпеки України. Відповідно маємо результати: до суду вже направлено одне кримінальне провадження за ст 28 Кримінального кодексу України, інше провадження стосовно осіб, які займалися вимаганнями та реалізацією зброї, плануємо направити до суду найближчим часом.

- У Білій Церкві віднедавна працює пілотний проєкт "Поліна", покликаний на боротьбу із домашнім насиллям? Наскільки успішно він працює? Які вже є результати?

- Так, цей пілотний проєкт запроваджений у Білій Церкві, але на даний час він уже має іншшу назву. Наразі це мобільна група реагування на факти вчинення домашнього насильства, що знаходиться на цілодобовому чергуванні та складається зі співробітників превентивної служби нашого відділу і працівників батальйону патрульної поліції.

За поточне півріччя було здійснено 1 020 виїздів на повідомлення про випадки вчинення домашнього насильства. Із цих виїздів у 481 випадку інформація про домашнє насильство підтвердилася. Було складено 89 протоколів про адміністративне правопорушення, внесено 184 заборонних приписи щодо кривдників, до яких застосовано наступні заходи: зобов’язання залишити місце проживання постраждалої особи – 66, заборона на вхід та перебування у місці проживання постраждалої особи – 42, заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою – 134. Зокрема, було проведено близько 250 профілактичних бесід за допомогою психологів і співробітників, які проходили спеціальне навчання.

- Говорячи про домашнє насильство, не можна не згадати нещодавню історію, коли вітчим напідпитку викинув свого пасинка з вікна. Яка наразі доля чоловіка?

- Так, добре пам’ятаю цей випадок, адже тоді особисто виїздив на місце події. Зараз підозрюваний чоловік перебуває в слідчому ізоляторі. За даним фактом внесено відомості до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 15, ч. 2. ст. 115 Кримінального кодексу України. Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 10 до 15 років, або довічне позбавлення волі. Але це вже буде вирішувати суд.  Того ж дня, коли чоловіка затримали, йому було повідомлено про підозру, суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб. Наразі досудове слідство триває, проводяться усі необхідні процесуальні дії для того, щоб якнайшвидше скерувати кримінальне провадження до суду.

- А раніше цей чоловік притягувався до відповідальності за якісь правопорушення чи домашнє насильство?

- Було, але без криміналу. Він двічі притягувався за дрібне хуліганство.

- Нещодавно поблизу Білої Церкви відбулась масштабна пожежа на ячмінному полі. Чи стала вона причиною підпалу? Адже багато хто схиляється саме до такої версії…

- Я також особисто виїжджав на цю пожежу. Сказати не можу, чи йде мова про підпал, адже в нас поки що немає акту ДСНСників. При огляді не виявили чогось такого, щоб вказувало би на підпал. Можу сказати, що горіло не з середини поля, як зазвичай буває у випадку підпалу, але ми цього не виключаємо. Взагалі причиною пожежі може бути й звичайний недопалок, але, поки в нас немає акту, говорити про підпал ми не можемо. Наразі майнова шкода встановлюється.

- Чи є у вас інформація про обіг нелегальної зброї на території Білоцерківщини?

- Коли є інформація в оперативників або ж звернення людей, ми невідкладно проводимо оперативні дії. За останній час, коли проводилися масові обшуки, було вилучено чимало зброї. Усього за поточне півріччя різного виду зброї та вибухівки було зареєстровано 18, із яких 15 особам було повідомлено про підозру. Із незаконного обігу вилучено 6 одиниць, зокрема 5 пістолетів і один обріз рушниці. За порушення адміністративного законодавства у власників мисливської вогнепальної зброї вилучено 7 одиниць. Також було анульовано дозвіл на носіння та зберігання зброї. Здебільшого це пересічні люди, які зберігають зброю для безпеки.  Кримінальної зброї за це півріччя зареєстровано не було.

- Як поліція працює у напрямку дотримання умов карантину громадянами? Зокрема цікавить, яка робота ведеться з перевізниками?  

- Ми складаємо на водіїв протоколи, але переважна їх більшість складається батальйоном патрульної поліції Білої Церкви, які обслуговують місто. Ми ж обслуговуємо суто Білоцерківський район. Так, щоденно проводимо інструктажі, навіть якщо це нічна зміна. Коли патруль бачить, що в маршрутному автобусі люди їдуть без масок або ж маршрутка переповнена пасажирами, на перевізника відразу складається протокол. Якщо ж людина йде без маски, то тут більше  застосовується профілактика.

Останній випадок: протокол було складено на пересічного громадянина, який зайшов без маски в магазин. Продавчиня зробила йому зауваження, запропонувала маску – той відмовився. Продавець викликала оперативну групу, що приїхала та склала на нього протокол. Тобто, якщо людина не реагує на попереджувальні заходи, іншого варіанту немає. Інша справа, коли це великий магазин, де група людей ходить без масок, тоді складаємо протокол на директора цього магазину. Нещодавно склали протокол на виконуючого обов’язки директора однієї зі шкіл, яка попри заборону зібрала дітей.

- Як відзначили 5 річницю зі створення Національної поліції України?

- Без помпезності, у межах інструктажу, який ми проводимо на свіжому повітрі. Нас привітала міська рада, районна рада та райдержадміністрація. Цього дня було відзначено найкращих працівників, яких ми привітали. Тим паче, що напередодні святкування дня поліції були такі свята як день слідства та день дільничного офіцера поліції.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка