#

Начальник Центральної юстиції Кирило Міненко: Комунальні платежі під час війни не стягуватимуться у примусовому порядку

23.09.2022 08:55
Начальник Центральної юстиції Кирило Міненко: Комунальні платежі під час війни не стягуватимуться у примусовому порядку
Кирило Міненко

"Моя Київщина" поспілкувалась із начальником Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кирилом Міненком про те, як працює виконавча служба під час війни, які категорії рішень не виконуються, та що робити, якщо колектори вимагають повернення коштів за мікрокредитом

Кирило Міненко очолив Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ) у грудні 2019 року. До цього 10 років працював у системі нотаріату: спочатку приватним нотаріусом, а потім керівником Управління нотаріату столичної юстиції.

- Виконавча служба – це орган, який безпосередньо займається стягненням коштів із боржників. Які рішення під час війни не виконуються та які останні новації у цій сфері?

- Із нещодавніх ініціатив у сфері виконання рішень – Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений парламентом Закон №7317 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності приватних виконавців та примусового виконання судових рішень, рішень інших органів (посадових осіб) у період дії воєнного стану», яким забороняється примусове виконання виконавчих написів нотаріусів та перевірки приватних виконавців. Що змінюється? Дозволяється користування зброєю без обмежень.

Підписаним законом зупиняється дія постанов державних виконавців про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, спорядженими гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії. Станом на серпень 2022 року у Київській області було накладено майже 7,5 тисяч таких заборон.

Також, у зв’язку з новаціями, доступна добровільна оплата заборгованості підприємствами «оборонки» та військовими частинами (крім боргів перед державою), примусового стягнення з таких підприємств не буде.

Зупиняється у період дії воєнного стану вчинення виконавчих дій у виконавчих провадженнях з виконання рішень, боржниками за якими є підприємства оборонно-промислового комплексу, визначені в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, органи військового управління, з’єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, які входять до складу Збройних Сил України.

Разом з тим, дія вказаної заборони не поширюється на рішення щодо сплати боргів на користь держави, органів Пенсійного фонду України, інших державних цільових фондів, а також на рішення про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення. Крім цього, підписаним документом забороняється у період дії воєнного стану примусове виконання виконавчих написів нотаріусів.

- А що стосується діяльності приватних виконавців?

По-перше, зупиняються до припинення або скасування воєнного стану в Україні встановлені частиною першою статті 40 цього Закону строки розгляду Дисциплінарною комісією подань про притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності та прийняття рішення про застосування до приватного виконавця дисциплінарного стягнення.

По-друге, відомості, які згідно з цим Законом підлягають внесенню до Єдиного реєстру приватних виконавців України, у разі відсутності технічної можливості для їх внесення вносяться Міністерством юстиції України після настання такої можливості.

- Скільки сягнула виконавча служба із жителів Київщини в цьому році?

- Тут не можна говорити, що саме з жителів Київщини, тому що сюди відноситься різні категорії боржників: фізичні та юридичні особи, боржники по аліментах, штрафах, податках тощо. Наприклад, із січня по липень 2022 року було стягнуто та перераховано до державного бюджету 36 млн грн.

Станом на початок серпня 2022 року ДВС Київщини стягнули майже 164 млн грн. аліментів. За весь 2021 рік, для порівняння, 300 млн грн. Стосовно заборгованості по заробітній платі, то лише за липень 2022 року було стягнуто 1,5 млн грн. Принагідно додам, що тенденції до стягнення заборгованості по заробітній платі з кожним роком все зменшуються. Роботодавці розуміють, що безпідставна невиплата заробітної плати більше двох місяців карається відповідно до Кримінального кодексу. А в час війни – це взагалі справа честі.

- Із початку війни боржникам, які заборгували менше 100 тисяч гривень, дозволили користуватись заблокованими картками. На скільки довго це послаблення триватиме?

- Так, це пом’якшення пов’язане із життєво необхідною потребою громадян і триватиме до закінчення воєнного стану в державі. Проте, навіть якщо заблокована картка була єдиним стимулом для виплати, наприклад, аліментів, все-таки закликаю подумати про добровільну оплату боргів, адже вони не спишуться та нікуди не зникнуть самостійно.

- Користувачам додатку "Дія" видно, що на них відкрито виконавче провадження. Розкажіть детальніше про таку опцію.

- Так, це максимально зручно. Користуватися "Дією" можна не тільки для того, щоб показувати зелені ковід-сертифікати. Там є розділ виконавчого документу, що з’являється автоматично. Для перегляду штрафів за порушення ПДР також є сервіси МВС і телеграм-боти. Наприклад, у "Кабінеті водія" можна зареєструвати транспортний засіб, навіть якщо Ви не є його власником. Це зручно, коли водій користується чиїмось автомобілем, або хочете просто оплатити штраф за дружину.

- Я так розумію, що нотаріуси часто співпрацюють з колекторськими фірмами? Чи змінилось щось під час війни?

- Якщо говорити стосовно виконавчого документу, то функції нотаріуса закінчуються на тому, що він вчиняє виконавчий напис на борговому документі, що передбачений порядком. Проте наголошую, що виконавчі написи на кредитних договорах, які не посвідчені нотаріально, не вчиняються. Тобто, виконавчі написи неможливі на тих договорах, які багато хто підписує у якихось офісах, що розкидані по містах. Якщо на документі стоїть печатка установи, це ще нічого не означає. До того ж, виконання таких написів не відбувається у примусовому порядку органами ДВС чи приватними виконавцями.

Стягнути борг можливо, але у судовому порядку на користь тієї організації, якій Ви заборгували. Проте, цим уже займається не юстиція.

Якщо говорити про загальну практику, то у першу чергу це документи, що посвідчені нотаріально: кредитний або іпотечний, договір із розстрочкою платежу (якщо передбачено, що кредитор потім може стягнути борг за допомогою виконавчого напису). Нотаріус вчиняє виконавчий напис і боржник може звернутися до будь-якого виконавця. У такому випадку і колектори не потрібні.

Якщо ми позичаємо кошти, то звісно ж хочемо, щоб їх повернули. Є абсолютно "біла" схема стягнення боргу. Згідно Цивільного кодексу, зобов’язання має бути виконано належним чином: позика повертається в тому обсязі та валюті, про яку домовлялися сторони.

- Це особливо актуально щодо мікрокредитів, які беруть громадяни та не повертають кошти вчасно. Коли приватний чи державний виконавець блокує рахунки, але особа не погоджується з цим, яким чином можна скасувати виконавче провадження та не платити великі суми?

- Розглянемо випадок, коли борг не був погашений, а кредитна установа нарахувала великі відсотки. По-перше, наголошую, що вчинення виконавчих написів на кредитних договорах є незаконними. Нотаріуси їх не мають виписувати, а виконавці – виконувати. Тому в недобросовісних гравців ринку просто немає шансів. Без виконавчого провадження виконавці не блокуватимуть картки.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст