#

Начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов: Евакуюємо всіх, хто може та хоче

08.03.2022 09:55
Начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов: Евакуюємо всіх, хто може та хоче
Андрій Нєбитов

Бойові дії з російськими окупантами в межах столичного регіону тривають. Орки все ще не залишають надії прорватися до Києва. Про ситуацію на захоплених територіях, евакуацію мирного населення, боротьбу з диверсійно-розвідувальними групами та дезертирами "Моя Київщина" поспілкувалася з начальником Головного управління Національної поліції в Київській області Андрієм Нєбитовим

- Як поліція столичного регіону бере участь у протистоянні ворогу?

- Ще за декілька тижнів до початку збройної агресії російської федерації щодо України поліція перейшла на посилений варіант несення служби. Були утворенні відповідні цілодобові ситуаційні центри, які збирали усю інформацію, аналізували та давали можливість приймати своєчасні управлінські рішення.

Усі наряди були посилені: більшість працівників інтенсивно працювала на вулиці з метою протидії порушенням громадського порядку, а також виявлення осіб, схильних до здійснення кримінальних правопорушень.

Після вторгнення росії поліція почала працювати за такими напрямками: виявлення диверсійно-розвідувальних груп; несення служби на блокпостах; фільтрація та виявлення осіб, які скоювали злочини; виявлення осіб, які сприяють діяльності ДРГ, розставляють мітки, надають інформацію тощо; протидія мародерству; участь у відсічі збройної агресії піхоти супротивника, адже всі працівники поліції оснащені автоматичною зброєю.

Окрім цього, спецпідрозділи співпрацюють із територіальною обороною, ЗСУ України та мають важчу зброю, як-от: РПГ та інші засоби, які можуть знищувати бронетехніку противника. Також виконуємо й гуманітарну функцію. Це евакуація населення, гарантія їхньої безпеки, переправлення, а також убезпечення волонтерів, доставка людям медикаментів та продуктів харчування.


- Чи були випадки зіткнення з окупантами та диверсійно-розвідувальними групами?

- Так, були неодноразові випадки. На жаль, Київщина стала одним із центрів бойових дій. Однак завдяки захисникам, а це і ЗСУ, і територіальна оборона, і поліцейські, і ДСНС, і звичайні громадяни, столиця дотепер залишається фактично недоторкана (якщо не враховувати ракетні удари). Тому ворог на підступах застряг в Київській області, а ми продовжуємо утримувати ці межі. Звичайно, у цьому беруть участь і поліцейські.


- Якою є ситуація на захоплених територіях? Чи може поліція якось там працювати?

- Ситуація на захоплених територіях украй тяжка. Там усе на межі гуманітарної катастрофи, величезна кількість руйнувань, дуже багато людей із інвалідністю, хронічними хворобами тощо, а також і діти залишилися у підвалах. Вони не мають зв'язку, світла, води, їжі. На жаль, окупанти фактично знущаються з цих людей, адже не дають змоги вийти і покинути ці місця. До того ж є випадки розстрілу цивільного населення. У зв'язку з тим, що там немає ЗСУ і представників тероборони звичайні поліцейські не можуть там виконувати ніяких функцій, тому ми не можемо надати допомогу цим людям.

- Як показав себе батальйон поліції особливого призначення "Миротворець"?

- "Миротворець" показав себе так само, як і інші підрозділи-спецпризначенці та поліцейські. Я хочу сказати, що більшість складу "Миротворця" несе службу на Сході держави у складі ООС і виконує завдання, які перед ними ставить керівництво ООС. Усі, хто залишилися тут, наразі працюють на блокпостах.

- Наскільки ефективною є співпраця поліції з територіальною обороною на Київщині?

- Станом на зараз співпраця налагоджена добре. Ми створили на базі КОДА цілодобовий штаб, куди входять представники всіх силових структур і державних органів влади, зокрема й Червоного Хреста та інших благодійних організацій.

У цілодобовому режимі можна отримувати інформацію чи погоджувати практично будь-які питання, тому зараз ми залучили поліцейських на блокпости. На відміну від тероборони, у нас дуже давно вибудована чітка система як надання завдань, так і їхнього виконання, а найголовніше – звітування. Тобто комунікація в поліції налагоджена значно краще. Ми цим скористалися та посили блокпости поліцейськими, що дало нам змогу дуже ефективно співпрацювати з підрозділами тероборони.


- Наразі правоохоронці Київщини посилено займаються евакуацією людей із тих частин області, де ведуться активні бойові дії. Скільки громадян уже вдалося евакуювати та звідки саме?

- Я буду казати відверто: ми евакуюємо людей і з Макарова, і з Ірпеня, і з Бучі. Зараз евакуюємо людей із Лютіжа, Демидова. Тобто намагаємося працювати там, де це можливо.

Варто додати, що все це відбувається за підтримки місцевих органів влади, депутатів обласної ради, місцевих депутатів і голів ОТГ, що дуже важливо. Скажу чесно, ми не рахували скільки людей уже вдалося врятувати, але намагаємо вивезти максимальну кількість. Евакуюємо всіх, хто може та хоче покинути територію бойових дій.


- Якою є ситуація з дезертирами? Скільки вже спіймали та чи допомагають у цьому працівникам поліції місцеві?

- Звичайно, ми контролюємо ситуацію. Для цього в нас є Головна інспекція та Управління внутрішньої безпеки, які працюють над дотриманням дисципліни та дивляться за особами, які можуть ухилятися від виконання службових обов'язків.

По всій Україні налагоджена така співпраця, що працівник може безпідставно опинитися в іншій області. Наприклад, один із працівників був виявлений у Житомирській області. Виявилося, що він транспортував пораненого в результаті мінометного обстрілу (важка черепно-мозкова травма) працівника поліції з Макарова. Ми оперативно обмінюємося цією інформацією.

Хочу сказати, що дезертири, які ухиляються від служби у складний для країни період, під час військового стану, будуть однозначно звільнені з ганьбою, підкреслюю з ганьбою, із лав Національної поліції. Це ж стосується осіб, які будуть грубо порушувати дисципліну, тобто вживати алкоголь і таке інше.

- Із початку повномасштабного вторгнення росії в Україну помітно активізувалися мародери. Яку кількість спіймали у столичній області та яке покарання очікує на цих осіб?

- Раніше покарання було як за звичайну крадіжку, тобто до 7-8 років позбавлення волі, але зараз внесли зміни в Закон. Депутати Верховної Ради наполягають, що покарання має бути аж до пожиттєвого позбавлення волі, адже ми розуміємо, що в тяжкий для країни час мародери намагаються скористатися цим.

На Київщині правоохоронці затримали понад 30 мародерів, які намагалися скоїти кримінальне правопорушення. Звичайно, ми цю роботу будемо продовжувати й максимально жорстко реагуватимемо.

Наприклад, в аеропорту "Бориспіль", коли багато людей заїхало нібито для захисту аеропорту від збройної агресії російської федерації, а насправді з митних складів викрали комп'ютерну техніку на суму понад 10 мільйонів. Окрім цього, вони заволоділи транспортними засобами залу офіційних делегацій, тобто майном держави, і намагалися на них виїхати з території аеропорту, але були зупинені працівниками Нацгвардії та поліції. Мародери намагалися чинити збройний опір, у результаті чого одного з них було поранено, а ще одного вбито.

Інших 25 людей, яких ми затримали, зараз перебувають в Бориспільській виправній колонії № 119 в Мартусівці.



- Як зараз вирішуються ДТП, ураховуючи ситуацію?

- Залежно від ситуації. Звичайно, у районах бойових дій ДТП не оформлюються й поліцейські послуги не надаються, але в усіх інших районах, як правило, правоохоронці працюють у звичайному режимі. Але хочу сказати, що кількість ДТП зведена фактично до 0, бо дуже мало транспорту, люди виїхали або сидять вдома та побоюються виїжджати на вулиці, щоб не натрапити на російських військових.

- У Київській області діє комендантська година. Наскільки доброчесно громадяни дотримуються вимоги не виходити на вулиці та інші громадські місця?

- У більшості випадків усі дотримуються. Нам би такий порядок і дотримання встановлених правил під час карантину, то б ціни нам не було. І такої ж максимально ефективної реалізації невідворотного покарання для всіх осіб, які роблять закладки з наркотиками чи розставляють мітки для ворожої техніки.

Ми бачимо, що, коли люди відчувають реальну загрозу, усі правила чітко виконуються. Але й порушники є. Щоправда, вони вже переконалися, що порушувати комендантську годину не потрібно, адже всі працівники поліції, тероборона та військовослужбовці максимально сконцентровані на ураженні живої сили противника, виявленні ДРГ. Укотре закликаю жителів Київської області: будь ласка, не перебувайте та вулиці та громадських місцях під час комендантської години, не наражайте себе на небезпеку, адже вас можуть сприйняти за ворога.


Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст