#

Начальник Вишгородського районного управління поліції Роман Бежук: Задокументовано близько 2,5 тисяч військових злочинів

05.12.2022 08:00
Начальник Вишгородського районного управління поліції Роман Бежук: Задокументовано близько 2,5 тисяч військових злочинів
Роман Бежук

Про наслідки ракетного терору з боку рашистів для Вишгородської громади, військові злочини окупантів «Моя Київщина» поспілкувалася з начальником Вишгородського районного управління поліції Романом Бежуком
- Пане Романе, з огляду на нещодавні трагічні події, насамперед розкажіть, про кількість жертв та руйнування, яких зазнав Вишгород під час останньої масованої атаки?

Нажаль, внаслідок ракетної атаки на Вишгородщині, яка сталась 23 листопада, постраждало 46 осіб, серед яких 6 дітей. В результаті цього обстрілу маємо 8 загиблих, зокрема пошкоджено 6 житлових будинків, школу, будинок культури та приміщення кафе. Поліція Київщини вкотре закликає громадян не нехтувати сигналами повітряної тривоги та негайно прямувати в укриття.    

- А загалом, наскільки постраждав Вишгородський район від ворожих обстрілів і яка кількість об’єктів, пошкоджених від «прильотів» за останній час?
Підчас прильотів за два останні місяці в одній із громад  було пошкоджено два об’єкти інфраструктури і дев’ять приватних будинків, зокрема один багатоповерховий. Найбільш постраждали три громади: Поліська, Іванківська, частково Димерська, Петрівська, яка знаходилася на лінії розмежування.

- Як оцінюєте криміногенну ситуацію у Вишгородській громаді за поточний рік?
Загалом на 2022 рік ситуація у місті Вишгороді та Вишгородському районі залишається стабільною.  Звісно, був такий проміжок часу після деокупації, коли відмічалося збільшення повідомлень за добу. Ми проводили аналіз: якщо в середньому за приблизно такий проміжок часу у 2021 році було близько 80 повідомлень на добу, то після деокупації цифра сягала в середньому до 250. Це пов’язано було з вчиненням військових злочинів: руйнування, знаходження тіл громадян, розстріляних або загиблих внаслідок обстрілів. Зранку формувались мобільні групи, отримували завдання і разом з представниками прокуратури та СБУ проводили документування військових злочинів, вчинених державою агресором. Загалом було задокументовано близько 2,5 тисяч таких військових злочинів, на території громад.
-
Тобто, говорячи про військові злочини, це здебільшого руйнування?
Так, здебільшого це руйнування, адже майже в усіх громадах Вишгородського району є зруйновані будівлі: у Поліській, Іванківській, Димерській. Частина Петрівської громади знаходилась у «сірій» зоні, неодноразово була обстріляна військами РФ. Така ж картина у Пірнівській  і Вишгородській  громаді, тобто, у всіх семи громадах  Вишгородського району були зафіксовані значні руйнування та пошкодження.
- Чи побільшало злочинів, зокрема, стосовно шахрайських дій? Як не прикро, але у багатьох громадах фіксувалися злочини  навіть у гуманітарних, волонтерських питаннях.
Були такі моменти і у нас. Можу навести приклад: у березні, коли саме велися активні бойові дії, знаходились ділки, які, користуючись довірою наших  громадян, збагачувалися за їх рахунок. Завдяки злагодженим діям поліції Київщини, вдалося задокументувати злочинні жінки, яка вирішила збагатитись під час військового стану. Збитку ця особа завдала на понад 5 мільйонів гривень. В результаті розслідування було задокументовано 84 факти шахрайства. Користуючись дефіцитом пального, шахрайка пропонувала громадянам пальне за дешевшу ціну, знаходила клієнтів, які переказували або передавали кошти, але натомість пального не отримували.
 На жаль, зараз побільшало подібних випадків з купівлею дрів та приладів, які використовуються для підтримання життєдіяльності під час відключення світла. Люди перераховують кошти, але товари не отримують. Тому, користуючись нагодою, хотів би застерегти громадян від таких шахрайських дій. Для початку потрібно  всіма доступними способами впевнитися в порядності продавців і за можливості не перераховувати кошти заздалегідь, а тільки після отримання товару. Або ж здійснювати онлайн-купівлю у перевірених інтернет-магазинах.

- Як за понад рік роботи проявили себе поліцейські офіцери громади, зокрема, під час бойових дій на Київщині?
Проєкт «Поліцейський офіцер громади» – це  мабуть найяскравіший і найуспішніший проєкт Національної поліції і МВС. Перші поліцейські станції на території Вишгородського району відкрилися  21 вересня 2021 року у Петрівській та Іванківській громадах, а за декілька днів – у  Вишгородській, Пірнівській громадах та у місті Славутичі. Це новий формат підходу, взаємодії поліцейського з населенням, що має на меті гарантувати повноцінну безпеку громадян 24/7, тобто, щодня. Багато громадян добре знають свого офіцера громади, звертаються до нього за допомогою та порадою. Наприклад, буквально на тому тижні надійшло повідомлення  на лінію 102 від  місцевої жительки про те, що на водосховищі людина кричить про допомогу. Одним із перших туди прибули  поліцейські офіцери Петрівської громади. Як з’ясувалося, двоє рибалок перевернулися на човні. Ще один наш колега, співробітник ізолятора тимчасового тримання, взявся допомагати. Завдяки злагодженим діям поліцейських та представників ДСНС вдалося врятувати життя одного рибалки. На жаль, другого рибалку, який заплутався в сітках, витягли вже мертвого. Такі приклади роботи поліцейського офіцера громади непоодинокі. Щотижня є випадки, чи то доставили породіллю в лікарню, чи то надали найелементарнішу допомогу: принести води, нарубати дрів тощо. Наразі ми продовжуємо забезпечувати громади офіцерами. Нині проходять навчання ще три офіцери, які  обрали свої громади, і по закінченні навчання будуть успішно там працювати.
Що ж стосується роботи під час активних бойових дій, то всі офіцери залишались на  робочих місцях  та допомагали в своїх громадах, часом ризикуючи життям. До прикладу проводили евакуацію людей, які виходили з тимчасово окупованої Димерської громади. Після де окупації ПОГ так само продовжили роботу  у своїх громадах, розвозили гуманітарну допомогу та ліки, приймали активну участь у документуванні військових злочинів. Окрім цього вони налагоджували взаємодію, адже комунікації були пошкоджені, відповідно люди не могли ані зателефонувати, ані зарядити телефони. Кожен добросовісно виконував свої обов’язки, надавав та продовжує надавати якісні поліцейські послуги.  

- На скільки з початку війни зросла інтенсивність тренувань особового складу, освоєння різних видів зброї тощо?
Є відповідний план, згідно якого проводимо систематичні тренування особового складу, удосконалюємо навички поводження з вогнепальною та іншою зброєю. Покращуємо знання, тренуємо злагодженість дій у бойових ситуаціях, проводимо систематичні навчання щодо надання медичної допомоги, відпрацьовуємо тактичні дії. Наприклад, під час обстрілів енергетичної інфраструктури в одній з громад нашого району, ці навички нам пригодилися. Поліцейський офіцер громади, який перший прибув на місце, допомагав дістати людину, що опинилась під завалами. Саме завдячуючи злагодженим діям працівників ДСНС та поліцейських вдалося дістати людину та надати відповідну допомогу. Я вважаю, що ті навички на навчаннях та тренуваннях, які ми отримуємо, дуже допомагають  у подібних ситуаціях.
- Яка статистика виявлення нетверезих водіїв за кермом? Якщо подивитися на картину по області в цілому, то їх кількість чомусь зростає. 
По-перше, хотілося б сказати, що в зв’язку з вимкненням світла, у громадах збільшилася кількість ДТП. На це впливають, звісно, і несприятливі погодні умови. Що стосується нетверезих водіїв, то на жаль, їх кількість зростає. Якщо порівняти минулорічну статистику – 220 випадків за рік,то на даний  момент їх вже 319, причому, ріст помітний у всіх громадах, навіть у Чорнобилі. Якщо в минулому  році там було 3 факти, то нині вже 12. Збільшення і виявлення таких фактів пов’язано також із збільшенням у майже два рази нарядів на території Вишгородського району.
Є багато факторів, які впливають на це. Можливо, люди не до кінця розуміють, що п
яний водій за кермом – це злочинець. Ми хоч і проводимо постійну профілактику щодо недопущення таких порушень, але винні, навіть при розгляді цих справ у суді, усіляко намагаються уникнути відповідальності. Це недобросовісне ставлення людей та порушення закону. Ніхто ж не змушує сідати за кермо напідпитку, адже можна викликати друзів, найняти драйвера тощо.

- Яка ситуація з відвідуванням  лісів у Вишгородському районі? Інколи, як ми знаємо, вони закінчуються трагічно. Тож які попереджувальні заходи проводяться у цьому напрямку?
Звісно робилися попередження, була налагоджена взаємодія з військовою цивільною адміністрацією, також проведений комплекс відповідних заходів. Але ж зрозуміло, що біля кожного в
їзду до лісу чергового не поставиш. Задіяні інформаційні борди, таблички, регулярні виступи у засобах масової інформації, але, на жаль, порушення є. Наведу тому яскравий приклад: не зважаючи на попередження та заборони, мешканець Петрівської громади ходив в ліси поблизу помешкання, де збирав боєприпаси від різних видів зброї. Господар добрий, - паркан зі снарядів для «Граду» побудував. На позаминулому тижні, коли чоловік намагався розпиляти капсуль танкового снаряду, стався  вибух і людини немає. Після проведеного огляду у його дворі знайшли велику кількість боєприпасів до різних видів озброєння. Ми залучили саперів-вибухотехніків і все було знешкоджено. Очевидно, він знайшов склад на місцях проведення бойових дій, де були позиції, переніс усе додому. Зберігав дбайливо, використовуючи у власних господарських цілях. Добре, що окрім власника будинку ніхто не постраждав. Тож користуючись нагодою, закликаємо громадян не відвідували ліси та поля, де велися активні бойові дії, не збирати, не приносити додому незнайомі предмети та не намагатися самому робити якісь маніпуляції. Якщо знайшли підозрілий предмет, зателефонуйте 101 чи 102, приїдуть фахівці і зроблять все, що необхідно.
- Як часто відбуваються заходи з розмінування у Вишгородському районі?
По Київській області визначено три зони по розмінуванню: Бучанський, Броварський та Вишгородський райони. Загалом, це територія – близько 8450 кв. км. По-перше, треба було провести дані заходи в тих громадах, які були під окупацією, а це Поліська, Іванківська та Димерська громади. На даний час можна сказати, що  дороги міжрегіонального, регіонального значення  вже обстежені на 100 відсотків, відновлено сполучення, проведено розмінування об’єктів інфраструктури, газо, водопостачання, телекомунікаційних мереж. Роботи тривають, небезпечні знахідки продовжують знаходити. Експерти наголошують, що потрібні роки на це розмінування.

- Яким чином справляєтесь із притаманною Вишгороду проблемою, а саме відсутністю необхідної кількості парковок?

Територія нашого міста маленька, але густонаселена, відповідно є значна проблема з паркувальними місцями. Хтось запаркується нормально, а хтось – на пішохідних  переходах, коли пройти не можливо. Намагаємося відслідковувати ці моменти, але розуміємо, що люди паркуються там, де є місце. Реагуємо, знаходимо правопорушників але, знову ж таки, біля кожного автомобіля не поставиш поліцейського. Це проблема не лише поліції, а й органів місцевого самоврядування, перед якими ми піднімали це питання. Наразі маємо опрацьовані певні шляхи вирішення даної проблеми.

- Яка ситуація із наркозлочинами з огляду на те, що при Нацполіції створено окремі підрозділи, які безпосередньо займаються цими питаннями?

Регулярно проводиться робота за даним напрямком. В тиждень виявляється 3-5 випадків пов'язаних з незаконним обігом наркотиків. Але, основні зусилля зосереджені на документуванні фактів збуту наркотичних речовин. До прикладу, в минулому році було задокументовано близько 20 таких фактів, а в поточному році 10 таких фактів. Також в структурі Нацполіції створено окремий підрозділ по боротьбі із незаконним обігом наркотиків, який здійснює свою діяльність на території Київської області.

- Чи працює спецпрограма отримання житла у пільговий фінансовий лізинг для правоохоронців у Вишгороді?
До війни наші працівники брали участь у даній програмі, деякі навіть заселились у житло, придбане завдяки їй. Ця програма – супер, адже наразі понад 40 працівників перевелися до нас для проходження служби з тимчасово окупованих територій, а саме, з Луганської області. Вони працюють і у Вишгороді, і в Славутичі. Це буде дуже потужна підтримка для працівників, бо якщо людина має комфортні умови проживання, це позитивно впливатиме на результати її щоденної роботи. До участі у цій програмі є певна черга, але маю надію, вона буде рухатися не дивлячись на військовий стан та ситуацію в країні.
- Поговорімо про укомплектованість особового складу. Зокрема цікавить, чи усі правоохоронці Вишгородщини залишились в лавах поліції із початком повномасштабного вторгнення?
Загалом некомплект Вишгородського районного управління поліції становить 14,7 відсотків. Здебільшого, це сержантський склад, адже є співробітники, які не з’явилися на роботі після активних бойових дій, в результаті чого їх звільнили. Це вже колишні співробітники, їх 23 поліцейських, які вирішили, що їм комфортніше під час бойових дій залишатися на Західній Україні або в інших більш спокійніших регіонах нашої держави. Зараз відбуваються суди про відновлення деяких з них на службі, так як чоловіки вважають, що були звільнені незаконно. Тобто вони хочуть повернутися, але сподіваюсь, що суди займають державницьку позицію і винесуть відповідне рішення. Така ж позиція і керівника поліції Київської області Андрія Нєбитова і моя особисто.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка