#

Начальник сектору кадрового забезпечення поліції Сквирщини Віталій Шахов: Багато що робиться, але неможливо зробити все і одразу

29.05.2018 05:04
Начальник сектору кадрового забезпечення поліції Сквирщини Віталій Шахов: Багато що робиться, але неможливо зробити все і одразу

Про роботу криміногенну ситуацію на Сквирщині, ситуацію з кадрами та реформуванням Нацполіції «Моя Київщина» поспілкувалася з головним кадровиком Сквирської поліції майором Віталієм Шаховим

- Віталій Олександрович, розкажіть який Ви пройшли шлях перед тим як очолити сектор кадрового забезпечення?

- Після строкової служби у лавах Збройних сили України в 1999 році я прийшов до Сквирського райвідділку для працевлаштування. Свою службу розпочав на посаді помічника дільничного інспектора міліції. Оскільки після навчання у загальній середній школі я не вступив до навчального вузу, а саме до Інституту МВС, освіти у мене не було. В результаті, пішов на «заочку». Після посади помічника дільничного інспектора міліції, розпочав роботу у криміналістичній службі на посаді техніка-криміналіста. Згодом отримавши перше офіцерське звання, був призначений на посаду експерта-криміналіста, а згодом став старшим експертом-криміналістом. У травні 2013 році мені запропонували посаду начальника сектору кадрового забезпечення. Тут до цього часу я і працюю…

- Яких більше правопорушень скоюють жителі Сквирщини? І яка взагалі криміногенна ситуація в цьому районі?

- Оскільки Сквирщина – все ж таки здебільшого сільська місцевість, тому тут превалюють крадіжи особистого майна громадян і речей побутового вжитку. У порівняння з минулим роком особливо тяжких злочинів на території обслуговування зареєстровано менше. По тяжким злочинам теж спостерігається зменшення. На мою думку, однією з причин покращення ситуації стало те, що поліцейські відділу поліції стали патрулювати місто та район після створення нової служби і секторів реагування патрульної поліції.

- Останнім часом ширяться думки про те, що реформа МВС себе не виправдала. На Вашу думку, реформа МВС має більше плюсів чи мінусів, та як вона позначилась на такому невеликому місті Сквира?

- Вбачаю плюс у відкритості і чіткості відбору серед бажаючих служити у лавах Національної поліції. На даний час кожен бажаючий може зареєструватись на офіційному сайті Національної поліції в Київській області чи м. Києва. Після подання електронної заяви, кандидата будуть викликати для проходження певних етапів. Кожен етап – прозорий, фізична підготовка, наприклад, складається не просто перед комісією, але й перед відеокамерою: будь-який перевіряючий може подивитись результати фізичної підготовки. Також тестування проходить незалежне у комп’ютерному залі: не набрав певну кількість балів, то й винен сам. Я впевнений, що реформа у системі Національної поліції завершиться на високому та достойному рівні, оскільки керівник Національної поліції Сергій Князєв знає, що робить. Він пройшов дуже великий шлях та має великий досвід, й приділяє увагу реформуванню підрозділів поліції.

- Що відбувається всередині системи? Як до реформи ставляться більшість Ваших колег? Чи багато бажаючих сьогодні працювати в правоохоронних органах?

- Стосовно кількості бажаючих працювати, можу сказати, що на сьогоднішній день безпосередньо у відділі поліції наявні тільки 3 вакансії. У межах відділу, тобто по підпорядкованим відділенням поліції, аналогічно – майже немає вакансій. Це все з урахуванням того, що скоро відбудеться випуск курсантів з Національної академії внутрішніх справ.

- Ваші колеги з інших районних центрів неодноразово відверто казали про недостачу належного матеріально-технічного забезпечення. Наприклад, про відсутність електронних браслетів тощо…

- Якщо говорити щодо матеріально-технічного забезпечення, то слід звернути увагу на такий факт, що раніше на Сквирщині взагалі не було жодної відеокамери. Зараз всі напрямки виїзду та в’їзду до міста фіксуються на відео. Також по місту розташовані відеокамери, а у великих селах району зараз займаються їх встановленням. Так що багато що робиться. Неможливо зробити все і зразу.

- Які ваші принципи в роботі? Що в системі в цілому вважаєте неприйнятним, чи є речі котрі необхідно змінювати в тому числі у місцевому управлінні?

- У роботі поліцейського потрібно бути чесним, в першу чергу, самому собі. Також ніколи не треба забувати про те, що кожен  поліцейський приймав присягу, і потрібно її додержуватись. Потрібно бути цілеспрямованим, наполегливим, дотримуватись прав і свобод людини, взаємодіяти з населенням на засадах партнерства. Якщо кожен буде дотримуватись чесних, якісних принципів, то і в роботі буде менше прогалин.

- Що дала Вам ваша професія, чи  змінила вона вас? Можливо, з’явилось якесь цікаве захоплення, хобі тощо?

- З дитинства мені хотілось працювати в системі МВС. З часом моя мрія здійснилась. Я не скільки не жалкую про вибрану  професію. Професія поліцейського додала впевненості в собі, вміння приймати рішення у різних ситуаціях, зокрема, в екстремальних випадках. Моє хобі тісно пов’язано з моєю професією: у вільний від роботи час мені подобається піти в спортивний зал, тим паче, що мої дружина та донька займаються зі мною фізичною підготовкою.

Спілкувалася Надія Савчук, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram