#

Начальник управління юстиції Київщини Олексій Шевченко: Систему сплати аліментів потрібно вибудувати так, щоб ми не застосовували елементів примусу

03.08.2018 05:05
Начальник управління юстиції Київщини Олексій Шевченко: Систему сплати аліментів потрібно вибудувати так, щоб ми не застосовували елементів примусу

Молодий та амбітний Олексій Шевченко очолює Головне територіальне управління юстиції у Київській області з 2016 року. За цей час управління пережило великі зміни, як в самій структурі роботи, так і в підходах до неї. Про реформування управління юстиції, як відбувається сплата аліментів та боргів по заробітним платам на Київщині, а також про рейдерські захоплення та як з ними борються в області, Олексій Шевченко розповів журналістам "Моєї Київщини"

- Країна вже давно взяла курс на реформування, високопосадовці говорять про зміни мало не всіх сфер життя. Не останньою в цьому списку йде й система юстиції. Які успіхи реформування цього напрямку в Київській області? Які недоліки Ви бачите в цьому процесі?

- По-перше, хотілося б наголосити на тому, що Міністерство юстиції – одне з найбільш реформованих міністерств в нашій країні з моменту проголошення курсу на європейську інтеграцію і приходу нової влади у 2014 році. Був зроблений величезний крок у рамках загальнонаціональної стратегії децентралізації. Була ліквідована, як така, реєстраційна служба, повноваження якої в принципі не були властиві Міністерству юстиції. З 2016 року всі ці функції виконуються на місцях реєстраторами комунальних підприємств та органів місцевого самоврядування.

Також сьогодні активно реформується державна виконавча служба. Це пріоритетний напрямок, проголошений міністром на цей рік. На сьогоднішній день завдяки ініціативі нашого міністра Павла Петренка було прийнято перший пакет змін до законодавства, відомий під назвою "Чужих дітей не буває". Це посилило відповідальність тих батьків, які не сплачують своїм дітям аліменти. І це дало хороший результат, що відображається в конкретних цифрах. За перше півріччя всіма відділами державної виконавчої служби по Київській області було стягнено на користь 17 тисяч дітей суму в розмірі 66 млн гривень. З них 37 млн, тобто більше половини всієї суми, були стягнуті завдяки діям цього нового закону. Більше того, по всій Київській області з моменту вступу в дію цих норм, було винесено майже 5 тисяч постанов про заборону виїзду за кордон, обмеження керування транспортними засобами, обмеження полювання, користування зброєю. Ці суми майже вдвічі перевищують показники за аналогічний період минулого року, тобто нове законодавство дозволило у два рази покращити динаміку стягнень аліментів на Київщині. Найбільші суми стягнень по аліментам – у Славутичі, Вишгороді, Миронівці, Борисполі, Тетієві. Станом на сьогодні в Реєстрі боржників зі сплати аліментів (так звана «дошка ганьби»), куди потрапляють батьки, які не платять аліменти понад 3 місяці, налічується 8 921 мешканець Київської області, в тому числі 696 жінок, які є боржниками по аліментах. 

- Тобто механізм стягнення аліментів – це якесь обмеження дій боржника?

- Стягнення аліментів відбувається наступним чином: проходить судовий розгляд, суд встановлює розміри аліментів. Коли отримане рішення суду, воно подається на виконання в органи державної виконавчої служби. Раніше державний виконавець був дещо обмежений в санкціях. Завдяки новому закону розширили перелік можливостей впливу на цих злісних неплатників аліментів.

- Вам не здається, що в деяких випадках цей закон надто жорсткий? Згадати навіть скандальну історію з відомим актором і активістом Антіном Мухарським, якому колишня дружина не дозволяла бачитися з дітьми, але при цьому вимагала аліменти. Чи є якісь механізми впливу на матір, яка не дозволяє батьку бачитися з дітьми?

- Звичайно, є. У цьому випадку необхідно звертатися до суду і отримувати рішення про встановлення порядку і способу спілкування з дитиною.

А коментувати історії якихось медійних персон я не можу і не буду. Але щодо вашого питання про жорсткість заходів, на моє переконання, вони не жорсткі. Я робив порівняння з деякими  європейськими країнами і можу сказати, що зустрічаються і жорсткіші санкції. Мені здається, що цю систему треба вибудувати таким чином, щоб ми не застосовували ані санкції, ані штрафи, ані якісь інші елементи примусу. Тому що це обов’язок батька і матері – утримувати свою дитину і організовувати їй гідне життя.

- Перейдемо до питання, яке турбує багатьох – борги по заробітним платам. Які наразі підприємства є найбільшими боржниками? Як взагалі розвивається ситуація в області зі стягненням зарплат?

- На сьогодні найбільшими боржниками є ПрАТ "Пласт" (власником підприємства є скандальний нардеп-утікач Олександр Онищенко – Ред.), яке заборгувало суму 2 млн 785 тис гривень. Виконавче провадження перебуває в Миронівському районному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області. Державними виконавцями вжито всіх вичерпних заходів, які передбачені чинним законодавством, наприклад, арешт всіх рахунків. Зараз шукаємо майно, яке можна виставити на торги, реалізувати й певним чином погасити заборгованість.

Наступне підприємство – це ДП "Завод порошкової металургії", який знаходиться у Броварському районі. Там заборгованість складає 805 тис 721 гривень. По цьому підприємству вже описані автотранспортні засоби, які йому належать, і вони найближчим часом будуть передані на електронні торги та реалізовані. У такий спосіб будуть виплачені кошти працівникам. Також в Білій Церкві є боржник – ПАТ "Білоцерківський завод гумових технічних виробів". Там заборгованість – 312 тис 531 гривня. Там також всі заходи вжиті.

Ще можу назвати ТОВ "Агрофірма Пролісок ЛТД" у Баришівському районі з заборгованістю на суму 362 тис 059 гривень. Там ми також найближчим часом знайдемо та реалізуємо майно. Буквально декілька місяців тому в нас був великий боржник – ПАТ "Борекс". У нього було описано, заарештовано та передано на електронні торги все майно, яке йому належало. Воно було успішно реалізоване на прилюдних торгах і 97 працівників отримали загальну суму 1 млн 330 гривень. Ця заборгованість була стягнена завдяки роботі мобільних штабів, які координуються обласним штабом, який я власне й очолюю.

Також, якщо казати про те, що вже зроблено, то варто згадати ТОВ "Мостобудівельний загін №112". Там ми стягнули  1 млн 577 тис 552 гривень на користь 26 стягувачів. Що стосується вищезгаданого ДП "Завод порошкової металургії", то там ми теж уже частину їхнього майна реалізували на суму 273 тис 100 гривень і погасили борги 11 стягувачам.

Аналізуючи ситуацію по Україні, можу сказати, що Київська область не має великих проблем по заборгованості завдяки тому, що всі ці питання перебувають на моєму жорсткому контролі. Я щомісяця збираю оперативні наради з управлінням та всіма відділами державної виконавчої служби області. І вони мені звітують по всім напрямкам роботи. Це дає результати і, я думаю, що найближчим часом у нас все буде погашено.

- Варто поговорити і про антирейдерський аграрний штаб. Розкажіть, як він працює і які має завдання?

- Він працює наступним чином. Є гаряча лінія Головного територіального управління юстиції, що працює майже в цілодобовому режимі. До нас звертаються постраждалі, і після цього збирається засідання антирейдерського агроштабу, до якого входять керівники майже всіх органів центральної виконавчої влади в регіоні – це і Нацполіція, і прокуратура області, і Управління юстиції, і Держгеокадастр. Очолює штаб заступник голови КОДА. Ми збираємося і оперативно ці питання вирішуємо. Якщо це стосується рейдерського захоплення землі чи якихось корпоративних прав, то ми направляємо протокол засідання в антирейдерську комісію Мін’юсту, ставимо її до відома і допомагаємо складати всі необхідні процесуальні документи для того, щоб ті, хто постраждав від рейдерського захоплення, могли оперативно подати необхідний пакет документів.

Як приклад, можна навести конфліктну ситуацію в Обухівському районі, що склалась між ТОВ "Роза-Л" та ПАТ "Обухівське". Завдяки діяльності агроштабу та комісії при Мін'юсті, між підприємствами було підписано мирову угоду, а конфлікт було вичерпано. Крім того, нещодавно антирейдерська комісія повернула корпоративні права грецьким інвесторам, які працюють на Бориспільщині.

- Відомо, що захоплення можуть відбуватися шляхом внесення змін в реєстр. Як це взагалі можливо? І як Ви з цим боретеся?

- На жаль, ми з цим боротися ніяк не можемо, тому що, як я вже сказав, з травня 2016 року, тобто вже понад два роки, всі повноваження стосовно реєстрації у сфері нерухомості та бізнесу передані місцевій владі.

Є дуже багато людей, в тому числі і в державній службі, в інших міністерствах чи територіальних органах, які чи то Інтернетом не користуються, чи то за законодавством не слідкують, бо не розуміють, що в Міністерстві юстиції реєстраторів немає. І якщо ці реєстрації якимось чином відбуваються, то безпосередньо на місцях тими реєстраторами, які напряму підпорядковані місцевим органам влади. Як це відбувається, я не можу сказати, тому що механізму не знаю, можу робити лише припущення. Та й мені це не цікаво, тому що ці діяння чітко прописані в кримінальному кодексі, за них наступає кримінальна відповідальність.

Але ми теж реагуємо: невідкладно інформуємо комісію Міністерства юстиції. Адже єдиний орган, який може розглядати скарги на дії державних реєстраторів в системі Міністерства юстиції, це комісія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Ми їх оперативно інформуємо і також рекомендуємо людям відразу звертатися до цієї комісії.

- Підприємці можуть якось захиститися і попередити ці рейдерські атаки?

- Звичайно можуть. Більшість рейдерських атак відбувається через те, що юридичні чи фізичні особи-пайовики не слідкують за тим, у якому стані в них знаходяться документи. Вони "десь щось там колись" підписали, свою плату за пай отримують, і все в них добре до того часу, поки щось не трапиться. А потрібно зареєструвати договір оренди земельного паю, причому зробити це обов’язково. Тим більше сьогодні налагоджена пряма взаємодія між реєстратором та Держгеокадастром для того, щоб уникнути "подвійної" реєстрації. А також необхідно, щоб установчі документи юридичної особи були приведені до ладу, щоб рейдери не могли цим скористатися. Ви ж розумієте, якщо документи в порядку, все зареєстровано, то дуже важко щось зробити. А якщо в реєстрі взагалі нічого немає, то цим рейдери й користуються.

- Згадуючи ситуацію в Коцюбинському, виявилося, що "рейдернути" можна не тільки підприємства, а й цілий населений пункт…

- Стосовно цієї ситуації, то ще 3 квітня цього року якраз-таки антирейдерська комісія Міністерства юстиції визнала неправомірними дії державного реєстратора і скасувала реєстрацію в єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Єременка як в.о. голови Коцюбинської селищної ради і відновила запис про сільську голову Матюшину. Матюшина подала до суду на дії реєстратора, і зараз триває судовий розгляд.

- Давайте поговоримо й про приємні речі. Розкажіть про новий сервіс, який невдовзі буде запущений в Обухові, відомий як Open Space. Що він дасть мешканцям міста?

- Міністерство юстиції започаткувало цю новацію, і незабаром вона буде працювати по всій країні. Якщо коротко: це – сервіс, завдяки якому громадяни зможуть в досить короткий проміжок часу отримати певні послуги за спрощеною процедурою. Наприклад, можна зареєструвати народження дитини, якщо хтось не захотів скористатися функцією видачі свідоцтв в пологовому будинку – можливо, комусь незручно. Там можна буде також подати документи на одруження, зміну імені та прізвища, подати заявку на повторну видачу документів. Реєстратор виконує, умовно кажучи, функцію трьох-чотирьох співробітників ДРАЦСу, які працюють в різних підрозділах: приймає документи, консультує і одразу виносить цю інформацію в онлайн-реєстр актів цивільного стану через електронний кабінет. На місці можна через термінал сплатити кошти за реєстраційні дії і відразу отримати на руки документ.

- Чому саме Обухів став першим містом, в якому запускається цей проект, і де ще планується відкриття подібних сервісів?

- Обухів був обраний за декількома критеріями. Це й готовність самого відділу ДРАЦС до старту проекту. Адже для того, щоб реалізувати такий проект, потрібно мати відповідне приміщення. До того ж місцева влада пішла на зустріч, проявила ініціативу. Загалом планується відкриття подібних Open Space у всіх великих містах, таких як Бровари, Біла Церква.

- Які ще плани збираєтеся втілити в життя на теренах області найближчим часом?

- Будемо працювати далі над стягненням аліментів. Це – одна з найбільших новацій на сьогоднішній день. Президент вже підписав другий пакет законів під назвою "Чужих дітей не буває – 2", де вводяться ще жорсткіші заходи впливу на боржників. Також будемо рухатися в напрямку розширення мережі Open Space.

Окрім того, планується реформа державно-виконавчої служби, створення окружних державних виконавчих служб – відбудеться об'єднання кількох районів в одну таку службу. І це дуже слушно: якщо брати маленькі населені пункти, в кожному з яких є відділ державної виконавчої служби, де працює по 2-4 людини, то видається більш доцільним, щоб на території протяжністю 200-300 кілометрів діяла одна окружна служба.

Спілкувалися, Олександр Павличук і Юлія Стрільник, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook