#

Напередодні виборчих перегонів: хто контролює райради на Київщині

03.07.2018 07:13
Напередодні виборчих перегонів: хто контролює райради на Київщині
Райради - ключ до президентських виборів

«Моя Київщина» вирішила розібратися з тим, які політичні сили закріпилися на рівні райрад пристоличного регіону. Адже саме від позиції районної влади великою мірою залежатимуть результати майбутніх президентських перегонів. І дуже часто райради визначатимуть, на кого з кандидатів працюватиме адмінресурс

Варто розпочати зі статистичних даних: на Київщині налічується 25 районів, а отже стільки ж райрад. Головами більшої половини з них є представники БПП – 14 голів. Друге місце між собою – по 3 голови райрад – ділять між собою опозиційна «Батьківщина» та близької до Банкової «Аграрна партія». Двійко голів районних рад мають у своєму активі УКРОП, який демонструє свою опозиційність, а також «Наш Край», який є філіалом екс-«регіоналів», які є лояльними до нинішньої влади. І нарешті одне тепле місце для себе вибила «Радикальна партія».

Водночас показово, що лідером з кількості заступників голів райрад є «Радикальна партія» – 9 штиків, що демонструє унікальну договороздатність послідовників Олега Ляшка. Показово, що для «радикалів» неважливо під ким працювати: їх заступники сидять при головах райрад з БПП, «Аграрної партії», «Батьківщини» і «УКРОПу». Не особливо перебірливими видаються й «УКРОПівці», які мають своїх 4 заступників голів. На рівні районів вони товаришують і з БПП, і з «Батьківщиною». Аналогічна ситуація з «Батьківщиною» – їхні 3 заступники працюють під орудою голів райрад з БПП і «Нашого краю». Також по два заступника є у БПП, Опоблоку, «Нашого Края». По одному - у ВО «Свобода», «Громадянська позиція» і навіть такої маловідомої партії як «Зелений Тризуб». Остання представлена в президії Тетіївської райради.

Коротко проаналізуємо те, хто сидить в президіях райрад Київщини.

Головою Баришівської райради є Володимир Гуменюк, екс-голова села Лехнівка, який представляє БПП, хоча й не є членом президентської партії. Гуменюка називають несамостійною фігурою і пов’язують з нардепом-мажоритарником від президентської партії Павлом Різаненком. Варто нагадати, що Баришівський район належить до округу №97, де двічі поспіль святкував перемогу цей народний обранець. Заступником голови райради є Сергій Богдан, який представляє «УКРОП». Позиції цієї політсили в цьому районі є досить сильними: два кандидати від цієї політсили - Мар’яна Лук’яненко та нині покійний Микола Семеняка – обралися до облради саме на Баришівщині.

Після того, як минулого року голова Білоцерківської районної ради, «радикал» Віталій Гринчук очолив Узинську ОТГ, виконуючим обов’язки голови райради став Анатолій Чичикало від «Батьківщини», який є одним з ветеранів політикуму Білоцерківщини та й всієї Київщини загалом. З 1987 по 2011 року він працював у відділі освіти Білоцерківської РДА. Чичикала називають людиною голови обласного осередку «Батьківщини», екс-нардепа Костянтина Бондарєва. Але партійність абсолютно не заважала співпрацювати з «регіоналами». Нинішнього в.о. голови райради називають вчителем та духовним наставником Гринчука. Більш того, разом з Гринчуком Чичикало має відношення до організації підвозу «тітушок» в Київ на Антимайдан у 2014 році. Керуючий справами райради, Володимир Шевченко, представляє «Радикальну партію». Таким чином, спайка «РПЛ» і «Батьківщини» діє в цьому районі без будь-яких проблем.

Цікава ситуація спостерігається у Богуславській райраді.Голова райради – Володимир Замирайло – представляє Радикальну партію. І хоча в цьому регіоні позиції заступника голови-«радикала» Миколи Стариченка, а також його однопартійця, депутата облради  Анатолія Даниленка є надзвичайно сильними, це не завадило Замирайлі останнім часом «лягти» під БПП, яке на Богуславщині курує депутат облради від президентської партії Віталій Карлюк. Цей депутат відомий тим, що восени минулого року прямо в залі облради жорстоко побив свого колегу з «Батьківщини» Владислава Хахуліна. Попри це усі ключові питання в Богуславській райраді вирішує голова РДА Ірина Старенька. Цікаво, що заступником голови райради є Анатолій Резніченко від «Опоблоку», який у 2010-2015 роках був першим заступником голови Богуславської районної державної адміністрації.

У Бориспільській райраді головою є Владислав Байчас, який формально представляє БПП (а раніше був головою Бориспільського районного осередку Партії регіонів). Байчаса називають кумом місцевого депутата-мажоритарника Сергія Міщенка. Але після призначення головою Бориспільської РДА Олександра Туренка ситуація кардинально змінилася. Зараз голова райради переорієнтувався на президентську вертикаль РДА, а з Міщенком стосунки припинив. Цікаво, що заступником Байчаса є Іван Недогибченко з «Нашого Краю», який і в попередньому скликанні був заступником голови райради.

Якщо ж говорити про Бородянську райраду, то тут першу скрипку грає колишній «регіонал», а нині представник «Нашого краю» Георгій Єрко – близький соратник екс-«регіонала», нардепа Ярослава Москаленка.Його заступник – Олексій Черкашин – представляє «Батьківщину». У січні цього року його, а також одного з депутатів Пісківської ОТГ затримали на хабарі. Вони вимагали 50 тисяч доларів США за сприяння передачі майнового комплексу та землі, які перебувають у комунальній власності.

Броварську райраду очолює Сергій Гришко, представник «Нашого Краю». Колишній член Партії регіонів, він минулого скликання протягом півтора роки після Революції Гідності побув головою райради. Його підтримку пов’язують з неконфліктністю та договороздатністю. Володіє чималим бізнесом у Димерці: має асфальтовий завод, власний кар'єр неподалік від заводу Coca-Cola. Також займається сміттєвим бізнесом. Його заступниця в райраді Анна Гоголіна представляє «Батьківщину», і є близькою до депутата від облради Олега Кищука.

У Васильківській райраді керує представниця БПП Наталія Баласинович, дружина голови аналітичної служби КМДА Віталія Кличка, яка представляє так звану «ударівську» квоту. Також у Баласинович досить теплі стосунки з РДА – раніше вона була першим заступником голови РДА Владислава Одинця. Заступником Баласинович у райраді є «радикал» Сергій Сергов.

Вишгородська райрада як і фактично весь район знаходиться під п’ятою Ярослава Москаленка. Голова райради Ростислав Кириченко, представник БПП, входить до орбіти колишнього «регіонала». Кириченко – односельчанин Москаленка. У 2014 році нібито саме Москаленко рекомендував Кириченко на посаду голови Вишгородської РДА. Заступник голови райради Марина Ганіцька представляє «Радикальну партію».

У Володарській райраді головою є Володимир Кузьменко, представник «Аграрної партії». Його вважають близьким до нардепа Віталія Гудзенка, а також до деяких місцевих латифундистів. Заступник голови райради Віктор Мисник є «радикалом».

Згурівську райраду очолює член «Аграрної партії» Олександр Івченко. Відомий тим, що протягом 13 років очолював відділ спорту Згурівської РДА. Він, в першу чергу, орієнтується на обласне керівництво партії, яка має чималі інтереси в цьому агарному районі. Його заступник – Микола Бойко – представляє «Радикальну партію».

Якщо ж говорити про Іванківську райраду, то її голова від БПП Валерій Потієнко як і у випадку з Бородянською райрадою залежить від місцевого нардепа-мажоритарника Ярослава Москаленка. Заступник голови райради Оксана Шумак є членом «Нашого Краю», і була заступником голови райради і минулого скликання.

Кагарлицьку райраду очолює представник БПП Іван Сємцов, який є несамостійною фігурою. Його куратором (як і всього Кагарлицького району) називають згаданого вище Віталія Карлюка. За часів Януковича Сємцов був заступником голови Білоцерківської РДА, але особливо нічим не запам’ятався. Його заступник – Олег Волошин – депутат від «Радикальної партії».

У Києво-Святошинській райраді – уже третій голова. Причому, всі вони – з БПП. Спочатку райраду очолював Олексій Нестеренко, потім його замінив забудовник Олександр Тигов, після чого головою став ще один представник президентської партії Вадим Гедульянов, який підсидів свого колишнього патрона Тигова. Він швидко переметнувся до голови РДА Мирослави Смірнової і зараз орієнтується на неї. У Гедульянова зараз два заступника – Олександр Однороманенко з ВО «Свобода» і Дмитро Гусятинський з «УКРОП».

У Макарівській райраді головою є колишній «регіонал» Олександр Гулак, який зараз представляє БПП. З 2011 по 2012 рік Олександр Гулак був помічником-консультантом нардепа від Партії регіонів Валерія Харліма. За часів Януковича був депутатом Макарівської райради від «Партії регіонів», а також був одним з керівників Держземагентства Макарівського району. Показово, що на місцевих виборах 2015 року Гулак зайняв 12 місце у БПП, але став депутатом, оскільки заради нього посунули список. Заступником Гулака є Олександр Цисаренко з «Опоблоку».

Колишня «регіоналка» Валентина Усик очолює Миронівську райраду. Щоправда, тепер як представниця президентського БПП. За часів президентства Януковича вона була головою Миронівської РДА. Пізніше була помічником-консультантом народного депутата-мажоритарника Олександра Онищенка, але після його втечі з України знайшла собі нових кураторів. Неформально райрадою в ручному режимі керує депутат облради Віталій Карлюк, який є представником голови обласного осередку Ігоря Кононенка і курує Миронівщину. Заступником голови райради є Ігор Коваленко, представник «Радикальної партії», яка в цьому районі займає серйозні позиції.

Досить цікава ситуація склалася в Обухівській районній раді, яка не так давно висловила недовіру голові райдержадміністрації Івану Рудяку. Її голова, представник «УКРОПу» Костянтин Шушаков в райраді минулого скликання був депутатом від «УДАР», але в 2015 році не зміг потрапити у БПП, як і велика кількість місцевих магнатів, які знайшли прихисток в інших партіях та тримали образу на БПП, що і вилились у нещодавні скандальні голосування. Його куратор – нинішній депутат облради від «УКРОПу» Володимир Боднар, колишній помічник скандального екс-нардепа-латифундиста Богдана Губського, і в 2006-2010 роках був депутатом обласної ради від БЮТ. Заступником Шушакова є представник БПП Олександр Кровкін, який у 4-5 скликаннях Верховної Ради був помічником-консультантом нардепа Олександра Чорноволенка.

Голова Переяслав-Хмельницької райради Петро Качкалда представляє Аграрну партію. Представник місцевої «еліти», він – один з найбільш досвідчених політичних гравців району – був представником Президента на Переяславщині з 1993 по 2000 рік. Зараз він також орієнтується на президентську вертикаль РДА, хоча й не забуває про власні інтереси: його сім’я володіє чималим аграрним бізнесом в районі.Цікаво, що його заступник Іван Бугаєнко, який зараз є членом «Громадянської позиції», був заступником голови в минулому і позаминулому скликаннях Переяслав-Хмельницької райради від «Батьківщини».

До керівництва Поліської райради виникає чимало питань. Справа в тому, що за логікою речей голова і заступник райради взагалі не мали стати депутами. Так, Андрій Слепченко, який представляє БПП, і до того був заступником голови Поліської РДА, став 10-тим за рейтингом у партії, але прохідні кандидати поступилися. Та ж історія відбулася з його заступницею Інною Яценко з «Радикальної партії», яка не те, що не мала сидіти в президії, а взагалі не повинна була стати депутатом.

У Рокитнянській райраді керують представники опозиції. Головою є Олександр Конопчук з «Батьківщини». Заступником голови є Світлана Кучерова з «УКРОПу». Щоправда, це абсолютно не заважає їм активно співпрацювати з президентською вертикаллю. «Конфліктів немає, в нас нормальна співпраця. Із адміністрацією повноваження не ділимо», - чесно визнає Конопчук в одному з інтерв’ю.

У Сквирській райраді  головою є Василь Гриша, представник БПП і колишній співробітник правоохоронних органів.Неодноразово змінював політичну орієнтацію. Так, раніше він перебував в орбіті двох місцевих аграрних магнатів Івана Суслова та Леоніда Центила. Але часи змінюються, і зараз на Скирщині найсильніші позиції у Леоніда Глиняного, депутата облради від БПП, якого називають співвласником Сквирського КХП.

Заступником голови райради є Олена Грищенко з «Батьківщини», що свідчить про абсолютну неперебірливість на місцях, адже на центральному рівні партії Порошенка і Тимошенко демонструють повну конфронтацію.

А от у Ставищенській райраді все просто. Головою райради є Віктор Малаш від БПП. Він одноосібно веде засідання райради, оскільки немає заступника. Його називають представником людиною місцевого нардепа-мажоритарника з БПП Віталія Гудзенка, який окрім політичних інтересів має на Ставищенщині і власний аграрний бізнес.

Голова Таращанської райради Людмила Урожай зараз є «укропівкою», але в минулому скликанні теж була головою райради, але вже від Партії регіонів. Її називають людиною депутата Київської облради від «Опоблоку», відомого таращанського латифундиста Миколи Фурдички. Її заступник Олег Степаненко представляє РПЛ.

Ще на одного депутата облради й аграрія, подейкують, орієнтується голова Тетіївської райради Наталія Жубер, яка є представницею БПП. Йдеться про Олега Балагуру, який наразі є членом БПП, хоча ще у 2014 році балотувався в Верховну Раду Україна від партії «Всеукраїнське аграрне об'єднання «ЗАСТУП». Заступник пані Жубер, Олександр Поліщук, представляє мало кому відому партію «Зелений Тризуб».

Фастівська районна рада - єдиний в області орган районного рівня, в президії якого сидять представники однієї політсили. Голова Геннадій Сиваненко та його заступник Володимир Куценко – формально представляють БПП. Щоправда, Сиваненко ще у минулому скликанні представляв «Сильну Україну», був заступником, а потім головою райради. А Куценко у минулому скликанні був депутатом райради від Партії регіонів, і встиг побувати заступником голови райради.

Яготинську райраду очолює Віктор Грицай з «Батьківщини», представник старої районної номенклатури. Свого часу він встиг покерувати Яготинською районною податковою, з 2006 по 2010 був депутатом Яготинської райради від БЮТ. І зараз він демонструє гостру опозиційність до президентської вертикалі, постійно воюючи за сфери впливу з керівництвом РДА. Його заступник Олександр Усенко представляє «УКРОП».

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Теги: