#

Незламна поліція Київщини: чим запам’ятався генерал Андрій Нєбитов на посаді голови

16.11.2023 15:41
Незламна поліція Київщини: чим запам’ятався генерал Андрій Нєбитов на посаді голови
Андрій Нєбитов

Цієї осені сталася непересічна подія: багаторічний очільник Нацполіції Київської області Андрій Нєбитов пішов на підвищення, ставши заступником голови Нацполу України. Про те, чому керівництвом держави було ухвалене відповідне рішення і як це призначення корелює з результатами роботи в столичному регіоні генерала Нєбитова, читайте у матеріалі "Моєї Київщини"

Генерал Андрій Нєбитов розпочав роботу в поліції Київщини фактично на початку  її створення. Із грудня 2016 працював заступником тодішнього керівника обласного Головного Управління генерала Дмитра Ценова, був керівником кримінальної поліції.

У 2019 році всупереч бажанню тодішнього міністра МВС Арсена Авакова став керівником ГУ НП Київщини та очолював обласну поліцію до середини 2023 року, присвятивши роботі у столичному регіоні майже 7 років життя. За ці роки поліція Київщини стала однією з найбільш відкритих для громадськості та журналістів серед обласних головних управлінь, а Нєбитов завжди був медійною персоною, сформував потужну команду в районах та організував ефективну співпрацю з обласною та місцевою владою.

За цей час обласна поліція пройшла великий шлях реформи, а після повномасштабного вторгнення особовий склад поліції на чолі з генералом Нєбитовим стали вагомим стабілізуючим чинником у відбитті російської агресії, знаходячись поряд із громадянами, приходячи на допомогу потерпілим та борючись зі злочинністю.

Більш того, за ці роки Київщина взагалі стала кузнею кадрів, і не тільки для правоохоронців.

Серйозну кар’єру будували співробітники Національної поліції, які свого часу працювали в Київській області. До прикладу, нинішній заступник Міністра внутрішніх справ України, генерал поліції третього рангу Василь Тетеря, був заступником начальника поліції Київщини Дмитра Ценова. Зауважимо, що Тетеря з 2015 по 2016 рік працював у Державній установі "Вишгородський навчальний центр підготовки поліцейських" на посаді начальника.

Ще один заступник Ценова – Роман Козьяков – наразі очолює поліцію Кіровоградської області. Нинішній очільник поліції Львівщини Олександр Шляховський та начальник поліції Закарпаття Ярослав Колесник свого часу працювали начальниками кримінальної поліції Київщини під керівництвом Нєбитова. 

Заступник керівника обласної поліції Павло Трясун працює на важливому напрямку – в керівництві спеціалізованої Служби судової охорони. 

А білоцерківець генерал Сергій Князєв, який очолив на відкритому конкурсі Національну поліцію України одразу після її створення, зараз обороняє країну у складі ЗСУ. 

Андрій Нєбитов так згадує вкрай непросту, але результативну роботу на Київщині:

Час, у який мені випала честь очолювати поліцію Київської області, був сповнений викликів та випробувань, планів та досягнень, перемог та втрат. Кожен день був неповторним, але незмінно – цілком і повністю відданий поліції Київщини та її людям. Щиро вдячний кожному, з ким пліч-о-пліч вистояли у найскладніший час повномасштабного вторгнення російської армії в лютому 2022 року.
"Поліцейський офіцер громади", "Безпечна Київщина", "Поліцейський – учасник освітнього процесу» – усе це спільні досягнення всієї команди правоохоронців Київщини. Кожна наша дія, кожен крок були спрямовані на те, аби мешканці почували себе у безпеці.
Бо сила Київщини в людях – загартованих і нескорених! Ми були, є і будемо об’єднані спільною метою – захистити нашу країну та знищити окупанта.

Про те, які зміни відбувалися в поліції Київщини за останні роки під керівництвом Нєбитова, читайте в детальному дослідженні.

Поряд у потрібний момент

На криміногенну ситуацію в області впливає поліцейська присутність на вулиці та швидкість реагування на повідомлення громадян. Одним із важливих показників діяльності поліції є оперативність реагування на повідомлення про вчинені злочини.

Першим базовим елементом системи реагування є служба "102", до якої люди активно звертаються з різними проблемами. Протягом 2022 року на "102" надійшло майже 650 тисяч дзвінків. У лютому, коли розпочалося повномасштабне вторгнення, оператори отримували інформацію про вибухи, проліт ракет та дронів. Вчасне повідомлення та комунікація між службами дозволяли швидше реагувати на загрози. Під час бойових дій та в момент деокупації частини регіону дзвінків на "102" було вдвічі більше і нараховувалося 18 повідомлень на годину на 1 оператора – це є найбільшим показником порівняно з іншими областями.

У зв’язку зі зростанням кількості дзвінків виникла необхідність збільшити кількість нарядів, щоб кожна група могла якнайшвидше дістатися до місця події. Для цього здійснено перерозподіл зон реагування та закріплено за ними окремі наряди. Крім того, у цей час Україна переживала відключення світла. Аби захистити громадян в темний час доби, на чергування було додано 191 нічний наряд, денні збільшено на 80 груп. Щодня на оперативне реагування заступало 399 денних та 312 нічних нарядів із-поміж груп реагування патрульної поліції та слідчо-оперативних груп. У зв’язку з цим у 2023 році вдалося зменшити час прибуття поліції до 13 хвилин (із моменту повідомлення на лінію "102").

Також, розроблений алгоритм дій нарядів при надходженні великої кількості повідомлень про пошкодження домівок жителів області після ворожих обстрілів. Це допомагає поліцейським швидше реагувати та бути поряд у потрібний момент.


Про приборкання злочинності в цифрах та фактах

Завдяки збільшенню поліцейської присутності на території області зменшилась реєстрація кількості злочинів і відповідно рівень  злочинності пішов на спад.

У 2016 році, при реєстрації близько 30 тисяч повідомлень про всі кримінальні правопорушення, які сталися на території Київщини, розкривалася лише п’ята частина з них. У зв’язку з поліпшенням загальної криміногенної обстановки в області у 2021 році кількість вчинених злочинів зменшилася вдвічі, до 14 тисяч, а їх розкриття збільшилося втричі.


Належне реагування на повідомлення дало змогу оперативно, по "гарячих слідах" розкривати злочини. Поліція Київщини у 2020-2021 роках розкрила абсолютну кількість умисних вбивств та тяжких тілесних ушкоджень.

Завдяки профілактичним і попереджувальним заходам кількість скоєних на території Київської області навмисних вбивств є найменшою за всі роки незалежності України.



Недоцільно порівнювати результати 2022 року, оскільки злочини під час окупації на території Київщини мали інші масштаби. Так у 2022 році зареєстровано близько 19 тисяч злочинів, але з них понад 10 тисяч було зареєстровано як злочини, учинені окупантами рф.

Запобігання майновим злочинам, мародерству (розбійним нападам, грабежам, крадіжкам) стало  серйозним викликом для поліцейських Київщини. Адже всі розуміли, що постраждалі від війни громадяни повинні бути максимально захищені і навіть під час повної темряви в наших містах і селах.

Одним із найважливіших показників професійної роботи поліції для громадянина є злочини, які стосуються кожного. Наприклад, якщо поліція виявила злочинця, який вкрав пенсію вашої сусідки, або на вулиці вас пограбували й відібрали телефон, це вплине на оцінку роботи правоохоронців у вашому домі, на вулиці та у громаді.

У 2016 році реєстрація крадіжок становила приблизно 15 тисяч, але у 2021 та 2022 роках реєстрація зазначених злочинів зменшилася втричі.




Визначальним є декількократне зменшення кількості угонів транспортних засобів. У 2016 році при майже тисячі повідомлень про незаконне заволодіння автотранспортом, було розкрито лише 163 випадки, а у відносно мирному 2021 році було скоєно 158 таких злочинів, з яких 148 розкрито. Крок за кроком виявлення і припинення кримінальною поліцією Київщини діяльності організованих злочинних груп, які спеціалізувалися на угонах і діяли не тільки в столичному регіоні, а і на всій території нашої держави, призвели до таких результатів.



Зброя

Контроль за обігом зброї – важлива складова роботи Національної поліції, особливо в умовах війни. Наявність великої кількості незаконного озброєння є серйозною загрозою для громадян. Поліція відіграє важливу роль у запобіганні її поширення та використанні кримінальними елементами. Правоохоронці проводять перевірки, операції та розслідування, а також ряд інших необхідних стабілізаційних і профілактичних заходів, щоб не допустити витоку цієї зброї до кримінального світу. Знаходять та притягують до відповідальності осіб, які намагаються розповсюджувати зброю в кримінальних колах.

У 2022 році правоохоронці розкрили всі злочини, пов’язані з незаконним поводженням зі зброєю. Важливу роль у документуванні фактів збуту незаконної зброї і притягнення до відповідальності  торговців зброєю відіграють кримінальна поліція і слідчі.

Минулого року поліцейські Київщини вилучили 340 одиниць вогнепальної зброї, майже 56 тисяч набоїв та більше 30 тисячі вибухових речовин і навіть одну бойову броньовану машину(!).



Служба в умовах воєнного стану

Київська область стала одним із форпостів нашої країни на початку повномасштабного вторгнення. Завдяки потужному опору з боку  Сил оборони та громадян росіяни були зупинені.

Унаслідок збройної агресії рф понад 180 населених пунктів Київської області потрапили під окупацію. За цей час жоден поліцейський Київщини не став колаборантом, не зрадив присязі та не перейшов на сторону ворога. Воєнний стан вніс свої корективи в діяльність Нацполіції, дещо змінились завдання, які ставляться перед поліцейськими, відбулись суттєві зміни й в організації повсякденної службової діяльності.


На Київщині поліцейські відігравали важливу роль у відбитті наступу агресора. Правоохоронці евакуювали населення та відновлювали порядок на звільнених територіях, розслідували воєнні злочини та документували терор ворога на нашій землі.


Попри те, що агресор додав великий шмат роботи, обласною поліцією за 2022 і 2023 роки задокументовано, окрім інших, понад 14 тисяч кримінальних проваджень за фактами злочинів, пов’язаних із війною. Більшість справ стосуються статті 438 Кримінального кодексу "Порушення законів та звичаїв війни". При цьому загальна кримінальна ситуація покращилася.

Правоохоронці навчилися працювати в умовах війни. Поліцейські підрозділи модернізували. І як наслідок – досягли зниження рівня злочинності в області, навіть при незакінченій війні.  І це при тому, що не менше трьох підрозділів особливого призначення поліції Київщини несуть службу і виконують бойові завдання на сході нашої держави.

Кожен оперативник та слідчий поліції Київщини усвідомлює важливість детального документування і належного розслідування кожного воєнного злочину, щоб ці результати могли бути враховані не лише в національних, а і в міжнародних судових органах. Аби жодний воєнний злочинець не уникнув законного та справедливого покарання.



Робота вибухотехнічної служби є невід’ємною складовою роботи поліції в умовах воєнного стану. Вибухотехніками Київщини розміновано майже 70 гектарів критих приміщень і близько 1,8 тисячі гектарів відкритої місцевості. Правоохоронці вилучили 2299 боєприпасів у результаті службових виїздів, зокрема на деокупованих територіях Харківської і Херсонської областей.



"Поліцейський офіцер громади"

Проєкт "Поліцейський офіцер громади" є важливим інструментом для покращення взаємодії між поліцією та громадськістю. Шляхом зближення правоохоронців та жителів місцевих громад можна більш ефективно розв'язувати безпекові проблеми.

Мета проєкту – запобігти злочинам, а не лише розкривати ті, що сталися. Правоохоронці постійно перебувають на територіях, патрулюють, спілкуються з людьми. Офіцер на зв’язку 24/7, бо допомога потрібна і вдень, і вночі.

У 2020 році до проєкту приєднались лише 6 територіальних громад. Але була проведена відповідна робота, доведений головний меседж проєкту: "Поліцейський офіцер громади – той, хто оберігає громаду та завжди поруч!",  що відчутно активізувало громади. І вже у 2021 – 39, 2022 – 47 громад, у 2023 – 62 громади взяли участь у проєкті.



За цей надскладний час разом із органами місцевого самоврядування вдалося відкрити 73 поліцейські станції. При цьому 13 відбудовано після деокупації та створено  2 центри безпеки. Кожен "шериф" має новий транспорт, спецзасоби та техніку, необхідну для оперативного реагування на будь-які виклики. В офісах створено комфортні умови для прийому громадян.

Наразі між всіма територіальними громадами та Головним управлінням Національної поліції в Київській області підписані меморандуми про співпрацю та партнерство.

На старті у 2020 році охочими стати офіцерами громад була 6 працівників, а на кінець 2022 року – уже 89 поліцейських несли службу як офіцери громад. У 2023 році громади отримали 121 офіцера, які дуже позитивно себе зарекомендували саме в час активних бойових дій на Київщині.

"Поліцейський – учасник освітнього процесу"

 

Проєкт "Поліцейський – учасник освітнього процесу" на Київщині є важливою ініціативою, спрямованою на створення безпечних та сприятливих умов для дітей у шкільному середовищі. Залучення правоохоронців до освітнього процесу дає декілька важливих переваг:


  • Гарантування безпеки: присутність поліцейських у школах відіграє важливу роль у профілактиці булінгу, агресії та конфліктів між школярами, а також запобіганні злочинам, які можуть бути скоєні дітьми або спрямовані проти дітей.
  • Збільшення довіри: діти охочіше довіряють та частіше звертаються до правоохоронців із питань безпеки та правопорядку, коли знають поліцейських особисто.
  • Освітні ініціативи: правоохоронці беруть участь в освітніх програмах, що спрямовані на усвідомлення правопорушень дітьми, створюють позитивне середовище для їх розвитку.
  • Запобігання злочинності: цей проєкт орієнтовано на підвищення свідомості учнів щодо правил безпеки. Основою є не тільки реакція правоохоронця на вже виниклі конфлікти чи ситуації, але й профілактика, яка допомагає уникнути можливих проблем.

Той факт, що з моменту впровадження проєкту не було зафіксовано жодних правопорушень або інших протиправних дій учнями та іншими учасниками освітнього процесу, є важливим свідченням успіху ініціативи. Це також підтверджує, що участь поліцейських в освітньому процесі сприяє покращенню дисципліни, безпеки та дружнього середовища в навчальних закладах.

"Безпечна Київщина"

Створення безпекового середовища – головна мета правоохоронців Київської області. "Безпечна Київщина" стала єдиним інформаційним простором системи безпеки для українських громад, що гарантує відеофіксацію транспортного та пішохідного трафіку.

У 2019 році система відеонагляду на території області складалася зі 180 камер, із яких працювало лише 10%. За ініціативи поліції Київщини та за сприяння Київської ОВА, Київської облради наразі у систему "Безпечна Київщина" інтегровано майже 2000 камер. Із них – 500 камер із функцією розпізнавання номерних знаків та 500 камер – із функцією розпізнавання обличчя, також працює 905 оглядових камер.

Інтелектуальна система "Безпечна Київщина" – це прогрес у сприянні безпековій ситуації на території Київської області. "Безпечна Київщина" довела свою ефективність як під час боротьби зі злочинністю, так і в момент воєнних дій. У період окупації Київщини система давала можливість відстежувати переміщення російських військових, нині – допомагає в розкритті злочинів.


За час вторгнення росіяни фізично знищили майже 30% камер відеоспостереження, інтегрованих у цю систему, але на сьогодні все відновлено.  

Відбудова

Виходячи із світової практики післявоєнного періоду, на жаль, рівень злочинності зросте. Підготовка поліції до цього, включаючи оснащення, матеріально-технічне забезпечення та кадровий потенціал, є вагомою частиною гарантування безпеки та правопорядку. Співпраця з міжнародними партнерами є важливим елементом процесу відновлення після окупації нашого регіону. Після повномасштабного вторгення рф на Київщині 5 будівель поліції було знищено і пошкоджено 5 інших.

У співпраці з МВС, Нацполіцією України та меценатами повністю відновлений відділ поліції в Ірпені. Символічно, що він був одним із перших, який був зруйнований і першим відновлений. Саме цей відділ під час бойових дій на Київщині став укриттям для місцевих мешканців під час російського наступу на місто в березні 2022-го. Його обладнано новітніми технологіями і запроваджено систему "Custody Records" – комплекс відео- та електронної фіксації усіх дій з моменту доставлення особи до підрозділу поліції до подальшого її затримання.



Крім цього, коштом американського бізнесмена Говарда Баффета наданий старт будівництву Бородянського відділення поліції, яке було повністю зруйнований під час мінометних обстрілів. На даний час триває відбудова нової, сучасної і технологічної адмінбудівлі поліції – це вагомий крок для безпеки міста, і головне – поштовх для відновлення усіх сфер життя та соціально-економічного розвитку багатостраждальної Бородянки. 



Під обстрілами опинився і кінологічний центр поліції Київщини, який був частково зруйнований. Усіх собак вдалося евакуювати. Благодійний Фонд Говарда Баффета виділив на відновлення приватні кошти. Розроблений проєкт та розпочато будівництво нового центру. До речі, центр буде побудований із урахуванням усіх новітніх вимог та за усіма світовими стандартами. Він стане першим такого рівня в нашій державі.


Знаходячись під постійними мінометними обстрілами були зруйновані і приміщення на території Тренінгового центру поліції Київської області. Сьогодні, завдяки тісній співпраці із Національною поліцією, реалізація розбудови центру як спеціалізованого місця з організації системи професійного навчання та підвищення рівня майстерності поліцейських і спецпризначенців, уже на фінальній стадії. Центр відновлюється з урахуванням викликів сьогодення і дозволить удосконалювати не тільки поліцейські функції, а ще й відточувати додаткову підготовку силовиків у боротьбі з агресором.


За сприяння фонду Баффета до Кінологічного центру поліції Київщини передано 8 спеціалізованих авто "Toyota Hilux" для кінологів і 21 службову собаку. Усі чотирилапі пройшли початковий курс тренування в Нідерландах, їх навчали для пошуку вибухівки, зброї та пошуку загиблих людей.


Американський інвестор та філантроп Говард Баффет також передав поліцейським пʼять бортових вантажних автомобілів "Iveco". Вони слугують для екстреного розгортання та транспортування необхідного обладнання для поліції особливого призначення Київщини, які перебувають на Сході і виконують бойові завдання.


Від його фонду також отримано мобільні світлові башти, генератори, спецодяг і спецобладнання, зокрема дві пересувні мобільні ДНК-лабораторії, які дуже ефективно себе показують, бо отримати результат можна фактично через 90 хвилин. Вони допомагають слідчим і криміналістам Київщини під час ідентифікації тіл загиблих людей.


Загалом на відновлення і будівництво поліцейської інфраструктури Київщини іноземним меценатом Говардом Баффетом виділено майже 400 млн грн.

Американська письменниця та бізнесвумен Мітці Пердью, приїжджаючи в Україну на запрошення поліції Київщини, їздила містами, де армія рф вчиняла найбільше злочинів. Меценатка побачила дуже багато знищеного поліцейського службового транспорту, тому впродовж 2022-2023 років вона передала для поліції Київської області 18 автівок.

Мітці Пердью також погодилася профінансувати проєкт розбудови водної поліції. Ідеться про п'ять нових катерів, із повним оснащенням, які дозволять поліції Київщини на воді забезпечувати правопорядок, нести службу і виконувати загальні завдання, які ставлять Сили оборони.

Судна вже спустили на воду. Вони швидкісні, зручні – і відтепер допомагають правоохоронцям контролювати акваторію, і співпрацюють пліч-о-пліч зі Збройними силами України, забезпечуючи безпеку столичного регіону і, звичайно ж, Києва. Андрій Нєбитов зазначає:

У цей складний для України час перед кримінальною поліцією стоять важливі виклики. Окрім розкриття "повсякденних" злочинів,  оперативники розкривають правопорушення пов’язані з війною, розшукують безвісно зниклих громадян, проводять контрдиверсійну роботу. Особливу увагу ми концентруємо на вилученні зброї та боєприпасів, розкритті розбійних нападів та вбивств.
Війна показала, що кримінальна поліція готова дати гідну відсіч ворогу. Із першого дня повномасштабного вторгнення співробітники встали на захист держави. Кожний на своєму місці, виконуючи свою роботу якісно та професійно, крок за кроком наближає нашу перемогу.

Біографія

Андрій Нєбитов народився 20 серпня 1980 року в Донецьку. 

Із 1997 по 2001 рік навчався в Донецькому інституті внутрішніх справ МВС України. У 2006 році з відзнакою закінчив магістратуру Київського національного університету внутрішніх справ. 

У 2012 здобув науковий ступінь кандидата юридичних наук, а у 2017 році – доктора юридичних наук за спеціальністю "кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право". У вересні 2020-го отримав вчене звання доцента.

Андрій Нєбитов – професор кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права Національної академії внутрішніх справ (НАВС), член спеціалізованої вченої ради з захисту докторських і кандидатських дисертацій при НАВС. Автор двох монографій і понад 20 наукових статей, співавтор 8 підручників, посібників, довідників і методичних рекомендацій. 

Службу в правоохоронних органах розпочав у 2001 році на посаді оперуповноваженого карного розшуку. Згодом працював на керівних посадах підрозділів карного розшуку, боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, боротьби з кіберзлочинністю та з економічною злочинністю Донеччини, Чернігівщини та Київщини. Із 2016 року до 2019 заступник начальника – начальник кримінальної поліції ГУНП в Київській області. У 2019 році став керівником поліції Київщини.

Пройшов шлях від оперуповноваженого до керівника кримінальної поліції України. Нагороджений чисельними відзнаками Міністерства внутрішніх справ.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст