#

Голова Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов: Боротьба з організованою злочинністю – в пріоритеті

05.12.2019 06:00
Голова Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов: Боротьба з організованою злочинністю – в пріоритеті

Про ситуацію з різними видами злочинності в столичному регіоні, імідж, кадровий стан та багато інших цікавих аспектів діяльності правоохоронних органів "Моя Київщина" поспілкувалася з очільником поліції Київської області, полковником Андрієм Нєбитовим

Яка в цілому зараз спостерігається тенденція довіри/недовіри у Нацполіції? Як, на Вашу думку, на це вплинуло убивство 5-річного хлопчика в Переяславі?

- Згідно з дослідженням центру Разумкова, станом на осінь поточного року Національній поліції довіряє 51% мешканців. Чи справедливо це, зовсім інше питання. Можу сказати, що довіру громадян можливо заслужити лише цілодобовою професійною чесною працею, своєчасним реагуванням на звернення та заяви, ефективною боротьбою зі злочинністю, а найголовніше – відновленням справедливості через розкриття кримінальних проваджень та небайдужістю до чужого людського горя.
Трагічний випадок, що стався на Переяславщині, дуже негативно відобразився на ставленні до всієї Нацполіції. Скільки би злочинів не розкрили, все одно такий вчинок заплямовує Національну поліцію. Ми це розуміємо, але хочу сказати ще раз громадянам: наразі місцеві поліцейські встановили фактично всі обставини цього тяжкого злочину. Усіх осіб, яким Державним бюро розслідувань оголошена підозра, передано слідчим для проведення процесуальних дій. Цей факт не приховали, своїх колег викрили в скоєнні такого страшного злочину.

- Рейдерство – болюча тема і для Київській області, і для країни в цілому. Наразі у Васильківському районі триває протистояння навколо СВК "Новоселицький". Ви, мабуть, неодноразово з усіма сторонами конфлікту поспілкувалися. На якій стадії зараз вирішення цього питання? Чому сюди постійно намагаються вплутати Нацполіцію?

- Дійсно, останніми роками для нашої держави це актуальна проблема. Перш за все, це викликано прогалинами в чинному законодавстві: зокрема, у дозволах реєстраторам вносити зміни до речових прав у реєстрах. Ми це бачимо.
Так сталося, що у квітні 2019 року державними реєстраторами було проведено зміни СВК «Новоселицький» та призначено нового директора. Для поліції як державного правоохоронного органу – це юридичний факт. До нас звернулися старі власники та було колективне звернення мешканців, тож для забезпечення їх прав поліція порушила кримінальне провадження, наклала арешт на техніку СВК "Новоселицький", заборонила ухвалою будь-кому збирати врожай, окрім СВК "Новоселицький" (зберігати його можна було тільки в їхніх коморах).  Також було подано клопотання на накладення арештів на рахунки СВК "Новоселицький", але суд відмовив.
Надалі ми намагалися зберегти цей урожай. Я зі старим та новим директором проводив неодноразові зустрічі, під час яких пропонував спільний із Нацполіцією збір, вантаження, зберігання урожаю. Але домовленості, які були досягнуті за круглим столом, не виконували. Певні люди – робітники СВК "Новоселицький" - блокували роботи. Але все ж більшу частину врожаю вдалося зібрати. Зараз він зберігається в СВК "Новоселицький", у відповідній коморі. А охороняє його Національна поліція.
На жаль, усі зусилля громади були спрямовані на протистояння з поліцією. Не розумію чому, адже на неодноразових зустрічах із громадою я акцентував увагу на тому, що є відповідна антирейдерська комісія, яка може одним своїм рішенням скасувати протокол загальних зборів, яким було змінено директора. Цього досі не зроблено, а жодних претензій з боку СВК "Новоселицький" до цієї комісії немає. Я також казав, що у межах цивільного провадження в суді можна скасувати цей протокол. Але й будь-яких судових рішень немає.
Я дуже не хотів, аби СВК "Новоселицький" збанкрутів. Урожай мав би бути зібраним, а селяни могли би розпоряджатися власними коштами. Не розумію, чому юристи СВК "Новоселицький" займають іншу позицію.

Багатьох жителів Київщини хвилює ситуація із гральними закладами. Ні для кого не є секретом мета їх існування. У багатьох виникає підозра, що за цим хтось-таки стоїть. Хто легалізовує їхню тіньову діяльність? Чи є факти причетності працівників поліції до "кришування" цих закладів?

- Це загальна тенденція по всій Україні. Гральні заклади керуються у своїй діяльності Законом України "Про національну лотерею", отримують ліцензію від Міністерства фінансів і діють нібито відповідно до чинного законодавства. Таких закладів багато й притягти до відповідальності осіб, причетних до грального бізнесу, дуже важко. Тому правоохоронці для ефективного використання всього свого механізму можливостей потребують термінових змін законодавства або легалізації та подальшого встановлення конкретних правил гри.
На сьогодні ми порушили 41 кримінальне провадження. На жаль, більшість вилучень такого обладнання закінчуються рішенням суду щодо його повернення власнику. Тому для гральних бізнесменів не проблема продовжити свою діяльність.
Це тяжкий злочин, що потребує великої кількості негласних слідчих розшукових дій. Відповідного оперативного підрозділу, який міг би це задокументувати, наразі немає. Думаємо, що будемо працювати через Управління стратегічних розслідувань та перевіряти власників крізь призму організації злочинності.
Це проблема, яку неможливо побороти лише поліцейськими заходами. Потрібне комплексне рішення: законодавчі акти, робота місцевих органів влади та громадських організацій, поліція.

- Проблема борделів у Київській області. Кількість повідомлень у ЗМІ про припинення їх діяльності зменшилася. Це пов’язано зі зменшення кількості таких місць чи неефективністю дій поліції?

- На Київщині підрозділ у структурі Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми працює досить ефективно. У 2018 році було відкрито 18 кримінальних проваджень за ст. 149, а цьогоріч за 10 місяців уже 27. Що стосується злочинів у сфері суспільної моралі, то в 2018 році було 36 кримінальних проваджень, а в 2019 році – 41. Кількість підозр – 28 та 38 відповідно. Робота виконується, проте десь була залишена за межами уваги ЗМІ.
У 2019 році цим оперативним підрозділом викрито 6 організованих злочинних груп, що діяли у сфері суспільної моралі та незаконної міграції. До кримінальної відповідальності притягуються 26 учасників таких груп.
На території Київської області так званих борделів не існує. Наразі клієнти, які замовляють повій, користуються готелями, банями, хостелами для отримання сексуальних послуг.
На початку жовтня цього року Управління боротьби зі злочинами, пов’язаними із торгівлею людьми Київщини спільно з Головним слідчим управлінням вийшли на організовану злочинну групу, що займалася сутенерством. Вони мали 9 квартир, для обслуговування яких використовували 16 телефонних номерів, контролювали майже 50 повій. Добовий обіг коштів становив 100 тисяч гривень. Зараз вони притягаються до відповідальності.

- Чого не вистачає поліції, аби побороти наркоторгівлю, адже місцеві жителі останнім часом, особливо в маленьких населених пунктах, точно знають, хто цим займається, хто розповсюджує, хто зберігає?

- Штаб підрозділу Управління протидії наркозлочинності Київщини складається з 20 працівників. Цього року силами цього підрозділу було виявлено 5 організованих злочинних груп. 4 кримінальних провадження уже розслідувано та направлено до суду.
Також задокументовано та викрито 15 наркопритонів, 9 нарколабораторій. Окрім цього, на сьогодні порушено 170 кримінальних проваджень за статтею 307 (збут), по 150 із них уже оголошена підозра. До кримінальної відповідальності притягуються 60 збутчиків.
Для проведення профілактики та отримання інформації керівником Управління протидії наркозлочинності Київщини фактично двічі на місяць проводяться виїзні прийоми громадян. Також можна анонімно повідомити про місця, де розповсюджують та вживають наркотики. Для цього потрібно зателефонувати на гарячу лінію.
Ефективно протидіяти наркозлочинності допоможе налагоджена робота поліції та громади. Так, наприклад, завдяки співпраці з громадянами цьогоріч задокументували 17 телеграм-каналів.

- У Вас є інформація щодо кількості "євроблях", що пересуваються територією Київщини? Як цю ситуацію врегульовують? Коли ці машини стануть українськими, а не прибалтійськими?

Точну кількість наразі я сказати не можу. Але багато хто скористався законом та пільговим розмитненням, а отже, у них автомобілі із українськими реєстраційними номерами. На жаль, так звані євробляхи використовуються під час скоєння особливо тяжких злочинів задля маскування.
Із Нового 2020 року їх можливо будуть притягати до відповідальності: поліцейському буде надане право зупиняти такі автомобілі для перевірки законності перебування транспортного засобу на митній території України. Мінімальний штраф від 8 500 до 17 тис грн. За цією статею також буде можливе вилучення автомобіля.

- А яка зараз ситуація у структурних підрозділах Нацполіції? Наскільки зараз великий кадровий голод?

- Штатна численність працівників поліції Київщини становить більше 6 тис осіб. Нестача в таких підрозділах різна: конвойна служба (56%), ізолятор тимчасового утримання (27%), батальйон поліції особливого призначення "Миротворець" (33%). Основними причинами некомплекту є звільнення поліцейських у зв’язку із важкими умовами праці, створення так званих нових органів (Державне бюро розслідувань та Служба судової охорони), куди люди пішли працювати.
Для зменшення некомплекту ми насамперед проводимо відповідні конкурси. Є певні вимоги до знань, рівня фізичної підготовки та здоров’я. Навчання триває 6 місяців, після чого люди отримують роботу в певних підрозділах.
Також є нова програма, що була впроваджена МВС, щодо надання житла поліцейським. Тобто той, хто прийшов на службу, має право звернутися до керівника Нацполіції та керівництва Головного управління національної поліції з проханням надати квартиру, яку він згодом зможе придбати. Може виплачувати кошти під час проведення служби, що робить програму дуже вигідною. Наразі від початку впровадження програми новосілля на Київщині вже відсвяткували 25 родин.

- Наскільки ефективною є робота відповідного підрозділу Нацполіції у вирішенні питання домашнього насильства?

- У МВС України це визначено як один із пріоритетних напрямків діяльності Нацполіції, оскільки домашнє насильство зумовлює подальше скоєння злочинів, зокрема вбивств, нанесення тяжких тілесних ушкоджень. Ті, що мають пролонгований характер, а саме виховання дітей у сім'ї, де насильство є нормою, велика ймовірність того, що вказана дитина буде агресивно ставитися до людей і в дорослому житті.
Тому Національною поліцією запропоновано проєкт підготовки спеціалізованих вузькопрофільних офіцерів, які займатимуться безпосередньо реагуванням на звернення про домашнє насилля. Подібний пілотний проєкт запрацював у Білій Церкві. Наразі в працівників є свій автомобіль та наряди, які безпосередньо здійснюють реагування.
Щодо статистики, то ми склали 2712 адміністративних протоколів за статтею 173 (2), винесено понад 480 заборонених термінових приписів. На профілактичних обліках у нас у Головному управлінні національної поліції Київської області стоїть майже 3 тис. осіб, що вчиняли домашнє насильство.
Щодо неналежного виконання батьками своїх обов’язків, то ми склали майже 1,5 тис протоколів, згідно з якими порушники були притягнуті до відповідальності.
Було проведено більше 500 заходів у дитячо-юнацьких закладах, зокрема навчальних. Охопили більше, ніж 10 тисяч людей. Наразі триває Всеукраїнська акція "16 днів проти насильства", до якої долучилися й підрозділи Нацполіції.

- Як урегульовується питання нелегального обороту зброї? Чого не вистачає, аби громадяни почували себе безпечніше?

На жаль, мушу констатувати факт розповсюдження нелегальної зброї. Для вилучення її з обігу ми проводимо спеціальні профілактичні заходи, що концентрують зусилля всіх Головних управлінь національної поліції, зокрема підрозділів, на факт виявлення незаконного обігу зброї та вибухівки. У тому числі це й реалізація кримінальних проваджень, проведення обшуків за певною інформацією.
Також ми проводимо місячники добровільної здачі зброї двічі на рік. Таким чином особи звільняються від відповідальності за незаконне зберігання зброї. Саме так на території Київщини було вилучено багато зброї. Наразі в нас зареєстровано 201 кримінальне провадження за статтею 263, у 139 з них було оголошено про підозру.
Хочу зазначити, що на території Київської області зареєстровано 27 кримінальних проваджень із використанням вогнепальної зброї  та вибухівки: 5 умисних убивств, 8 розбоїв, одне незаконне заволодіння транспортним засобом, 1 вимагання (усі розкриті), 10 хуліганств, 3 із яких розкрито, та два тяжких тілесних ушкодження, 1 із яких розкрите.
Із незаконного обігу станом на сьогодні нам вдалося вилучити 12 тис боєприпасів, 230 одиниць вогнепальної зброї, зокрема 5 гранометів, 4 автомата, 1 кулемет, понад 30 гвинтівок, понад 100 пістолетів та револьверів. Також вилучили 16 вибухових пристроїв різноманітної конструкції.

- Чи зберігається вплив кримінальних авторитетів на Київщину? У якій формі? Наскільки ефективним сьогодні є відстеження цих процесів та їх викорінення?

Вплив кримінальних авторитетів був завжди. Те, більший він чи менший, залежить від діяльності правоохоронних органів та влади. В основному вони впливають на так званий напівлегальний бізнес, отримують від цього прибутки, які використовують для підтримання злодійських традицій, допомоги ув’язненим, найняття адвокатів.
На території Київської області проводяться постійно оперативно-розшукові заходи, які дають змогу відслідковувати діяльність кримінального елемента та його негативний вплив на суспільні відносини. Наприклад, декілька днів тому на території Бориспільського району затримано 3 особи, що негативно впливали на Бориспільщину. Один із лідерів - "Рембо". Встановлено, що вони разом із іншими особами вчиняли хуліганські дії, дуже сильно побили людину, за що й були притягнені до відповідальності.
Кримінальні елементи були ліквідовані й у Білій Церкві за вимагання грошей із підприємця, наразі вони притягаються до відповідальності.
Цьогоріч за 10 місяців було викрито 25 організованих злочинних угрупувань, у 2018 році – 14 таких груп, у 2017 році – 7, а в 2015-2016 направляли до суду не більше 3 груп.
Тому саме напрямок боротьби з організованою злочинністю ми вважаємо одним із пріоритетних. Кримінальний елемент не повинен впливати на суспільні відносини, органи влади та приватний бізнес.

- Наскільки стан корупції в поліції заважає працювати, зокрема, викривати кримінальні авторитети, і кого в основному ловлять на хабарях у правоохоронних органах? Тільки хабарників чи й тих, хто зливає інформацію?

- Є відповідні спеціальні підрозділи для реалізації інформації, що поліцейський став на сторону криміналітету. Це департамент внутрішньої безпеки та інші правоохоронні органи, що можуть документувати вказаних поліцейських та притягати їх до відповідальності.
На Київщині маємо 8 кримінальних проваджень за статтею 368 (хабар). Керівники на місцях працюють із поліцейськими. Ми розуміємо, що кожен такий факт – це пляма на репутації поліції. Тому намагаємося самостійно виявляти таких осіб, профілактувати, зменшувати корупційні ризики.
Щодо осіб, що зливають інформацію, то, дійсно, проводяться серйозні оперативно-розшукові заходи і негласні слідчі розшукові заходи.
Причетні до зливу інформації відповідних баз Нацполіції України особи притягаються до відповідальності. Але ми розуміємо, що як добре ми би не працювали, серед нас може знайтися якийсь перевертень у погонах, який зведе нашу роботу нанівець.
Робота щодо викриття цих покидьків ведеться постійно, адже кожен керівник зацікавлений у викритті такого поліцейського у своєму підрозділі задля забезпечення нормальних результатів оперативно-службової діяльності.

Як Ви прокоментуєте скандал щодо вашої заступниці Майї Бреславської? Один із блогерів звинуватив її в організації злочинної групи, яка вимагала гроші у водіїв, що попалися на керуванні автомобілем у нетверезому стані? Це був інформаційний вкид чи були якісь підстави для того, аби піднімалася тема про її нібито причетність до якоїсь організації? Чи було проведене якесь розслідування?

- На жаль, не дуже приємно це коментувати, але цей факт був. І тут є не тільки інформація, що не відповідала дійсності. Автор цих сюжетів та інтернет-історій зловживав своїми правами.
Ця історія тягнеться із лютого 2019 року, коли Нацполіція самостійно виявила факт про те, що в Управлінні превентивної діяльності під час вихідного дня, перебуваючи в декретній відпустці, Майя Бреславська прибула до підрозділу та з власного ключа дістала інформацію про певних осіб, що були притягнуті до відповідальності за статтею 130 (водіння напідпитку), та зачистила її. І саме це стало підставою для проведення службового розслідування.
Ми зібрали всю інформацію та передали ДБР. Ці матеріали стали підставою для відкриття кримінального провадження, яке надалі розслідувалося 8 місяців. Було проведено багато обшуків, зокрема й у кабінеті Майї Бреславської, де нічого не вилучено! Зовсім нічого.
Усю інформацію подали в інтернет-ресурси, на мою думку, для дискредитації. На жаль, певне зловживання було саме у тексті процесуальних документів. За результатами всіх цих обшуків ще одному інспектору Вишгородського відділу ювенальної превенції, що перейшов до нас із іншого ГУНП та мав ключ доступу до відповідної бази, була оголошена підозра в знешкодженні частини інформації. Майя Бреславська навіть із ним не знайома. Більше нікому нічого не повідомлялося. Ось така, на Ваш розсуд, організована злочинна група…
Для захисту власних прав, законних інтересів, честі та гідності Майя Бреславська звернулася до адвоката, який зробив відповідний запит на того, хто розповсюджував інформацію. Це вона робить самостійно, а захисту зі сторони Нацполіції поки що не потребує.

Чи є якась система моніторингу, як живуть працівники поліції? Певна система порівняння, чи вони живуть за статками? Якщо у Вас з’являється інформація про те, що поліцейський купив у салоні автомобіль престижної марки за декілька мільйонів, це є порушенням, адже він не заробляє такі кошти? Чи це корупція? Ви відстежуєте такі моменти, адже вони формують імідж поліції?

Коли доходи громадян не відповідають їм витратам, є запит суспільства, чому так відбувається. Звісно, така робота проводиться. Це обов’язок як керівника, так і його помічника з кадрових питань на місцях.
Якщо ми бачимо, що є якісь порушення антикорупційного законодавства, то інформація надсилається до НАЗК та інших органів, що можуть притягати до відповідальності.
У Київській області складено 6 протоколів адміністративних правопорушень, повязаних із корупцією, із яких три закриті через закінчення терміну. Але кожен випадок тут індивідуальний. От-наприклад, людина, що не могла заробити такі кошти, придбала дорогий автомобіль за рахунок спадщини. Усе це є в декларації.

Як відомо, відбулося пониження статусу особливого підрозділу "Миротворець". Що Ви можете сказати?

- Особливий підрозділ "Миротворець" скорочувати ніхто не планує, адже він робить дуже багато для захисту національних інтересів, суверенітету та незалежності.
За результатами аналізу навесні та влітку ми встановили серйозні прорахунки в організації оперативно-службової діяльності. Деякі керівники та працівники після двомісячної ротації об’єднаних сил просто зникають із поля зору ГУНП.
Такі чутки породжуються особами, які не бажали чесно та правильно служити за принципом "навчання, тренування, практика", який ми запровадили влітку.
Наприклад, за порушення дисципліни влітку на ротацію з "Миротворця" виїхала лише половина від необхідної кількості. Усіх інших ми зібрали в так званий зведений загін завдяки підрозділам карного розшуку, слідства, блоку превентивної діяльності. А ці всі люди могли б надавати громаді Київщини поліцейські послуги.
У полку "Миротворець" відбулися кадрові зміни: когось вигнали, когось прийняли, комусь запропонували вищі посади. Найближчими днями відбудеться чергова ротація, яку повністю перекриє підрозділ "Миротворець" власними силами. Окрім цього,  ми розуміємо, що спецпризначенець без роботи – недопустимо. Тому впроваджуємо його поліцейську функцію на мирній території України: патрулювання, контролювання, затримання злочинців.

- Про ДТП за участю Миколи Кулеби. Чи були спроби "відмазування" або, можливо, якісь процеси для зміни ходу розслідування? Що загрожує цьому високопосадовцеві за умови доведення його провини та фіксації спроб впливу на розслідування?

- Дійсно, трапилася резонансна ДТП, проте місцевий відділок поліції був повністю проінформований щодо послідовності дій за умови стороннього впливу. Станом на сьогоднішній день ніяких незаконних вказівок щодо напрямку розслідування не зафіксовано. Наразі кримінальне провадження зареєстроване, проводиться відповідне розслідування. За попередньою інформацією, яку ми бачимо на записі з камери відеоспостереження, водій TOYOTA почав рух на заборонений сигнал світлофора. Відповідно слідчим було призначено усі необхідні експертизи. Якщо провину Миколи Кулеби буде доведено, йому загрожує покарання від 3 до 8 років позбавлення волі.

Як показала ця ДТП, ключовим доказом є показник кольору світлофора на відео. Але, наприклад, чинний керівник поліції Білої Церкви в нещодавньому інтерв’ю зазначив, що відеокамери в Білій Церкві не синхронізовані. Відомо, що більшість населених пунктів ними взагалі не обладнана або вони є лише в обмеженій кількості. Що мають зробити громадяни, щоб влада звернула на це увагу? Хоча би для встановлення камер відеоспостереження на місцях скупчення людей та транспорту, перехрестях для безпеки громадян?

- Звичайно, я згоден, що саме система відеонагляду є одним із засобів безпеки суспільства. Тому керівники органів місцевої влади, які цим питанням не опікуються, перш за все, байдужі до питання захисту громадян, хоча воно є в їхній юрисдикції.
На жаль, за останні два роки результат, досягнутий у 2017 році, ніяк не розвивався. Йдеться про проєкт "Безпечна Київщина", який передбачав 8-мільйонний бюджет Київської облради та облдержадміністрації на встановлення 180 камер. Проте за цих 2 роки фінансування не було, через це справними є всього 18 камер. Бачимо, що відбувся занепад системи.
Лише цього літа було виділено 600 тисяч, які дозволили нам відновити цю систему та використовувати 180 камер, які на даний момент працюють на шляхах.
Окрім цього, хочу звернути увагу на декілька населених пунктів, у яких керівники місцевих органів влади дійсно переймаються безпекою громадян. Наприклад, у селі Проців, смт. Рокитне, Нових Петрівцях ці камери встановленні у достатній кількості. Крім цього, вони використовують софт, який синхронізується із загальною системою "Безпечна Київщина" і дозволяють нам контролювати безпеку у даних місцевостях.
Проте камери, що встановлені у Борисполі, Білій Церкві використовують софт, який є у санкційному списку. Тому він не може бути включений у загальну систему "Безпечна Київщина". Через це на території Білої Церкви ця система не використовується в повному обсязі, що зумовлює проведення певної роботи з органами місцевої влади щодо їх переконання у доцільності використовування софту, який забезпечить ефективну працю системи. Проте, знаходяться особи, які не проявляють ніякої цікавості до безпеки громадян. Тому працівникам поліції потрібно докласти максимальних зусиль для переконання в необхідності застосовування цієї системи.
Наприклад, дуже дивним є факт того, що у місці Васильків немає жодної камери з системи "Безпечна Київщина", яка надавала б змогу правоохоронцям та іншим службам безпеки отримати інформацію про ті чи інші події у реальному часі чи за допомогою відеозапису.
Так ми і працюємо. Наголошую усім керівникам, що важливими є насамперед робота з керівниками місцевих органів влади, прискорення розкриття особливо важких злочинів, обов’язковий допит голів сільрад, депутатів. Крім цього, необхідно з’ясовувати причини недбання про безпеку власних громадян і наводити їм сумну статистику. Сподіваюсь, місцеві вибори будуть поштовхом до дій та виділення бюджету для встановлення камер відеофіксації.

Зараз активізувались шахраї, які під виглядом перевірки з обленерго та облгазу дурять довірливих громадян, особливо літніх людей, та заходять на приватні території. Як діяти громадянам, якщо до них приїжджає ця перевірка, але вони знають, що це шахраї?

- Отже, таким особам не слід відчиняти двері і впускати їх у власну оселю. Спершу потрібно перевірити прізвище, номер посвідчення особи та телефон диспетчерської служби. Тобто зателефонувати та пересвідчитись, що такий працівник у них є і він дійсно виконує якесь певне завдання. Ще раз наголошую, не відчиняти двері, а в разі якихось підозр щодо шахрайства одразу телефонувати 102.

- Усі обговорюють питання дитячих автокрісел. Як сьогодні бути людям, які хочуть подорожувати Україною, здійснювати якісь пересування в ту ж саму лікарню, наприклад? Їм потрібно пішки ходити, їздити на метро чи бути порушниками закону, якщо вони фізично та матеріально неспроможні купити таку кількість крісел або навіть новий автомобіль для того, щоб ці крісла змогли туди поміститися?

-  Насамперед це повинні коментувати законодавці.

Вони за закон проголосували. Сьогодні поліцейські змушені будуть штрафувати людей. Ті будуть незадоволені,  а отже, позитивний імідж поліції буде падати…

- Цей закон ми розглянемо більш детально. Там є питання щодо технічних засобів. Будемо впроваджувати – тоді прийматимемо рішення.

Безпека дітей перш за все лежить на їх батьках. Поліцейські виконують не каральні функції, а більш профілактичні. Легке примушення їх до певних дій, що уможливлюють безпеку власних дітей.

- Щодо нелегального видобутку піску на Київщині. Його немає чи просто угрупування помирилися між собою та поділи цей ринок нелегального видобутку? Що відбувається і коли ця тема знову буде на часі? Адже будівництво не припиняється, пісок возять, а скандалів немає.

- Я зміг розібратися у ситуації. Тоді легальні та нелегальні видобувачі вирішували між собою питання завдяки проплаченим активістам, що перекривали те чи інше підприємство задля отримання власної вигоди. Наразі зареєстровано відповідне кримінальне провадження. Ми обов'язково проведемо детальний аналіз та вивчимо всі дозвільні документи. Станом на сьогодні ми не можемо сказати, скільки таких підприємств, які дозвільні документи вони мають тощо. Усе це ми хочемо дослідити в межах кримінального провадження. Наразі всі відкриті раніше провадження були закриті.
Причиною затишшя є те, що цей нелегальний бізнес має сезонний характер, а коли наступають морози, а крига покриває річку, озеро, видобуток піску закінчується.
Я переконаний, що за цим нелегальним бізнесом стоять кримінальні авторитети. Тому будемо займатися цим питанням, зокрема, за допомогою створеного підрозділу Управління стратегічних розслідувань.

- Щодо ДТП у Макарівському районі. Нещодавно була серія сюжетів на центральному телебаченні про фури, що стоять на трасі в Макарівському районі біля складів АТБ. За нашою інформацією, після повідомлень у ЗМІ фур не було рівно два дні. Як побороти свавілля постачальників продукції, які наражають на небезпеку величезну кількість громадян  на трасі міжнародного значення, паркуючи там 50-100 фур уздовж траси? Що робити учасникам дорожнього руху, які не хочуть загинути в тумані вночі влетівши в фуру?

- Основні траси державного значення згідно з розподілом функціональних обов'язків обслуговують департаменти патрульної поліції. Це їх зона відповідальності – безпека дорожнього руху. Тому для отримання потрібної інформації потрібно звертатися до керівника патрульної поліції Київщини.
Ми є територіальним органом головного управління, тому можемо вивчити ситуацію та в межах наших повноважень надати мешканцям допомогу щодо зниження аварійності на вказаній ділянці траси.

- Питання щодо Віти-Поштової Києво-Святошинського району. Була інформація, що викликали на допити депутатів сільської ради, які перевищили свої повноваження проголосувавши за передачу території великої військової частини під забудову. На даний момент активісти повідомляють, що вони відвоювали цю ділянку. Наскільки Ви в курсі цих подій?

- По кримінальному провадженню наразі не готовий відповісти, його треба заслухати. Зараз триває досудове розслідування. У попереднього голови КОДА з’явилася інформація щодо затвердження нового генерального плану села Віта-Поштова, рішенням якого вони хотіли захопити землі Національної академії внутрішніх справ та військової частини. Завдяки активістам, представникам академії та КОДА землі вдалося відстояти.  

Ще одне з нагальних питань – про дах спорткомплексу у Вишневому, що обвалився минулого року одразу після першого снігу. Що там відбувається, чи притягнуті до відповідальності винуватці цього будівельного свавілля? Тому що посадовці, які ініціювали відкриття спорткомплексу й мали прослідкувати за тим, щоб він стояв ще багато років, вже не займають свої посади.

- Наразі до суду скеровано справу й притягнуто до відповідальності 6 забудовників. Також в окремому кримінальному провадженні подані матеріали щодо контрагентів, які постачали матеріали для будівництва спорткомплексу у Вишневому.

Колишній "собачник" поліції Ірпеня згідно з нашою інформацією передали забудовнику. Проєктом передбачено будівництво шестиповерхівки, але наразі замість шести поверхів височить набагато вища "коробка" - приблизно на п'ятнадцять поверхів. На Вашу думку, хто порушує закон й будує без дозвільних документів? Чи входить до Вашої компетенції контролювати такі питання?

- Перш за все, це питання більше стосується Держбудконтролю.

Але зараз виглядає так, ніби вони не здійснюють свої обов’язки.

Так і є. Треба відповідне звернення громади для того, щоб змусити Держбюроконтроль. Нам повинна надійти скарга, тому що поліцейський не може на власний розсуд прийняти рішення, йому треба робити відповідні кримінальні запити за ст. 193 ККУ. Потім уже на підставі експертизи слідчий може оголошувати відкриття справи.
Щодо кінологічного центру, то він працює, його нікому не передавали. І взагалі ми можемо його передати тільки, якщо в нас буде альтернативне приміщення, яке буде відповідати всім вимогам та буде передано на баланс Національної поліції. Якщо забудовники знайдуть таке приміщення, то ми зможемо розглядати це питання, якщо ні, то центр буде надалі працювати на тому ж місці.
Тепер питання щодо поверхів. Для цього треба перевірити документацію, а для цього потрібно мати правові підстави. Щоб це зробити необхідно звернутися з відповідною заявою до Ірпінського відділу поліції з тим, щоб у них були правові підстави вимагати будівельну документацію для аналізу й призначення відповідної експертизи.

Коли Ви починали свою кар’єру, тоді відчували себе поліцейським, це було Вашим покликанням? Що для Вас поліція сьогодні? Як би Ви розповіли про цю роботу випускникам шкіл, які ще обирають свою професію?

- Ще коли я працював в міліції, то розумів, що треба змінювати назву. Тому що міліція – це люди з народу, які раніше здійснювали охорону громадського порядку й вели боротьбу зі злочинністю. А я для того, щоб це робити, навчався, отримав вищу освіту. 
Для мене поліція – це спосіб життя. І неможливо бути успішним й об’єктивним поліцейським, якщо не віддаєшся роботі на сто відсотків, навіть якщо ти щось втрачаєш в особистому житті.
Молодим поліцейським можу сказати, що ця професія пов’язана з постійним ризиком, людським горем, бідами, конфліктами. І саме поліцейський повинен вирішити всі ці складні питання й при цьому не стати частиною цього зла. А це дуже важко, не кожному це вдається. Але найголовніше, що не варто розглядати поліцію як спосіб збагатіти. Служба в поліції повинна бути в серці.

- У Вас залишається час на дозвілля?

- На жаль, для дозвілля у мене занадто мало часу, тому що робота в поліції вимагає зайнятості 24 години на добу. Відтак  моє дозвілля повністю залежить від родини, у вільний час я намагаюсь дослухатися до побажань членів своєї родини. Частіше за все ми разом відвідуємо спортивний зал або проводимо час в ігрових чи в торгово-розважальних центрах.

Читати "Моя Київщина" у Facebook