#

Очільник Гатненської громади Олександр Паламарчук: У нас є великі перспективи розвитку

29.06.2021 08:00
Очільник Гатненської громади Олександр Паламарчук: У нас є великі перспективи розвитку
Олександр Паламарчук

Як живеться-працюється керівникам новоутворених громад, які проблеми існують у місцевого депутатського корпусу? Інформаційний портал "Моя Київщина" продовжує цикл бесід із головами ОТГ Київщини. Сьогодні черга надійшла до голови Гатненської об’єднаної територіальної громади Олександра Паламарчука, який нещодавно представляв наш регіон на установчому засіданні Палати місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України 

Більшості земляків Гатне відоме насамперед як пристолична місцевість із котеджними новобудовами. Однак свого часу в цьому селі було знайдено скелет мамонта, що зараз перебуває на експозиції в Палеонтологічному музеї столиці. А ще це – мала батьківщина загиблого в радянських політичних таборах патріота-дисидента Валерія Марченка.

Словом, від палеоліту до наших днів історія цього населеного пункту (перша згадка датована ще 1169-м роком) вбирала у себе все те, чим жила в той чи інший час країна та наша округа. Вони ж нині, як відомо, переживають складний період реформ, найбільш суттєвою з яких є докорінні перетворення в системі організації місцевої та регіональної влади, зокрема в питаннях здійснення повноважень і відповідальності органів місцевого самоврядування.

Нагадаємо, що після проведення фінансової децентралізації та повсюдного утворення ОТГ відбулися й адміністративно-територіальні зміни, згідно з якими замість 25 колишніх районів на тій же Київщині залишилося лише сім. Гатне від адміністративного підпорядкування пристоличного Києво-Святошинського району (як і сусідня, Боярська ОТГ) відійшло до укрупненого Фастівського району.

Не завжди законодавці встигають створити правові підвалини для цих перетворень. Власне, через несвоєчасне невнесення відповідних змін до Конституції, на думку багатьох експертів, залишилися рудиментом минулого районні ради, а райдержадміністрації загалом поки що не змінили своїх функцій.

Проте зміни до Основного закону – прерогатива парламенту, метаморфози на рівні районів та областей – питання недалекого майбутнього, а для управлінців на місцях певним етапом змін стало проведення місцевих виборів восени минулого року. Вони стали персональним іспитом для тих, хто раніше очолював органи місцевого самоврядування: чи виявлять вотум довіри земляки, чи оберуть новачка. У Гатному керівництво громади змінилося. Новим головою укрупненої ОТГ (окрім Гатного, до ОТГ увійшла Віта Поштова та Юр’ївка) став Олександр Паламарчук. Тож перше запитання до нього щодо процедури виборів.

- Якою була виборча кампанія у Вашій місцевості, Олександре Івановичу?

- Достатньо напруженою по суті та брудною за формою. Я на власному прикладі усвідомив, що воно таке – сучасні методи чорної передвиборчої  політтехнології, хоча до цього протягом десяти років був депутатом районної ради від нашого села.

Конкуренти, виходячи із закритої соціології, розуміли, що я стану лідером виборчої гонки. Тому, окрім мене, на посаду голови громади балотувалися ще два "клони" – Андрій та Володимир, які у виборчому бюлетені були розташовані вище мене. Але головне: мої опоненти вдалися до чистого криміналу, адже витягнули з Інтернету мої паспортні дані та фотографію, "зареєстрували" мою кандидатуру ще й на виборах у місті Рубіжному Луганської області, де я жодного разу в своєму житті не був. І оскільки законом заборонене подвійне балотування, то це стало підставою для тимчасового відсторонення мене від виборчого процесу. Проте я встиг через суд довести свою правоту, а згодом земляки-виборці мене підтримали, віддавши за мене вдвічі більше голосів, ніж за мого попередника.

- До речі, на початку червня, Ви разом із Бучанським міським головою Анатолієм Федоруком, головою Бучанської ОТГ Миколою Ляшенком, головою Вишгородської районної ради Андрієм Анісимовим та своїм колегою із Фастівського ОТГ Михайлом Нетяжуком були серед п’ятьох представників регіону, які брали участь у Всеукраїнському форумі у Хмельницькому за участю президента. Про що йшла мова на цьому заході?

- Це було фактично установче засідання Палати місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад, про необхідність створення якої вперше заговорили відразу по закінченню виборів та формування нової влади на місцях.

Вищезазначена Вами персональна п’ятірка представників Київщини брала участь у цьому заході безпосередньо офлайн, а решта очільників громад слідкувала за його роботою в онлайн режимі – на "дистанційці", оскільки проблеми взаємодії центральних органів влади та місцевих громад стосуються всіх, хто так чи інакше залучений до місцевої влади. До речі, другим етапом Конгресу стало засідання Палати регіонів Конгресу у Дніпрі, яке відбулося через тиждень після нашого…

- Про що ж говорив Володимир Зеленський та інші спікери на цьому представницькому зібранні?

- Президент України у своєму виступі зауважив, що в країні завершився перший етап реформи базового рівня місцевого самоврядування. За його словами, попереду масштабна робота на регіональному й субрегіональному рівнях та непростий процес змін до Конституції України щодо адміністративно-територіального устрою, змін до українського законодавства про місцеве самоврядування, а також до Бюджетного кодексу країни.

За ідеєю фундаторів нової структури (комунікаційного майданчику) у випадку налагодження постійного діалогу між центральною та місцевою владою територіальні громади мають отримати додаткові ефективні інструменти розвитку, що позитивно вплине на рівень добробуту його мешканців.

Під час дискусії учасники засідання говорили про непрості процеси передачі громадам об’єктів комунальної власності. Практично всі підкреслювали важливість фінансової самостійності місцевих бюджетів та спроможності територіальних громад.

До того ж усі високопосадовці (як із президентського офісу, так і з Кабміну) запевняли нас у намірах спільно з парламентом ініціювати прийняття законопроєктів щодо оптимізації дохідної частини місцевих бюджетів, зокрема вдосконалення плати за землю, податку на нерухоме майно, на доходи фізичних осіб, єдиного й транспортного податків та підкреслювали, що мова не про збільшення цих податків, а про збільшення тієї частки, яка залишається на місцях.

- Спілкування – це діалог. Чи вдалося Вам безпосередньо звернутися до глави держави?

- На жаль, через обмеження у регламенті  заходу мені не вдалося виступити з конкретними пропозиціями щодо оподаткування. Проте оскільки президія Конгресу місцевих та регіональних влад працюватиме щомісяця, а при Офісі глави держави відкрито постійний Офіс Конгресу, куди може звертатися кожен очільник громади,  думаю передати свої міркування з цієї теми саме туди.

- Які озвучені пропозиції актуальні саме для Гатного та для інших супутників столиці, які інтенсивно забудовуються?

- Ми підтримали основні концептуальні положення реформи системи архітектурно-будівельного контролю, які передбачені відповідним законопроєктом, що перебуває на розгляді у Верховній Раді. Мені, приміром, сподобалася ідея, згідно з якою забудовник, який планує на території місцевої ради звести таунхаус, дуплекс, власний будинок або багатоповерхівку, усі дозвільні документи зможе отримати через спеціальну інтернет-програму в онлайн версії. Усе відбуватиметься в прозорому  режимі, і відомості по кожному об’єкту будуть бачити представники місцевої влади, зокрема й увесь реєстр потрібних документів, які отримала та чи інша фізична чи юридична особа. І якщо ми побачимо відсутність дозволу на початок будівництва, то можемо без звернення до суду та зайвих узгоджень із інстанціями, викликати поліцію, аби припинити незаконну забудову.

- А що зараз хіба не так?

- На жаль, ні. Часто-густо забудовник починає будівництво без попередньої згоди, а потім через хабарі чи адміністративний ресурс легалізує свої будівельні майданчики. А іноді взагалі – житлову площу продають людям, а представники місцевої влади згодом з’ясовують, що будівництво відбувалося на незаконних підставах та ще з грубим порушенням будівельних норм і стандартів.  Юридична особа, отримавши кошти від людей зникає, а фізична – у вигляді новосела – приходить до органу влади з вимогою:  юридично оформити адресу новосела, без якої неможливо  укласти всі відповідні договори про надання комунальних послуг із його постачальниками. Коли ж починаєш доводити, що будівництво було незаконним, апелюють до справедливості: мовляв, я у борги заліз, аби мати власну оселю…

- Але ж існує всеукраїнський сайт "ЛУН", де його засновники стверджують, що на їхнє замовлення юристи для потенційних інвесторів  збирають та перевіряють документи на дозвіл будівництва та джерела фінансування усіх новобудов країни…

- Якби це було повністю так, не було б нарікань та конфліктів. До того ж це комерційний проєкт, по суті каталог пропозицій на ринку нерухомості, а той портал, про який я кажу, матиме офіційний характер, із відповідним законодавчим забезпеченням… Ця пропозиція обговорювалася на профільному комітеті Верховної Ради, із залученням експертів та представників громадськості. Сподіваюся, що найближчим часом ця норма буде реалізована на практиці і вона суттєво зменшить корупційну складову в будівництві та соціальну напругу навколо новобудов.

Нині ж для представника влади, коли до нього приходить новосел, що придбав житло в нечесних забудовників, є два шляхи: або бути принциповим та залишати таких людей безхатченками, або, проявивши гуманізм, заднім числом оформлювати всі дозволи, що ставить їх у незручне становище, оскільки такі дії можна кваліфікувати як зловживання службовим становищем…

На засіданні нашої Палати Конгресу в Хмельницькому Президент так і сказав: "Комп’ютер хабарів не бере". Тож перехід усієї стадії погодження будівництва у віртуальний простір  дійсно зменшить корупцію та нарешті допоможе навести лад у будівельній галузі.

- А для Гатного майбутня практика запровадження віртуального контролю за законністю початку будівництва є актуальною?

- Безумовно, адже маємо масові випадки незаконного початку спорудження таунхасів та котеджів. Утім, нещодавно через суд вдалося закрити одне таке незаконне будівництво. Загалом ми намагаємося реагувати швидко, аби не залишити майбутніх новоселів заручниками ситуації.

За нормою площа під подвійне житло має бути не менше півтори сотки. У конкетному випадку на 20 сотках планували звести житло для 18-ти квартирантів. До того ж будівля ця знаходилася в районі старого села, де немає ані каналізації, ані централізованого водопостачання, а вулиця, на якій об’єкт був розташований – одностороннього руху, вузька для проїзду транспорту екстрених служб. Там також немає паркомісць для автівок новоселів.

Сусіди намагалися вплинути на забудовника. Ми із самого початку попереджували його про очевидні порушення норм будівництва, але той казав: "Буду думати, як привести все до потрібних стандартів". Ми зібрали весь пакет документів та виграли суд першої інстанції.

- Окрім горе-забудовників, які ще маєте проблеми в ОТГ?

- Коли я став головою ОТГ, то зрозумів, що потрібно дбати не тільки про перспективні плани розвитку громади, але й намагатися стати платоспроможним уже зараз. Потенціал розвитку села досить великий, але для його реалізації необхідно регулярно поповнювати бюджет нашого ОТГ, тобто приділити більшу увагу адмініструванню податків. У нас є чимало підприємств, офісів, заправних станцій. І лише 20 % із тих, хто здійснює тут свою господарську діяльність, сплачують податки в бюджет нашої громади, решта – там, де вони зареєстровані (частіше це – столиця) і при цьому здійснюють відповідне технологічне навантаження на нашу інфраструктуру.

При цьому, згідно з бюджетним кодексом, вони мали б платити податок нам. Податківці пояснюють: якщо податок сплачено, то важко когось притягнути до відповідальності. Словом, норма оподаткування носить переважно рекомендаційний, а не імперативний характер.  До речі, це і був один із пунктів, який я хотів озвучити на зустрічі з Президентом.

За ці півроку ми провели відповідну роботу з бухгалтерами підприємств, які в нас працюють, аби вони, здійснюючи сплату податку по зарплаті, вказували код нашої сільської ради на сплату ПДФО. Тому за п’ять місяців у нас спостерігається перевиконання бюджету на 5 млн грн. І це при тому, що жоден новий платник податків із державних структур за цей час у нас ще не зявився.

А ще хотілося, аби кожен керівник ОТГ, розробляючи плани розвитку своєї громади, був упевнений, що в коротко- та середньотерміновій перспективі не будуть змінюватися правила гри, зокрема й у сфері оподаткування. Скажімо, як це сталося з акцизом на пальне або зі зміною статусу пайового будівництва. Такі зміни можуть зменшити обсяг зведення об’єктів соціальної інфраструктури, або перетворити їх у горезвісні довгобуди…

- Скільки всього населення проживає в ОТГ?

- Шість із половиною тисяч, Але думаю, що в перспективі воно може збільшитися до 30 тисяч і тоді ми матимемо статус селища, тож уже зараз потрібно дбати про відповідну соціальну інфраструктуру громади.

-А скількома депутатами представлені земляки у Вашому ОТГ?

- Двадцятьма двома. І хоч за мною стоїть депутатська більшість, не всі депутати – мої однодумці. Є представники старої команди та два новоспечених опозиціонери, які принципово не голосують за наші пропозиції, зокрема й за такі очевидно необхідні як відкриття Центру адміністративних послуг, де нині надається понад сотня видів адміністративних послуг. У коментарях про діяльність нашого ЦАПу ці опозиціонери пишуть "молодці",  хоча самі не голосували на сесії за цю ропозицію. Добре, що хоч на рівні сіл немає системи партійних фракцій…

- Словом, нудьгувати не доводиться?

- А й справді. До речі, й гадки не мав, що в голови ОТГ стільки паперової бюрократичної тяганини, подекуди пів дня йде на внесення віз до документів та проставлення печаток на них. Утім, я і наша команда переконані, що в села Гатне, як і в усієї нашої ОТГ, велика перспектива для розвитку. Судіть самі: 22 кілометри вздовж магістральної автотраси – це простір для розвитку малого бізнесу та житлового будівництва, яке, я сподіваюсь, буде здійснюватися із дотриманням усіх будівельних норм та з урахуванням позиції наших земляків.

- Цього року відзначається 30-та річниця Незалежності. Який дарунок до ювілею держави готують у Вашій ОТГ?

- До 1 вересня буде відкрито дитячий садок для діток Віти Поштової та Юр’ївки. Сподіваюсь, невдовзі буде готовою і документація для початку спорудження в нас школи.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Олександр Воронін
журналіст