#

Очільник Володарської поліції Василь Харченко: Від якісного відеоспостереження залежить розкриття злочину

10.08.2021 08:26
Очільник Володарської поліції Василь Харченко: Від якісного відеоспостереження залежить розкриття злочину
Василь Харченко

«Моя Київщина» поспілкувалася з Василем Харченком, який очолює відділення поліції №4, що входить до складу Білоцерківського районного управління поліції. На сьогоднішній день обслуговує територію Володарської ОТГ

- Василю Миколайовичу, насамперед розкажіть про свій досвід роботи в органах внутрішніх справ.

- Я – підполковник поліції, працюю в органах внутрішніх справ з 1996 року, а на практичній діяльності з 2000 року. Працював слідчим Білоцерківського відділу міліції. З 2005 року працював у правоохоронних органах, які обслуговували колишній Володарський район Київської області – очолював слідчий блок міліції, кримінальну міліцію. З 2014 року, після створення Нацполіції, очолював відділення поліції у Володарці, яке було підпорядковане Сквирському відділу поліції. Також був заступником очільника Сквирської поліції, очолював блок превентивної поліції.

З січня 2021 року я працюю начальником відділення поліції №4, яке входить до складу Білоцерківського районного управління поліції. На сьогоднішній день обслуговуємо територію Володарської ОТГ. Крім того, до нашої території відноситься територія оперативного реагування в селі Тадіївка.

- З Вашого досвіду – важче бути начальником поліції чи заступником?

- У заступника відповідальності менше, є конкретний напрямок роботи, де потрібно працювати. Наприклад, якщо це кримінальний блок – то це розкриття, якщо це превентивний блок – то це реагування, якщо слідство – це розслідування кримінальних проваджень, якщо дізнання – це розслідування кримінальних проступків. А керівник повинен вникати у всі напрямки. Кожен керівник повинен забезпечувати взаємодію між цими всіма структурними підрозділами поліції для того, щоб мати в подальшому певний результат тієї роботи.

- Яких найбільше злочинів та правопорушень вчиняється в ОТГ?

- В першу чергу, це крадіжки з метою збагачення за рахунок чужого майна, з корисливих мотивів. Це різного характеру крадіжки, в тому числі з приватної власності, з проникненням в будинки та квартири. Також трапляються крадіжки на підприємствах, установах, організаціях, особливо на сільськогосподарських. Є відповідні звернення керівників та колективів вказаних підприємств. Ми намагаємося працювати в цьому напрямку для того, щоб кожна крадіжка не залишалася без уваги поліції, дільничного або працівника карного розшуку та щоб були встановлені всі обставини вчинення крадіжки, а особу притягнуто до відповідальності. Зокрема, намагаємося працювати над встановленням максимальної кількості камер відео-спостереження. За рахунок взаємодії з селищною радою, у нас по селищу встановлено відео-нагляд, завдяки якому ми можемо бачити, який транспорт знаходився у нас території. Це дає нам можливість розкривати ті чи інші крадіжки. На сьогодні у нас зареєстровано 9 крадіжок, з них 75 % вже розкриті. Не розкритими залишилися тільки ті, що вчинені в певний проміжок часу, коли не було можливості зберегти слідову інформацію, або немає свідків події. Але ми над цим працюємо.

Варто відзначити, що ми розрізняємо злочини та кримінальні проступки. До кримінальних проступків відносять тілесні ушкодження, що можуть бути на побутовому ґрунті, або на ґрунті вживання алкоголю. Відносно таких звернень ми проводимо досудове розслідування, дізнання цих проступків, встановлюємо всі обставини, призначаємо та проводимо експертизу і відправляємо до суду, щоб там приймали рішення відповідно до кримінально-процесуального та кримінально законодавства. Також одним з поширених в нашому ОТГ ще є шахрайство. Багато людей зараз звертаються з приводу придбання товарів в соціальних мережах через інтернет-магазини, які здійснили оплату цих товарів, або послуг через додатки банківських установ та обіцяного не отримали.

- І все ж яка ситуація на сьогодні у громаді з відео-камерами? Чи планується виділення коштів на закупівлю сучасної техніки?

- Є напрямки, які я розділяю з співпраці з Володарською селищною радою: це матеріальне забезпечення та відео-спостереження. Повинно бути виділене фінансування для того, щоб було якісне відео-спостереження, від цього залежить і розкриття злочину. Воно у нас є, ми його створювали в 2015 року, там знаходяться порядка 12 камер, але на сьогоднішній день по прогресу є набагато якісніші камери - з аналітикою номерних знаків, з розпізнаванням облич і т.д.. На цей рік у нас заплановане придбання відео-камер нового зразка на 300 тисяч гривень. Нам потрібні оглядові камери на проїжджій частині, які розглядають і фіксують, а вартість таких комплексів приблизно 70 тисяч гривень. Нам хоча б на першому етапі перекрити 3 напрямки руху потоків транспорту, що буде великим плюсом. Необхідно працювати в комплексі, і я сподіваюся, що ми дійдемо до того, що відео-спостереження буде в кожному населеному пункті. Я розумію, що в нашій громаді є дуже багато проблем, а особливо з медициною, адже здоровя та життя – найголовніше. На сьогодні нам виділена частина коштів на оновлення комп’ютерної техніки. Співпраця є, всі чують та розуміють проблему, думаю, що це питання буде вдосконалене і працюватиме.

- Чи були останнім часом на території громади резонансні злочини?

- У 2021 році у нас був один з таких резонансних злочинів, а саме замах на вбивство. Він був вчинений одним з жителів нашої громади на ґрунті ревнощів. Чоловік прийшов на роботу до своєї дружини, у нього виник конфлікт з місцевим підприємцем, який винаймав приміщення поряд з місцем роботи дружини, в результаті чого той чоловік наніс тілесні ушкодження підприємцю. На сьогоднішній день проводиться досудове розслідування, вказаний чоловік знаходиться під домашнім арештом, призначений ряд експертиз, які проводяться різними установами. Якщо взяти минулий рік, на території нашої ОТГ працівниками поліції було зареєстровано п’ять таких вбивств, зокрема на ґрунті розпиття спиртних напоїв.

- Минулого року у Володарській районній лікарні було вбито лікарку-педіатра? Попередньо повідомлялося, що вбивця мав психічне захворювання. Яка доля підозрюваного?

- Так, у місцевій лікарні було скоєно вбивство лікарки, яка саме була на чергуванні. На даний час провадження по вбивству направлено до суду, де розглядається питання про застосування примусових заходів медичного характеру. Під час досудового розслідування у підозрюваного були виявлені ознаки психічного захворювання, проведені ряд комплексних різних експертиз, в тому числі, психіатричних. На даний час цей чоловік знаходиться в спеціальному медичному закладі і тривають судові розгляди, за якими буде прийняте відповідне рішення згідно з Володарським районним судом.

- Яка ситуація з наркозлочинами  у Володарській громаді?

- Варто відмітити, що років п’ять тому одним з найпоширеніших наркотиків був канабіс, а на сьогоднішній день багато синтетичних наркотиків, психотропних речовин, які купують в аптеках. По наркозлочинах на період 2021 року у нас зареєстрований всього один такий факт. Ми виявляємо шляхом проведення поверхневої перевірки громадян, яких запідозрили в зберіганні заборонених предметів, речей, в тому числі наркотичних засобів. Крім того, проводимо певні заходи для проведення збирання інформації і проведення обшуків за місцем проживання тих осіб, які є підозрюваними в зберіганні наркотичних засобів, проводимо їх вилучення, відправляємо на експертизу і особи притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.

- Чи задіяні неповнолітні  в збуті або ж вживанні наркотиків?

- Випадків вживання наркотичних засобів і внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань по фактах зберігання наркотичних засобів по неповнолітнім у нас в поточному році зафіксовано не було. З цього приводу ми постійно проводимо певну роботу. У нас є інспектор ювенальної превенції, який безпосередньо працює в школах та інших навчальних закладах, які знаходяться на нашій території. Проводимо відповідні бесіди, звертаємо увагу молоді, керівників таких закладів та педагогів, аби таких випадків не траплялося. Сказати, що вони не вживають наркотичні засоби, я не можу, але фактів таких виявлено не було.

- Чи працюють в ОТГ підпільні гральні заклади, скільки їх і як часто відбуваються рейди?

- Звичайно, що законодавством України передбачено заборону грального бізнесу. Кримінальна стаття передбачає за організацію грального бізнесу покарання у виді штрафу та відносить дане кримінальне правопорушення до категорії тяжких. Постійно проводиться робота для того, щоб на території нашої ОТГ не було організації грального бізнесу. У 2017-2018 роках знаходилися такі ділки, які організовували такі заклади. Ми з ними боролися, постійно проводили обшуки, призначали низку певних експертиз та не допускали, щоб зявлялися нові такі заклади. Ці організатори гральних закладів не були місцевими, але в решті решт вони залишили наше ОТГ. На сьогоднішній день можу з впевненістю заявити, що на території Володарської громади гральні заклади відсутні.

- Поговоримо про кадрове забезпечення, наскільки ви укомплектовані, яких не вистачає посад?

- На сьогоднішній день структурне відділення поліції складає 42 працівника, з яких 2 з вільного найму, тобто цивільні люди. Загалом працівники всі місцеві, з Володарки. Є декілька працівників, які приїжджають з Білої Церкви. Основна функція нашого відділення – превентивні заходи, дільничні офіцери поліції, яких у нас п’ять на різних дільницях. Один є некомплект дільничного офіцера поліції і група реагування патрульної поліції. Але, ми підбираємо, працюємо з громадськістю, з військкоматами для того, щоб залучити молодь до роботи в патрульній поліції. На сьогоднішній день 2 ймовірних кандидати проходять навчання, та будуть працювати далі. Зазвичай, це довготривалий термін, тому що їм треба пройти конкурс та певні процедури прийняття на службу після навчання, яке складає 6 місяців.

- Чи актуальний для ОТГ проект поліцейський офіцер громади

- Даний проєкт на території нашої громади поки що не відбувся. За перше півріччя 2021 року по Київській області в багатьох громадах вже створили поліцейські станції і призначили офіцера громади, забезпечили його автомобілем, необхідним обладнанням для роботи, навіть житлом. Що стосується нашої громади, то ми вже почали з першого етапу. На сесії Володарської селищної ради ми затвердили програму боротьби зі злочинністю, яка передбачає саме створення поліцейських станцій та посаду поліцейського офіцера громади. Ми постійно спілкуємось з керівництвом селищної ради і в нас є певні підібрані приміщення, які можуть слугувати для роботи поліцейського офіцера громади. Це ще залежить від фінансування. Це гарний проєкт і ми прикладемо максимум зусиль, щоб у другому півріччі 2021 року його виконати.

- Тобто, все впирається в гроші. Скільки офіцерів потрібно на обслуговування громади і чи є вже кандидати?

- Перед тим як оголошувати конкурс на поліцейського офіцера громади, необхідно придбати автомобіль, що поки що є проблемою. На території нам потрібні як мінімум 2 поліцейських офіцери. Якщо у нас будуть створені дві станції, ми зможемо належно реагувати на повідомлення та забезпечувати публічну безпеку на території.

- Наостанок розкажіть, яким чином відбувається профілактична робота з населенням?

- Профілактична робота включає в себе не допустити вчинення того чи іншого правопорушення. Одним з методів профілактичної роботи є збільшення кількості нарядів, які повинні працювати на території обслуговування. Ці наряди повинні бути оснащені засобами. Автомобілі повинні бути швидкі та справні. Коли працюють кілька нарядів, а це дільничні офіцери поліції, ми створюємо профілактичні рейдові групи. Зокрема працюють групи реагування поліції, не один наряд, а два чи три. Це є профілактичною роботою. Коли працюють рейдові групи, то, як правило, такі кримінальні правопорушення, як крадіжки, не допускаються. Також це є забезпечення публічної безпеки на тих чи інших заходах. Якщо організовуються такі заходи, як ярмарки, ринки і там присутня поліція, тоді, як правило, кишенькові крадії не працюють. На сьогодні профілактична робота працює. 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка