#

Орест Васкул: Життя – подвиг, гідний поваги та пошанування

12.06.2021 13:28
Орест Васкул: Життя – подвиг, гідний поваги та пошанування
Орест Васкул

На 94-му році життя після важкої затяжної хвороби закінчив свій земний шлях Васкул Орест Петрович – український політичний та громадський діяч, колишній політвязень ГУЛАГу, доброволець дивізії  СС«Галичина» та учасник збройного підпілля ОУН, голова Київського крайового братства ОУН-УПА, незламний борець національно-визвольного руху

Народився Орест Васкул  28 травня 1928 року у селі Серафинці (нині Городенківського району, Івано-Франківської області, тоді Городенківський повіт) у сім'ї вчителів.
Взірцем для нього був батько — Васкул Петро (6 травня 1895 — 2 серпня 1941), четар УСС, сотник УГА, член Проводу ОУН. Мати Марія Яшан, народжена 20 листопада 1900 р.,  померла молодою у віці 30-ти років, коли Оресту минуло лише два роки.
Чотирнадцятирічним юнаком Орест Васкул вступив у лави Юнацтва ОУН, а за рік став членом ОУН (б).
Шістнадцятирічний випускник Коломийської гімназії, він добровільно записався у дивізію «Галичина». Після вишкілу у  Польщі поблизу Дембіци у німецьких таборах «Гайделягер» та «Нойгамер» потрапляє до елітного підрозділу «фітелір батальйон» Дивізії зброї СС «Галичина». В бою під Бродами отримав контузію та потрапив у радянський полон. Разом з іншими полоненими його проганяють по Хрещатику на «параді» 7 листопада. Був засланий для відбуття покарання до Башкирської АССР у місто Бугульма, де працював  на залізничній станції.
Разом з двома побратимами здійснив звідти зухвалу втечу. А вдома  його чекали холод, голод, міліцейські перевірки, хвороба товариша, відмова друзів йти в УПА і самотність. З рідних жива лише тітка Ольга, у якої він зупинився тільки на добу, і знову повернувся в УПА.
У липні 1947 року Орест – зв’язковий УПА,  був зраджений «побратимом», він сонним потрапляє у полон, та ні допити,  ні тортури,  ні знущання катів НКВС не зломили дух і волю героя.
Вдруге засуджений до 25 років таборів з позбавлення на 5 років усіх прав. Більшу частину терміну покарання відбував в БПРах — бараках посиленого режиму. 25 червня 1956 року був звільнений згідно з рішенням Президії Верховної Ради
Після звільнення повернувся до України, де піддавався прихованиму переслідуванню. Його відмовлялися прописати, тому змушений був повернувся назад до Воркути.
Лише за 12 років зміг перебратися  в Україну. З 1968 року проживав у селі Ясногородка Київської області. 
У 1980 році Орест Васкул вступив на заочне навчання у Ризький будівельний інститут, але не закінчив навчання через черговий арешт, бо 8 лютого 1984 року його знову заарештували за антирадянську діяльність. Суд виніс вирок: одинадцять років в'язниці, які відбував у тюрмі м. Алчевськ Луганської області. Звільнений 27 грудня 1987 року.

Під час виборів до Верховної Ради України  2006 року балотувався у списку ВО «Свобода» під N 5.

Орест Васкул у 1995—2010  роках був членом Головного Проводу ОУН(б) та головою Теренового Проводу ОУН(б) в Україні, згодом став головою Київського крайового братства ОУН-УПА та членом головної Булави Всеукраїнського братства ОУН-УПА.
У липні 2017 року про життєвий шлях Ореста Васкула знято документальний фільм "Орест"— перший  фільм  проєкту "Жива УПА".
Батько трьох синів, двоє з яких померли за трагічних та нез
ясованих обставин. Найстарший син — Ігор (нар. 1957), проживає у Сиктивкарі, археолог, має вчений ступінь кандидата  історичних наук. Середній син — Любомир (1960) був убитий у Воркуті 15 лютого 2007 року. Наймолодший син Петро (1977) — правозахисник, депутат Ясногородської сільської ради Макарівського району Київської області, голова районної організації ВО «Свобода» помер передчасно з незрозумілих причин, 30 -річним, похований 25 вересня 2009 року.

Нагороджений орденом «За заслуги III ступеня».

У 1986 році Комісія Дешена представила уряду Канади матеріали розслідування фронтового шляху дивізії СС «Галичина». Згідно зі звітом комісії жоден з учасників Дивізії Ваффен-СС «Галичина» не був визнаний винним у скоєнні воєнних злочинів під час Другої світової війни.

13 червня у Михайлівському Золотоверхому соборі в місті Києві  відбудеться прощання із Головою УПА Київщини Орестом Васкулом.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Тетяна Іванчук
письменниця
Теги: