#

Освіта – ніщо, земля – все: як судді зірвали відкриття єврейського ліцею у Білій Церкві

15.08.2024 09:23
Освіта – ніщо, земля – все: як судді зірвали відкриття єврейського ліцею у Білій Церкві
У Білій Церкві заблоковано будівництво нового ліцею

У Білій Церкві під загрозою опинилось відкриття надсучасного закладу освіти, будівництво якого цьогоріч розпочали іноземні інвестори, і яке мало стати визначною подією не тільки для міста, а й Київщини в цілому. Через позицію суддівських чиновників, які захищають власні інтереси, профінансований на величезні кошти проєкт ризикує бути попросту заморожений. Причиною всьому став спір через земельну ділянку, яка розмежовує сусідів – заклад освіти і судову адміністрацію. Детальніше про це читайте в матеріалі «Моєї Київщини»

У комунальній власності Білоцерківської міської ради за адресою: вул. Павла Скоропадського, 4, перебувають три земельні ділянки, які свого часу були передані в користування Білоцерківського приватного ліцею «Міцва-613». Зазначимо, що це унікальний заклад освіти з українською мовою навчання і національною складовою, із застосуванням новітніх інформаційно-технологічних ресурсів.

Керівництво ліцею, зважаючи на роль закладу освіти у вихованні історичної та культурної пам’яті у дітей Білоцерківської міської територіальної громади, ініціювало розробку нових освітніх проектів, одним з яких стало залучення інвесторських коштів для будівництва навчального закладу на зазначених вище земельних ділянках. Це стало можливим завдяки тому, що замовник будівництва – Білоцерківський приватний ліцей «МІЦВА-613» є багаторічним партнером Благодійного Фонду ORT Ukraine, який виступив інвестором. До речі, рішення про будівництво нового закладу освіти було узгоджено ще за рік до повномасштабного вторгнення, але зважаючи на те, що до Ліцею було зараховано велику кількість дітей ВПО, постало питання про негайний початок будівництва нової будівлі на 500 учнів із сучасним укриттям та пансіоном для проживання дітей-сиріт, дітей ВПО та дітей, які потрапили в складну життєву ситуацію. Крім того, за проектом, меценати планують побудувати сучасний спортивний стадіон на території Ліцею «Перша Білоцерківська гімназія», яким користуватимуться учні обох навчальних закладів.

Важливо також відзначити, по завершенні будівництва, будівля закладу загальної середньої та дошкільної освіти площею 8 448 кв.м. буде передана до комунальної власності Білоцерківської громади, що підтверджено Договором про співробітництво, і що, до речі, було основною умовою меценатів – Міжнародного благодійного фонду FSU Education Association.


Однак, судова адміністрація, приміщення якої територіально знаходиться по сусідству до ліцею, твердо вирішила йти в протистояння, і аби отримати більшу частину території у власне користування, висунула судові претензії. На даний час Господарським судом Київської області розглядається справа за позовом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області до Білоцерківської міської ради, Білоцерківського приватного ліцею «МІЦВА-613» про визнання недійсним та скасування рішення БМР. Фактично спір у зазначеній судовій справі стосується земельної ділянки площею 0,11 га, в якому позивач намагається поставити під сумнів законність формування зазначеної вище території та передачу її в користування. У позові ТУ ДСА України в Київській області вказує, що має на меті зареєструвати речове право на існуючу земельну ділянку під будівлею Білоцерківського міськрайонного суду Київської області під керівництвом Шовкопляса.

Так, Білоцерківська міська територіальна громада в найближчий час, за кошти меценатів, має унікальну можливість отримати нову будівлю закладу освіти, яка буде відповідати сучасним вимогам. Проте, як зазначає директор ліцею «МІЦВА-613» Нателла Андрющенко, розгляд цієї справи може тривати не один рік, адже усіляко затягується судом, а це перешкоджає будівництву закладу освіти, який є соціально важливим для освітнього процесу в Білій Церкві.

«Білоцерківський приватний ліцей «МІЦВА-613», як теперішній землекористувач вказаної вище земельної ділянки, спільно з Білоцерківською міською радою постійно намагаються знайти шляхи для мирного врегулювання зазначеного вище спору. Для прикладу, під часу розгляду справи, з метою врегулювання спору, збереження та підвищення інвестиційної привабливості громади, Білоцерківським приватним ліцеєм «МІЦВА-613» пропонувалося обговорити умови й укласти мирову угоду щодо вказаного спору. Однак, усі спроби врегулювати цей спір мирним шляхом виявилися марними. Судова влада Київської області усіляко затягує розгляд справи, який триває з лютого 2023 року, ставить перепони у вирішенні питання в правовому полі, незважаючи на Ухвалу Північного апеляційного суду від 24.08.2023 року, маніпулює закладом освіти. Зокрема, КП «Білоцерківтепломережа» було не допущено на спірну ділянку для підключення будівництва до системи теплопостачання. На даний час ділянка використовується для паркування особистого транспорту працівників суду. У серпні 2023 року було встановлено гараж без жодних дозвільних документів. І це при тому, що заклад освіти неодноразово пропонув мирову угоду щодо облаштування території, нового проїзду та паркомісць за власний кошт, але отримав офіційну відмову», - зазначає Нателла Андрющенко.

Чи актуальним в подальшому для сторін буде позасудове врегулювання спору або мирова угода, невідомо, але наразі такий варіант не відкидають у КОВА. Про це у коментарі «Моїй Київщині» зазначив директор Департаменту містобудування та архітектури Київської обласної військової адміністрації Ярослав Янович.

«Порушене питання перебуває на розгляді Господарського суду Київської області, та потребує врегулювання у визначений законом спосіб. На даний час, підготовлено проєкт мирової угоди, та розробляються шляхи позасудового врегулювання спору»,  - зазначив Ярослав Янович.

Дійсно, успішна реалізація зазначеного вище проєкту не лише сприятиме розвитку інвестиційної привабливості Білоцерківської міської територіальної громади, а й забезпечить як підтримання авторитету, так і підвищення довіри з боку потенційних інвесторів та суспільства до місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Зазначимо, що вартість даного проекту коливається в межах десятків мільйонів доларів США. Що ж до інвесторів, то благодійний фонд FSU Education Association (Благодійна організація «Освітні ресурси та технологічний тренінг», ORT Ukraine) вже понад 20 років успішно співпрацює з закладами освіти України: допомагає з оснащенням найсучаснішими технічними засобами, впровадженням в освітній процес інноваційних програм в галузі науки і технології, створенням умов для розвитку інклюзивної освіти. Один з успішних проектів фонду – завершене у 2021 році будівництво закладу освіти в Дніпровському районі міста Києва – навчально-виховний комплекс №141 «Освітні ресурси та технологічний тренінг».

Здача об’єкту запланована на 1 вересня 2024 року, однак, забудовник вже попередив замовника про неможливість виконання робіт в зазначений термін у зв’язку з невирішенням даного питання. Тобто під загрозою опинилось втілення проекту, унікального для України, що є просто шокуючим фактом для іноземного інвестора, надто ж у такий тяжкий для держави час.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст