#

Податківці замість фіскалів: кого призначили "доїти" жителів Київщини

27.11.2019 06:01
Податківці замість фіскалів: кого призначили "доїти" жителів Київщини
Орест Вітик

Для нас уже давно звичними є те, що податківці вимагають і отримують хабарі від підприємців за вирішення штучно створених проблем. Чи змінилася ситуація за президентства Володимира Зеленського? "Моя Київщина" вирішила проаналізувати, кого поставили збирати податки з підприємців області

Після зміни влади за результатами президентських і парламентських виборів у органі, який займається збором податків і наповнює державний бюджет, відбулися кардинальні зміни. Фактично Державна фіскальна служба була ліквідована, а замість неї було створено Державну податкову і Державну митну служби. Але, насправді, докорінно змінити систему, де "рішали" і "чорні виконавці" займаються терором малого і середнього бізнесу, таким чином не вдалося.

Варто зазначити, що за часів Порошенка головою ДФС області був Олексій Кавилін, якого напряму пов’язували з колишніми "регіоналами". Він працював помічником голови правління "Нафтогазу", коли держкомпанією керував одіозний Юрій Бойко. Як 20-річний молодик без освіти потрапив на таку посаду, залишається загадкою.

Варто додати, що Кавиліна також пов’язували з вінницьким кримінальним авторитетом та "ексрегіоналом" Володимиром Продивусом. Кавилін був членом наглядової ради компанії Продивуса ПАТ "Мостобуд" та Консорціуму НВО "Укргідроенергобуд".

За даними ЗМІ, ще один "світлий" проміжок у кар’єрі фіскала – керування фіктивною компанією ТОВ "Креско Укрейн", яка заборгувала державі понад 1,2 млн.грн. податків. Загалом появу Кавиліна у ДФС не можна вважати випадковістю, адже його називають зятем Євгена Червоненка – ексміністра транспорту України та ексголови Запорізької ОДА, імовірно, саме тому він очолив службу в Запорізькій області.

На Київщину Кавилін потрапив у 2016 році, коли очолив ДФС столичного регіону. Але вже за півроку перебування на посаді його звинуватили у "кришуванні" обналу та сприянні роботі конвертаційних центрів. Згодом проти нього було відкрито кримінальне провадження через внесення неправдивих відомостей до декларації, але детективи САП у 2019 році закрили справу через скасування статті про незаконне збагачення. У своїй декларації за 2018 рік Кавилін зазначив три квартири у столиці площею майже у 300 м2, сумарна вартість яких понад 18 млн.грн. Також у власності є дві машини – Range Rover (2016 року) та Toyota Camry (2018 року). Він має п’ять дорогих годинників, а в декларацію внесені відомості про солідні статки в національній та іноземній валюті.

Читайте також: Мільйонери в погонах, або Хто очолював Головне управління Державної фіскальної служби Київщини.

За даними ЗМІ, існує щонайменше 8 компаній, що афільовані з Кавиліним, які реалізують схеми з повернення фіктивного ПДВ. Але при цьому це не завадило йому брати участь у конкурсі на посаду голови Державної податкової служби України, де переміг інший кандидат – Сергій Верланов. Згодом Кавилін став головою ліквідаційної комісії ДФС, а на заміну старій структурі утворили Державну податкову службу, в.о. голови якої призначили Ореста Вітика.

Про даного персонажа, який потрапив у столичний регіон зі Львівщини, є чимало цікавої інформації. За даними ЗМІ, він причетний до "кришування" конвертаційних центрів на Львівщині та прикриття нелегальних схем "Львівської тютюнової фабрики". Мова йшла про маніпуляції з ПДВ, завдяки яким керівництво фабрики у 2019 році через безтоварні операції "відмило" близько 60 млн.грн.

Тоді його кураторами було декілька людей – власник згаданої тютютнової фабрики Григорій Козловський та Василь Костюк. Останній є дуже відомою персоною у вузьких колах. Коли ДФС України очолював Мирослав Продан, якого ЗМІ називали "гаманцем" Гройсмана, на Львівщині питаннями "обналу" і контрабанди нібито займався саме адвокат Василь Костюк. Журналісти протягом багатьох років називають його власником численних "конвертаційних центрів", з якими податківці навіть не намагаються боротися.

У новому керівництві ДПС України, як і при попередній владі, "жирні" місця успішно продаються. За даними Інренет-видань, такі послуги зараз надає наближений до голови ДПС Сергія Верланова Юрій Криган, який працював головним державним ревізором-інспектором в ГУ ДФС у місті Києві. Скільки коштувала посада голови ДПС Київщини для кураторів Вітика залишилося невідомим.

Варто зазначити, що найближчі родичі Вітика за короткий проміжок часу стали успішними бізнесменами. Його дружина успішно займається будівельним бізнесом у Львові, де числиться співзасновницею 17 житлово-будівельних кооперативів та власницею двох компаній – "Світанки" (торгівля продуктами, алкоголем) і "Леотренд" (будівництво). Батько Вітика числиться директором ПП "Мега-Тех", яке займається будівництвом, а один з його проєктів викликав серйозний резонанс серед львів’ян.

Також у ЗМІ повідомляли, що Орест Вітик користується автомобілями Mercedes-Benz V-Class або однією з двох BMW X5. Водночас у декларації записаний ВАЗ-2101 1972 року випуску. Як зазначають журналісти, автомобілі належать ТОВ "Аурум-Сіті", співзасновником якого є дружина податківця Ірина Вітик. Цікаво, що компанія не купувала і не імпортувала авто, що може свідчити про їх контрабандне походження.

Якщо проаналізувати зв’язки і скандали навколо в.о. голови ДПС у Київській області Ореста Вітика, то є підозри у тому, що він на Львівщині став професіоналом у своїй справі – а як відомо, професіоналом у цій професії вважають тих, хто вміє легалізовувати незаконні кошти, організовувати "конвертаційні центри" та знищувати мале підприємництво. Питання, чиї інтереси буде лобіювати "варяг" на Київщині, залишається відкритим. Цікаво лише одне, як такого одіозного персонажа прийняли у команді Зеленського, та які завдання перед ним поставили. Але, напевно, про це ми дізнаємося зовсім скоро…

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook