#

Чим ми дихаємо: екологічний паспорт Київщини

06.11.2020 08:25
Чим ми дихаємо: екологічний паспорт Київщини

Стан довкілля, де ми проживаємо, відіграє важливу роль, адже впливає на здоров’я та на тривалість нашого життя. І з цим в Київській області - проблеми. Тому інформаційний портал «Моя Київщина» вирішив проаналізувати екологічний паспорт регіону за 2019 рік, котрий був опублікований нещодавно, та розібратися чим дихають жителі Київської області

Почнемо з інформації зі шкільних підручників. Хімічний склад сухого чистого повітря наступний: азот — 78,10 %, кисень — 20,93 %, аргон — 0,93 %, вуглекислий газ — 0,03 %, водень, гелій, неон, криптон, ксенон та інші — 0,01 %. Проте через діяльність людини в атмосферу викидаються деякі хімічні сполуки, які змінюють його склад та негативно впливають на все живе.

За даними екологічного паспорта, в Київській області є дев’ять підприємств, які роблять найбільший вклад у забруднення атмосферного повітря. Цей список виглядає наступним чином:

  • ПАТ Центренерго Трипільська ТЕС;      
  • Товариство з додатковою відповідальністю «Терезине»;
  • СТОВ «Старинська птахофабрика»;
  • ПАТ «Акціонерна компанія «Київводоканал» мулові поля №1 та №2;
  • АТ «Укртрансгаз» Лубенське ЛВУМГ;
  • ПрАТ «Ветропак Гостомельський Склозавод»;
  • АТ «Укртрансгаз» Золотоніське ЛВУМГ; 
  • ТОВ «Комплекс Агромарс»; 
  • ТОВ «Ясенсвіт».

Зрозуміло, що це далеко не всі підприємства - і скандали за участю заводів у Білій Церкві (місцева ТЕЦ), і в Богуславі, де регулярно відбуваються скандали через забруднення повітря заводом з виробництва бронежилетів. 

Одночасно вище перелічені підприємства є найбільшими платниками податків. Кошти, які від них надходять, відіграють значну роль в економіці Київщини. Але це не означає, що треба знищувати екологію в регіоні.

У області у 2019 році в порівнянні з минулими роками викиди основних забруднюючих речовин та діоксиду вуглецю від стаціонарних джерел у порівнянні з попереднім роком збільшилися і склали 84 413,5 тонн, у тому числі:

  • метали та їх сполуки – 124,6 тонн;
  • метан – 8257,8 тонн;
  • неметанові леткі органічні сполуки – 2073,4 тонн;
  • оксид вуглецю – 9073,1 тонн;
  • діоксид та інші сполуки сірки – 33527,6 тонн;
  • сполуки азоту – 9717,9 тонн;
  • речовини у вигляді твердих суспендованих частинок – 21489,6 тонн;
  • інші – 145,0 тонн.

Дані цифри виглядають приголомшливо (тим паче, що будемо відверті - у подібних паспортах цифри завжди применшені)

Ще страшніше виглядає кількість викинутого за рік вуглекислого газу, який є парниковим газом. Його здатність перевипромінювати тепло землі назад до її поверхні зумовлює підвищення середньої температури повітря на планеті, що розхитує кліматичну систему, котра вже у вигляді різних стихійних явищ відіграється на людях. Також вуглекислий газ при високій концентрації у повітрі викликає у людей подразнення дихальних шляхів, головний біль, запаморочення та втрату свідомості.

Отже, кількість викидів вуглекислого газу становить 4,8 млн тонн. Це обумовлено роботою Трипільської ТЕС ПАТ Центренерго, оскільки вона є основним забруднювачем атмосферного повітря, викиди якої складали понад 66 % всіх викидів стаціонарних джерел області. Від її роботи страждають жителів міст Обухів та Українка, а також низка селищ навкруги.

Є й інші об'єкти, які чадять. І хоча вони не настільки величезні як Трипільська ТЕС, але теж чимало впливають на екологію. Так, у 2018 році представники ТЕС у Переяславі переконували жителів у дотриманні законодавства щодо встановлення санітарно-захисної зони та екологічності роботи підприємства. Та навіть почали наступного року встановлювати фільтрацільне обладання. Проте це викликає скепсис у місцевих жителів.

Для повного розуміння картини варто зауважити, що є таке поняття, як ГДК. Дана абревіатура розшифровується як гранично допустима концентрація – вона показує безпечний рівень вмісту шкідливих речовин у довкіллі.

За 2019 рік середньорічний вміст діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та інших шкідливих речовин не перевищували допустиму норму. Проте зустрічалися разові випадки їх різкого перевищення по всіх населених пунктах. Наприклад найвищий з усіх високий вміст діоксиду сірки спостерігався в Узині - 4,12 мг/м3, Обухові - 4,91 мг/м3 та Вишневому - 3,83 мг/м3 . При цьому максимальний разовий вміст по ГДК має бути не більше 0,500 мг/м3 . 

Разові концентрації оксиду вуглецю при ГДК 5,0 мг/м3 зашкалювали в Узині - 24,09 мг/м3, Ірпені - 20,63 мг/м3, Кагарлику 19,11 мг/м3, Обухові - 16,49 мг/м3, Боярці - 16,45 мг/м3 та Вишневому 15,01. Дуже високі разові концентрації діоксиду азоту при ГДК 0,20 мг/м3 зустрічалися в Узині - 2,02 мг/м3, Ірпені - 1,31 мг/м3, Кагарлику 1,49 мг/м3, Обухові - 2,16 мг/м3, Борисполі - 1,92 мг/м3 , Вишгороді - 1,16 мг/м3 та Вишневому 1,06.

Варто зазначити, що місто Узин також  лідирує у високих разових концентраціях по сірководню, аміку та озону. Їх концентрації в п’ять разів більша за максимально дозволену. Не відстають від нього Кагарлик, Велика Димерка та Обухів.

Такі невтішні цифри можуть говорити лише про одне – ці міста знаходяться на порозі екологічного лиха. Особливо гостро це стосується Узина, де разові концентрації шкідливих речовин зашалюють та можуть принести велику шкоду місцевому населенню, яке через декілька таких «атак» буде мати серйозні проблеми зі здоров’ям. 

Також статистичні дані показують, що найбільше в Київській області викидають шкідливих речовин такі галузі економіки:

  • сільське, лісове та рибне господарство - 13,708 тонн (16,2%);
  • постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря - 58,195 тонн (68,9%);
  • переробна промисловість 5,618 тонн (6,7%);
  • водопостачання; каналізація, поводження з відходами 2,243 тонн (2,7%);
  • транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність 3,358 тонн (4,0%).

Тим не менш, екологи запевняють, що в Київській області здебільшого стан повітря знаходиться в нормі, але по деяких населених пунктах треба вже зараз вирішувати, що робити... Тим паче, з кожним роком в області зростає кількість підприємств, одночасно старіє очисне обладнання на вже існуючих та вчасно, на жаль, воно не замінюється. Якщо нічого не буде робитися для збереження екології, то мине десяток років і в Київській області цілі регіони стануть непридатними для життя.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Лілія Соколець
журналістка