#

Правильне святкування Радуниці: чим замінити штучні квіти у поминальні дні

30.04.2019 06:26
Правильне святкування Радуниці: чим замінити штучні квіти у поминальні дні
Барвінок - гарна альтернатива пластиковим квітам

Про традиції та повір’я, а також питання екології в поминальні дні читайте в матеріалі «Моєї Київщини»

Проводами у нас називають поминальний тиждень за померлими родичами, який є другим тижнем після Великодня. Про значення цього свята промовляє його церковна назва – Радуниця, Радониця, Радовниця. В цей день люди йдуть на кладовище, щоб разом із померлими родичами порадіти за воскресіння Христа. Поминальних днів упродовж року багато, але Радониця означає саме радісну подію, маючи на меті святкування Пасхи з усіма її атрибутами (крашанками та пасками), які приносять на кладовище. Це світлий день, заради якого рідні люди знову збираються разом, згадують всіх померлих, справляють поминальний обід, роблять пожертви всім бідним та обездоленим, які цього дня йдуть на цвинтар.

Окрім дійств, прописаних церквою, перед Радуницею є ще одна традиція – приводити до ладу могилки. За декілька днів, або навіть в день поминок люди прибирають, виносять сміття з місця поховання, прикрашають його вишитими білими рушниками, приносять квіти, щоб вшанувати таким чином небіжчиків. Щоправда, з’являються й нові практики Все частіше люди замість живих рослин обирають штучні пластикові. Такі квіти виглядають яскраво, стоять довго, не потребують додаткового догляду. Та мало хто замислюється про те, яку шкоду довкіллю несе такий вибір. Купувати штучні квіти не лише фінансово невигідно, але й небезпечно для навколишнього середовища. За 3-5 місяців пластикова рослинка втратить свій колір через палюче сонце, стане зовсім не привабливою та вирушить на смітник. Такі «рослини» не підлягають переробці та вторинному використанню, а пластик розкладається більше 300 років. Тому перш ніж купувати дорогі та шкідливі квіти, варто подумати про менш вартісну та красиву альтернативу. Як ми писали раніше, митрополіт Філарет закликав відмовитися від штучних квітів через забруднення навколишнього середовища.

Цього року Радуницю святкують на початку травня, тому ми пропонуємо уже зараз подбати про гарний вигляд надгробків.

Природна альтернатива пластиковим рослинам

1. Барвінок

Барвінок – це унікальна рослина, яка милує наш погляд яскравими синіми квітами навесні, і вкриває могилку зеленим килимом усе літо, завдяки чому місце поховання виглядає чистим і прибраним. Ця рослина не потребує особливого догляду: достатньо посіяти її на початку весни, і до холодного сезону вона утворює вже сильні, самостійні пагони. Барвінку цілком достатньо природних опадів, тому за полив квітки можна не хвилюватись. Зимівля рослини може також проходити без вашого нагляду, що є дуже зручним для людей, які не мають можливості щотижня їздити на цвинтар. 

2. Самшит

Зазвичай цей вид кущових рослин використовують в якості природної огорожі. Для самшиту склад ґрунту значення не має, тому він такий зручний у прикрашенні місць поховань. Якщо у вас немає можливості зробити металевий або дерев’яний парканчик для могилок ваших родичів, висадка самшиту – ідеальний варіант! Ця вічнозелена рослина чудово переносить посуху, тому в спекотні літні дні за її самопочуття вам перейматись не варто.

Проте є один важливий момент у догляді за цією рослиною – обрізання. З квітня по вересень відбувається активний ріст рослини, тому якщо ви хочете, щоб цей вид чагарнику мав оригінальну форму, в цей період доведеться робити обрізання кожні чотири тижні.

Підписуйтеся на офіційну сторінку порталу "Моя Київщина" у Facebook.

3. Очиток або заяча капуста

Різні види цієї багаторічної рослини мають квіти різного кольору: жовті, рожеві та білі, тому ви можете обрати той, що буде вам до смаку. Цвіте ж очиток вкінці літа і на початку осені, тому поряд із ним ви можете висадити такі весняні квіти, як нарциси, тюльпани або фіалки, які цвістимуть саме на Радуницю.

4. Сукуленти

Існує безліч різновидів цієї вічнозеленої рослини. Для прикрашання могилок ви можете обрати не один, а навіть декілька видів, висадити цілий узор або заполонити вільний простір між іншими насадженнями. Сукуленти – багаторічні рослини, які швидко розмножуються та повністю встилають могилу зеленим килимом. Тому якщо ви не маєте можливості часто навідуватись на цвинтар для підтримання чистоти та порядку, сміливо засаджуйте місця поховання цією рослиною.

5. Багаторічна гвоздика

Квіти багаторічної гвоздики можуть бути абсолютно різних кольорів та мати різні форми пелюсток залежно від виду. Поодинокі або зібрані по декілька штук вони розпускаються з червня і аж до вересня. Вони добре ростуть на сонячній відкритій місцевості, зовсім не вибагливі, тому особливого догляду не потребують. Гвоздики дуже легко розмножуються – самосівом, а іноді схрещуються між собою, утворюючи при цьому нові гібриди. Проте досвідчені садівники радять періодично прибрати бур’яни поряд з цією рослиною, бо вона боїться активних культур.

6. Низькорослі чорнобривці

Завдяки яскравому окрасу, тривалому цвітінню та невибагливості до навколишніх умов низькорослі чорнобривці такі зручні у вирощуванні на кладовищах. Рослина утворює досить щільні кущі різної висоти: від 20 до 35 сантиметрів заввишки. Ці однорічні квіти стійкі до посухи чи затінених місць та не вимагають частого поливу. Саджанці дуже чутливі до холоду, тому сіяти рослину рекомендують в останній місяць весни, щоб квіти радували рясним цвітінням упродовж усього літа.

Редакція інформаційного порталу "Моя Київщина" бажає усім гарних свят!

Ольга Розум, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook