#

Президент призначив на Київщину суддівський десант: які "скелети" у шафах новачків

31.10.2024 12:41
Президент призначив на Київщину суддівський десант: які "скелети" у шафах новачків
У судах Київщини - нові призначенці

Відразу семеро нових суддів розпочали роботу в місцевих загальних судах Київської області у жовтні. Востаннє суддівський корпус на Київщині поповнювався ще в травні. Що про них відомо, читайте у матеріалі «Моєї Київщини»

На початку травня Президент Володимир Зеленський призначив двох суддів Броварського міськрайонного суду і одну суддю Васильківського міськрайонного суду. А цього місяця відразу сімох. Спочатку суддівську посаду в Таращі отримав Олександр Невгад, а потім – цілий десант: Марина Цирулевська, Руслан Самсоненко, Сніжана Анапріюк, Олена Сомок, Олена Білогруд та Віталій Мовчан. «Моя Київщина» заглянула в декларації новачків та зібрала різноманітну інформацію про них. Ось що з цього вийшло.

Марина Володимирівна Цирулевська стала суддею Баришівського райсуду. У декларації кандидатки на посаду основний дохід вказано як заробітну плату в ТОВ «Юридична фірма «Кравченко і партнери», засновником якої є адвокат Олександр Кравченко. Крім того Цирулевська досі значиться провідним адвокатом юридичного об’єднання «Квест», де керуючим партнером також є пан Кравченко. Але не це найцікавіше, а період набуття права власності на нерухомість. У листопаді 2022 року пані Марина стала власницею квартири (у декларації не вказано в якому населеному пункті, але житло чимале – 116,7 «квадратів»), вартістю 4 млн. А в березні 2023 року у спільній власності з чоловіком з’явилася земельна ділянка 624 кв. метри та садовий будинок (115 кв. метрів). Загальна вартість двох активів майже 800 тис.

Нічого крамольного у цьому нема – людина займалася приватною адвокатською практикою – але факт цікавий. Бо у попередніх деклараціях, зокрема, коли була кандидаткою на посаду судді Чернігівського апеляційного суду у 2019 році в декларації на двох із чоловіком вказана сума, яка не дотягувала до 100 тисяч. Виходить, з 2019 року по 2022-й родина суттєво покращила фінансовий стан. Спадок багатого дядечка в Америці?

З відкритих джерел також можна почерпнути інформацію, що особа з іменем Марина Цирулевсьська засвітилася у гучному скандалі у жовтні 2016 року. Тоді з використанням бойових «тітушок» тривала війна за столичний готель «Либідь». Суть конфлікту переповідати довго, він має дуже тривалу історію, в ній сплелися український, російський і кіпрський бізнеси. За даними ЗМІ, інтереси кіпрського орендатора ТОВ «Хотел Проперті» представляла пані з прізвищем, ідентичним новій судді. У червні 2019 року господарський суд Києва ухвалив рішення забрати готель у згаданого ТОВ та передати попередньому власнику. А в серпні 2022-го приміщення готелю заарештували, оскільки він входив до мережі готелів, підконтрольних ОЗУ «Лужніки» на чолі з росіянами Олександром Бабаковим та Євгеном Гінером.

У Тетіївському суді служитиме правосуддю адвокат із Христинівки Черкаської області Руслан Володимирович Самсоненко. У його декларації земельна ділянка і будинок на ній – у спільній власності з членами родини. Джерелами доходу вказано відчуження майна на суму понад 2 млн. Автівка придбана у листопаді 2022 року, але не нова, 2016 року випуску. Цікаво, що у декларації, поданій рік тому, Самсоненко дуже детально вказав джерела доходів своїх і членів родини. У скандалах помічений не був.

Суддею Фастівського міськрайонного суду стала мешканка Бучанської громади Сніжана Петрівна Анапріюк. Так само – з адвокатського середовища. Була помічницею судді Касаційного адмінсуду у складі Верховного Суду Олени Губської. Про Губську інформації більше, аніж про її експомічницю. Зокрема, у січні 2019 року громадська рада доброчесності оприлюднила висновок про невідповідність тоді кандидатки на посаду судді Верховного Суду Губської критеріям доброчесності та професійної етики.

Чоловік нової судді у Фастові Андрій Анапріюк – підприємець, керівник ТОВ «Сіті соул», згідно з декларацією – працівник ТОВ «Унілекс Консалт» (займається нерухомістю) і пенсіонер. На чоловіка оформлені 2 легкових автомобіля (придбані до повномасштабного вторгнення), вантажівка 2012 року випуску та два напівпричепа у його власності – з 2022 року. З нерухомості у судді Анапріюк і членів її родини – дві квартири однаковою площею (судячи всього – однокімнатні), придбані в один день у лютому 2016 року. Як і Самсоненко у скандалах пані Сніжана помічена поки що не була.

У Білоцерківському міськрайонному суді служитиме Олена Анатоліївна Сомок. Адвокатка з Кролевця, що на Сумщині. Цікавий момент: Сомок досі значиться уповноваженою особою Сумського підрозділу ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу». У декларації судді квартира, кілька земельних ділянок, але в її власності ці активи вже давно. Автомобіля немає. Доходи і грошові активи – незначні.

Нова суддя Ірпінського міського суду Олена Олександрівна Білогруд має більший послужний список. Вона до останнього працювала заступницею начальника відділу ведення суддівського досьє секретаріату ВККС. Тобто, органу, який давав добро на її призначення. Хіба не конфлікт інтересів, може хтось пояснить? Це - перша цікавинка, а друга – Білогруд, як і Сомок, із Кролевця. До роботи у ВККС трудилася в Кролевецькому райсуді. Декларація у судді дуже скромна. Є невелика квартира, автівки нема, доходи – тільки зарплатня, правда, чимала, майже 600 тисяч.  

В Іванківському райсуді відтепер працюватиме Віталій Віталійович Мовчан. Ноунейм у порівнянні з попередньою пані. Працював у Господарському суді Києва. Власного житла немає, - квартира у столиці у власності Віталія Васильовича Мовчана (очевидно, батька). Із 2022 року користується автомобілем «Ауді Q5», він у власності Ольги Григорівни Мовчан (очевидно, матері). Його дружина теж працює в суді, секретарем судового засідання Північного апеляційного господарського суду.

Нарешті, суддя Таращанського райсуду Олександр Вікторович Невгад. Адвокат із Білої Церкви. Регулярно подавався на суддівські конкурси і нарешті отримав посаду. Прізвище Невгад у Білій Церкві добре відоме завдяки генералу Віталію Вікторовичу Невгаду. Він у 2017 р. очолював Нацполіцію Донеччини, потім до звільнення у 2020-му був заступником керівника Нацполу – начальником Головного слідчого управління. Суддя Невгад та члени його родини мають значну кількість різноманітної нерухомості: і земельні ділянки, і квартири, і будинки. Право власності на це майно отримане ще до великої війни. У всіх деклараціях новий суддя вказує автомобіль «Хюндай соната», придбаний 13 років тому. Задекларовані доходи не вражають: на двох із дружиною близько 150 тисяч.  

Не всі призначенці, як бачимо, мають стосунок до Київщини. Але це не біда, головне, щоб на новому місці роботи не вляпувалися у скандали. І ще один момент. Кількість районів в області після адміністративної реформи скоротили з 25-и до 7-ми, але суди в колишніх райцентрах позалишали. Може у цьому і є сенс з точки зору ергономіки, а от з позицій економіки утримувати таку кількість судів і суддів для воюючої країни – недешево.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Макар Калюжний
журналіст