#

Без спадщини: як відомі чиновники з Київщини розкрадають державну землю

03.06.2020 08:25
Без спадщини: як відомі чиновники з Київщини розкрадають державну землю
Фото з мережі Інтернет

Земля – одне з найбільших багатств українського народу, щоправда володіють ним чомусь олігархи. "Моя Київщина" дізналася про цинічну схему з відчуження державної землі чиновниками столичного регіону, що призвела до втрати щонайменше 150 га землі та низки будівель

Якщо говорити сухо  мовою провадження, яке опинилося в розпорядженні "Моєї Київщини", - то на території Київської та Полтавської областей діяла злочинна група, яка займалася шахрайством. Двоє організаторів є добре відомими жителям Березані, адже одних із них - чинний міський голова Володимир Тимченко, а інший – керівник КП "Березанський інформаційний медіацентр" Віктор Тимінько.

У матеріалах досудового розслідування зазначено, що Тимченко та Тимінько для здійснення своєї діяльності залучали посадовців різних рівнів: голів сільських рад та райдержадміністрацій, реєстраторів, нотаріусів, землевпорядників та працівників районних відділів Держгеокадастру. Утім, на Тимченку та Тиміньку список фігурантів схеми не завершується.

Слідством було встановлено, що не могли бути осторонь даних махінацій і посадовці з Яготина (до речі, Тимченко у 2008-2009 роках був головою Яготинської РДА). Зокрема, у справі згадується колишня в.о. голови РДА Ольга Рудніцька (виносила неправомірні рішення з виділення земельних ділянок), заступниця міського голови Яготина Олена Федина (спільно з Тиміньком впливала на посадових осіб органів виконавчої влади), а також колишній начальник відділу з питань юридичного забезпечення та земельних відносин Яготинської міськради Олександр Кудрявський (знав про вільні ділянки, контактував із членами злочинної групи та сприяв незаконному привласненню майна). Варто зазначити, що зараз Кудрявський перебуває на посаді голови Яготинської РДА з січня цього року.

Читайте також: Місцева барахолка, або Кому потрібен Кудрявський на посаді голови Яготинської РДА.

Схема була побудована досить примітивно, але ефективно: чиновники робили все можливе, щоб привласнити паї та житлові будинки, що не перейшли у спадок після смерті людей. Тимінько свого часу перебував на посаді державного реєстратора Смотриківської сільради Пирятинського району Полтавської області, що давало можливості незаконно вносити зміни в Державний реєстр.

Для цього чоловік використовував підроблені документи, а саме нотаріальні свідоцтва про право на спадщину, що нібито були "видані" нотаріусами, які померли декілька років тому, або тими, хто постійно проживає на окупованій території України. Цікаво, що на посаду Тимінька влаштував близький товариш Валерій Марченко, який є головою села Смотрики.

Актуально: Феодали з Яготина, або Як ексзаступниця голови РДА Рудніцька влаштувала інформаційну диверсію.

Слідчі встановили, що міський голова Березані Володимир Тимченко підтримує позашлюбні зв’язки з Надією Лютою – жителькою того самого села Смотрики Пирятинського району. Люта разом із Тиміньком є засновниками ПП "ЛАВЕЛІТ-ФАРМ", а також керує ПП "РІАЛТРЕЙД СІСТЕМЗ". Засновниця останньої компанії Тетяна Пазюк є фігуранткою кримінального провадження, адже на неї також незаконно оформлено земельні ділянки.

У Тимінька є низка "ручних" державних реєстраторів, які виконували брудну роботу: Тетяна Здольник (Студениківська сільрада Переяслав-Хмельницького району), Олександр Бриков (Березанська міська рада) та його дочка Еліна Тимінько. Цим людям він платив за внесення недостовірних даних до реєстрів. Варто додати, що рішенням Яготинської міської ради від 30 квітня 2020 року Здольник отримала земельну ділянку по вулиці Ломоносова під зведення будинку.

Також Тимінько підшуковував підставних осіб для реєстрації на них права власності, а коли вони особисто не могли приїхати – оформлялася довіреність на такого собі Сергія Бойка. У подальшому Тимінько шукав можливості для продажу земельних ділянок, передачі їх в оренду аграрним підприємствам на 49 років або укладення договорів про безкоштовне користування (емфітевзис) строком на 300 років.

У випадках, коли земельна ділянка не має кадастрового номера, провести будь-які дії з нею майже неможливо. Саме тому для своїх злочинів Тимінько залучив посадових осіб ДП "Інститут землеустрою" та ФОП "Шкварко Анатолій Іванович", які займалися виготовленням технічної документації. Після цього працівники районних Держгеокадастрів присвоювали їм відповідні кадастрові номери.

Також у такій злочинній схемі неодмінно має бути особа, яка шукає тих самих підставних осіб, що погоджуються оформити на себе майно, а згодом продати його за символічну винагороду. У цій банді така роль відводиться В’ячеславу Палію – свого роду "рішали", через якого відбувався розрахунок.

Окрім того, Тимінько залучив до незаконної діяльності киянку Наталію Некрасову, яка у свою чергу була посередницею між шахраями та приватними нотаріусами Київського міського нотаріального округу. Останні робили неправомірні дії, зокрема вносили недостовірні дані до реєстру та посвідчували довіреності на підставних людей Некрасової. Серед "чорних" реєстраторів фігурують імена Надії Кисельової, Олексія Кравченка, Вадима Рогача, Ігоря Рудакова, Ірини Малаховської, Надії Позднякової, Тетяни Смирнової, Тетяни Гресь та Віри Шмигалевської.

Таким чином, земельні ділянки, які не мали власників, а отже, перебували у власності держави, перейшли у приватну власність. За результатами слідства, злочинна група заволоділа близько 150 га землі та 15 об’єктами нерухомого майна на території Яготинського, Баришівського, Переяслав-Хмельницького, Згурівського районів Київської області, а також Пирятинського та Гребінківського районів Полтавщини.

Цікавою виявилася історія з відчуженням землі в селі Богданівка Яготинського району. Вільні земельні ділянки спочатку вивелися на підставних осіб, які оформили довіреності на Олега Волошина, який постійно проживає на території АР Крим. Восьмеро підставних осіб подали колективний позов до Баришівського суду, нібито Волошин загубив свідоцтва на право власності позивачів, які йому були передані для оформлення технічної документації. А для підтвердження було надано заповіти, щоправда, підроблені, які були оформлені тими ж "чорними" нотаріусами. Суд зобов’язав поновити "втрачені" документи, тому паї перейшли у власність шахраїв.

Зараз правоохоронці розслідують усі обставини справи, а у приміщенні Яготинської міської ради проведені обшуки. Адже саме там, імовірно, знаходилася основна частина документів, які використовували шахраї. Таким чином, можливо, що список фігурантів скоро знову буде розширено. У наступних матеріалах ми детально розкажемо, на кого оформили землю, та яким аграрним компаніям Київщини вона дісталася, а також про інші - ще більш масштабні земельні оборудки, які влаштовує чиновництво...

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст