#

Рейдерство та правове свавілля: на кого грає приватна "муніципальна" армія у Білій Церкві

22.08.2018 05:04
Рейдерство та правове свавілля: на кого грає приватна "муніципальна" армія у Білій Церкві
"Муніципальна варта" Білої Церкви перетворюється на приватну армію Дикого

Такий інститут, як муніципальні варти починає набирати серйозних обертів. Але попри нетривале існування цих структур, вже встигли виникнути кілька скандалів з їхньою участю. І якщо це траплятиметься й надалі, а «муніципали» відчуватимуть свою безкарність, то дуже скоро можна очікувати, що ці загони банально переростуть у «кишенькові» армії місцевих князьків

Певно, найбільший на даний момент скандал пов’язаний з муніципальною вартою, стався у Дніпрі. Більше місяця тому тамтешні підприємці протестували проти знесення МАФів. Для розгону акції застосували місцеву «Муніципальну варту», яка в кращих традиціях «беркутні» побила протестувальників. Мер міста Борис Філатов замість того, щоб заспокоїти молодиків, навіть нагородив їх за їх свавільні дії цінними подарунками.

На Київщині муніципальна варта повноцінно існує в двох містах – Білій Церкві та Ірпені. Прийнято рішення про створення «варти» в Броварах, але поки що проект знаходиться на стадії реалізації. І якщо «Муніципальна варта» в Ірпені поки що не засвітилася в якихось серйозних скандалах, то от їхні білоцерківські колеги, схоже, вляпалися в неприємну історію.

Трішки історії для розуміння ситуації. Створення «Муніципальної варти» в Білій Церкві з самого початку супроводжувалося скандалами. КП «Муніципальна варта» Білоцерківської міської ради було створено у грудні 2017 року для забезпечення охорони публічного порядку на території міста у взаємодії з підрозділами Національної поліції. До їх функцій, згідно з рішенням міськради, входить «забезпечення безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх, забезпечення виконання рішень міської ради і виконавчого комітету, розпоряджень міського голови, захисту майна, забезпечення прав і законних інтересів суб’єктів господарювання та фізичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування, формування у мешканців міста активної громадської позиції щодо збереження довкілля тощо». По суті, це є власний мілітаризований загін міської ради.

Але громадськість міста не дуже позитивно сприйняли таку ідею. Основна причина неприязності полягає в тому, що сама «Муніципальна варта» де-факто є незаконним формуванням. Адже закон про «Муніципальну варту» прийнятий лише у першому читанні і винесення на наступне голосування відкладене на невизначений термін. Попри це на комунальне підприємство виділили майже 6 мільйонів гривень і закупили два автомобіля. Простими словами, бюджет міста щороку буде витрачати величезні суми на структуру, яка дублює повноваження патрульної поліції, діяльності якої, на відміну від «Муніципальної варти», суворо регламентується відповідними документами.

До слова, очолив КП «Муніципальна варта» колишній начальник місцевої поліції Сергій Возненко, який, як це не дивно, виявився єдиним кандидатом на цю посаду. Власне, це викликало ще одну хвилю обурення серед місцевих активістів.

Але те чим зараз займається «Муніципальна варта» у місті, просто не влазить в жодні рамки: фактично даний правоохоронний підрозділ бере участь в рейдерських акціях. Йдеться про багаторічний конфлікт місцевого концесіонера ТОВ «Білоцерківвода» та ТОВ «Новація-1».

Кілька місяців тому наше видання вже висвітлювало історію з водогоном, яка набула чималого розголосу. Нагадаємо, ще за радянських часів було покладено трубу з ціллю забезпечити водою з Дніпра підприємства у Білій Церкві. Утім, цей об’єкт так ніколи і не було введено в експлуатацію. Непрацюючий водогін потроху гнив у землі. Його власником був Фонд держмайна та перебував на балансі у ВАТ «Валса». Згодом він опинився в комунальній власності, але через відсутність будь-якої можливості запустити водогін, його виставили на публічні торги. В результаті, у 2006 році ТОВ «Новація-1» купила цю трубу і почала демонтаж водогону, на що має законне право і що доводять сім судових рішень на користь «Новації-1». Але «Білоцерківвода» в обличчі Ольги Бабій та Білоцерківська міськрада в особі Геннадія Дикого вважають інакше та усюди заявляють про незаконний демонтаж стратегічного резервного водогону, без якого місто буцімто не виживе. Це притому, що за увесь час свого існування цей водогін жодного разу не запускався.

Останнім часом на цьому об’єкті регулярно виникають сутички між власниками труби та водоканалом з міськрадою. Останні вирішили залучитися підтримкою «Муніципальної варти». І тоді стало зрозумілим, для чого треба було створювати «варту».

Як повідомив нам сам керівник «Муніципальної варти» Сергій Возненко, у КП підписано договір з «Білоцерківводою» на надання послуг охорони. Ще раз: у незаконно діючого комунального підприємства, яке чомусь має забезпечувати порядок в місті, підписано договір з напівприватною структурою на охорону чужого об’єкта від його ж власників. До того ж цей водогін знаходиться за межами міста. Тобто, на території, де не розповсюджується їхня юрисдикція. Дуже цікава ситуація, на яку мала б поступити реакція відповідних компетентних органів…

Поки ж зрозуміло, що ці загони діють у Білій Церкві та за її межами з однією-єдиною метою – отримати власну мілітарну структуру, яка буде незалежна від поліції і повністю працювати на владу міста. Про те, що муніципальна варта взагалі-то повинна займатися охороною спокою міста, схоже, в мерії Дикого давно забули…

Олександр Павличук, головред порталу "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook