#

Результат під час війни: чому прокурора Київщини підняли на всеукраїнський рівень

09.09.2022 10:56
Результат під час війни: чому прокурора Київщини підняли на всеукраїнський рівень
Андрій Костін та Олексій Хоменко

Не часто представники силових органів, які керують підрозділами в Київській області, піднімаються по кар’єрних східцях. На це є відразу декілька причин. По-перше, частина з них потрапляє в дуже сумнівні корупційні історії. Як наслідок, про посади в центральних апаратах відомств можна забути. По-друге, не кожен погодиться покидати зручне місце в самому серці України, адже робота на національному рівні – неабияка відповідальність. Чому прокурора з Київщини Олексія Хоменка призначили заступником генпрокурора, читайте в сьогоднішньому матеріалі

Зауважимо, що в прокуратуру Київщини Олексій Хоменко потрапив наприкінці 2020 року. При цьому він був добре знайомий зі столичним регіоном, адже тривалий час керував Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Центрального регіону. Серйозною перевагою Хоменка стало те, що він не працював у "цивільній прокуратурі", а значить був далеким від політичних ігрищ та скандалів.

Дехто вважав призначення Хоменка на Київщину не дуже вдалим. Головний аргумент – військова прокуратура, у якій він будував кар’єру протягом 17 років, кардинально відрізняється від звичайної. При цьому, не варто забувати, що Хоменко прийшов на посаду без власної команди, що в рази ускладнювало роботу. Попри це, за майже два роки служби у столичному регіоні він не тільки не потрапив у скандальні історії, а й зумів піти на підвищення.

Відразу після призначення на Київщину Хоменко заявляв, що пріоритетами діяльності прокуратури області під його керівництвом стане ефективна координація дій правоохоронних органів у протидії корупції та активізація вже розпочатих розслідувань корупційних злочинів. Окремо наголошував на розслідуванні злочинів, учинених організованими групами, а також правопорушень у земельній та екологічній сферах, зокрема незаконному використанню природних ресурсів.

Читайте також: Ми зосереджені на розслідуванні фактів воєнних злочинів армії рф, - Олексій Хоменко

На відміну від свого попередника – Максима Киричука – не боявся відкрито спілкуватися з журналістами. Наприкінці березня, коли війська рашистів відступали з Київщини, в інтерв’ю "Моїй Київщині" Хоменко говорив, що більшість сил і засобів прокуратури області зосереджена на фіксації воєнних злочинів. Ситуація з кадрами дійсно складна, але це ніяк не позначилося на якості роботи правоохоронного органу. За словами Хоменка, злагоджена робота різних силових відомств дає свої позитивні результати:

Зараз робота прокурорів зосереджена на зборі та документуванні фактів воєнних злочинів та злочинів проти людяності, які вчиняють окупаційні війська на території нашої держави. Ми фіксуємо та збираємо абсолютно всі докази порушення міжнародного права. Організовано спільну роботу прокуратури, Національної поліції та Служби безпеки України в розслідуванні воєнних злочинів на території Київщини.

Зауважимо, що робота силовиків різних підрозділів останні пів року є надзвичайно складною та напруженою. Після деокупації Київщини наприкінці березня 2022 року стало зрозуміло, що російські загарбники скоїли багато злочинів. Для того, щоб притягнути кожного злочинця до відповідальності, потрібно по крихтах збирати інформацію, аби в суді довести провину. Цим, зокрема, займаються працівники прокуратури.

Через війну навантаження на прокуратуру серйозно зросло, проте це не вплинуло на результативність роботи. Із початку повномасштабного вторгнення в Україну прокурори Київщини внесли Єдиного реєстру досудових розслідувань майже 3800 кримінальних проваджень, із яких понад 3600 – через порушення законів та звичаїв війни. Зрозуміло, що це далеко не всі злочини окупантів, проте робота правоохоронців не зупиняється ні на мить. Нагадаємо, що внаслідок бойових дій на території області загинуло майже 2000 цивільних осіб, серед них 228 жінок, 47 дітей та 114 невстановлених осіб.

Окрім того, співробітники прокуратури працюють над тим, аби встановити суми збитків від руйнувань будівель та споруд: залучено спеціалістів КНДІСЕ для проведення комплексної криміналістично-вибухотехнічно-оціночної експертизи. Закінчено огляд міста Буча із застосуванням квадрокоптерів, а за допомогою отриманих фото та відео створюється 3D-модель населеного пункту з відображенням пошкоджених об’єктів.

Окремо ведеться робота із пошуку російських бізнесактивів на Київщині. Зокрема, ініційовано питання націоналізації продукції приватного товариства, власниками якого є двоє громадян країни-агресора: завдяки цьому провідна державна агропромислова компанія отримала засоби захисту рослин.

Ще Симон Петлюра казав, що ірше ніж москальські воші можуть бути тільки українські гниди". На превеликий жаль, після 24 лютого проявилося чимало зрадників, які чекали свого часу. Усі вони підтримували збройну окупацію Київщини, усіляко сприяли військовим рф у захопленні столичного регіону. Загалом правоохоронці розслідують 83 кримінальні провадження щодо колабораційної діяльності, наразі підозри оголошено 13 особам.

Наприклад, один зі зрадників мешкав у селі Андріївка на Макарівщині – завдяки його старанням окупанти були забезпечені житлом та продуктами. Також він був навідником на будинки забезпечених жителів села, які в подальшому були розграбовані. Окрім того, чоловік представлявся монахом, здійснював освячення ворожої техніки та проводив обряди хрещення військових рф. Зауважимо, що село Андріївка зазнало найбільших руйнувань серед населених пунктів Макарівської громади.

Фастівська прокуратура притягує до відповідальності українця, який разом із невстановленим чоловіком здійснював публічні заклики та розповсюджував матеріали, що пропагували вчинення дій з метою зміни меж державного кордону.

Прикро, але були громадяни України, які вступили на військову службу до лав армії країни-агресора. Воли отримали відповідну військову екіпіровку, амуніцію та збою з боєкомплектом, здійснювали розвідку та патрулювання на території Броварського району. За даними слідства, злочинці проводили перевірку документів у місцевих мешканців, при цьому вчиняли щодо них насильницькі дії, зокрема вбивства з метою залякування та створення панічних настроїв серед місцевого цивільного населення.

Були зрадники й серед працівників стратегічних держпідприємств. Відомо, що співробітник ДП "Антонов" поширював серед колег ідеї "руского міра", а також займався виготовленням та поширенням матеріалів, у яких міститься виправдовування збройної агресії рф проти України.

Безумовно, найбільш складними для розслідування залишаються злочини проти мирного населення: катування, ґвалтування, убивства… Ось лише частина інформації з офіційних релізів прокуратури:

Повідомлено про підозру військовослужбовцю ЗС РФ, який за попередньою змовою групою осіб, перебуваючи в селі Богданівка Броварського району, убив громадянина України та зґвалтував його дружину.
Військовослужбовець ЗС РФ, який перебуваючи на території села Лук’янівка Броварського району, надавав злочинні накази підлеглим щодо жорстокого поводження з цивільним населенням, які виразилися у знищенні приватних будинків, знищенні колон із цивільних автомобілів та погроз у вбивстві цивільного населення.
Військовослужбовець ЗС РФ допустив жорстоке поводження з громадянином України, порушення законів та звичаїв війни, поєднані з умисним убивством 4 жителів міста Буча. Попередньо вказаних осіб катували, їх тіла були із зав’язаними за спиною руками та мали сліди насильницьких дій. Крім того, останній примушував іншого потерпілого зізнатися у підривній діяльності проти окупантів. При цьому російський військовий бив чоловіка прикладом автомата, гардою ножа, руками й ногами по всьому тілу. Змушував його нюхати мертве тіло невідомої особи, імітуючи страту, підозрюваний стріляв поруч із вухом беззбройного мирного мешканця.
У період із 22 по 26 березня 2022 року військовослужбовець рф, за попередньою змовою з іншими трьома військовослужбовцями, незаконно потрапили до домоволодіння громадянки України 1995 р.н. у селі Бобрик. У подальшому, користуючись тим, що вона не здатна вчиняти їм опір, вказані особи по черзі здійснили ґвалтування потерпілої.
У лютому 2022 року, під час окупації села Перемога Броварського району, командири мотострілецької роти мотострілецького батальйону 15-ої окремої мотострілецької бригади рф віддали наказ підлеглим позбавили волі 7 мирних мешканців вказаного населеного пункту. Окупанти проводили незаконні допити чоловіків, били їх кулаками, ногами та прикладом зброї з метою отримання від них інформації про військовослужбовців ЗСУ, Національної гвардії України, представників правоохоронних органів та територіальної оборони. Після цього, за їх наказом, підлеглі розстріляли 5 чоловіків із вогнепальної зброї.

Для когось це можуть бути сухі вижимки із кримінальних справ, а для правоохоронців – щоденна робота. Важко уявити, як рядовим співробітникам важко щодня пропускати крізь себе таку інформацію. Таких справ зареєстровано понад 3600 станом на кінець серпня…

Загалом роботу силових органів, які розслідують воєнні злочини, не можна недооцінювати. У майбутньому вся зібрана інформація буде використана Офісом Генпрокурора в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі, в українських судах, під час потенційних спеціальних міжнародних трибуналів, Міністерством закордонних справ у Міжнародному суді ООН, Міністерством юстиції в Європейському суді з прав людини.

Злагоджена робота працівників прокуратури на всіх рівнях, а також уміле керівництво силовим органом, дозволяє виконувати надзвичайно важливу роботу по притягненню до відповідальності злочинців, як серед українців, так і серед окупантів. Переведення Хоменка на нову посаду – великий кредит довіри, що базується на результативності роботи. Вище керівництво прокуратури та держави покладає сподівання, що новопризначений заступник Генерального прокурора зможе проявити свої професійні якості на національному рівні, щоб жоден злочинець не зміг уникнути покарання.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст