#

Рік Вовкотруба: чому керівник найбільшого міста Київщини провалив питання укриттів

11.02.2025 09:26
Рік Вовкотруба: чому керівник найбільшого міста Київщини провалив питання укриттів
Колаж "Моєї Київщини"

Володимир Вовкотруб, який після мобілізації до лав ЗСУ скандального Геннадія Дикого сів у його крісло, ось уже майже рік веде справи в найбільшому місті Київської області. "Моя Київщина" вирішила опублікувати серію матеріалів про роботу нового мера Білої Церкви. Сьогодні мова піде про критично важливий елемент виживання населення під час російських обстрілів – укриття. Чому попри усі нібито покращення та численні ремонти їхній стан залишається незадовільним, читайте в матеріалі  

Одне із найскладніших та водночас найважливіших безпекових питань під час масованих обстрілів українських міст російською федерацією – наявність доступних та якісних укриттів із урахуванням інклюзивності. Із початку повномасштабного вторгнення довелося в якнайкоротші терміни вирішувати проблеми із захисними спорудами, бомбосховищами та найпростішими місцями, де можна сховатися під час обстрілів. Утім, не всім це вдалося.

Як нам відомо, ще 2022 року ексмер найбільшого міста Київщини делегував питання ремонту, облаштування та забезпечення доступності укриттів тодішньому секретарю ради та майбутньому тікток-воїну Дмитру Киришуну, який, так би мовити, не надто відповідально виконував покладену на нього безпекову місію.  

У червні 2023 року в Офісі Президента повідомили, що Біла Церква увійшла до списку міст, де робота посадових осіб, які відповідають за стан укриттів, визнана незадовільною. Це свідчить про недостатній контроль та бездіяльність з боку відповідальних структур. Багато укриттів перебувають у занедбаному стані, потребують ремонту та оновлення. Тоді міська влада повідомила про ремонт 65 укриттів та планування робіт ще на 120 об'єктах, що вказує на масштабність проблеми. Також уклали 198 договорів на капітальний ремонт укриттів на суму 71,79 млн грн. Попри це остаточно вирішити проблему із укриттями в Білій Церкві не вдалося.

Не допомогло навіть створення тимчасової контрольної комісії Київської обласної ради з питань дотримання вимог законодавства щодо належного утримання, безперешкодного доступу та використання населенням об’єктів цивільного захисту (бомбосховищ) на території Київської області, до якої увійшли депутати КОР Лідія Лазарева, Алла Шкуро, Хвича Мепарішвілі, Олександр Нігруца, Маріанна Овідієнко, Ігор Колтунов, Станіслав Вихор та Руслан Браславський. Члени комісії мали би інспектувати укриття та сприяти вирішенню виявлених проблем, а натомість лобіюють свої підприємства та "кошмарять" незручних мерів.

В одному із програмних інтерв’ю нинішній в.о. мера Володимир Вовкотруб пообіцяв виправити помилки попередників. Натомість у січні 2025 року  журналісти "Моєї Київщини"  виявили невідповідність тимчасових укриттів та бомбосховищ в місті ДБН В.2.2-40:2018 "Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення". До жодного із проінспектованих укриттів немає безперешкодного доступу особам з інвалідністю, що користуються кріслами колісними.

Тобто йдеться про ознаки злочину передбаченому в статті 135 КК України – залишення в небезпеці – завідоме залишення без допомоги особи, яка перебуває в небезпечному для життя стані і позбавлена можливості вжити заходів до самозбереження через малолітство, старість, хворобу або внаслідок іншого безпорадного стану, якщо той, хто залишив без допомоги, зобов'язаний був піклуватися про цю особу і мав змогу надати їй допомогу, а також у разі, коли він сам поставив потерпілого в небезпечний для життя стан (частина перша статті 135 КК України).

Відсутність безбар'єрних укриттів – це не просто проблема комфорту, а пряме порушення прав людей з інвалідністю. Якщо ситуація не покращиться, можуть бути як штрафи, так і звільнення посадовців. І ключовою відповідальною особою в цьому питанні є в.о. мера Вовкотруб.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст