#

"Розпил" бюджету по-броварськи: як у Зеленського забули про корупціонерів часів Порошенка

22.07.2020 09:30
"Розпил" бюджету по-броварськи: як у Зеленського забули про корупціонерів часів Порошенка
Чиновники часів Порошенка непогано влаштувалися при Зеленському

Сьогодні "Моя Київщина" розповідає про однин із найбільш заможних районів Київської області – Броварський. Щоправда, прославитися йому за останні роки довелося не з кращого боку, і все через "плідну роботу" керманичів, які обкрадають громаду, мов липку, блокуючи вирішення проблем району через банальну неможливість отримати "відкати". Тож сьогодні говоримо про тих, хто засидівся у владних кріслах і про їх "звитяги" на державній службі

Один із яскравих прикладів корупційного скандалу на Броварщині мав місце влітку 2018 року. Тоді "наслідив" начальник юридичного відділу Броварської РДА, якого затримали на хабарі у 150 тисяч гривень. Як з’ясувалося, перший заступник голови адміністрації, він же за сумісництвом голова районного осередку Блоку Петра Порошенка – Юрій Плакся – організував схему хабарництва. Вимаганням грошей із малого та середнього бізнесу, як зазначається в матеріалах справи, займалися під прикриттям голови райдержадміністрації Миколи Клименка. Таким чином, бізнесу та підприємцям окреслювалися сформовані розцінки на послуги в Броварській РДА, а заступник голови адміністрації Юрій Плакся виступав таким собі гарантом домовленостей.

Підлеглий юрист із відділу РДА контролював потік коштів, які вже потім передавалися голові адміністрації Клименку за підписані ним розпорядження. Показово, що під час затримань та обшуків, діючи ніби на випередження, Клименко, який на той момент дуже вчасно перебував у відпустці, направив декілька звернень до правоохоронних органів відносно перевірки посадових осіб РДА та перевірки інформації щодо вчинення співробітниками корупційних дій. Чому б не підстрахуватися?

Цікавий момент: пан Клименко був представлений головою Київської ОДА Олександром Горганом у лютому 2017 року та є близькою людиною до колишнього народного депутата від Блоку Петра Порошенка Павла Різаненка.


Микола Клименко

Та чи не одразу у відносинах керманича РДА із громадськістю щось пішло не так.  У липні того ж 2017 року представники громадських організацій Броварського району провели акцію протесту під стінами Київської ОДА, вимагаючи від тодішнього керманича області Олександра Горгана вплинути своїм клопотанням на тодішнього президента Петра Порошенка, щоб останній звільнив Миколу Клименка з посади голови Броварської РДА. Серед аргументів – Клименко провалив децентралізацію у районі, свідомо заблокувавши процес об'єднання громад. Сам чиновник звісно заперечував звинувачення в свою сторону,  зрештою, як і низку наступних.

Приміром, у квітні 2018 року Микола Клименко несподівано розігнав громадську раду при райдержадміністрації, яка нібито була недієвою. Хоча джерела запевняють, що спочатку голова РДА звільнив тодішню очільницю громадської ради Людмилу Чайковську на тлі політичних вподобань. Оскільки у Клименка не було підстав та повноважень звільняти голову громадської ради, він просто розформував увесь орган. Коли ж Київський адміністративний суд визнав дії очільника адміністрації протиправними та зобов’язав поновити діяльність громадської ради – у РДА банально "відморозилися" від виконання рішення Феміди. У 2019 року броварська місцева прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо умисного невиконання вердикту суду. Але все знову затихло…

Таке самочинство змусило звільнених громадських активістів, заручившись підтримкою обласних депутатів, публічно доводити участь Клименка в гучних корупційних скандалах, які відбуваються в Броварському районі. Так, у пресі неодноразово повідомлялося, що нібито під контролем голови РДА лише наближені до влади підприємці отримували підряди, тоді як основна частина закупівель проводилася без тендерів. За інформацією джерел "Моєї Київщини", у Броварській районній адміністрації, була чітко вибудувана вертикаль отримання хабарів і "відкатів".

Не випадково Микола Клименко засвітився у скандалі із піщаними нелегалами, які роками незаконно миють пісок та не сплачують податки до бюджету району. Нагадаємо, аферу із незаконним видобутком піску на Десні 4 роки тому викрили журналісти "СтопКору", з’ясувавши, що в піщаному кар'єрі біля села Погреби приватна компанія ТОВ "Гідроекоресурс" незаконно видобуває та збуває пісок у промислових масштабах. Боролися журналісти і з незаконним видобуванням та вивозом річкового піску без дозвільних документів з території селища Зазим'я. Як виявилося, голова РДА заплющує очі на незаконний видобуток піску, який з Броварського району пішов на будівництво Кільцевої дороги поблизу Чернігова.

Як-то кажуть, рука руку миє. Дійсно, за свідченням представників місцевого самоврядування, корупційні оборудки на Броварщині – справа рук не лише очільника райдержадміністрації. Не остання роль тут і в голови Броварської районної ради Сергія Гришка, якого називають одним із головних "схемщиків" району. Саме він зав’язав на себе місцевих депутатів. А безкарне розкрадання коштів пану Гришку забезпечують саме вищезгаданий Микола Клименко та нардеп Павло Різаненко. Звісно, самостійно реалізувати такі корупційні схеми практично не можливо. Поінформовані джерела запевняють, що свій прибутковий бізнес голова райради сколотив завдяки схемам, у яких, зокрема, задіяний зведений брат нардепа Анатолій Артюх - власник низки підприємств у Броварському районі. Разом із тим, далеко не всі депутати районної ради поділяють політику Гришка, а дехто відверто вважає його мало не схибленим на грошах.


Павло Різаненко

Так, лише за 2017 рік компаніями, які контролюють Гришко, Різаненко та Клименко, із районного бюджету було реалізовано майже 68 мільйонів гривень і майже стільки ж у 2018 році. Опоненти голови районної ради називають цифру у 85% - мовляв саме стільки коштів з бюджету розподіляються між фірмами Сергія Гришка та "компанії". Спрямовуються ці кошти здебільшого на освітлення вулиць, асфальтування, ремонт шкіл та садочків: дерибан бюджетних коштів району йде повним ходом минаючи всі конкурентні підприємства, а гроші освоюють фірми, які належать родині Гришка. Мова йде про асфальтний та бетонний заводи, сміттєпереробне підприємство та сміттєзвалище. Більш того, роботи та підряди, які мали б йти через "Прозоро", у Броварському районі майже не проходять через систему державних закупівель. Натомість на асфальтуванні доріг кошти освоює підприємство "Регіон 2001", яке, власне, і належить родині голови райради. Заробляючи на районному бюджеті левову частку "відкатів", стверджують активісти, голова райради заносить колезі з Броварської адміністрації Клименку. Зрозуміло,  а може бути інакше, якщо саме РДА є розпорядником коштів.


Сергій Гришко

Минулого року було оприлюднено журналістське розслідування руху "Традиція і порядок" із розкриттям корупційних схем, зв’язків та "відкатів" у Броварському районі. Як запевняють розслідувачі, із асфальтування вулиць голова райради Гришко отримує близько 40%, із освітлення 70%, із ремонту шкіл та дитсадочків близько 30% прибутків. А якщо ж сільські голови не погоджуються на запропоновані умови, то автоматично потрапляють у немилість: паралізується робота сільських рад та блокується виділення коштів.

Як свідчать різні джерела, саме нардеп Павло Різаненко, який після тривалого перебування у БПП, у 2019 році опинився в "Голосі", складає неабияку протекцію та допомагає Гришку та Клименку уникати кримінальної відповідальності. Тим не менш, у 2018 році щодо посадових осіб Броварської районної ради було порушено кримінальне провадження. Згідно з витягом зі справи, "посадові особи Броварської районної ради разом  з посадовими особами декількох сільських рад через низку підконтрольних структур шляхом зловживання службовим становищем організували механізм заволодіння бюджетними коштами під час капітального ремонту доріг у Броварському районі".

Швидше за все, такий механізм був організований і щодо Княжицької загальноосвітньої школи Броварського району, де після будівництва нової покрівлі та внаслідок першого ж снігу відбувся обвал даху. Варто зазначити, що капітальний ремонт покрівлі виконали на суму майже 300 тисяч гривень. Ще один показовий момент: махінатори зекономили на якості покрівлі та попросту вкрали кошти. Дивно й наступне: протягом тривалого часу всі бюджетні питання не візувалися обов’язковим підписом заступника голови Броварської районної ради, а між іншим, так було реалізовано багатомільйонні суми.   

Тим не менш, влади міняються, а всі ці персоналії досі залишаються при владі. Зокрема, виявилося, що за рік президентства Володимира Зеленського, на Банковій та Кабміні "забули" змінити порошенківського очільника РДА. Кримінальним провадженням не дають хід.  Не дивно, що керівництво Броварщини продовжує відчувати безкарність. Адже так можна "працювати" - усе одно ніхто нічого не зробить…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка