#

Програмний провал: що у 2018 році втратили жителі Київщини через протистояння Київської облради та ОДА

11.01.2019 06:04
Програмний провал: що у 2018 році втратили жителі Київщини через протистояння Київської облради та ОДА

Протистояння між Київрадою та Київською обласною державною адміністрацією може привести до того, що багато важливих цільових програм будуть заблоковані – і це чітко показав минулий рік. У 2018 році більше третини запланованих завдань та заходів не були втілені в життя, попри те, що кошти на них у бюджеті були передбачені. Сьогодні головним гілкам влади потрібно об’єднати всі сили, аби не повторити помилки минулих років та врешті докласти максимум зусиль для покращення життя мешканців області. Інакше вони однаково негативно ставитимуться до всіх учасників політичного процесу 

У перші дні нового року голова Київської обласної ради Ганна Старикова вирішила підбити підсумки минулого, повідомивши на своїй сторінці у Facebook, що станом на останній день роботи Державної казначейської служби на виконання обласних цільових програм було використано 981 765,44 тис грн бюджету області з передбачених 1 922 909, 70 тис грн. Себто не було використано більше половини коштів, які мали піти на розвиток громади.

При цьому немає сумнівів у тому, що майже мільярд гривень, який зрештою повернувся до бюджету, був дійсно необхідний для забезпечення нормальної життєдіяльності області, а заплановані заходи справді стали б корисними, якби були реалізовані. Виникає цілком закономірне питання – якщо коштів було достатньо, чому ж цільові програми не були виконані? І чому депутати вирішили, що вони не настільки вже й потрібні мешканцям Київської області?

Зі звіту Старикової ми бачимо, що це, наприклад, програма розвитку дорожнього руху та його безпеки - «Нульова смертність на дорогах Київщини». Її метою було зменшення кількості травмованих і загиблих людей на дорогах і вулицях області. Проте чомусь у 2018 році це не стало першочерговим завданням. І це при тому, що Київщина входить у десятку найбільш небезпечних областей України для учасників дорожнього руху, а на її автошляхах майже кожного дня гинуть люди. 

Авжеж виникають питання до колишнього голови КОДА Олександра Горгана, який протягом мало не всього 2018 року цілком міг блокувати виділення коштів на ті чи інші програми. Але тоді виникає зустрічне питання - а де були депутати? Чому вони мовчали, розуміючи, що провалюються програми, які мали б допомогти жителям Київщини?

Ще одним із таких провальних напрямків стала цільова комплексна програма профілактики та протидії злочинності «Безпечна Київщина», що була покликана усунути причини та умови протиправних діянь на теренах області, і де, згідно зі звітом, теж бачимо нульове виконання. Шкода, що наша влада забула про те, що забезпечення безпеки – одна з основних функцій держави, особливо в такий нелегкий для нашої країни час, коли ми маємо зростання криміналітету.

Також у 2018 році залишили поза увагою програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, запобігання та лікування серцево-судинних захворювань, надання медичної допомоги постраждалим з політравмою. Про їх важливість не треба й говорити - саме від серцево-судинних захворювань в Україні вмирає найбільша кількість людей. Утім, наші депутати разом з КОДА чомусь не змогли відпрацювати цю ситуацію.

Щоправда, задля справедливості необхідно зазначити, що наша влада все ж потурбувалася про вдосконалення екстреної медичної допомоги в Київській області (виконання – 99,87%), соціальну підтримку людей з інвалідністю (70,09%). Але виникає питання і до реформування системи охорони здоров’я (34,27%) - це ж чи не головна реформа в країні, як про це, в усякому разі, заявляють на телебаченні. Чому ж на її виконання зуміли освоїти лише третину коштів?.. 

Показово, що більша частина екологічних проектів також не була реалізована - йдеться про програми поводження з твердими побутовими відходами, розвитку лісового фонду, водного господарства та екологічного оздоровлення річки Дніпро. І це далеко не весь список проблем, на які чиновники закрили очі.

Натомість чимало уваги приділяли підтримці та розвитку молоді (99,32%) – у грошовому еквіваленті на це пішло 5 296,30 тис грн; розвитку фізичної культури та спорту (85,43%) – виконавча гілка влади Київщини провела видатків на суму 108 107,93 тис грн.; розвитку театрального та музичного мистецтва (81,84%) – на що витратили 25 254,29 тис грн. А також програмі «Смарт транспорт Київщини (Інтелектуальна транспортна система)» (99,60%), метою якої було впровадити інтелектуальну транспортну систему, посилити контроль за виконанням перевізниками умов договорів та забезпечити кожен маршрут транспортними засобами, обладнаними для перевезення пасажирів з особливими потребами – в неї вклали 5 676,92 тис грн.

Не забули навіть про підтримку розвитку засобів масової інформації та інформування населення Київської області (98,82%). На те, щоб систематично проводити прес-конференції, брифінги, зустрічі та круглі столи за участю керівників області, а також надавати фінансову підтримку комунальному підприємству Київської облради «Поліфаст», з метою інформування населення про діяльність органів місцевого самоврядування та КОДА, та для підготовки до випуску та розповсюдження спецвипусків обласних газет «Київська Правда» та  «Час Київщини» пішло 17 949,90 тис грн. Чимала сума - і нульова ефективність обласних ЗМІ...

«Як бачимо, такий невеликий відсоток виконання отримали у результаті нульового фінансування частини запланованих програм. Зокрема, бачимо, що розвиток сільського господарства області, частина екологічних проектів – залишились поза увагою виконавчої гілки влади області. Хоча і екологія і агропромисловий комплекс – важливі сфери для Київщини. Те ж саме стосується соціально-важливих напрямків роботи – медицина, соцзахист тощо.

Київська обласна рада невдовзі розпочне розглядати річні звіти по виконанню програм. Це чудова нагода розібратися в причинах критично низьких показників по деяким програмам та обговорити всі проблемні питання», - написала з цього приводу Старикова.

Що ж, розібратися дійсно потрібно, адже причини невиконання обласних цільових програм залишаються загадкою.

Варто згадати і той факт, що на початку 2018 протистояння між КОДА та КОР загострилося настільки, що основні для життєдіяльності області програми приймали із запізненням у півроку. Існує надія, що цього року ситуація зміниться. Хоча поки що все йде до того, що провал відбудеться і цьогоріч. Для того, щоб врятувати ситуацію, новий губернатор має проконтролювати, аби департаменти без запізнення підготували проекти нових програм, відправили їх депутатській комісії в раду, а та, у свою чергу, має не затягувати з опрацюванням та голосуванням, на підставі якого казначейство зможе виділити кошти...

Євгенія Любомирська, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook