#

Скандали Бучанської РДА: де нагрішив ексголова Ляшенко та чого боятися його наступнику

06.10.2022 08:10
Скандали Бучанської РДА: де нагрішив ексголова Ляшенко та чого боятися його наступнику
Микола Ляшенко

Хоч Миколу Ляшенка досить давно усунули від керівництва Бучанським районом, легенди про його "подвиги" живуть і досі. Ляшенка, на відміну від його колеги Павла Проскочила, не затримували за вимагання хабара. Хоча, даремно… Сьогодні "Моя Київщина" розповість, як чиновник збагачувався у часи війни

Однією з основних ланок спротиву російській агресії, на рівні з правоохоронцями та ЗСУ, стали сили територіальної оборони. На жаль, трохи не вистачило часу, аби бійці ТрО були максимально готовими до зустрічі з ворогом, тому чимало захисників здобували досвід прямо у кровопролитних боях на підступах до Києва.

Одним із факторів гальмування розбудови системи тероборони стали місцеві чиновники: у силу свого нерозуміння, або свідомо деструктивної позиції, у більшості районів робота в цьому напрямку розпочалася тільки наприкінці 2021 року. При цьому Закон "Про основи національного спротиву" набрав чинності ще 16 червня 2021 року.

Відповідно до прийнятого закону, складовими національного спротиву є територіальна оборона, рух опору та підготовка громадян України до національного спротиву. Також було визначено, що відповідальними за організацію ТрО були голови районів, як найменших структурних одиниць, що підпорядковуються державі. Відповідно, керував ТрО Бучанського району саме Ляшенко, як голова Бучанської РДА.

У грудні 2021 року Ляшенко дав доручення начальнику фінансового управління підготувати Паспорт фінансової програми для ТрО. Джерелом фінансуванням мали бути бюджети місцевих територіальних громад. При цьому Ляшенко намагався робити все, аби не підписувати жодних документів і де-юре не бути учасником правопорушень при завищенні кошторисів при будівництві.

Фінансову програму в розмірі 19 млн грн "протягнули" через сесію Бучанської районної ради 21 січня 2022 року. Серед депутатського корпусу "заколотником" виступав Сергій Куценко – представник фракції "Батьківщина". Ляшенка і Куценка пов’язували спільні брудні інтереси, зокрема отримання "подяк" від керівника ЦНАПу Ігоря Горенка. Подейкують, що мова йде про щомісячні виплати у 10 тисяч доларів, які Горенко сплачував за проведення незаконних реєстраційних дій.

У підсумку Ляшенко встиг провести декілька формальних нарад з головами громад, виключно для піару в Facebook, чим він активно займався протягом усіх років перебування на посаді. Фактично, голосуванням за програму та декількома фото все і закінчилося. При цьому Ляшенко не зумів організувати роботу та створити відповідні умови для розміщення батальйону ТрО Бучанського району.

Роботи, спрямовані на підготовку будівлі для розташування батальйону тероборони Бучанського району розпочалися на початку лютого. Ініціаторами виступили тодішні очільника Бучанської та Гостомельської громад – Анатолій Федорук та Юрій Прилипко відповідно (останній загинув під час окупації Гостомеля). Цей об’єкт не цікавив Ляшенка, адже в нього не було доступу до розподілу коштів, а відповідно – змоги отримати матеріальну вигоду. Але як без публікацій у соцмережах? На декілька хвилин Ляшенко приїздив, щоб сфотографуватися для Facebook.

Цікаво, що Ляшенко, як голова Бучанської РДА станом на 24 лютого, не виконав своїх прямих обов’язків щодо організації роботи адміністрації та захисту інформації, що несла цінність для ворога. Наприклад, списки бійців тероборони та учасників АТО/ООС, списки посадових осіб району із телефонами та домашніми адресами, особові справи співробітників РДА, мобілізаційну та фінансову документацію, перелік об’єктів критичної інфраструктури, карти району та громад тощо. Також у приміщенні адміністрації залишилася комп’ютерна техніка, де зберігалася службова документація.

Достеменно відомо, що голови РДА та інші чиновники були попереджені про можливе російське вторгнення за добу до того – 23 лютого. При цьому Ляшенко не зробив нічого, щоб організувати комунікацію з підлеглими співробітниками та головами громад Бучанського району, захистити інформацію та громадян.

Наступного дня у Гостомелі відбувалися жорстокі бої за аеропорт, від якого до Бучі менше 10 кілометрів. У цей час Ляшенко разом із керівником апарату Бучанської РДА Тетяною Пажитновою та начальницею юридичного відділу Юлією Таракан розробили документ, яким передали земельну ділянку загальною площею 1 гектар в межах села Софіїська Борщагівка ТОВ "Атланта груп ЮА" в оренду на 49 років.


Розпорядження Ляшенка від 24 лютого 2022 року про виділення землі

Мова йде про лісовий масив "Зелена Брама", що визнаний парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення. Він перебуває у підпорядкуванні ДП "Київське лісове господарство". Відомо, що представники "Атланта груп ЮА" влітку розпочали вирубувати дерева, а громадські активісти забили на сполох, аби зупинити незаконні дії орендаря. При цьому представники всіх органів влади запевняли, що дозволів на знищення зелених насаджень не надавали, але й ніяких конкретних дій не зробили, аби зупинити свавілля.

Про самоусунення від виконання обов’язків Ляшенка говорив і голова Бучанської громади Федорук. У своєму інтерв’ю "Українській правді" він заявив, що Ляшенко не здійснював жодної координації роботи органами місцевого самоврядування:

"… на другий день війни районні структури – райдержадміністрація, військкомат, інші держоргани полишили Бучу, виїхали в Білогородку в межах району, де було більш безпечно, і ми фактично лишилися з громадою сам на сам".

При цьому Ляшенко дуже високо оцінив свої професійні здобутки за березень, коли переважну більшість часу він провів у підвалах, за словами очевидців, одягнений у два бронежилети відразу. У змові з керівницею апарату РДА Пажитновою, головною бухгалтеркою Оксаною Манжулою та начальницею відділу кадрів Катериною Гуріною, Ляшенко вирішив виплатити зарплату за березень вибірково. Фактично кошти отримали лише наближені до керівництва, іншим – зась.

При цьому голова РДА Ляшенко отримав у березні приблизно 72 тисячі гривень зарплати (розрахунки орієнтовні, адже ним було сплачено 24 тисячі гривень аліментів, що становить 30% від місячного заробітку). Рядові працівники отримували по 3-5 тисяч. В адміністрації говорять, що Ляшенко особисто дав доручення керівнику апарату та головному бухгалтеру "правильно" табелювати робочий час підлеглих, з метою отримання економії зарплатного фонду. "Економія" від Ляшенка сприяла збільшенню видатків на зарплати собі та наближеним, а не збереженню коштів на рахунках РДА. Варто додати, що такі ж зловживання службовим становищем спостерігалися в діях Ляшенка і до війни.

Ну і вишенька на тортик під умовною назвою "жлобство Ляшенка": при переїзді адміністрації з Києва (проспект Перемоги, 126) у Бучу (вулиця Інститутська, 22) використовувався автотранспорт територіальних громад, який надавався безкоштовно, але чиновники вирішили трохи підзаробити. Через тендер провели закупівлю послуги з перевезення вантажу, яког фактично не було.

Як бачимо, Ляшенко був дуже колоритним персонажем у мирний час (що, напевно, когось влаштовувало), але абсолютно неефективним під час війни. Саме тому він поплатився кріслом голови Бучанської РДА. На його місце "сватали" першого заступника голови Київської обласної ради Ярослава Добрянського. Імовірно, що не вдалося переконати впливових людей з Офісу Президента в доцільності цього призначення. А от нікому не відомого Данила Мавлянова призначили дуже оперативно. Це підтверджує твердження, що він дуже потрібна персона саме на посаді голови РДА.

Зважаючи на біографію Мавлянова, він може бути креатурою голови КОВА Олексія Кулеби. Новопризначений керівник Бучанського району має бути максимально обережним із підлеглими, адже вони перейшли йому у "спадок". Якщо він планує затриматися на посаді трохи довше, ніж до перших морозів, варто провести зачистки…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст