#

Слуги служать: хто з нардепів Київщини намагається провести зросійщення українського телебачення

22.06.2021 08:35
Слуги служать: хто з нардепів Київщини намагається провести зросійщення українського телебачення
Фото з мережі інтернет

Верховна Рада на своєму засіданні 15 червня внесла до порядку денного проєкт закону «Щодо підтримки вітчизняних виробників теле- та кінопродукції в період встановлення карантину у зв’язку із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19». У випадку, якщо їх  ухвалять, то телеканалам вже не потрібно буде переходити на обов'язковий український  дубляж чи озвучку усіх фільмів та серіалів, починаючи з 16 липня.
Зауважимо, що це вже друга спроба відтермінування норми щодо дубляжу. Попередня, 1 червня, не мала успіху

За відповідну постанову проголосували 227 народних депутатів, при необхідних 226, зокрема 212 представників «Слуги народу», п’ять депутатів «Голосу» та 10 позафракційних.
Інтереси Київщини у Верховні Раді представляють 17 депутатів від різних політичних партій та один позафракційний.
Підтримали мовний антиукраїнський законопроєкт 8 депутатів від «Слуги народу»:
Василевська –Смаглюк О. В
Бунін С.В.
Гунько А.Г
Горобець О.С.
Дунда О.А.
Колюх В.В.
Коваль О.В.
Мотовиловець А.В.
Культенко А.В. та Галушко М.Л, були відсутні на засіданні.
Віддав свій голос «За» також представник партії «Голос» Желєзняк Я.І.
Решта народних депутатів проголосували  проти, Скороход А. К. була відсутня,
Депутат Івченко В.Є ( ВО «Батьківщина») - утримався.
Як стало відомо, законопроєкти включили до постанови без розгляду відповідного гуманітарного комітету парламенту, засідання якого напередодні відмінили після акції протесту.
«Завдяки протестам людей і рішучим діям опозиційних депутатів вдалося зірвати незаконне засідання гуманітарного комітету ВР. Але вони все одно планують завтра провести це засідання, на якому вивести телебачення з-під дії закону про мову під час розгляду у другому читанні проєкту закону № 4107 про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення незалежності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. «Слуги» хочуть внести правки з порушенням 116-ї статті  Регламенту», – сказав народний депутат від «ЄС», член комітету гуманітарної та інформполітики Микола Княжицький.
В проєкті пропонується відтермінувати набуття чинності частини 6 статті 23-ї закону про забезпечення функціонування української мови як державної, в якій йдеться про те, зокрема, що «мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні є державна мова».
Дані пропозиції подали депутати від "Слуги народу" Микита Потураєв, Євгенія Кравченко (законопроєкт 5554) та Олександр Санченко (проєкт 5554-1).
Ініціатори законопроєкту пропонують, щоб це положення набуло чинності через два місяці після скасування карантину, тобто, реальні терміни тут не фігурують, оскільки  поки що невідомо, коли саме закінчиться карантин.
Крім того, Олександр Санченко пропонує також відтермінувати і положення, згідно з яким «мовою проведення культурно-мистецьких, розважальних та видовищних заходів є державна мова».
Окрім фракції «Слуги народу» та кількох позафракційних депутатів рішення підтримали також п'ять депутатів від партії «Голос» (серед них керівники партії та фракції Кіра Рудик та Ярослав Железняк), не зважаючи на те, що вона декларує свою опозиційність та підтримку української мови.
Таке рішення ще більше підсилить суперечки та розкол у  «Голосі», позаяк половина фракції  не підтримує дії керівників та звинувачує їх у співпраці зі «слугами».
Одразу після голосування у партії «Голос» заявили про відкликання своїх голосів за постанову про порядок денний парламенту, дружно написавши заяви на імя Голови Верховної Ради.
«Це постанова про включення в порядок денний. Окрім цього ганебного закону, там є інші важливі зміни. Наприклад, закон про територіальну оборону та інші законопроекти «Голосу». Найкращим варіантом було б провалити постанову, а після цього, вилучивши законопроект 5554, всі інші закони включити в порядок денний», — заявили представники «Голосу».
Варто зауважити, що Закон про регламент Верховної Ради України не передбачає процедури «відкликання голосу шляхом подання заяви», отже, такі заяви можна назвати чисто формальними та популіськими, адже ніякої юридичної сили вони не мають. Подейкують, що, керівництво партії насправді свідомо пішло на таке голосування через домовленості з провладною більшістю.
Таким чином, внесення законопроєктів до порядку денного дає зелене світло для їхнього ухвалення. До того ж, профільний комітет з гуманітарної політики очолює той же Микита Потураєв – співавтор мовного законопроєкту. Після комітетського розгляду вимогу щодо обов'язкової української мови зможе скасувати і Верховна Рада.

Ось що пише про це на своїй фейсбук-сторінці  Народний депутат Володимир Вятрович:
«Про вагу слова Микити Потураєва.
Вчора він заявляв, що Верховна рада не розглядатиме жодних змін до закону про мову.
Нині просунув свій проєкт змін цього закону в порядок денний сесії».
«Стислий підсумок сьогоднішніх боїв за мову.
1. Перемога. Вдалося зірвати спроби «слуг народу» запхати в законопроєкт 4107 (який узагалі на іншу тему) поправки, які б повністю виводили телебачення з-під дії закону про мову. Це означало б не лише продовження засилля російськомовних фільмів і серіалів на наших телеканалах, але і повернення російськомовної реклами і виборчої агітації. Це була найзухваліша атака на закон про мову за два роки. Але парламент уже почав розгляд проєкту 4107 в другому читанні і завтра має голосувати в цілому без русифікаторських поправок. На цій ділянці відбилися.
2. Зрада. На жаль, з другої спроби слугам Зеленського вдалося протягнути в порядок денний сесії інші русифікаторські законопроєкти 5554 і 5554-1. Мета яких – зірвати набрання 16 липня чинності нормою закону про мову, що передбачає демонстрацію фільмів на телебаченні саме українською. За це рішення проголосували 227 депутатів при необхідних 226. Це 212 «слуг народу», 10 позафракційних і, на жаль, 5 депутатів з «Голосу» на чолі з Кірою Рудик і Ярославом Железняком, чиї голоси стали вирішальними. Оскільки в подальшій русифікації українського телепростору зацікавлені одночасно і Путін, і Зеленський, і найбільші олігархи – Коломойський, Пінчук, Ахметов і Фірташ, безумовно вони намагатимуться вже найближчим часом протягнути ці проєкти і через комітет, і в сесійній залі. Тому дуже важливо, щоб свідомі українські громадяни, інституції громадянського суспільства були готові дати рішучу відсіч новим атакам на мову».
Нагадаємо, що чинний мовний закон про функціонування української мови  як державної, ухвалений у 2019 році, передбачає демонстрацію українською мовою з 16 липня 2021 року усіх фільмів та серіалів, вироблених в Україні. До речі, виконання його спеціально відтермінували аж на два роки з метою надання можливості плавного переходу на українську мову всім виробникам фільмів і серіалів. Досі дві третини усіх серіалів на провідних українських каналах демонструються російською мовою. Зі слів уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя, це схоже «на антиконституційну змову найбільших медіа-холдингів, продакшн-компаній та окремих народних депутатів". Він також  назвав цю ситуацію «черговою спробою зросійщення українського телебачення».

 З цього приводу Національна спілка кінематографістів України опублікувала відкритий лист до депутатів Верховної Ради, в якому вимагає залишити у спокої закон про мову:
"Спроба зірвати вступ у дію з 16 липня норми закону про демонстрування фільмів українською мовою є актом підтримки російської гібридної агресії проти України".

Особливих коментарів ця заява не потребує...


Читати "Моя Київщина" у Facebook
Тетяна Іванчук
письменниця