#

Спікеріада на Київщині затягується: хто кого кинув

26.11.2020 09:30
Спікеріада на Київщині затягується: хто кого кинув

Перша сесія Київської обласної ради 8-го скликання триватиме мало не тиждень: попри легкість прийняття присяги обраним депутатам минулої п'ятниці, значно складнішою для п'яти фракцій – переможців виборів – стала процедура обрання керівництва. На засіданні ради, яке відбулося у середу, 25-го листопада, з двох кандидатів на спікера обласного парламенту (Ярослав Москаленко («За Майбутнє»)  та Олександр Скляров («Слуга народу») жоден не отримав потрібної більшості. Чому депутати зірвали голосування, а також хто з учасників політичного процесу зайнявся «кидками», розбиралася «Моя Київщина»

Ключове питання нового скликання Київської облради – якою буде більшість, і хто тепер матиме «золоту акцію»? Попри очікування, що облрада матиме «широку» більшість, яка складатиметься з 4 політсил – «слуги», «За майбутнє», ОПЗЖ та «Батьківщина» (лише «Євросолідарність» у меншості), все пішло не по плану. Голосування за голову облради показало – депутатський склад поділився приблизно навпіл. І за іншим принципом – ті, хто за одіозного екс-«регіонала» Ярослава Москаленка, і ті хто проти нього. Але про все по порядку…

У кулуарах сесії можна було поспілкуватися з колишніми нардепами – Хвичою Мепарашвілі, Віталієм Гудзенко та тим же Ярославом Москаленком, які повернулися до облради. Натомість були помічені у залі й чинні законодавці – Олег Дунда, Ольга Василєвська-Смаглюк та Олександр Дубінський. Останній (до речі, як і Вікторія Сюмар з ЄС) – слугував своєрідним паровозом у виборчому списку «Слуг народу», натомість розставатися з мандатом народного депутата явно не поспішає.

Як відомо, доки будь-який орган представницької влади не вибере собі керівництва, робочим тимчасовим органом вважається президія, складена з представників кожної фракції і головування сесією триває по черзі. У п’ятницю, 27-го листопада, передбачено, що засідання буде вести Олександр Поляруш, а у середу, 25-го листопада вела роботу сесії перший заступник голови облради попереднього скликання Тетяна Семенова з фракції «Європейської солідарності».

Тоді ж стало зрозуміло, що ми виходимо на пару конкурентів за посаду голови облради – колишнього нардепа, відомого голосуванням за «диктаторські закони» 16 січня 2014 року двома руками Ярослава Москаленка та Олександра Склярова, який наразі є першим заступником голови Київської облдержадміністрації.


Олександр Скляров

Показово, що «Євросолідарність» несподівано виступила з підтримкою Москаленка. Так, Семенова зазначила, що для утворення конструктивної більшості в облраді її політична сила готова підтримати цю кандидатуру.

Фактично це стало початком скандалу. Справа в тому, що умовою створення більшості під Москаленка була домовленість без участі в цьому процесі ЄС. І тут виявилося, що «За майбутнє» Москаленка фактично йде на створення більшості з ЄС. Єдина проблема – голосів для більшості на двох у ЄС і «майбахів» не вистачає: у них – 39 штиків, тоді як для ухвалення рішень потрібно як мінімум 43 голоси.

Після таємного голосування бюлетенями виявилося, що Москаленкові не вистачило одного голосу для перемоги. За нього проголосувало 42 депутати, а за його опонента – 38.


Після оголошення результатів, поступила пропозиція від представників «Батьківщини», оголосити перерву на дві доби, для подальших консультацій, але вона не знайшла підтримки при голосуванні: у Москаленка хотіли за будь-яку ціну повторити голосування. У результаті представники фракцій «Батьківщини», «Слуг народу» та ОПЗЖ вдалися до демаршу і залишили приміщення залу засідань. Потрібний кворум зник, тож головуюча вимушена була оголосити перерву.

Того ж вечора відбулося засідання тимчасової президії Київської обласної ради VIII скликання у складі Олександра Поляруша, Валерія Ксьозенка та Андрія Засухи, де була проголосована пропозиція продовжити засідання  першої сесії обласної ради о 12-00 у п’ятницю, 27 листопада. Причому, окрім обрання керівництва ради президія оптимістично намітила у порядок денний сесії винести й пункт про утворення постійних комісій та їхній персональний склад.

Реально ж ми побачили розкол усередині облради, коли Москаленко хотів проскочити поміж капель. Але йому це не вдалося. В результаті, він почав звинувачувати в «кидку» трійцю партій – ОПЗЖ, «слуг» та «Батьківщину».


Ярослав Москаленко

«Три фракції Київської обласної ради із застосуванням тиску на депутатів зірвали засідання, на якому планувалось обрання голови ради. Це при тому, що 37 депутатів публічно висловили про свою підтримку кандидату на посаду голови облради, депутату від партії «За Майбутнє» Ярославу Москаленку. Однак, керівництво трьох фракцій застосувало тиск проти власних депутатів. Так, у фракції ОПЗЖ змусили своїх депутатів голосувати синіми ручками, у «Слузі народу» – зеленими, а «Батьківщина» роздала своїм депутатам червоні ручки. Таким чином, керівництво вказаних фракцій здійснювало контроль власних депутатів, щоб вони не проголосували за Москаленка», говориться в істеричній заяві «За майбутнє».

Чому така дивна реакція у Москаленка? Бо на крадієві шапка горить – сам екснардеп сподівався кинути всіх. До того ж у нього, схоже, математика не сходиться. В теорії саме у трьох політсил – СН, «Батьківщини» та ОПЗЖ – могла б оформитися більшість – разом в них 45 голосів. До того ж є деяка внутрішня опозиція і всередині «За майбутнє»: як ми вже писали, колишньому заступнику голови Київсьої облради Ярославу Добрянському значно вигіднішим був би програш Москаленка – тоді б він зміг розраховувати на посаду в президії в якості заступника голови облради. Утім, Москаленко переходить у наступ, і явно спробує докупити депутатів з цих політсил.

Чи вдасться це йому? У партій є один важливий важіль впливу на своїх депутатів – імперативний мандат. І якщо деякі депутати проголосують в розріз з позицією політсили, є всі юридичні можливості для того, щоб каденція для них скінчилася, не розпочавшись…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Олександр Воронін
журналіст