#

На порозі децентралізації: куди рухатиметься Ставищенщина

23.07.2020 08:00
На порозі децентралізації: куди рухатиметься Ставищенщина
Фото з мережі Інтернет

Незабаром вибори до  місцевих рад. "Моя  Київщина" вирішила розібратися в політичних рокіровках  у Ставищенському районі, проблемах децентралізації та впровадження реформ

Почнемо з політичних розкладів. Як не дивно, але досі в Ставищі партійного осередку "Слуги народу" не існує, хоча в попередні роки деякі районні партійні функціонери встигали вчасно повернути картуза за політичним вітром. Однак тепер серйозні гравці не хочуть вступати в боротьбу, а молоді без фінансів нічого робити не будуть. Оскільки  партія "Слуга народу" фінансами не забезпечує, то це може призвести до того, що партія Зеленського змушена буде заводити в Ставище абсолютно "лівих" людей, які захочуть спробувати через "периферію" потрапити в облраду.

Партійний осередок "Європейської Солідарності" очолював до недавнього часу теперішній голова  Ставищенської райради  Віктор Малаш. Хоча б якоїсь ініціативи в розбудові  партії він не виявляв. Свого часу Віктор Малаш зайшов у район разом із Віталієм Гудзенком під прапорами "Солідарності". Кожен із них отримав, що прагнув: хто депутатство, хто посаду.

Чинний  голова районної ради аж надто обережний. Якщо погортати підшивку районної газети за останні 5 років, то голова партосередку всього лише один раз привітав громаду від імені  партії. І то не підписався. Є інформація, що очолювати партійний осередок зголосився чинний депутат обласної ради Леонід Джужик, який висуватиме свою кандидатуру на посаду голови Ставищенської громади, тому є впевненість, що це "оживить" ситуацію на місцях.

Лінія роботи осередку  партії "Батьківщина", яку очолює Олена Берідзе, під вибори - одна, в інший час –  зовсім інша. Тут практикується  використання свого перевіреного контингенту, який базується на щирій, хоч і часто нераціональній любові до Юлії Тимошенко. У радах представники партії Юлії Володимирівни швидко домовляться в усьому з владою. Власне, Ставищенська райрада тут не стала винятком...

Але в Ставищі є своя специфіка ухвалення рішень: тут майже не вирішуються серйозні питання, які тягнуть за собою корупцію. Так, ні в адміністрації, ні в райраді не вирішуються земельні питання. Це рівень або області, або сіл і селищ. Центр газопостачання  – Тараща, електроенергії  – Київ, податкової Біла Церква, Ощадбанку – Тетіїв, міліції,  ДАІ – Сквира. Тобто, Ставище ще задовго до децентралізації втратило своє кермо. А сліди таких випадків, як скандальна справа зі ставком у селі Гейсиха, який через небажання чиновників віддати його місцевим рибалкам перетворюється на болото, скоріше всього ведуть в область.

Загалом децентралізація – річ, звичайно, хороша, але вона розпочата з запізненням років на 10. Тепер, коли  повністю роздерибанені землі запасу району, потенціалу в місцевих рад немає, єдиний шлях продаж землі, що є просто необхідністю. Фактично за 50% використаної в районі землі не сплачуються податки. Якщо держава зможе запустити ринок землі, то "ділки" змушені будуть вийти з тіні,  і тоді держава зможе отримати доходи, аби нова громада мала з чого розпочати нове життя. Медицина та освіта району в такому вигляді, як вони зараз є, утримуватися з бюджету не можуть. Це мають вирішити нові люди від влади, якщо вони це зрозуміють.

Взагалі медицина та освіта – це "бермудський трикутник". Скільки б коштів туди не кидалося, зникають безслідно. От навіщо потрібно займати стоматологією цілий поверх у районній  поліклінці, якщо люди переважно лікуються в Білій Церкві або в Києві, і частіше йдуть до приватної лабораторії, аби здати аналізи, аніж до державної в районній лікарні?

При нинішній демографічній ситуації школи не потрібні в кожному селі. Аніж утримувати 20-30 дітей в одній школі, простіше возити на таксі в опорну школу, бо теперішні шкільні автобуси  це не те, чого чекає суспільство. А якість навчання,  а також соціалізація дітей у неповних  класах бажають кращого. Загалом, гуманітарний блок  це вкрай болючий напрям, на який треба давати відповіді вже зараз. Адже, окрім освіти і медицини, є й інші напрямки, які відверто просідають. Наприклад, місцевий телеканал "Грант" закрили, незважаючи на те, що його перекупив  власник "ПравдаТут". Подейкують, канал не виправдав сподівань Олександра Ференця на виборах до Верховної Ради, тому його знищили. І відновлювати це нікому...

Виходить, що ні райдержадміністрація, ні райрада якихось важливих питань для району вирішити не здатні, бо все вирішується у вищих кабінетах. Районні адміністрації у тому вигляді, у якому вони є зараз  це взагалі "фількіна грамота". На відміну від районів, реформа децентралізації не торкнеться обласних  рад, 60 % доходу бюджету залишиться  у громади. Району треба йти з протягнутою рукою до області. Такий малий район, як Ставищенський, порівняно, наприклад, із Києво-Святошинським районом програвав практично у всьому. І як його підняти зараз – серйозне питання до майбутнього керівництва ОТГ.

На посаду голови Ставищенської ОТГ наразі претендують Володимир Кошинський, Віктор Малаш  та Леонід Джужик. Можливо, ближче до осені з’являться ще чиїсь кандидатури. Також не варто забувати, що кожна сільська громада має бути представлена старостою у виконкомі ОТГ. Який принцип відбору старости? Є велика підозра, що це знову буде людина, яка влаштовує конкретний сільський клан, але аж ніяк не всіх жителів громади. 
І головна проблема: ніхто нічого не знає, не розуміє стратегії центральної влади. Питання до влади: як буде проходити  децентралізація, який принцип формування громади, чи податки будуть платитися за землю, і якщо так, то які? Хто буде представляти громади у виконкомі  ОТГ?

Виникають питання і для тих, хто живе тут, на Ставищенщині. Чи готова піти прогресивна молодь у владу, щоб вирішувати не тільки свої проблеми, а й проблеми людей? Як ми будемо жити: по совісті,  чи хто хитріший?

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст