#

Поки сидимо вдома: ТОП-30 українських фільмів 20-го сторіччя

17.04.2020 05:12
Поки сидимо вдома: ТОП-30 українських фільмів 20-го сторіччя

 "Моя Київщина" пропонує до перегляду під час карантину кращі українські фільми 20-го сторіччя

Одним з піонерів українського кінематографу був катеринославський кінооператор і кінорежисер Данило Сахненко. 1911 року в передмісті  Катеринослава ( в селищі Лоцманська  Кам'янка) він зняв повнометражний німий фільм "Запорізька січ", що вважається в Україні першим ігровим фільмом національного виробництва.

 Справжнім родоначальником українського кінематографу по праву вважають Олександра Довженка.  З його  фільмів  розпочався  шлях  вітчизняного кінематографа до світового рівня.  Створений Довженком   напрям  визначають як "українське поетичне кіно".

Фільм "Земля"( 1930) Олександра Довженка - агітка, гімн праці на землі, хліборобству та людині, яка працює, є частиною космічного ритму буття. Це світогляд  хліборобської нації, в якої спокійна гідність зумовлена її способом життя.  Середовище і люди- єдине і нероздільне, а їхній спосіб життя є споконвічним, світогляд - непохитним.

Фільм "Щорс" (1939) Олександра Довженка про легендарного героя громадянської війни полководця Миколу Щорса. Дія фільма відбувається  в 1919 році. Україна охоплена полум'ям війни.  Червоне військо йде до Києва. Попереду- битва з військами Петлюри та Драгомилова.

Фільм "Арсенал"(1929) - німа  кінопоема режисера О. Довженка, в основі якої трагедія січневого повстання в Києві у 1918 році.

Фільм " Звенигора" (1928) Олександра Довженка - виконав дві місії: перша- здійснив спробу оволодіти історичним часом, друга- максимально правдиво передав кипіння сучасності з їі війнами, ідеологічними й класовими протистояннями, трудовими буднями.  

Фільм "Богдан Хмельницький" (1941) Ігоря Савченка — український радянський історично- пропагандистський фільм про життя гетьмана Війська Запорізького Богдана Хмельницького. Цей фільм являє собою дивовижне поєднання вимушеної заангажованості держзамовлення і очевидної режисерської та акторської обдарованості.

Фільм "Райдуга" (1943) Марка Донського за сценарієм Ванди Василевської  з надзвичайною художньою силою передає трагедію окупованого нацистами українського села. Цей  фільм здобув низку міжнародних нагород, але, незважаючи на поширені чутки, так і не отримав «Оскар».

Фільм  "Україна  в огні" (1943) за сценарієм Олександра Довженка- кіноповість, присвячена подіям німецько- радянської війни на території України, долі сільської родини та простих селян. Сталін спочатку сприйняв схвально, але  потім  його було піддано розгромній критиці, а автора — шельмуванню. Довженко втілив у цьому фільмі страждання усієї епохи.

Фільм   "Подвиг розвідника", (1947) режисера Бориса Барнета, оператора Данила Демуцького. Це чорно- білий  художній фільм про радянського розвідника, прототипом якого вважають розвідника Миколу Кузнецова. Він здійснив операцію по захвату і ліквідації командуючого східними арміями особливого призначення "Остгрупен" генерала фон Ільгена.

Фільм "Тарас Шевченко", (1951), режисера Ігоря Савченка, оператора Данила  Демуцького - історико- біографічний фільм про життя великого українського поета і художника Тараса Шевченка. 

У часи політичної "відлиги"   з'являються фільми, які досі користуються великим глядацьким успіхом:

Фільм "Весна на Зарічній вулиці" (1956, режисери Марлен Хуцієв і Фелікс Миронер. Український радянський художній фільм, одна з найпопулярніших картин епохи відлиги. Дія фільму відбувається в невеликому робітничому селищі. Молоді герої  знайомляться, дружать, закохуються.

Фільм "Спрага" (1959, Євген Ташков). Чорно- білий художній фільм про Велику Вітчизняну війну. Сюжет фільму оснований на реальних подіях, учасником яких був сценарист фільму Григорій Поженян. В 1941 році в ході бойових дій місто Одеса було оточено, внаслідок чого залишилося майже без води... Матроси- сміливці проникають в тил ворога, захоплюють насосну станцію і деякий час втримують позиції. В живих залишилось небагато...

Фільм "Іванна" (1959, Віктор Івченко)- антирелігійний художній фільм про  трагічну долю дочки архієрея ,яка зазнала зради  та гонінь як від радянської влади так і від фашистів.

Фільм "Сон" (1964, Володимир Денисенко).Молодого поета Тараса Шевченка викликають на допит. Замість пояснень поет пише нові вірші і присвячує їх безрадіснїй долі України.  За непокору його віддають в солдати із забороною писати і малювати. Фільм передає стан поета саме в ці дні, його спогади та роздуми про батьківщину,народ в свободу.

Фільм "За двома зайцями»(1961, режисер Віктор Іванов)- художній комедійний фільм , поставлений за однойменною п'єсою Михайла Старицького. Легковажний цирульник Свирид Годохвостий починає залицятися одразу до двох дівчат, але народ знає:  за двома зайцями побіжиш, жодного не спіймаєш.

Саме  в цей час з'являються стрічки, які поклали початок унікальному феномену "українського поетичного кіно": 

Фільм "Тіні  забутих предків" Сергія Параджанова (1964), який отримав другу премію на 7 Міжнародному кінофестивалі в Аргентині, знятий за повістю Михайла Коцюбинського. У ній розповідається про кохання гуцулів Івана та Марічки з ворогуючих родів, що трагічно завершується для обох. 

Фільм "Криниця для спраглих" Юрія Іллєнка (1965)  присвячений пам'яті народного артиста СРСР Дмитра Мілютенка.Фільм вимагає і закликає не миритися з процесом утрати моральних цінностей, бо можна втратити людське.

Фільм "Камінний хрест" Леоніда Осики (1968)- український художній фільм за мотивами новел Василя Стефаника "Камінний хрест" та "Злодій". Складна, подвійна- епічна і етична- перспектива фільму вказує на необхідність перерсмислення поетичного кіно і особливо його співвідношення з архаїкою.

Фільм "Вірність" Петра Тодоровського (1965)- кіноповість воєнних років. Перша робота в кіно Булата Окуджави. На Венеційському кінофестивалі фільм отримав приз " За кращий дебют".

Фільм "Довгі проводи" Кіри Муратової (1971) опинився під забороною. Він вийшов на екрани  лише в 1987 році. Фільм про непрості взаємовідносини в родині, зокрема, матері з сином.

Фільм "Вечір на Івана Купала"  (1968) " Юрія Іллєнка також спіткала драматична доля. Фільм знятий на теми оповідань Миколи Гоголя та українських народних казок.

Фільм   "Білий  птах з чорною ознакою» (1971)- український художній фільм про трагічну історію сім'ї Дзвонарів, який тріумфально отримав Золотий приз Міжнародного Московського фестивалю, але, як не прикро,  на довгий час  було сховано " на полицю".

Згодом естетика українського поетичного кіно стимулювала режисерський дебют актора Івана Миколайчука.

Фільм "Вавилон XX" (1979) режисера І.Миколайчука. Кінокартину було відзнято за мотивами роману Василя Земляка "Лебедина зграя" про перші кроки колективізації в українському селі.

Фільм  «Комісари» (1971) Миколи Мащенка  знятий за мотивами творів Юрія Либединського. Події фільму розгортаються у 1921 році. У фільмі йдеться про те, що люди по- різному ставляться до нових викликів,які посилає життя.

Фільм «Як гартувалася сталь» (1973)Миколи Мащенка- український радянський художній фільм,'історична драма, знята за мотивами однойменного роману Миколи Островського. Фільм розповідає про подвиги молодого революціонера Павла Корчагіна, який обстоює радянську владу в боротьбі проти інтервентів під час громадянської війни.

Фільм "У бій ідуть лише „старі“(1973) режисера Леоніда Бикова - радянський військовий художній фільм, знятий на кіностудії імені О.Довженка.  У фільмі розповідається про бойові будні гвардійського полку льотчикїв- винищувачів під час німецько- радянської війни. Фільм та Леонід Биков за виконання головної ролі отримали першу премію на 7- му Всесоюзному кінофестивалі у Баку.

Фільм "Пропала грамота" (1972) — український радянський художній фільм кінорежисера Бориса Івченка почасти заснований на однойменному оповіданні Миколи Гоголя. Був показаний глядачам лише на початку 80-х. Керівництву Кіностудії Довженка наскільки "ідеологічно" не сподобалася кінцева версія фільму, що фільм було "покладено на полицю".

У  1980-их роках українські кіностудії  практично перестали знімати україномовні повнометражні фільми для кінопрокату. Їх  рахунок вівся  на одиниці.

Фільм "Лебедине озеро. Зона"  (1989) Юрія Іллєнка здобув широкий міжнародний успіх, ставши своєрідною антитоталітарною кіноемблемою.

Українське кіно в  перiод незалежності  характеризується розпадом кіноіндустрії в 1990-х роках та спробами відбудувати її в 2000–2010-х роках.

Фільм "Роксолана"(1996-2003) режисера Бориса Небієрідзе - український телесеріал, відзнятий на кіностудії "Укртелефільм". Сюжет фільму базований на мотивах однойменної повісті "Роксоляна" Остап Назарука. Складається з трьох частин загальною кількістю 50 серій.

Фільм  "Острів любові" ( 1995-1996) режисера Олега Бійми. Цей український телесеріал складається з десяти фільмів, в основі яких любовно- еротичні твори української літератури від середини XlX століття до наших днів. Фільми досліджують Любов як багатовимірне явище. Це своєрідний ретроспективний зріз історії суспільства, культури, мистецтва.

На рубежі 2000-х р. величезний успіх мав фільм польського режисера Єжи Гофмана «Вогнем і мечем», у якому український актор Богдан Ступка зіграв роль гетьмана Богдана Хмельницького. Богдан Ступка стає головним гетьманом українського екрану — йому належать також ролі в історичному серіалі "Чорна рада"

Фільм "Чорна рада" Миколи Засєєва-Руденка (2000) - український 9-ти серійний телефільм за романом українського письменника Пантелеймона Куліша "Чорна рада". Основні події фільму розгортаються у тяжкі для  України історичні часи. На тлі політичних інтриг, несподіваних союзів і зрад розгортається інша сюжетна лінія - любовна... Масштабні батальні сцени, мальовничі національні костюми, відомі й улюблені актори роблять фільм привабливим для найширшого кола глядачів.

Читати "Моя Київщина" у Telegram