#

На біржу праці: Чому на Сквирщині найбільший платник податків звільняє людей

20.01.2020 06:10
На біржу праці: Чому на Сквирщині найбільший платник податків звільняє людей

На жаль, зміцнення гривні порадувало не всіх. Якщо імпортери - в захваті, то експортери, які власне приносять державі гроші і створюють робочі місця, опинилися в скрутному положенні. Про те, що відбувається у "Сквирський комбінат хлібопродуктів", читайте в матеріалі "Моєї Київщини"

Сквирський район має населення близько 35,8 тисяч осіб. Тут функціонує велика кількість підприємств, які сплачують у місцеві бюджети значну суму податку, за рахунок якого усі населені пункти даного району живуть та розвиваються. Проте останнім часом значна кількість підприємств на Київщині, зокрема у Сквирському районі, переживає не найкращі часи.

У районі працює півтора десятки великих промислових підприємств. Найбільшими платниками є такі компанії, як ТОВ "Фірма "Грона", ТОВ "Сквирський комбінат хлібопродуктів", ТОВ „Агрофірма „Колос”, ПП "Розволожжя" та ТОВ "Шамраївський цукор". Останнє зараз повністю оновило технологічну лінії виробництва цукру та супутніх продуктів переробки цукрової сировини. Проте протягом 2018 року так і не запрацювали ТДВ "Сквирський цегельний завод "Промінь" та СП "Завод будівельних матеріалів", які перебувають в стадії консервації та банкрутства відповідно.

Натомість найбільше підприємство району ТОВ "Сквирський комбінат хлібопродуктів" перебувало на підйомі. Але зараз все змінилося - падіння курсу долара автоматично вдарило по експортерах, які продають свою продукцію за кордон, після чого повинні в обов'язковому порядку продати отриману валюту Нацбанку за гривню. На підприємстві працює біля 380 осіб. Посаду директора компанії займає Віктор Дорошенко. Власником комбінату є депутат Київської облради Леонід Глиняний (голова спостережної ради). Також він має частку прав власності на ТОВ "Шамраївський цукровий завод", який знаходиться у тому ж Сквирському районі. Окрім того, у 2014 році Глиняний намагався потрапити до Верховної Ради, але перемогти у Віталія Гудзенка не зміг. Але вже за рік на виборах до обласної ради здобув впевнену перемогу. Згідно з офіційною декларацією, він вважається одним з найбагатших депутатів облради: в 2016 році отримав найбільше доходів серед своїх колег. Його чистий прибуток склав понад 8 млн грн.

Варто нагадати, що вище зазначена компанія займається виробництвом та реалізацією груп, борошна, та пластівців. Функціонує з 1931 року та реалізує свою продукцію під торгівельною маркою ТМ "Сквирянка", а за кордоном її назва ТМ "Skvira".

Зараз на підприємстві йде скорочення персоналу: як стало відомо "Моїй Київщині", за останні місяці підприємство було змушено звільнити 150 співробітників.

Справа в тому, що ТОВ "Сквирський комбінат хлібопродуктів" понад 40% виробленої продукції експортує за кордон, і втрати підприємства через різке коливання курсу може досягати мільйони гривень. Окрім цього, на українському ринку товарів через імпорт буде створюватися конкуренція, яка може просто витіснити відчизняного виробника.

 

А далі - математика, яка роз'яснює, що "виграла" країна від зростання курсу гривні на прикладі конкретно Сквирського району. Усі звільнені таким чином працівники мають ставати на облік на біржі праці, де їм будуть виплачувати допомогу по безробіттю. Розмір даної допомоги може коливатися від 610 до 8408 гривень, адже залежить від кількості років загального трудового стажу, розміру страхового стажу за останній (один) рік, кількісті років до пенсії (більше або менше двох), суми середньоденної зарплати за попередні 12 місяців та від причини звільнення (угода сторін, власне бажання, скорочення штату). При цьому сума грошових виплат безробітним плавно зменшується, в залежності від тривалості відсутності офіційного працевлаштування. Так, в перші 90 днів безробітний отримує 100% призначеної йому грошової допомоги, наступні 3 місяці — 80%, а в період, що залишився, виплати становлять 70%.

Тобто, якщо наприклад з підприємства врешті-решт скоротять половину персоналу, а це 190 осіб, і вони будуть в середньому отримувати від держави 5000 грн щомісяця, то навантаження на бюджет буде складати у свою чергу 950 тис грн, або понад 11 млн грн в рік, що перевищує кількість сплачених податків у 2017 році – 9,7 млн грн. Така ситуація призведе до чималої дірки в бюджеті, а район, який поступово починав розвиватися, знову стане дотаційним.

 

Єва Басіста, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram