#

У Берліні стіну знесли, у Боярці - розфарбували

04.11.2021 08:00
У Берліні стіну знесли, у Боярці - розфарбували

Минулої п’ятниці у Боярці було зафіксовано новий рекорд України: тут урочисто презентували промислову стіну довжиною у чверть кілометра, яку попередньої розкрасили юні художники місцевих шкіл. На заході побував і кореспондент «Моєї Київщини»

Щороку Національний реєстр рекордів України поповнюється новими і новими рекордами, у тому числі в дитячій номінації. І ось днями представниця  реєстру Лана Вєтрова завітала до гостинної Боярки, аби власноруч зафіксувати дитяче досягнення - «Найдовший декоративний розпис на паркані».

Здійснила вона це за допомогою механічного колісного  візку-шагоміру і ще до початку церемонії відкриття  проекту «Артгалерея Вентс просто неба» пройшлася зі своїм інструментом вздовж  стіни, яка огорожує місцевий вентиляторний завод «Вентс»  і повідомила присутніх, що новий рекорд України встановлений: без 80-ти сантиметрів довжина розмальованої стіни становить 250 метрів.

Ідея проєкту полягала в тому, щоб перетворити довжелезну бетонну стіну навколо підприємства «Вентс» на художній арт-об’єкт. Сіра, міцна стіна досталося підприємству від попередників- оборонного заводу «Іскра», який тут функціонував у радянські часи.  Свої функції захисту від потенційних шпигунів та несунів вона виконувала добре, а ось непоказним зовнішнім виглядом просто відлякувала людей, навіть зараз, коли тут облаштували автопаркування.

Тепер, на тлі такої краси,  і машину поставити несоромно сказав один з батьків юних художників. Йому вторив вже на мітінгу  Голова Боярського ОТГ Олександр Зарубін: мовляв, сьогоднішня презентація завершиться , а малюнки залишаться на довгі роки і будуть викликати добру посмішку земляків та гостей міста.

 А  й справді можна б було пустити справу на самовплив, але тоді виникла на стіні виникла якась еклектика, яка і досі прикрашає стіни багатьох міст країни з графіті голлівудських персонажів, логотипами  The Prodigy, закликами остерігатися електронного чипування та не голосувати за певного кандидата, не кажучи вже про зразки ненормативної лексики…

Натомість юні боярчани зробили найоптимальніше: прикрасили промисловий об’єкт декоративним розписом, витраманим у стилі наївного примитива. Про те, що назва цього стилю-  зовсім не лайлива говорить той пієтит, з яким художні галерісти всього світу прагнуть мати у себе роботи Марії Приймаченко, Анрі Русо або Ніко Пірасмані. А в результаті -  як казав Остап Бендер після перефарбування  автомобіля «Антілопи Гну» в жовтий колір: "Вийшло  трохи яскраво, проте - красиво"

Причому, що характерно, замовник не обмеживав фантазії юних художників. Домовлись, що оберуть кращі ексізи для подальшого переноса зображення на стіну. До речі, для останньої операції діткам довелося на допомогу залучити дорослих і замовити три центнера фасадної акрилової фарби.

 Єдиний елемент держзамовлення полягав у тому, щоб певним чином передати спеціалізацію найбільшого  промислового підприємства у місті, яке виготовляє вентилятори: тобто позначити на них ледь помітний подих вітру і це серед іншого додало додаткового романтизму роботі колективного автора.

Втім, це ідея - колективна і реалізація також, а ось за кожним малюнком, стояв - персональний талант конкретного виконаця. Так дві тезки - Олександри - у розмові з кореспондентом зізналися, що малюнок однієї знаходится у голові настінної декорації, а в другої- навпаки – у хвості.

Зауважимо, що до творчості було залучено понад півсотні дітей від 6 до 14 років, які відвідують у позашкільний час зразкову студію образотворчого мистецтва «Звичайне диво» центру «Оберіг» або молодіжний клуб «Позитив». Звичайно, дорослі професіонали (такі як Анна Кшановська та Олександр Корінь)  допомогали юним художникам, особливо в два перших місяці осені, коли з паперових малюнків лев, ковбой, кухар і панда переносилися на велику бетонну стіну…

Варто мабуть згадати, що молодим аматорам пензля та олівця від організаторів свята та міської влади були вручені листи-подяки, оригінальні подарунки та смаколики. А ще для авторів розпису також була проведена розважальна програма, яку для них підготували аніматори.

До речі,  хоч дехто з гостей міста стверджував, що стіні з дитячим и малюнками - перший в історії Боярки всеукраїнський  рекорд, проте 13-го березня минулого року  на територіях Боярського лісництва у рамках проєкту «Озеленення України. Озеленення планети» зусиллями багатьох земляків було висаджено 100 тисяч дерев і цим самим встановлено Національний рекорд України. За підрахунками лісничих - загальна площа нових зелених насаджень становила тоді 14,8 га. Висадка лісу здійснювалася на 17 локаціях.

Отже в місті закладається добра традиція: щороку славити його на всю Україну добрими справами. Тим паче, Організатори  нинішньої акції – компанія ВЕНТС планує долучити також інших мешканців Боярки до культури вуличного мистецтва, поліпшити візуальний вигляд міста, а згодом й створити його художню візитівку, а деякі  юні боярчани, гортаючи Книгу рекордів, мабуть, вже подумки міркували: на яку ж номінацію всеукраїнських досягнень нам ще замахнуться?..

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Олександр Воронін
журналіст