#

Удар «шахеда» по укриттю ЧАЕС: герої-ліквідатори і моменти, які насторожують

18.02.2025 09:12
Удар «шахеда» по укриттю ЧАЕС: герої-ліквідатори і моменти, які насторожують
Удар російського дрона призвів до серйозних наслідків на ЧАЕС

У ніч проти 14 лютого ворожий дрон атакував ЧАЕС. Ліквідація пожежі триває. Про те, що відбувається на атомній станції, читайте у матеріалі «Моєї Київщини»

«Шахед» із фугасною бойовою частиною пошкодив дах саркофагу, спричинивши пожежу на кількох ділянках. Загасити її виявилося справою непростою, адже дрон пошкодив зовнішню та внутрішню оболонку Арки та обладнання системи основних кранів. Кілька днів поспіль тліє утеплювач покрівлі між шарами металевого покриття. Для того, щоб загасити тління мембрани, верхолази роблять отвори у металі. Операція з ліквідації біди, вчиненої ворогом, триває 24/7 у мороз. Наші ДСНесники, переважно з Київщини, справжні герої, які заслуговують на глибоку повагу. Їх за роботу у надскладних умовах обов’язково держава має винагородити.

Але в історії з ворожою атакою на саркофаг є кілька моментів, які насторожують. Перший стосується системи ППО в зоні ЧАЕС. На Київщині є кілька інфраструктурних об’єктів, куди ординці запускають БПЛА найчастіше, один із них – непрацююча, однак і далі небезпечна атомна станція. Мета нальотів «шахедів» на неї зрозуміла – тримати в страху українців та європейців. То ж наскільки ефективним є протиповітряний заслін України в районі Чорнобильської АЕС, щоб не давати можливості ворогу лякати світ повторенням ядерної катастрофи? До 14 лютого потрапляння дронів в об’єкти АЕС не було, хоча вони там літають регулярно. Тобто, або мисливці на безпілотники дали маху, або понадіялися, що пронесе. Одним словом, треба розібратися, чому так сталося. І негайно посилити ППО в районі ЧАЕС, щоб вона мала змогу збивати БПЛА на низьких висотах. Вже й закордонні ЗМІ пишуть про проблеми із захистом інфраструктури атомних електростанцій в Україні від російських ударів, критикують Міненерго за неефективну роботу в цьому напрямку. Може хоча б після атаки «шахеда» на саркофаг ЧАЕС щось заворушиться.

Другий момент стосується кожного українця, - ми втомилися, але не можна втрачати пильності. Після удару дрона по саркофагу через ворожі Телеграм-канали відбулося масоване вкидання інформації про нібито підвищення рівня радіації в Чорнобилі. Якою була реакція влади і суспільства? Оскільки подія сталася в день початку Мюнхенського безпекового саміту українська сторона робила особливий акцент на черговому акті російського тероризму. Загострювати увагу на цьому було правильним кроком. Але на заваді стала неузгодженість повідомлень. Інформаційна рамка мала бути наступною: росіяни навмисно завдали удару по саркофагу, ушкодження суттєві (це підтвердили й поширені фото), радіаційний фон не підвищувався, наші рятувальники і пожежники героїчно рятують світ від наслідків російської атаки. На жаль, єдиної інформаційної рамки триматися не вдалося. Замовчувати правду у таких випадках не варто, але допускати різнобій коментарів – ще гірший варіант.  

Ще 14 лютого головний інженер Чорнобильської атомної станції Олександр Титарчук розповів журналістам, що фон в нормі, однак є ймовірність витоку радіоактивних речовин. Слідом за ним голова Державного агентства зони відчуження Григорій Іщенко розповів, що наслідки могли бути катастрофічні, якби дрон влучив трохи в інше місце. І навіть вказав, у яке. «Була б радіаційна аварія іншої зовсім категорії», - заявив чиновник. А з якою метою це все було сказано? У таких ситуаціях має бути один уповноважений коментатор, здатний давати правдиву інформацію, не насичену зайвими емоційними фарбами або власними інтерпретаціями. Представник ДСНС, МВС, людина, яка знаходиться на місці і тримає руку на пульсі. Це ж стосується і поспіху з новинами про ліквідацію пожежі. Загасите повністю – тоді офіційно повідомляйте. Здавалося б, прості правила, недотримання яких завдає неймовірної шкоди.

Третій момент – насторожує поведінка зовнішніх сил. Міжнародне агентство з ядерної енергії (МАГАТЕ) підтвердило, що на ЧАЕС прогримів вибух, що його викликала атака дрона, але «забули» уточнити, що дрон – російський. До політичної сліпоти керівництва цієї організації питання виникали завжди. А чого очікувати від МАГАТЕ, в якій заступником її керівника аргентинця Рафаеля Гроссі працює росіянин Михайло Чудаков.

Заяви українців про загрозу ядерної катастрофи внаслідок російського терору, здається, не до кінця усвідомили й учасники Мюнхенського саміту з питань безпеки. Очевидно, ризик витоку радіації з ЧАЕС їх вразив менше, аніж жорсткий антиєвропейський виступ віце-президента США Джей Ді Венса. Представники української делегації запевняли, що у Мюнхені всі злі на росіян за атаку на ЧАЕС, на спорудження укриття над аварійним 4 енергоблоком якої значні кошти виділила і Америка і Європа. Однак у заяву бодай із глибоким занепокоєнням злість не вилилася. Після теракту росіян у Чорнобилі розмови про зустрічі з російськими посадовцями мали б зняти з порядку денного, але американські представники продовжують шукати контактів з убивцями і терористами.

Що ж, велика політика – цинічна і ведуть її цинічні політичні тварини. Проте є четвертий момент, про який поки мало говорять, а треба, бо він багатьох витверезить. Завдяки героїзму наших рятувальників пожежу на даху укриття загасять, однак після цього створена ворогом проблема на ЧАЕС не зникне. В «Арці» утворився отвір, тому повною мірою ізоляція не забезпечена. Інакше кажучи, якщо не фонить зараз, то немає гарантії, що не фонитиме за короткий відтинок часу. Як пояснив голова Держатомрегулювання Олег Коріков, старий саркофаг має нестабільні конструкції, а тепер небезпека значно зросла через втрату бар’єрної функції новим безпечним конфайнментом. Ризики остаточно оцінять після ліквідації наслідків атаки. Вони можуть бути дуже серйозними.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Макар Калюжний
журналіст