Начальник Пенсійного фонду Київщини Василь Фатхутдінов: Більшість питань можна вирішити без особистих візитів
Про індексацію пенсій, "карантинну" тисячу та роботу ГУ ПФУ у Київській області за минулий рік із одним із найбільш досвідчених керівників регіону - начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області Василем Фатхутдіновим журналіст "Моєї Київщини" спілкувався ще до оголошення карантину у країні та надзвичайної ситуації в області. Тому про роботу Управління в штатному режимі ми поговоримо трохи нижче, але спершу - про найактуальніше, викликане форс-мажорними обставинами пандемії коронавірусу
- Василю Гайнуловичу! Медики всього світу одностайні в тому, що найбільш уразливими від новітніх небезпечних вірусів та їхніх мутацій є люди літнього віку, тобто та категорія наших земляків, яка, власне, і входить до професійного кола відповідальності Пенсійного фонду. Тож скажіть, чи у звичному режимі працюватимуть у ці дні відділення Пенсійного фонду на Київщині? Чи, можливо, пенсіонерам є сенс відкласти свій запланований раніше візит принаймні до середини квітня та звертатися до працівників Вашої служби переважно в телефонному режимі?
- Одразу зазначу, що графіки роботи сервісних центрів Київської області залишаються незмінними, але прийом громадян від 18 березня обмежений. Для вирішення невідкладних питань, зокрема отримання допомоги на поховання, громадяни можуть скористатись кнопкою виклику фахівця сервісного центру, який прийме необхідні документи. Щодо всіх інших питань громадяни обслуговуються дистанційно. Адже більшість питань можна вирішити без особистих візитів до Пенсійного фонду, скориставшись онлайн-сервісами вебпорталу Пенсійного фонду:
- подати заяву про призначення пенсії в "один дотик";
- отримати довідки, достовірність яких підтверджується QR-кодом (форми ОК-5/ОК-7, довідка про розмір пенсії, відомості про виплачену заробітну плату, сплачені на користь особи страхові внески, набутий страховий стаж, інші);
- перевірити відомості про трудову діяльність ("Електронна трудова книжка");
- провести прогнозний розрахунок майбутньої пенсії за віком за допомогою сервісу "Пенсійний калькулятор";
- подати Анкету застрахованої особи для внесення/зміни/уточнення даних в Реєстр (і) застрахованих осіб;
- подати звернення (пропозицію тощо).
Закликаємо громадян усвідомити всі ризики, що викликані епідемією, бути обережними та дотримуватися рекомендацій, що викладені на створеній Урядом інформаційній сторінці "Що треба знати про новий коронавірус?".
- Президент України Володимир Зеленський у зв'язку зі спалахом вірусної хвороби, розпорядився виділити додатково до 1 тисячі гривень матеріальної допомоги пенсіонерам, які одержують невелику пенсію. Яким чином буде це нарахування відбуватися - автоматично?
- Звичайно, таке нарахування буде проводитися в автоматичному режимі, однак після проведення перевірки щодо наявності такого права відповідальними працівниками Фонду Київщини.
- Скажіть, що чути з обіцяною індексацією пенсій, яка мала бути з першого квітня, але нібито перенесена урядом на більш пізній період?
- Порядок проведення індексації та перерахунку пенсій урегульований ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Дата, із якої має проводитися зазначена індексація, законодавчо невизначена, однак передбачено, що розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються рішенням Кабінету Міністрів України.
У разі прийняття Урядом відповідного нормативного документа органи Пенсійного фонду України проведуть відповідні перерахунки пенсій.
- Що ж, Василю Гайнуловичу, будемо сподіватися, що завдяки наполегливості медиків, пригоди небезпечного вірусу невдовзі завершаться, а Україна та наш регіон зокрема вийдуть із загрозливої ситуації з найменшими втратами!
-Так, але темпи приборкання епідемії залежать не тільки від лікарів, але й від кожного з нас. Тому давайте не будемо нехтувати елементарними засобами безпеки, передбаченими на час карантину, зокрема й рекомендаціями про мінімізацію зовнішніх контактів.
- Хотілося б поговорити й про загальні особливості пенсійної системи України та специфіку роботи регіональних управлінь, зокрема того, яке Ви очолюєте, тим паче, що нещодавно Ви з колегами підбивали підсумки діяльності за минулий рік.
- Хочу відзначити, що Київське обласне управління Пенсійного фонду України було створено на зорі нашої Незалежності – 30 січня 1992 року. Тому кожен раз, коли ми підбиваємо підсумки роботи за минулий рік, одночасно аналізуємо й весь пройдений шлях за всі роки нашої роботи.
Насамперед зазначу, що 2019-й був особливим роком. Відбулася докорінна реорганізація нашої структури: була створена одна юридична особа замість 15, що дозволило скоротити штатну чисельність працівників на 29 одиниць. Було непросто, але головне завдання, що стояло перед Пенсійним фондом області, – своєчасне призначення, перерахунки та виплата пенсій – виконано.
- Перейдемо до мови цифр.
- Отже, у 2019 році профінансовано та вчасно виплачено пенсії та допомоги на поховання (21 млрд 82 млн грн), що порівняно з 2018 роком на 3 млрд 748 млн грн більше. У середньому в день ми виплачуємо більше 77 млн грн, у місяць – 1 млрд 800 млн грн.
- За кожною цифрою пенсійної статистики стоять люди. І як тут не згадати початок чудової ліричної комедії Ельдара Рязанова "Старики-розбійники": "Людина, якій платять за те, щоб вона не працювала, називається пенсіонером. А старість треба поважати, хоча б тому, що кожен із нас, якщо звичайно, пощастить, стане дідом чи бабою". Тож скільки в регіоні таких щасливчиків?
- У Головному управлінні на обліку перебуває понад 555 тис пенсіонерів (цивільних – 526 тис, колишніх військовослужбовців та працівників органів внутрішніх справ – 29 тис).
У 2019 році призначено майже 18 тис пенсій (що на 386 менше за аналогічний період 2018 року), проведено майже 50 тис індивідуальних перерахунків за особистими зверненнями громадян (що на 6 тис менше, ніж у 2018 році). Призначення та перерахунки пенсій здійснювалися своєчасно. Крім того, здійснюється виплата пенсій 17 413 внутрішньо переміщеним особам (16 688 – цивільних, 725 – військових).
А в цілому за січень – грудень 2019 року до бюджету Головного управління при загальному плані 9 млрд 428 млн грн надійшло 9 млрд 342 млн грн власних коштів. Порівняно з минулим роком надходження збільшилися на 1 млрд 733 млн грн.
Надходження коштів, які адмініструє Пенсійний фонд (по страхових внесках та відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах), при плані 329 млн грн склали 335 млн грн. План виконано на 101,8% або більше на 6 млн. грн. Найкращі показники по області в Білоцерківському, Обухівському районах та місті Славутич.
- Докладніше поговоримо про боржників перед Пенсійним фондом, адже баланс ПФУ все більше залежить саме від Вашої роботи з ними.
- Дійсно, це одна з головних проблем у нашій діяльності. Загальний борг до Головного управління ПФУ у Київській області по страхових внесках і пільгових пенсіях станом на 01.01.2020 становить 209 млн грн, за 2019 рік він зріс на 70 млн грн. Зростання відбулося завдяки переходу з міста Києва боржника Приватного акціонерного товариства "Київметробуд", борг по відшкодуванню пільгових пенсій якого за списками № 1 та № 2 становить понад 62 млн грн. Щодо цієї заборгованості нами проводиться позовна робота та робота по заміні сторони виконавчого провадження.
Слід зауважити, що з початку 2019 року відбулося погашення 4 млн грн заборгованості економічно-активними платниками. Також органи ДВС стягнули 7,3 млн грн заборгованості з Приватного акціонерного товариства "Росава", що перебуває на межі банкрутства.
- Зараз багато списів у пресі ламається навколо єдиного соціального внеску. Яка тут статистика в регіоні?
- Надходження по ЄСВ минулого року при плані 9 млрд 99 млн грн склали 9 млрд 7 млн грн. План виконано на 99 % або менше на 92 млн.
Через об'єктивні фактори соціально-демографічного характеру нам все складніше стає виконувати план по надходженнях ЄСВ, але ми маємо великий резерв у вигляді заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску, яку адмініструють органи Державної податкової служби області. Наразі загальна сума боргу становить 595 млн грн. Порівняно з початком 2019 року сума боргу зросла на 110 млн грн. Борг юридичних осіб (3 372 платники) становить 159 млн грн. Сума нарахованого боргу по фізичних особах-підприємцях (29635 осіб) – 436 млн грн або 73 %. Така заборгованість зростає щоквартально, адже органи ДПС автоматично проводять нарахування ЄСВ для цієї категорії страхувальників.
- Що можна зробити, аби подібна тенденція не розвивалася?
- Нами було прийнято рішення провести інформаційно-роз’яснювальну роботу серед підприємців Київщини, максимально донести інформацію до кожного. Спеціалістами Головного управління сформовані іменні повідомлення суб’єктам підприємницької діяльності про наявну заборгованість. Протягом серпня-жовтня 2019 року повідомлено близько 80% боржників. Проведена робота дала певні результати: за вересень – грудень 2019 року погашено близько 26 млн грн заборгованості зі сплати ЄСВ по фізичних особах – підприємцях. Наші спеціалісти почали співпрацю з відділами житлових субсидій управлінь соціального захисту населення райдержадміністрацій, міських рад на предмет виявлення боржників серед претендентів на отримання субсидій.
А ще хочу зазначити, що за 2019 рік відбулося збільшення кількості застрахованих осіб порівняно з початком року на 3388 осіб. Також, ми спостерігаємо у 2019 році зменшення кількості найманих працівників, які отримують заробітну плату на рівні або менше мінімальної на 7027 осіб.
- Як виглядають пенсії мешканців столичного регіону порівняно з ровесниками з інших областей?
- Середній розмір пенсії в області становить 3 143 грн, а по Україні – 3 083 грн. Порівняно з 2018 роком він збільшився на 460 грн.
Найбільший середній розмір пенсії в області отримують пенсіонери міста енергетиків - Славутича – 7 307 грн, найменший – пенсіонери Сквирщини – 2 505 грн.
Тож, аналізуючи соціальну статистику, можна зробити висновок, що за рівнем пенсійного забезпечення Київщина – серед лідерів.
- Кажуть, пенсії українців знаходяться на передостанньому місці в Європі. І загалом через демографічні перекоси, велику трудову міграцію людей середнього віку за кордон наша солідарна система рветься по швах, а перехід на трирівневу систему (зокрема й за участю недержавних пенсійних фондів) увесь час відкладається…
- Солідарна система пенсійного забезпечення – це саме та система, що існувала й забезпечувала пенсією пенсіонерів ще за часів СРСР, існує та забезпечує пенсією нинішніх пенсіонерів. Її принцип базується на солідарності поколінь, коли працездатне працююче населення, відраховуючи певну частину доходу, забезпечує пенсією пенсіонерів.
Таким чином, кожне наступне покоління утримує попереднє. Особливість системи - її значна залежність від демографічної ситуації в країні. Для того, щоб солідарна система працювала ефективно, необхідно дотримання двох основних умов:
1. Працюючих повинно бути набагато більше, ніж пенсіонерів;
2. Усі працюючі повинні робити відповідні відрахування до Пенсійного фонду, а не одержувати заробітну плату "в конвертах".
Без цього система стає неефективною.
Ураховуючи реалії сьогодення, дійсно необхідно запроваджувати багаторівневу систему пенсійного забезпечення, яка б включала в себе й систему недержавного пенсійного забезпечення, і накопичувальну систему загальнообов’язкого державного пенсійного страхування. Однак це можливо передусім за умови покращення економічного розвитку країни.
- Кажуть, що минулого року у вас, у Головному управлінні запрацював новий відділ із ретроконверсії. Що це за відділ?
- Дійсно, цей відділ створений 12 липня 2019 року, він займається переведенням паперових пенсійних справ в електронний вигляд, що здійснюється в рамках реалізації Пенсійним фондом України проєкту "Е-ПЕНСІЯ". Проєкт передбачає дистанційне подання документів для призначення пенсій через вебпортал електронних послуг Фонду, де за 2019 рік зареєстровано понад 386 тис осіб Київської області. За допомогою вебпорталу громадяни мають можливість отримувати додаткову інформацію, що значно економить їх час.
- Чи маєте статистику щодо загальної кількості звернень громадян до вас?
- Київська область знаходиться серед тих регіонів України, що отримують найбільшу кількість звернень. За 2019 рік надійшло 8470 письмових звернень громадян, що порівняно з 2018 роком менше на 3840. На всі звернення надані кваліфіковані відповіді.
Особлива увага приділяється розгляду звернень осіб із інвалідністю ІІ Світової війни, учасників АТО та учасників операції об’єднаних сил, ветеранів війни та праці, осіб із інвалідністю внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, багатодітних сімей, одиноких матерів та інших непрацездатних громадян, які потребують соціального захисту та підтримки.
Із початку проведення Антитерористичної операції спеціалістами Фонду Київщини призначено 1 362 пенсії по інвалідності військовослужбовцям Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби та Служби Безпеки України, середній розмір пенсії яких становить 8 221,34 грн.
Пенсії у зв’язку із втратою годувальника призначені 428 членам сімей зазначеної категорії громадян за 225 загиблих у зоні проведення операції об’єднаних сил. Середній розмір призначених пенсій складає 4 950,50 грн. Призначення відбувалось оперативно, без зволікань, жодних скарг від громадян до нас не надходило.
- Зараз навіть той, хто ніколи ще не перетинався з роботою ПФУ, на прикладі своїх родичів, може констатувати, що ваша робота суттєво покращилася у зв’язку зі створенням віддалених робочих місць.
- Так, із метою наближення послуг до громадян на території Київської області всього створено та функціонує 34 громадські приймальні Пенсійного фонду, 76 пунктів прийому громадян на віддалених робочих місцях та 56 агентських пунктів.
Зазначу, що задля виключення можливості зловживання службовим становищем із боку працівників Пенсійного фонду, у відділах обслуговування громадян встановлено підсистему відеофіксації прийому громадян та придбано 19 комплектів обладнання для електронної черги, якими забезпечено ті сервісні центри, кількість працівників яких більше 7 осіб.
- Візитівкою кожної служби є зовнішній вигляд їхніх офісів…
- Саме тому в 2019 році ми активізували роботу для створення належних умов прийому та обслуговування громадян, які звертаються до органів Пенсійного фонду України. У 13 приміщеннях області проведені капітальні та поточні ремонти на загальну суму 13,5 млн грн.
Хочу зазначити, що подібного обсягу робіт у нашому Головному управлінні не робилося, мабуть, за всю історію його існування.
Утеплені приміщення в місті Кагарлик, смт Бородянці, приведено до Стандартів обслуговування громадян, що затверджені Пенсійним фондом України, приміщення в смт Макарів.
Значний об’єм робіт зроблено на об’єкті в місті Білій Церкві за адресою бул. Олександрійський, 106, де була критична ситуація зі станом будівлі, у якій проводився прийом громадян.
Розширено простір робочої зони та зони очікування й в іншому нашому Білоцерківському відділенні, розташованому в приміщенні за адресою вул. Леваневського, 34.
Окрім того, найближчим часом завдяки ініціативі Шкарівського сільського голови Анатолія Григоровича Бондара заплановано відкриття Центру надання адміністративних послуг, де буде розташований ще один Білоцерківський відділ обслуговування громадян №4.
- Серед пенсіонерів чимало осіб із інвалідністю. Що робиться для покращення їхнього обслуговування?
- Загалом в області пандусами обладнано 90% приміщень, 10% - це ті будівлі та приміщення, які технічно неможливо обладнати (другий, третій поверхи).
Наявні кнопки виклику спеціалістів. 22 (61%) приміщення облаштовано 44 місцями для паркування транспортних засобів осіб із інвалідністю. В усіх громадських приймальнях встановлені прозорі вхідні двері, шириною крісла колісного.
У 13 (36%) приміщеннях доступні туалетні кімнати для осіб із інвалідністю, які пересуваються на кріслах колісних.
Приміщення забезпечені табличками зі шрифтом Брайля відповідного зразка, що затверджений наказом Пенсійного фонду України. Виготовлені інформаційні довідники з роз’ясненням норм пенсійного законодавства для слабозрячих та тотально незрячих людей.
В усіх громадських приймальнях встановлені кулери з водою, облаштовані дитячі куточки.
- Головний фактор успіху кожної структури - її кадри...
- Дійсно, штатна чисельність Головного управління – 1124; фактична чисельність працюючих – 1033 – висококваліфіковані працівники, із вищою освітою, які завжди прагнуть до самовдосконалення. А відтак і мають підтримку керівництва у виявленні бажання підвищити свою кваліфікацію у вищих навчальних закладах, серед яких й Національна академія державного управління при Президентові України.
Незліченні нагороди наших працівників: Грамоти Міністерства соціальної політики, Знаки пошани Пенсійного фонду України, Почесні грамоти Пенсійного фонду України, Вітальні листи Київської обласної державної адміністрації, Подяки Київської обласної ради, Грамоти Київського обласного військового комісаріату, Почесні грамоти Центрального комітету професійної спілки працівників ПФУ, Листи-Подяки Головного управління Національної поліції в Київській області, Подяки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, Подяки Головного управління Служби безпеки України в м. Києві та Київській області та ін., свідчать про фаховість, завзяття, відданість та сумлінне ставлення до виконання своїх посадових обов’язків. Серед нагороджених, до речі, троє фахівців мають почесне звання "Заслужений працівник соціальної сфери України".
Але найвищою нагородою для працівників, звичайно, являються численні подяки, що лунають від громадян, які висловлюють вдячність фахівцям Фонду за уважність, людяність, доброзичливість, чуйність, співчуття та допомогу у скрутних ситуаціях.
Станом на кінець 2019 року штат укомплектовано на 92%. Причому за кожним новопризначеним працівником закріплюється досвідчений компетентний наставник, який відповідає за навчання на робочому місці, яке спрямоване на довгострокове оволодіння і розвиток необхідних для виконання посадових обов'язків професійних знань, умінь і навичок, а також особистих якостей новопризначених державних службовців, і здійснюється у формі консультацій, порад та роз'яснень.
Наші працівники – професіонали своєї справи, які є взірцем для інших органів місцевої влади. Пишаюся кожним і вболіваю за досягнення кожного, адже злагоджений колектив – запорука нашого загального успіху. У кожного з них, як кажуть, свій фронт відповідальності, де вони, як справжні бійці, забезпечують своєчасність та повноту проведення пенсійних виплат. Незважаючи на обставини. Бо відповідальні у виконанні державницьких завдань. Бо справжні патріоти.
Читати "Моя Київщина" у Facebook