#

Від Києва до Київщини: як Кличко з громадами грошима ділився

28.10.2022 19:00
Від Києва до Київщини: як Кличко з громадами грошима ділився
Фото "Моєї Київщини"

Повномасштабна війна докорінно змінила життя кожного з нас. Здавалося, вона торкнулося навіть політичного життя нашої держави - цинічного і архаїчного. Так, відбулися корективи у напружених стосунках між Банковою та мером столиці Віталієм Кличком. На фоні багаторічних скандалів здалося би, нарешті крига скресла. Але це умовне затишшя порушила чергова ротація кадрів, поява нового очільника Київської міської військової адміністрації Сергія Попка, а також спроби Кличка погратися в політику на Київщині. Про зміни в керівництві столиці та їх можливі наслідки для області, читайте в сьогоднішньому матеріалі "Моєї Київщини"  

В умовах військового стану чиновники міського рівня залишаються під "наглядом" начальника військової державної адміністрації. Цікаво, що Олексія Кулебу ще у травні "повернули" на посаду голови Київської обласної військової адміністрації, тоді як очільником Київської міської військової адміністрації із 1 березня 2022 року був генерал-майор Микола Жирнов, але 24 жовтня відбулися кадрові зміни в результаті КМВА очолив генерал-полковник Сергій Попко.

Актуально: Місцеве самоврядування VS військова адміністрація: хто реально керує в області

Таким чином, із приходом воєнного часу посада Віталія Кличка (був керівником міста та міської державної адміністрації водночас) автоматично розділилася. Виходить, що в цьому випадку війна зіграла на руку Офісу Президента, де вже давно ламали голову, як максимально послабити мера столиці. Тут варто нагадати, що наприкінці 2021 року на розгляд Верховної Ради виносили так званий "Закон про столицю", який передбачав розділення посади міського голови Києва та голови КМДА. Утім, все заглохло, і якби не війна, сидів би Кличко і далі у мерському кріслі одноосібно.

Керівником військової адміністрації Кличку судилося пробути трохи більше тижня. А от крісло міського голови Києва він таки зберіг. Тож перед ним з’явилося нове завдання – «подружитися» з новопризначенцем. Як повідомляють ЗМІ, ціною лояльного ставлення Жирнова до Кличка буцімто була квартира площею понад 100 кв. м. на Печерську, яку організував скандальний забудовник і багаторічний соратник Черновецьких і Кличка Денис Комарницький. В результаті, конфлікти між Банковою і столичною владою згасли самі собою. Але лише на деякий час...

Поява Попка на посаді голови КМВА – досить різка зміна вектору стосунків між мером столиці та Офісом президента. Банкова продемонструвала неготовність втрачати контроль над військовою адміністрацією та показала, хто насправді "рулить" у нинішній час.

І тим не менше, не все так просто...

А що там Віталік?

Віталій Володимирович і надалі мітиться у президентське крісло. Раніше "Моя Київщина" розповідала про розгортання штабів "Українського Демократичного Альянсу за Реформи Віталія Кличка" по всій країні з очевидним наміром перезапустити політпроєкт і підготуватися до чергових парламентських виборів. До слова, партійний осередок столичної області очолив депутат Верховної Ради Микола Бабенко, який пов'язаний зі скандальним олігархом з російськими зв'язками Василем Хмельницьким.

Читайте також: Реанімація "УДАРу" на Київщині: у команду Палатного повернувся блудний син

Кличко не на жарт вирішив закріпитися на Київщині, а здобути прихильність електорату пробує звичним способом – фінансами. Ідеться передусім про виділення 235 млн грн на відбудову восьми громад Київщини. Мер столиці зауважив, що таким чином Київ висловлює подяку тим, хто допоміг місту вистояти перед російськими загарбниками. Зокрема, передбачений такий розподіл коштів:

  • Баришівська ОТГ – 5 млн грн;
  • Бишівська ОТГ – 15 млн грн;
  • Бородянська ОТГ – 50 млн грн;
  • Бучанська ОТГ – 50 млн грн;
  • Макарівська ОТГ – 50 млн грн;
  • Немішаївська ОТГ – 5 млн грн;
  • Великодимерська та Іванківська ОТГ – по 30 млн грн.

Зауважимо, що надання допомоги у відбудові – ініціатива Кличка, за яку проголосували депутати Київської міської ради. Мер, він же голова Асоціації "Київська агломерація", вдало "обіграв" це як можливість посилення фінансової спроможності громад завдяки єдності зі столицею:

Пропонуємо громадам допомогу від центру Київської агломерації, від столиці. Зокрема, у вигляді дотації на відновлення об’єктів, що постраждали від російських варварів під час бойових дій у передмістях Києва в лютому-березні 2022 року. Бо наші громади разом – це великий Київ, і ми повинні спільно його відбудовувати та розвивати.

Що відбувається в області?

Чинним очільником Київської обласної військової адміністрації є Олексій Кулеба. Раніше він був директором Департаменту благоустрою КМДА, а потім закріпився у кріслі першого заступника голови Київської міськдержадміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень. Керувати областю губернатору допомагають його давні товариші з столичної адміністрації – Сергій Білецький (колишній перший заступник директора комунального підприємства "Київблагоустрій") і Віталій Власюк (Кулеба призначив його уповноваженою людиною фонду "Київщина: захистимо і відбудуємо"). 

Цікаво, що новопризначеним головою Бучанської районної державної адміністрації став маловідомий в області персонаж Данило Мавлянов. Його попередник Ляшенко з початку повномасштабного вторгнення не організував роботу підлеглих і захист цінної для ворога інформації (наприклад, у приміщенні адміністрації залишилася комп’ютерна техніка, де зберігалася службова документація) та загалом виявився абсолютно неефективним як керівник, за що поплатився звільненням.

Актуально: Скандали Бучанської РДА: де нагрішив ексголова Ляшенко та чого боятися його наступнику

Мавлянов теж має досвід роботи в КМДА, де з 2014 по 2015 рік був начальником Управління екології та охорони природних ресурсів Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища, а з 2016 по 2017 рік – головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та звітності цього ж Департаменту. Зважаючи на його біографію, цілком імовірно, що він є потрібною на цій посаді людиною для чинного губернатора області Кулеби.

І тут ми повертаємося до того, що Київська міська рада за головування Кличка скеровує чималі дотації на відбудову 8 територіальних громад (половина з них належить саме до Бучанського району). А сам мер столиці в межах підготовки до парламентських виборів пробує закріпитися в області та піарить ідею агломерації. На що саме розраховує Кличко отримати в Бучанському районі наразі невідомо, але політичні амбіції у мера Києва нікуди не подівалися. Відповідно, є два можливих сценарії, які можуть зацікавити колишнього боксера.

Перший: спробувати реанімувати у Бучанському районі проєкт УДАРу. Тим паче, що у Кличка склалися гарні стосунки не лише з керівництвом області і району, але й з "вічним" мером Бучі Анатолієм Федоруком, який регулярно приходить на різноманітні заходи, в яких бере мер столиці. 

Другий: спробувати реанімувати тему агломерації. Чи вдасться це - невідомо. Тим паче, що до кінця війни ніхто не піде на подібні різкі рухи. Тим не менш, Кличко, розуміючи, що конфлікт з Банковою нікуди не дінеться, вирішив вже зараз "соломку підстелити".  

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст