#

Відбудова – справа тонка: що зараз відбувається в Гостомелі

17.10.2023 19:19
Відбудова – справа тонка: що зараз відбувається в Гостомелі
У Гостомелі зруйновано тисячі будинків

Одним з найбільш постраждалих населених пунктів Київщини став Гостомель. Налічується понад 3000 будівель, які в тій чи інші мірі були пошкоджені під час російського наступу. Про нинішній стан справ «Моя Київщина» поспілкувалася з керівництвом військової адміністрації селища

Після скандалу у Гостомелі через схеми і приховування витрат на відбудові, який мав місце за попереднього керівництва Гостомельської селищної військової адміністрації, місцеву владу очолила нова команда. Нагадаємо, у червні 2023 року голова КОВА Руслан Кравченко призначив на посаду голови Гостомельської СВА Сергія Смаля. Серед найперших завдань Смаля і команди – прибрати ризики для відновлення громади, зробити цей процес максимально прозорим, а головне швидким і продуктивним.

Нагадаємо, Гостомель – один із найбільш постраждалих населених пунктів на Київщині внаслідок російського вторгнення, де руйнувань зазнала значна частина території, а збитки оцінюються у близько 10 мільярдів гривень.


Заступник начальника Гостомельської військової адміністрації Ольга Прилипко

Тож за три місяці роботи, після проведеного аудиту і систематизації проблематики, новопризначене керівництво Гостомельської селищної ради розробило нову модель та чіткий алгоритм процесу відбудови. Концепт полягає у швидкому відновленні житлового фонду, об’єктів соціальної інфраструктури, відновленні інженерних мереж та будівництві укриттів.

Про плани з відновлення Гостомеля «Моїй Київщині» розповіла Ольга Прилипко, яка з 2010 року працює в місцевому самоврядуванні, а з червня 2023 року призначена на посаду заступника начальника Гостомельської військової адміністрації.

«Перше, що ми зробили, коли прийшли як команда – розпочали з аудиту військової адміністрації і побачили помилки попередників, які були зроблені, тому обов’язково враховуємо їх, аби не допустити в своїй подальшій роботі. Наша громада, як відомо, постраждала дуже сильно, адже саме з Гостомеля 24 лютого розпочались бойові дії, внаслідок чого було зруйновано вщент будинки у військовому містечку, в с.Мощун і Горенка. Ми обстежили майже 90% будинків, деякі з них вже відновлено, деякі в процесі відновлення. Відбудова житлового фонду громади є пріоритетним завданням, так як сюди повертається все більше людей. Наразі в нас активно працює комісія по єВідновленню, відповідно люди вже отримують компенсації, по 1-ій і 2-ій категорії - за легкі пошкодження, по 3-ій категорії ми нараховуємо сертифікати, за які люди зможуть придбати собі нове житло», - розповіла Ольга Прилипко.

Як зазначають у Гостомельській військовій адміністрації, на сьогоднішній день по програмі єВідновлення мешканці громади вже отримали близько 28 мільйонів гривень для усунення пошкоджень вікон, дверей, дахів. Також місцева влада прискореними темпами займається демонтажем будинків, зруйнованих під час російського вторгнення. Таких об’єктів, каже голова Гостомельської військової адміністрації Сергій Смаль, в громаді налічується понад 1000.

«На виконання постанови КМУ 600 «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна» Гостомельська військова адміністрація наразі активно займається демонтажами зруйнованих будинків для того, щоб люди змогли отримати кошти на відбудову нового житла. Для того, аби зрозуміти об’єм цієї роботи, то сьогодні нам необхідно знести 1200 будинків, щоб люди могли побудувати нове житло», - розповів Сергій Смаль.   

Якщо говорити мовою статистики, загалом у Гостомельській громаді найбільше пошкоджень зазнав приватний сектор – 3030 житлові будинки. Кількість пошкоджених житлових багатоповерхівок складає 136. Щодо об’єктів соціальної інфраструктури, то частково або повністю пошкоджених окупантами будівель налічується понад 70.


Сергій Смаль

Тож, окрім відбудови житлового фонду триває активне відновлення пошкоджених адмінбудівель, мед установ, закладів освіти і культури, зокрема для учбових навчальних закладів будуються укриття, що є також пріоритетним питанням. Очільник Гостомельської військової адміністрації Сергій Смаль зауважує, що відновлення пошкоджених об’єктів відбувається як за кошти резервного фонду держбюджету, обласного та місцевих бюджетів, урядових програм, так і за кошти міжнародних організацій і фондів. Часто-густо останні надають суттєву підтримку в питанні відбудови.

«Приміром днями Гостомельська селищна військова адміністрація підписала меморандум про співпрацю з організацією «Arce noVa». Це Проєкт по відновленню та зміцненню інфраструктури у громаді, який реалізується за підтримки Федерального міністерства Німеччини з економічного співробітництва та розвитку. В рамках зустрічі ми обговорили план подальшої співпраці, який зокрема передбачає допомогу у забезпеченні сонячними панелями дитячого садочку у с. Горенка, будівництво укриття для закладу дошкільної освіти, облаштування зовнішнього водовідведення для 16-квартирного будинку. Тому ми завжди дуже вдячні іноземним партнерам за допомогу», - говорить Сергій Смаль.

Повноцінна відбудова Гостомеля, як і інших населених пунктів Київщини – процес тривалий і бюджетозатратний, тому, при нестачі держфінансування, залучення донорських коштів є надважливою потребою на сьогодні.


Під час наради

Головне, зауважує Ольга Прилипко, аби розпорядники цих ресурсів – місцева влада – фахово, конструктивно і виважено підійшли до цього питання і не потрапляли в корупційні скандали навколо такої чутливої теми як відбудова.  

«Звісно, грошей на все не вистачає, але ми справимось. Для цього ми шукаємо можливості: є державні програми, які нам допомагають у відбудові, є міжнародні фонди, яким ми дуже вдячні за допомогу. Ми маємо чіткий план дій, знаємо як це робити, яким шляхом рухатися аби в мінімальні терміни реалізувати заходи по відбудові Гостомельської громади. Нам вдалося за короткий час сформувати досить потужну і фахову команду, яка справиться з усіма викликами. А для того, щоб наші мешканці мали чітке розуміння, що, де і якими темпами реалізовується, я активно висвітлюю всю наявну інформацію як на своїй сторінці у Facebook, так і на офіційній сторінці військової адміністрації», - сказала Ольга Прилипко.
Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка