#

Оренда за безцінь: як громада Яготина платить за виборчу кампанію Дзюби

30.03.2021 08:49
Оренда за безцінь: як громада Яготина платить за виборчу кампанію Дзюби
Наталія Дзюба

Більше місяця в Яготині триває епопея з передачею в оренду земель, що раніше перебували в державній власності, а з недавнього часу перейшли на баланс громади. Як стало відомо "Моїй Київщині", ціна питання – більше 7575 гектарів родючих земель, частину яких обробляють спонсори виборчої кампанії міської голови Яготина Наталії Дзюби

Для початку варто зрозуміти за що саме йде боротьба. Київська ОДА повідомляла, що на кінець січня 2021 року до територіальних громад Київської області передали 25,8 тисяч гектарів земель, що перебували у власності держави.

За даними КОДА, найбільші площі знаходяться в межах Яготинської міської територіальної громади – 6325 гектарів землі. Трохи менше прийняла на баланс Згурівська селищна територіальна громада – 3247 гектарів. Далі йдуть Поліська (2876 га), Кагарлицька (1861 га) та Іванківська громади (1227 га). Звісно, питання розподілу земель дуже спірне, проте саме в Яготині розгорівся величезний скандал.

Наразі всі землі перебувають в оренді, але частина договорів завершується цього року. У розпорядження "МК" потрапив документ, у якому є повний перелік земельних ділянок, осіб та підприємств, які роками користувалися землями Яготинщини. Примітно, що найбільшим орендарем є ТОВ "СГП ім. Кравченка", яке обробляє 889 гектарів землі.

Номінальним власником господарства є Володимир Семеняка – відома в Яготині особистість. Він був головою Яготинської районної ради V – VІ скликань у період із 2009 до 2011 років. У 2011 році указом Януковича був призначений головою Яготинської РДА, і перебував на посаді до 2014 року.

Знаходження на керівних посадах в органах місцевого самоврядування пояснює, як в оренді Семеняки та його родичів опинилося стільки гектарів державних земель. Примітно, що більшість договорів передачі землі в оренду датовані переважно 2013 роком, коли Семеняка був головою Яготинської РДА. Саме адміністрація на той час виступала орендодавцем, тому передачу землі своєму підприємству варто трактувати як корупцію.

Рішенням 6 сесії Яготинської міської ради VIII скликання від 25 лютого 2021 року було утворено робочу групу з питань перевірки законності використання земель сільськогосподарського призначення на території Яготинської територіальної громади.

Читайте також: Переможці місцевих виборів – очільниця Яготинської ОТГ Наталія Дзюба та депутати від восьми партій.

Саме 25 лютого депутати Яготинської ОТГ внесли зміни в договори оренди земельних ділянок, терміни яких закінчувалися наприкінці 2021 року. Більшість депутатів, без обговорень та заперечень, підтримували запропоновані проєкти рішень. Цікаво, що утримувалися від голосувань депутати Іван Ворона від "Радикальної партії Ляшка", Валентин Пісківець від "Нашого краю" та Павло Левченко від "Батьківщини".

Зауважимо, що термін оренди більшості ділянок ТОВ "СГП ім. Кравченка" закінчувався наприкінці цього року. Звісно, депутати могли не продовжувати договори, зважаючи хоча б на той факт, що підприємство має податковий борг перед державним бюджетом у розмірі 6 500 000 грн. Проте не підтримати свого колегу вони не змогли, тому Семеняка продовжить обробляти понад 889 га землі в регіоні, але на відрахування до місцевого бюджету розраховувати не варто.

Та й протиставити ексчиновнику місцева влада нічого не може, адже за свідченнями місцевих, голова громади Наталія Дзюба нібито отримувала кошти від Семеняки на виборчу кампанію в 2020 році. Окремо взяті депутати, які раніше публічно висловлювали різку критику, зараз вирішили змінити "орієнтацію". Щодо інших народних обранців, то все просто: більшість із них несамостійні фігури, тому змушені голосувати за будь-які, навіть абсурдні рішення.

Яготинщиною ширяться чутки, що Іван Ворона, який був раніше активним опозиціонером, зараз готується отримати посаду в органах влади, але  йому потрібно буде відмовитися від депутатського мандату. Таким чином на одного "активіста" стане менше.

Чому не голосував Левченко за передачу землі в оренду невідомо, а от позиція Пісківця очевидна. Він пов’язаний з іноземним холдингом "Ерідон", до складу якого входить "УКРСТАРЧ" – підприємство, що в 2019 році на території Яготинського цукрового заводу розпочало виробництво кукурудзяного крохмалю. Сам Пісківець є самодостатньою особою, тому може дозволити собі не йти на зговір із Семенякою.

Нещодавно порталу "Моя Київщина" став відомий повний перелік фізичних та юридичних осіб, що орендували понад 7575 гектарів державних земель у межах Яготинського району.


Зважаючи на таку несправедливість у розподілі оренди землі, знайшлося чимало незадоволених жителів громади, які хотіли би щось змінити. Як завжди, у кожної революції, навіть маленької, є свої лідери. Щоправда, зачасту вони мають "шкурні" інтереси в таких історіях, а Яготин не став виключенням… 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст