#

Відставка Альони Бабак: одна річ - стратегія державного будівництва, інша - практика житлового господарства

03.02.2020 05:38
Відставка Альони Бабак: одна річ - стратегія державного будівництва, інша - практика житлового господарства

Взаємостосунки між профільними міністерствами та відповідними комітетами парламенту – завжди були непоганим монітором  стану речей в тій чи інший галузі економіки чи сфері державного управління в конкретній історичний проміжок часу. В цьому сенсі відставка міністра Альони Бабак - була закономірною

Наприкінці минулої сесії увага громади була прикута до заяви про відставку 17-го прем’єр-міністра Олексія Гончарука, яку так і не прийняв президент…

Однак вранці, в день закриття сесії парламенту та до години уряду, профільний парламентський комітет оперативно провів засідання, на якому більшістю голосів (22 "за" при 4-х, тих, хто утримався) прийняв постанову про задоволення заяви на звільнення із займаної посади міністра розвитку територій і громад Альони Бабак. Одночасно була підтримана кабмінівська ініціатива про призначення на її місце керівника Івано-Франківської ОДА Дениса Шмигаля.

Втім, спікер Дмитро Разумков не наважився внести цю кадрову рекомендацію на розгляд депутатів в останні години сесії і вона вочевидь буде внесена у порядок денний вже нової .

Чому ж так вийшло? Річ у тому, що приводом для розгляду справи Гончарука та справи Бабак серед іншого є і два витоки у ЗМІ телефонних прослушок з високих кабінетів. Мабуть після непорозуміння навколо візиту Президента до Оману та напередодні його знакових візитів у Давос, до Ієрусаліму та до Польщі, владі не захотілося виносити назовні ще й внутрішні чвари у команді тріумфаторів минулорічних виборів.

Але річ не тільки в цьому. У прийнятій постанові профільного комітету пункт другий викладений у такій редакції:

"Доручити народним депутатам України - членам Комітету, з огляду на положення частини восьмої статті 9 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" та пункту 1 частини першої статті 15 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" розробити і внести на розгляд Верховної Ради України проєкт Постанови про призначення Шмигаля Д.А. Віце-прем’єр-міністром України - Міністром розвитку громад та територій України"

Отже, новий призначенець від "Слуг народу" стає не тільки міністром, а ще й віце-прем’єром. У  контексті того, що з’явилися чутки, що в Офісі Президента серйозно задумалися над тим, щоб роз’єднати два міністерства – Енергетики та екології та Економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства між собою, цілком імовірно, що влада прагне задовольнити кадрові апетити кількох груп впливу…

До того ж керівник правлячої фракції Давід Арахамія десь зазначив, що окрім Бабак є ще три-чотири міністри - кандидати на виліт зі складу Кабміну. Тож цілком імовірно, що на початку нової третьої сесії усі ці кадрові питання будуть розглядатися у пакеті.

Але ж як добре все розпочиналося! Варто пригадати, що на першому засіданні Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, яке відбулося на початку вересня, міністерка розвитку територій і громад Альона Бабак  виступила з напутнім словом та сподіванням на плідну співпрацю, а на останньому - січневому чи не єдиним пунктом порядку денного був розгляд її заяви про відставку.

Між іншим, в останній тиждень роботи попередньої сесії профільний комітет збирався аж три рази. На одному- розглядався президентський законопроєкт про зміни до Конституції щодо децентралізації, який врешті-решт був відкликаний. На другому – підбивали підсумки роботи комітету, із задоволенням констатувавши, що їхній комітет - чи не найефективний серед інших. До речі, на тому ж засіданні, депутати прийняли до уваги інформацію з місць керівників регіонів та органів місцевого самоврядування, які виступали проти волюнтаристського підходу до адміністративно-територіального перегляду існуючих областей та районів. Нарешті на третьому супер-комітет дав згоду  на звільнення керівниці супер-міністерства…

Хоча ще за декілька днів до того високопосадовець, судячи з її інтерв’ю для "24-го каналу" стверджувала, що не збиралася писати заяву за власним бажанням, а всі чутки про це пояснювала "наявністю певного кола зацікавлених осіб, які  намагаються маніпулювати суспільною думкою".

 І це – інформація не від Кабміну, не від парламенту, який має ці повноваження, і навіть не від Офісу Президента,– наголосила вона. Й додала, що у політиці ніколи немає нічого стабільного, можуть бути різні неочікувані речі. Проте наразі інформація щодо її звільнення не є офіційною позицією уряду чи парламенту.

"Я лише можу припускати, що є люди, які зацікавлені у моїй відставці. Ба більше, з тексту, який є у публікаціях, беруться лише дві сфери діяльності міністерства – будівництва та децентралізації. На них і порівнюють начебто ефективність моєї роботи", – зазначила Бабак, нагадавши, що у сфері ж її компетенції було аж сім напрямків роботи.

"Тобто, є дуже широке коло відповідальності у міністерства. Я думаю, що зацікавленими в тому, щоб дискредитувати мою діяльність, є представники олігархічних груп, які пов'язані зі сферою будівництва", – переконана Бабак.

Я розумію, хто стоїть за тими чи іншими групами. Чому я називаю їх олігархічними? Бо це ті, у кого є гроші, і хто мав або має владу", - запевнила вона.

І пояснила: ці люди незадоволені тим, що політика міністерства змінилася в напрямку наведення порядку у сфері містобудування, планування територій та архітектурно-будівельного контролю.

Хто ж така Альона Бабак? За освітою 50-річна міністерка Бабак – філолог, свого часу  закінчила Київський педагогічний інститут іноземних мов за спеціальністю "Іноземні мови" із присвоєнням кваліфікації вчителя іноземних мов. Також навчалася у США за спеціальністю "Бізнес адміністрування" та "фінанси". Була директоркою та співзасновницею ТОВ "Інститут місцевого розвитку".

27 листопада 2014 року стала народною депутаткою Верховної Ради 8-го скликання від партії "Об'єднання "Самопоміч". Згодом її призначили заступницею голови Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.

Навряд чи причиною її відставки є приналежність в минулому до лав партії львівського мера. Загалом сама партія "Слуга народу" з’явилася після  появи бренду, народженого однойменним телесеріалом, тож вона приречена черпати кадровий резерв за рахунок інших політсил.

Відповідь  недоброзичливців Альони Бабак не примусила себе довго чекати.

"За 4 місяці на посаді ввірене їй міністерство особливих досягнень не показало і замість того, щоб зосередитися на основних повноваженнях відомства - децентралізації, Бабак в більшій мірі займалася будівельною сферою"-, відзначено в публікації "Главкому".

Зокрема, мова йде про спроби призначити своїм заступником екс-чиновника з підробленим дипломом, пропозиції створити якісь комунальні КП для завершення довгобудів, заступництво за сумнівного главу ДАБІ.

Річ у тім, що у грудні минулого року Мінрегіон провів конкурс на посаду глави ДАБІ. Традиційно вважається, що Державна архітектурно-будівельна інспекція є однією з найбільш корумпованих державних органів, і президент поставив перед урядом завдання - до кінця 2019 роки реформувати відомство і ліквідувати тотальну корупцію в сфері державного архітектурно-будівельного контролю та містобудування. Зробити це виявилося проблематично без затвердженого керівника. Але за підсумками конкурсу Олена Бабак заявила, що жоден з трьох переможців не пройшов співбесіду з міністром.

"Чому ж Бабак прийняла таке рішення?" - запитує автор "Главкому" і відповідає: "Є версія, що таким чином була реалізована спроба зберегти на посаді старого в.о. керівника ДАБІ Олександра Строкача, який став тимчасовим керівником відомства у вересні цього року".

Нардеп-мажоритарник з Київщини від "Слуги народу" Олександр Дубінський відразу ж після призначення повідомив в своєму Telegram-каналі, що Строкач "є людиною, яка має безпосереднє відношення до попереднього керівника ДАБІ Олексія Кудрявцева"

До речі, сам Дубінський не входить до комітету  з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, він- "бюджетник", але до складу профільного комітету входить його колега по іншому Київському мажоритарному округу Олег Дунда.

Останній був співавтором одного з чотирьох будівельних законів, прийнятих парламентом ще на початку осені. Тоді Дунда на брифінгу у стінах парламенту висловлював впевненість, що новації у будівельному законодавстві покладуть край зловживанню у будівельній сфері. Таку ж надію висловив у розмові зі мною й керівник "Київміськбуду" Ігор Кушнір. Але, як бачимо, попри зміни у законодавстві, реальні зміни у будівельній сфері відбуваються значно повільніше…

До речі, про зв’язок між профільними міністерствами та парламентськими комітетами. У контексті чуток про чергову реорганізацію структур у владі, здається мені, що цілком доцільно розвести державне будівництво від житлового. Причому не тільки на міністерському рівні, але й у парламентському комітетові, бо шкурні інтереси  лобістів-забудовників (у тому числі і в кадрових питаннях)   весь час будуть прикриватися демагогічною завісою про інтереси державного будівництва й територіальних громад…

Олександр Воронін, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram