#

Метеорологи Київщини: як доводиться працювати вишгородським спостерігачам за погодою

10.02.2020 06:00
Метеорологи Київщини: як доводиться працювати вишгородським спостерігачам за погодою

"Моя Київщина" продовжує цикл матеріалів, який покликаний познайомити жителів Київщини з діяльністю метеорологічних станцій, а також із такою професією, як метеоролог. Сьогодні мова піде про Об`єднану гідрометеорологічну станцію у Вишгороді

Дана станція розташована на березі Київського водосховища. Метеорологічні спостереження були розпочаті тут з січня 1971 року. Згодом у 1981 році вона була перейменована в озерну станцію Вишгород. З січня 1999 року озерна станція була реорганізована в метеостанцію ІІ розряду і підпорядкована ЦГО, а вже з липня 2014 року стала Об`єднаною гідрометеорологічною станцією Вишгород.

Тут вісім разів на добу - себто кожні три години - і вдень, і вночі, проводяться стостереження за температурою та вологістю атмосферного повітря, за атмосферним тиском, температурою грунту, напрямом та швидкістю вітру, хмарами, атмосферними опадами, видимістю. В зимовий період – за висотою та характером снігового покриву. Цілодобово проводяться спостереження за атмосферними явищами.

Начальником станції є Лариса Карпенко, яка розповіла про історію та сьогодення метеостанції. На жаль, технічна база застаріла: більшість приладів були закуплені ще за радянських часів, а з нового обладнання - лише техніка, яка вимірює атмосферний тиск. Решту приладів у разі поломки терміново ремонтують та постійно перевіряють.

"Зараз ми вже працюємо на програмі "МЕТЕО", - розповідає Лариса Карпенко. – Раніше вся інформація кодувалася вручну. Зараз набагато простіше. Звісно у програмі є свої незначні недоліки, але вони на якість роботи впливають не дуже сильно. Якщо є якісь неполадки з комп’ютером, ми їх швидко ліквідовуємо, бо інформація має надходити від нас кожні три години. Звісно, якщо є якісь "форс-мажори", то дані ми передаємо у телефонному режимі".

Більшість працівників на метеостанції не мають відповідної освіти, адже за новими інструкціями посаду метеоролога може займати людина, яка лише має середню освіту. Звісно, на станції проводяться навчання. Щоправда, у випускників вишів виникає закономірне питання, для чого в інститутах шість років готують метеорологів, щоб потім поставити на цю посаду людину, яка закінчила 11 класів? Відповідь дуже проста – дуже маленька заробітна плата. Молодь неохоче йде працювати за професією, тому щоб метеорологічні станції "не померли", доводиться йти на такі міри.

Проте, навіть незважаючи на такі "реформи", середній вік працівників у Вишгородській ОГМС, становить 53 роки. Це надзвичайно сумно, адже якщо згодом пройде реформа і українцям доведеться вибирати між пенсією чи заробітною платою – уся мережа метеостанцій та гідропостів залишиться без працівників та закриється. До чого це може призвести? Все банально: як тільки синоптикам перестане приходити метеорологічна інформація, прогнози погоди, які так важливі для аграріїв, робитимуться хіба що "зі стелі".

"У нас пять метеорологів, я – гідролог. Ми також вимірюємо рівень води. Співпрацюємо з ГЕС, вони також вимірюють рівень води, але тільки у нижньому б’єфі (ділянка річки, каналу або водосховища, яка розташована безпосередньо біля шлюзу чи загати, - Ред), після цього вони надають нам інформацію й ми її передаємо, - зазначає начальниця станції Лариса. – Працюємо ми на зміні, які триває добу. Тобто приходить метеоролог на 9 годину ранку та знаходиться тут до наступного дня, також до 9 ранку".

Метеомайданчик, на якому метеорологи проводять спостереження за показниками атмосфери, знаходиться через дорогу від станції. Локація метеостанції має свої плюси та мінуси. З одного боку, відкривається надзвичайно гарний вид на Київське море, з іншого - мала кількість людей навколо та значна кількість дивних та випадкових осіб, яких можна часто зустріти на трасі, інколи наганяють страх на працівників.

Виходити о третій годині ночі, переходити трасу, на якій можуть на скаженій швидкості гасати водії, а потім ще зустріти біля воріт метеомайданчику особу, яка перебуває у стані наркотичного сп`яніння… Це страшно. Тому ця робота не для слабких духом людей.

Та навіть такі умови праці не зупиняють метеорологів, які за копійки на всі 100% виконують свої обов’язки. І тому держава, нова влада, яка обіцяла все змінити, має звернути увагу на цю структуру, яка є надзвичайно важливою для економіки нашої країни. Адже якщо нічого не зробити зараз, то ми втратимо цілу галузь….

Басіста Єва, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram