#

Віталій Купрій: Я підтримую Зеленського, бо це шанс для України, але не піду під знаменами його політсили

12.04.2019 05:05
Віталій Купрій: Я підтримую Зеленського, бо це шанс для України, але не піду під знаменами його політсили

Дехто вважає екс-кандидата в Президенти України нардепа, жителя Бучі Віталія Купрія чи не найбільшим отримувачем зиску від першого туру президентських виборів. Чи на справді  це так, зясовував кореспондент «Моєї Київщини»у парламентських кулуарах.

Попри вельми скромний власний результат, одержаний від виборців, народний депутат-мажоритарник, колишній член фракції Блоку Петра Порошенка Віталі Купрій вочевидь  зробив ставку на його опонента – фаворита президентських перегонів Володимира Зеленського.

На першому ж засіданні парламенту спікер Верховної Ради Андрій Парубій оголосив інформацію про створення міжфракційного депутатського об'єднання «За наступного Президента України Зеленського В.О.», куди поки що входить лише його ініціатор, який зараз живе на Київщині.  Тому логічно, що спілкування з ним ми, як видання, яке опікується питанням столичного регіону, вирішили розпочати з обласної тематики.

- Віталію Миколаєвичу, наскільки ми знаємо, ви мешкаєте у Бучі. Там зараз не все гаразд із проблемою сміття, яка є досить актуальною  для будь-якого населеного пункту країни. Дехто вважає, що ця тема, яка свого часу була апробована для дискредитації мера Львова Андрія Садового, навмисно загострюються опонентами мера міста Анатолія Федорука, з огляду на той факт, що наступного року (після проведення президентської  та парламентської виборчої кампанії) на нас чекають й місцеві вибори 2020 року…

- Детальної та об’єктивної інформації навколо сміттєвого забарвлення  претензій до Федорука я не маю, але те, що його давно прагнуть змінити – очевидно для всіх. Достатньо згадати, що колишній слідчий Генеральної прокуратури з особливих справ Дмитро Сус розповідав, що на нього тиснули з боку Луценка, аби він фабрикував справу проти мера Бучі. Зрозуміло, якщо б справа ця була реальною, то підозрювальний давно був би затриманий та покараний…

- Чинна влада головним своїм здобутком у проведенні реформ вважає фінансову децентралізацію…

- Спершу – у 2015-2016-х роках – досягнення тут дійсно були, але потім їх згорнули, і це можна прослідкувати за бюджетами: вони набагато зменшились.  Точніше, повноваження новоутворених ОТГ та їхні витрати настільки зросли, що це не ув’язується з темпами зростання дохідної частини бюджету. А реальної фінансової децентралізації немає.

Ми бачили, як мери великих міст підтримали Порошенка зі сподіванням на субвенції з державного бюджету, а це – яскрава ознака того, що командно-адміністративна система нікуди не зникла…

- У перспективних планах регіону відновлення ідеї – добудувати окружну кільцеву дорогу. Це, в принципі, на ваш погляд, корисна ініціатива?

- Вона – корисна, але мало хто знає, що за ініціативою Кабміну було застереження: вздовж траси, що зводиться, не можна роздавати земельні ділянки під будівництво у смузі по 400 метрів у кожен бік автостради. Але вони вже роздаються і навіть є певні кримінальні впровадження. Смуга на 400 метрів – надмірна. Можна було обмежитися й ста метрами в кожен бік, а той надлишок вільної землі здатен забезпечити ділянками під забудову від 10 до 20 тисяч учасників АТО.  Вочевидь, такі обмеження встановили із самого початку із розрахунку на корупційну складову…

-Ви – мажоритарник з Дніпропетровщини, тож періодично спілкуєтесь зі своїми виборцями, які там проблеми, чи схожі з проблемами мешканців столичного регіону?

- Безумовно, бідність низів, корупція верхів та неможливість себе захистити у правоохоронних органах та у судах – то є універсальні вади нинішньої системи для кожного регіону.

-Мабуть, тому ви й вирішили балотуватися на посаду Президента, аби усунути цю несправедливість?

- Мотивування в мене було дещо інше. Я вважав головним – усунення з посади глави держави його нинішнього очільника…

- Даруйте, але ви хоч і мажоритарний кандидат, але при формування владної коаліції ви увійшли до фракції Блоку Петра Порошенка…

- Так, але я першим, ще у березні 2015-му році його залишив, спостерігаючи, що все не йде за задекларованими перед виборами намірами. І я вважаю своєю головною місією зробити все, щоб цей режим припинив своє існування. І уся моя передвиборча риторика була зосереджена на тому, аби не дати Порошенку переобратися…

Я з самого початку свого депутатства критикував чинну владу за те, що глава держави після агресії з боку Кремля не оголосив війну Російській Федерації, і навіть не наважився на оголошення воєнного стану на окупованих територіях або на розрив дипломатичних стосунків з РФ і навіть за всією патріотичною риторикою наш гарант навіть ставки Верховного Головнокомандувача не створив…

-Оскільки війна- гібридна, то був сенс не вдаватися до цих кроків, та й наші західні партнери застеригали від цього, сподіваючись на дипломатичний тиск та економічні санкції. Тим не менш, усі ваші претензії до Порошенка – здебільшого притаманні умовно кажучи правому, патріотично-націоналістичному сектору нашого політикума. Ви ж публічно підтримуєте кандидата в Президенти Володимира Зеленського, який, попри відсутність чіткої програми, кілька раз все ж таки заявляв, що з Москвою слід на рівних домовлятися. Чи не буде гірше за нового Президента Зеленського в цьому сенсі?

- Можливо, але Зеленський – все ж таки шанс для України для змін на краще…

- Чи не можна розглядати Вашу підтримку кандидатури Володимира Зеленського у другому турі намаганням пройти до наступної парламентської каденції у складі його партійного списку?

- Ні, я не хочу більше працювати у парламенті, а, як юрист (до речі нещодавно став кандидатом наук) хочу зосередитись на правозахисній діяльності… Вже за результатами моїх антикорупційних розслідувань впродовж 15-ти років  відкрито понад 80 кримінальних впроваджень

- Наше суспільство розколоте. У разі незадоволення результатами виборів – чи існує небезпека того, що замість закону заговорить вулиця і мова цього спілкування буде значно радикальнішою, ніж та яка була на  попередніх Майданах у 2004-му та у 2014-х роках?

- Так, я весь час про це й кажу… Якщо ЦВК, де 10 з 16-ти членів підконтрольні Порошенку, вдадуться до фальсифікації виборів, - я буду одним з перших, хто закличе людей на публічні протести. У той же час я постійно звертаюсь до всіх структур, аби потенційні протести не супроводжувалися силовим протистоянням…

- Досвід існування президентської інституції в країні свідчить про вірність вислову Оскара Уайльда про те, що одружуватися слід лише один раз, оскільки кожна наступна дружина – гірше попередніх…

- Ні, не  згоден з англійським класиком. Я особисто  знаходжусь у третьому шлюбі й досить задоволений теперішньою своєю половинкою…

- Але, як вчили класики – «сім’я – осередок суспільства», і якщо перейти до масштабів держави, чому ж  так виходить, що кожен наш  президент – гірше попередників (втікача Януковича я не рахую: тут він – поза конкуренцією). Тож чи не вийде так, що Президент Зеленський виявиться ще більш неприйнятним для українського суспільства?

- Виключити нічого не можливо. З іншого боку – зміна керманича країни дає їй шанси на прогрес.

Нещодавно на закритій нараді Блоку Петра Порошенка діючий президент визнав свої якісь помилки і сказав, що він перелаштувався, що він  щось там змінив, когось звільнив, і тепер все буде добре, і налаштовує всіх на його перемогу. Це – блеф, це чистої води провокація. Нічого не буде. Порошенко має пакувати валізи і йти на вихід.

Я від себе підготував план виходу з кризи, антикорупційний план, який я представлю наступному президенту Володимиру Зеленському. Чітко буде розписано, що треба зробити, коли і як, і готовий брати на себе відповідальність для того, щоби зрізати голову гідрі корупції, зробити результат, показати, як можна наших життя людей покращити дуже швидко…

Олександр Воронін,  «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Теги: