#

Без Старикової: в Київській облраді зріє новий бунт

26.04.2019 05:03
Без Старикової: в Київській облраді зріє новий бунт
Ганна Старикова

Коридори обласної ради ширяться чутками про скликання позачергової сесії обласної ради в обхід голови Ганни Старикової. "Моя Київщина" вирішила дізнатися, до чого може привести втрата своєї політичної значимості представницею "Батьківщини"

Ні для кого не секрет, що великою проблемою столичного регіону є відсутність злагодженої роботи депутатів обласного рівня. Головна "заслуга" у бездіяльності колегіального органу лежить на голові ради Ганні Стариковій, яка, побоюючись втратити крісло, вперто ігнорує призначення чергових сесій. Саме через малу кількість засідань - в середньому вони проводяться раз на два-три місяці - деякі депутати вирішили згадати про існування депутатської групи "Єднання", яка була створена у квітні минулого року на противагу діючій коаліції. Тоді голова фракції БПП у Київоблраді Георгій Цагареішвілі зазначав, що група була створена не без участі нардепа екс-регіонала Ярослава Москаленка, якого називали ляльководом екс-губернатора Олександра Горгана. Зараз попри програш на президентських виборах Петра Порошенка парадоксальним чином в середині облради може з'явитися більшість, орієнтована на людей з команди поки що діючого голови держави.

До цього депутати лише раз спробували перевірити, чи вдалося зібрати альтернативну більшість, яка попри великі сподівання не дала бажаного результату. Ініціаторам вдалося заручитися підтримкою 44 депутатів із 84, а до складу депутатської групи увійшли представники 5-ти із 8-ми присутніх у раді фракцій. Але навіть ця мінімальна більшість не виправдала сподівань, адже відсутність на сесії хоча б двох депутатів ставила під загрозу дієвість "Єднання".

Задля чого потрібна реінкарнація даної більшості? Справа в тому, що на носі вибори до парламенту. І дехто з нинішніх депутатів облради розглядає можливість йти за мажоритарними округами до Верховної Ради. Водночас в КОР є можливість себе зарекомендувати перед виборцями. Хоча зробити це непросто. Так, обласні програми соціально-економічного розвитку у минулому році були фактично провалені, адже депутати змогли за них проголосувати ближче до середини року, коли вони вже давно мали працювати у повну силу. Натомість на рахунках області залишилося близько 1 млрд грн, які просто не встигли освоїти. Зараз у депутатському корпусі є зацікавлені в тому, щоб розблокувати даний процес і, розподіливши дані кошти, мати можливість їхати на мажоритарні округи не з пустими руками.

Минулорічний провал обласних програм пояснювався протистоянням Київської ОДА та облради, які постійно звинувачували один одного у різних смертних гріхах. Результат вийшов дуже красномовний – рівень виконання обласних програм станом на кінець року трохи перевалив за 60%, хоча ще у вересні не сягав навіть 20%. А це означає тільки одне – гроші в авральному порядку намагалися використати. Але це вдалося вкрай слабо.

Цього року ситуація майже ідентична минулорічній, адже станом на кінець квітня бюджет області не прийнято, а програми розвитку Київщини так і не затверджені, хоча КОДА передала їх до ради більше місяця тому. У поточному році формально відбулася лише одна сесія обласної ради - 19 березня. Тоді депутати мали розглянути суто політичне питання – про звернення депутатів Київської обласної ради VII скликання до кандидатів на пост Президента України щодо підписання меморандуму про недопущення фальсифікацій на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року. Проте депутатських голосів не вистачило навіть на прийняття порядку денного.

Згідно з законом про місцеве самоврядування, "сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності – не рідше ніж один раз на місяць". Лише буква Закону зобов’язує Ганну Старикову скликати сесію обласної ради, що вона робить з досить чіткою регулярністю – раз на три місяці. Якщо слідувати логіці голови, то наступну сесію можна очікувати не раніше середини червня, що може стати катастрофою для Київської області, адже в такому разі показники використання коштів будуть ще гіршими, аніж минулорічні, а провал всіх програм поставить хрест на будь-якому розвитку регіону.

Але за інформацією "Моєї Київщини" наразі у стінах облради депутатами готується до використання інший механізм проведення сесії, яка може бути скликана депутатами без голови облради. Для цього потрібно зібрати підписи не менш як однієї третини колегіального органу, або ж протягнути рішення постійної комісії ради. При цьому для проведення засідання їм не потрібні ні голова, ні заступники, адже головуючого будуть обирати серед присутніх обранців.

За даними нашого видання, деякі депутати всерйоз задумалися над розіграшем такого сценарію, адже для більшості із них гальмування обласних програм погано вплине на імідж перед осінніми виборами в парламент. Проте це не стосується представників "Батьківщини", яким вигідно грати на популізмі та повній дискредитації чинної влади. Тому і відбувається процес "реанімації" усіма забутої депутатської групи "Єднання", кількості членів якої на папері достатньо, аби провести легітимну сесію. Відкриття цього "коридору" дасть можливість пришвидшити роботу з обласними коштами, і, можливо, подумати про зміну керівництва.

Тим паче, що у зв'язку з перемогою Володимира Зеленського на президентських виборах частина облради вже починає "зеленіти". Так, як розповіли нашому виданню представники депкорпусу, вже зараз може бути створена група лояльних депутатів на базі фракцій "Наш Край" та УКРОП. Остання, нагадаємо, має спорідненість через Ігора Коломойського. Що ж до колишніх "регіоналів" з НК, то їм за великим рахунком все одно, під кого "лягати". Головна задача для них - підлаштуватися під новий політичний ландшафт.

А тому вже зараз між центральними гравцями в облраді відбувається активний поділ шкури ще невбитого ведмедя. Зокрема, щодо того, хто займе три посади в президії. І цілком може бути, що умовні "порошенківці" та ще більш умовні "зеленськівці" разом попросять Старикову та її заступників Володимира Майбоженка, який перед президентськими виборами втік до Тимошенко, та "радикала" Миколу Стариченка полишити свої крісла... 

Антон Болбочан, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook