Як "Білоцерківвода" залила всю Рось фекаліями
Питання водопостачання у місті Біла Церква стоїть дуже гостро. Приблизно так само, як і її вартість, яка, до речі, є однією з найвищих в Україні. За що ми платимо та хто з певних причин не зацікавлений в тому, аби вода в місті обласного значення, мала як помірну вартість так і належну якість?
Ще влітку цього року ми розповідали як за сто метрів від пляжу у річку Рось безпардонно зливаються нечистоти. Небайдужими було виявлено факт зливу нечистот у річку із стійким запахом, притаманним каналізаційним стокам та відповідного кольору. Тоді активісти викликали на місце всіх причетних представників служб з управління екології департаменту ЖКГ, товариства "Білоцерківвода". І наостанок - наряд поліції. Відібрані зразки, які було взято на лабораторне дослідження, просто ошелешили: кишкова паличка, залізо, хлориди, жири, бактерії та багато інших небезпечних речовин.
Як запевняють рибалки із цих труб виходить все що завгодно, окрім води. Одного разу навіть спіймали на гарячому асенізатора, який зливав фекалії у дощову каналізацію. Люди впевнені: скиди проводять нахабні підприємства і асенізатори, адже неодноразово бачили, як із труб по декілька днів тече мильна вода, пінна субстанція та фекальний бруд. За фактом даного злочину білоцерківська поліція тоді розпочала розслідування, проте винуватця так і не знайшли.
Варто сказати, що тоді підозри вкотре впали на ТОВ "Білоцерківвода", але її представники усіляко запевняли, що все це відбувається через незаконні врізки як у дощову так і у фекальну каналізацію. І роблять це як підприємства, так і приватні особи.
Проте як виявилося джерела забруднення є і у прилеглих до Білої Церкви селах. В селі Томилівка місцеві жителі і рибалки, які облюбували для себе цю місцину, як ніхто бачать разючі зміни у стані водойми. Мало того, що річка зміліла щонайменше на півтора метри, так ще й місцями розбавлена субстанцією невідомого походження. Селяни повсякчас спостерігають, як і з труби виливаються нечистоти із запахом фекалій. Для того, щоб зрозуміти, хто знищує Рось - треба зануритися в історію дворічної давності...
На початку 2016 року від жителів села Томилівка надійшло повідомлення, що в нічний час, приблизно два рази на тиждень із труби, яка належить ТОВ "Білоцерківвода", відбувається скид води темно-коричневого кольору з різким специфічним запахом. Тоді громадські журналісти зафіксували, що із труби для скиду стічних вод в річку Рось потрапляють неочищені каналізаційні стоки. Тоді до справи долучився Олег Ковальчевський - керівник Білоцерківського районного підрозділу "Добровольчого Руху ОУН", який не перший рік намагається знайти причетних до цих злодіянь. Як розповів нам активіст, за даним фактом було повідомлено в Білоцерківську поліцію і як результат - була порушена кримінальна справа за статтею 242 КК України. Ще через 3 місяці до Білоцерківської поліції надійшло близько 25 заяв від жителів села Томилівка, які були долучені до КС № 12016110030000878.
"З самого початку слідчі Білоцерківського відділу поліції не дуже охоче розслідували це правопорушення. Активістам та журналістам доводилося бігати за слідчими Олександром Бугаєнком та Ігорем Ткачем, аби надати нові докази про забруднення ТОВ "Білоцерківводою" річки Рось. В свою чергу начальник Слідчого відділу Олександр Клименко обіцяв що розслідування буде об’єктивним та прозорим. З рештою в квітні 2018 року справа була закрита. Треба зазначити, що докази представлені в поліцію були беззаперечними і кримінальна справа повинна була дійти до суду", - зазначив Олег..
В липні того ж 2016-ого в районі села Томилівка, приблизно за 100 метрівь від вищезгаданої труби, журналістами на поверхні води було зафіксовано шматки перегнилого мулу, схожого на фекалії, які почали з’являтися під впливом спеки. Про це було повідомлено Білоцерківській РДА та голові Білоцерківської районної ради. Але районні чиновники адресували це питання до керівництва басейного Управління річки Рось Бабія Петра Олександровича. Той в свою чергу, про жахливий екологічний стан річки повідомив в Київську обласну екологічну інспекцію. Але чомусь фахівці КОЕІ, які проводили в 2016 -17 роках дослідження води в Томилівці, жодних порушень та забруднень в районі вищезгаданої труби не виявили.
За всіма ознаками та наявними фактами порушником законодавства про екологічну безпеку на водних ресурсах, зокрема, зі скиду неочищених стічних вод в річку Рось є ТОВ "Білоцерківвода" - в минулому комунальне підприємство "Білоцерківводоканал", яке 2012 року було оцінено Білоцерківською міською радою в 118 мільйонів гривень та на 15 років передано в концесію в приватну структуру, яка зареєстрована з кінцевими бенефіціаром в глухих офшорних зонах. Варто нагадати що колишній директор ТОВ "Білоцерківвода" (зараз керує венчурним фондом "Титан", який пов’язують з екс-регіоналом Юрієм Бойком) Ольга Бабій, яка починала заступником директора "Білоцерківводоканал" з 2011 року, наразі очолює бюджетну комісію в Київоблраді та з 2018 року обіймає посаду віце-президента в Асоціації водоканалів України. Або пані Бабій вважає, що справи йдуть добре, або дуже хоче зробити таку видимість. Адже ще у 2016 році вона заявила, що якщо із концесією справи підуть кепсько, то водоканал повернуть місту. Ситуація - зрозуміла, але повертаючись до Томилівки, хочеться більше конкретики.
Днями журналісти, аби не бути голослівними, озброївшись моторним човном, вирушили в рейд по річці в село Томилівка, щоб на власні очі побачити нинішній стан водойми. Варто зазначити, що поблизу берегу характерного запаху не відчувається, але вже ближче до труби сморід стає відчутним і нагадує каналізаційні стоки. Більш того, неподалік труби плавають пласти бруду невідомого походження. Наша камера зафіксувала невідомий "плаваючий об’єкт. Тож дивлячись на фото, висновки робіть самі.
Між тим, ми не могли не побувати і на шести каскадах біоколекторів (відстійниках), які знаходиться в тому ж селі Томилівка та належить "Білоцерківводі". Саме тут має відбуватися кінцева очистка води, яка поступає з міських очисних споруд. Але води в жодному з них немає. Ймовірніше вода йде повз цих колекторів і одразу потрапляє до річки Рось, тим самим злісно порушуються всі норми очистки. Скоріш за все, концесіонер хоче зекономити на процесі очистки та відверто знищує річку Рось.
В тому, що "Білоцерківвода" та підприємство "Каналізаційні очисні споруди" економлять кошти та знищують ріку, немає жодних сумнівів. Нам вдалося знайти людину, у якої за плечима 15 років праці на вищезгаданому підприємстві, і яка як ніхто знає всю картину з середини. Пані Наталія наразі вже не працює, тож розповідати про ситуацію може сміливо. Так нам стало відомо що окрім незрозумілих кадрових рішень та звільнень, керівництво очисних споруд боролось не тільки з невигідними працівниками, а й з мікробами у річці, однак робило це досить своєрідно.
"На ГПВ (господарчо-питній воді) дуже складний процес очистки. Справа в тому, що в природній воді є такі мікроорганізми як синьо-зелені водорості, які потрібно прибирати в процесі очистки води. Насправді ж прямо на водозаборі добавляється гіпохлорид, який по суті вбиває ті водорості", - розповідає Наталія.
І все б нічого але є одне "але". Синьо-зелені водорості коли помирають – стають токсичними та виділяють отруту, яку потім з води видалити практично неможливо. Окрім всього, для того, аби обеззаразити воду, в неї додається марганець, який, до речі, заборонений для використання.
"Таким чином вода стає просто отруйною, її ніхто не перевіряє, лабораторія, яка працює на підприємстві, ніяк не слідкує за якістю води, натомість їм треба здирати з людей штрафи. Якщо раніше вода очищувалась за допомогою декількох процесів очистки, то зараз вода, яка поступає на водоочисні споруди, не обеззаражується та не очищується до ГОСТу а прямо зливається в річку Рось. Звісно на паперах в них все добре, а як же інакше, якщо вони підтасовують аналізи. Кого треба - вони купляють, адже з огляду на нинішнє життя всім доводиться виживати, то ж людям не до ідейності. Керівник очисних споруд Костянтин Павленко робить те, що йому кажуть зверху. І не дивно, адже коли він ще навчався в інституті з нашими хлопцями з "Білоцерківводи", то за нього навіть писали дипломну роботу. В результаті коли Павленко став очільником підприємства, чи не найперше, що зробив – позвільняв тих, хто про це знав. А перед звільненнями, він з нас просто знущався. Нас навіть почали називати "група лісоповал", і все тому що ми рубали дерева, кущі тощо. Він змушує плавати на човні по відстійниках, фарбувати ферми, білити паркани, рубати дерева, а це в обов'язки робочих не входить. Нині люди, які залишились працювати – працюють один за двох, а отримують одну зарплатню. Так звільнили 2/3 людей, та було закрито цех доочистки та механічного зневоднення. Насправді залишилась працювати тільки лінія очистки, яка являє собою очистку великого бруду та сміття, яке залишається на решітках, а решта йде в річку. Вода не відповідає санітарним нормам", - розповіла жінка.
Наталія переконана: вода, яка тече в нас із кранів, є отрутою. А мало б бути навпаки, адже коли на підприємстві йшли скорочення Ольга Бабій сказала, що невдовзі буде запроваджено нову технологію очистки та відбудеться будівництво нової черги водоочисних споруд. Власне так вона і пояснила відпад необхідності у великому штаті людей на підприємстві. Та не так сталося, як гадалося. Що ж до махінацій, які відбуваються на підприємстві, пані Наталія також була красномовна. За її словами там вправно списуються кошти, які виділяються на пальне тощо.
Та найбільш неприємне відкриття сталося, коли Наталія розповіла про те, що окрім "Білоцерквводи" ніхто інший не може у промисловому масштабі засмічувати річку. "Немає іншого джерела зливу нечистот у річку Рось, ніж наші очисні споруди. Вони казали, що зливає Білоцерківський молокозавод (БМК), але ж виходу в нього на річку Рось немає. Все що в р. Рось знаходиться – йде з водоканалу", - запевняє Наталія.
Фактично йдеться про злочин проти природи та людей. Адже вода – одна з життєдайних стихій, яка у Білій Церкві зведена до транспортера фекалій "завдяки" діяльності "Білоцерківводи".
Надія Савчук, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Facebook