#

Будівництво і ще раз будівництво: як під забудовника Коломойського розчищають ключові посади у Київській ОДА

04.09.2019 05:09
Будівництво і ще раз будівництво: як під забудовника Коломойського розчищають ключові посади у Київській ОДА
Олег Дунда

Гарячою темою кулуарних розмов у Київській ОДА протягом останніх двох тижнів залишається питання ймовірного звільнення Бно-Айріяна, який дуже серйозно посварився з людьми олігарха Ігора Коломойського. "Моїй Київщині" з достовірних джерел стало відомо, що причиною всьому став переділ будівельного ринку області, який до недавнього часу контролювали "ударівці" Віталія Кличка, його консильєрі Вадим Столар, а також пов'язаний з ними забудовник Лев Парцхаладзе

Призначення нового голови Київської ОДА для усіх без виключення гравців області стало сигналом зміни не тільки політичних вітрів, а й бізнесових. Як завжди буває, старі кадри усіма силами тримаються за свої посади, щоб лобіювати питання своїх, а нова команда намагається їх посунути. Процес абсолютно звичайний, але на Київщині до одного "корита" рвуться представники двох різних кланів у партії "Слуга народу", що може стати причиною гучного скандалу.

Усю розповідь варто почати з того, що насправді Київською ОДА керує Володимир Коваль – досвідчений корупціонер, який за часів губернатора Анатолія Присяжнюка займав посаду директора Департаменту економічного розвитку і торгівлі Київської ОДА. Тоді його спіймали на хабарі у 25 тисяч доларів США, але реальний тюремний строк отримав його підлеглий. За даними нашого видання, Бно-Айріян мало не щодня звітує Ковалю про результати роботи. Варто нагадати, що перед виборами президента дочка Коваля – Ольга – була офіційним керівником Київського обласного штабу партії "Слуга народу", але знову ж таки, фактично усім керував її батько.

Після офіційного призначення головою КОДА Бно-Айріяна розпочалася велика чистка кадрів. Головне завдання – звільнити ключові посади під своїх. Все розпочалося зі звільнення керівника апарату Олександра Острянина, який був призначений попередником чинного голови Терещуком. За "дивним" збігом обставин, наступними безробітним став Дмитро Ликов, який займав посаду директора Департаменту містобудування архітектури. Далі звільнили Сергія Золіна - директора Департаменту регіонального розвитку, одного з ключових у структурі ОДА. Також покинули ОДА директор Департаменту агропромислового розвитку Вадима Козачка та заступник голови Аллу Арешкович. Вказував на проблемних людей особисто Коваль, який планує розставити скрізь своїх кадрів.

У питанні призначення людини на посаду директора Департаменту регіонального розвитку перетнулися інтереси олігархів – Вадима Столара та Ігоря Коломойського. Справа у тому, що тіньовий губернатор Коваль дуже добре товаришує з чинним головою Київської обласної ради Миколою Стариченком, який з 2008 по 2014 рік займав посаду директора Департаменту капітального будівництва Київської ОДА. На посаді він запам’ятався проведенням скандальних тендерів, які діставалися компаніям його родичів, які у часи Януковича отримували більшість тендерів. Хоча у будинку чинного голови Київської облради слідчі СБУ проводили обшуки у 2016 році, проте справу про розтрату бюджетних коштів тихенько зам’яли…

Раніше ми повідомляли, що у Київській ОДА відбувся конфлікт між людьми Коломойського та Бно-Айріяном, що поставило під сумнів подальше перебування останнього на посаді. На нього відразу пішли скаржитися до глави Офісу Президента Андрія Богдана, який раніше був юристом Ігоря Коломойського. Пришвидшити процес зняття з посади має медіаресурс у вигляді телеканалу "1+1" та Олександра Дубінського – чинного нардепа від "Слуги народу", якого ще називають медіакілером за низку скандальних матеріалів проти ТОП-чиновників. Саме Дубінський першим оприлюднив інформацію, що Володимира Василенка хочуть призначити директором Департаменту регіонального розвитку. Також він додав, що Василенко наближений до згаданого раніше голови облради Стариченка та депутата облради Олександра Поляруша з Білої Церкви. Хоч вони є представниками Радикальної партії Ляшка, але разом з депутатом обласної ради Львом Парцхаладзе та його братом-депутатом Георгієм Цагареїшвілі до останнього часу фактично контролювали частину будівельного ринку на Київщині.

Також великий сегмент будівництва в області належить Вадиму Столару – скандальному забудовнику, якого називають "смотрящим" за Києвом. Завдяки екс-голові Києво-Святошинської РДА Мирославі Смірновій, яка орієнтувалася на екс-нардепа Артура Палатного та мера Києва Віталія Кличка, Столар мав VIP-можливості для будівництва у передмісті Києва. Якщо Смірнову президент звільнив 11 липня, то позбавити повноважень її протеже – голову Києво-Святошинської райради Вадима Гедульянова – вдалося лише вчора, 3 серпня.

Варто додати, що очільником Департаменту містобудування та архітектури КОДА було призначено Євгена Плащенка. Він виявився рідним братом товариша Бно-Айріяна – Олександра Плащенка, які разом реалізовували бізнес-проекти. Зокрема, за даними видання "КиевВласть", Плащенко займався версткою та дизайном книги про енергетику на замовлення Бно-Айріяна, коли він працював на посаді заступника в ДП "Укренерго". Окрім того, новопризначений директор Євген Плащенко з’явився у КОДА за декілька тижнів до оголошення конкурсу, а потім "випадково" виграв його.

За даними нашого видання, за задумкою опонентів голови ОДА всередині "Слуги народу" будівельний сектор столичного регіону має взяти під свою оруду ставленик Ігоря Коломойського Олег Дунда, який переміг на виборах до Верховної Ради у 91 окрузі, де протистояв скандальному депутату Руслану Сольвару. Дунда раніше був директором будівельної компанії "А.В.С.". Серед засновників даної фірми та основних акціонерів значиться юридична особа, яка підконтрольна групі "Приват" Коломойського. Також Дунда є членом ради директорів компанії "Independens", яка також пов’язана з дніпровським олігархом.

За даними ЗМІ, у Дніпрі дана будівельна компанія займалася зведенням футбольної "Дніпро-Арени" та головного офісу "ПриватБанку". Окрім того, девелоперська компанія "А.В.С." за часів мера Києва Олександра Попова отримала право на забудову Печерських пагорбів, де було зведено ЖК "Арт Холл" та "Престиж Холл". Варто додати, що Дунда також входить в орбіту міністра МВС Арсена Авакова та Віталія Хомутинніка, яким вдалося завести до нового парламенту чимало депутатів під брендом партії "Слуга народу". Зв’язки Дунди з групою Авакова дозволили компанії "А.В.С." отримати у 2015 році замовлення на будівництво службового житла для правоохоронців та рятувальників на теренах Київщини.

Імовірно, гінцями до Бно-Айріяна виступили наближені до Олега Дунди, які передали голові прохання призначити на посади своїх людей. Губернатор, який завдячує своїй посаді Володимиру Ковалю та однокурснику по КІМО Дмитру Разумкову, м’яко кажучи, відмовився. Цим самим він фактично захистив інтереси Стариченка, Парцхаладзе та Столара на Київщині, що дуже не сподобалося в Офісі Президента. Проти представників Радикальної партії уже почали медіакампанію – депутат від "Слуги народу" Ольга Василевська-Смаглюк на сторінці у Facebook повідомила про інспектування мисливського клубу "Ярик" у Бородянському районі, який фактично захопив Олег Ляшко та його соратник Сергій Скуратовський. Згаданий раніше "радикал" Стариченко, який по партійній лінії підпорядковуються Ляшку, найближчим часом знову може стати фігурантом кримінальних проваджень…

Не менш цікаво будуть розгортатися події в Ірпені, де основна частина бізнесу контролювалася наближеними до Карплюка забудовниками. Місто входить до складу 95 округу, де перемогу здобув "слуга" Олександр Горобець, який як і Дунда є забудовником. Видання "Інформатор" повідомляє, що екс-нардеп Ярослав Москаленко "кришував" незаконні забудови у Приірпінні, за що отримував круглі суми готівкою у американській валюті. З приходом Зе-команди проти в.о. голови Анастасії Попсуй – людини Карплюка – було відкрито ряд кримінальних проваджень, що "заморозило" глобальне будівництво заплави річки Ірпінь. Проте це буде тривати до того часу, поки головні гравці ринку нерухомості у команді президента не розділять все до останнього села під Києвом. А на те, що вирубані гектари лісу знову стануть зеленими зонами, можна й не сподіватися…

Бно-Айріян, який уже встиг прославитися на всю країну як російський "шпигун" через роботу в "Газпромі" та посольстві України в РФ, зараз ризикує стати фігурантом кримінального провадження за нецільове використання коштів на посаді заступника "Укренерго", де сума збитків сягає понад 3 млн грн. Але про це, напевно, ніколи б не дізналися, якби він не погодився стати головою Київської ОДА. Зараз перед ним стоїть нелегке завдання – помиритися з командою Коломойського і дати їм усе необхідне, але при цьому зберегти довіру тіньового губернатора та групи забудовників на чолі зі Столаром, у якого вже тривалий час зберігається конфлікт із Коломойським у Києві. Якщо пристрасті навколо Бно не вщухнуть, питання про його звільнення вирішиться найближчим часом, але такі моменти ставлять під сумнів кадрову політику Зеленського на Київщині і завдає йому серйозну репутаційну шкоду…

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook