#

Які проблеми принесла війна на Київщину: світло, вода, зв'язок, транспорт та пошта

08.07.2022 08:10
Які проблеми принесла війна на Київщину: світло, вода, зв'язок, транспорт та пошта

Інформаційний портал "Моя Київщина» продовжує розбиратися, які біди війна принесла різним сферам у регіоні. До цього ми розповідали про освіту, бізнес, медицину, а наразі мова піде про інші важливі галузі, без яких не може прожити сучасна людина

Війна принесла непоправної шкоди цілим галузям. Найбільші збитки поніс соціально-побутовий комплекс, що складається з житлово-комунального господарства, побутового обслуговування, зв’язків та пасажирського транспорту.

Зв’язок

Нема нічого страшнішого для сучасної людини, а ніж залишитися без зв’язку. Однак саме з цим стикнулися мешканці Київщини, які опинилися у лютому та березні цього року під тимчасовою окупацією. Відомо, що росіяни робили все можливе, щоб люди не могли кудись подзвонити. Окупанти зруйнували базові станції та знищили обладнання, поклавши весь Інтернет та мобільний зв'язок. Звісно мобільні оператори намагалися всіма можливими способами відновити покриття, але це було вкрай важко. Це стало можливо лише після того, як росіяни покинули Київщину.

Тоді на відновлення зв’язку та Інтернету пішло понад два місяці. Наразі поки ніхто з мобільних операторів не повідомив, скільки грошей варто було викласти їм на відновлення, але зрозуміло, що це колосальні суми, бо окупанти нищили все до останнього дроту та антени.

Швидше отримати зв’язок допоміг мешканцям окупованих регіонів Starlink від компанії Space X, яку Україні передав Ілон Маск. Тоді термінали надійшли до багатьох населених пунктів Київщини: Іванків, Славутич, Буча та інші міста.


На той час це був прекрасний вихід, адже люди тривалий час прожили без доступу до правдивої інформації. Зараз сміливо можна сказати, що солдати РФ спеціально відбирали у людей доступ до зв’язку, аби ті опинилися у певній блокаді відчуваючи себе самотніми та зламаними.

Пасажирський транспорт

Зрозуміло, що пасажирський транспорт на окупованих територіях не діяв. Він став тільки можливим після звільнення від ворога, але це відбулося не одразу. Внаслідок бойових дій руйнування зазнали дороги та мости. Тому комунальникам одразу довелося відновлювати дорожнє покриття, аби на них могли їздити автобуси та інший транспорт. Також до цієї роботи були підключенні піротехніки, які спочатку розміновували автошляхи, а потім давали працювати дорожникам.

Під час бойових дій на Київщині було зруйновано 37 штучних споруд:

на автомобільних дорогах загального користування державного значення 22 штучні споруди (1 скотопрогін, 1 шляхопровід, 18 мостів та 2 надземних пішохідних переходів);

на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення 15 штучних споруд (1 частково зруйнований, 14 зруйновані повністю).


Наразі у Київській області продовжуються роботи з ліквідації пошкоджених ділянок. А станом на 10 травня поточного року було відомо, що у регіоні на 70% було відновлено автомобільне сполучення. Не менше постраждав і залізничний транспорт, який також не функціонував. Вперше після закінчення бойових дій на залізничний вокзал Ірпеня електричка прибула 7 травня, а наразі даний вид транспорту працює без проблем. Однак досі триває відновлення приміських та міжміських автобусних маршрутів. Станом на 21 червня відновлено 339 автобусних маршрутів.

Вода, електроенергія, газ

Без цих трьох факторів дуже важко уявити своє життя. Адже дані ресурси забезпечують нормальне існування людей. Однак коли прийшла війна, то жителям окупованих територій довелося терпіти такі незручності.

Дуже гостро ця проблема стояла у місцях, де точилися бої за столицю – Ірпінь, Гостомель, Буча, Горенка, Мотижин та інші. Однак відомо, що також із цією проблемою зіткнулися мешканці інших окупованих населених пунктів. Навіть важко уявити, що відчували дані жителі, які сиділи вдома без води, світла, газу та зв’язку весь холодний березень.

Але від складнощів також потерпали жителі регіонів Київщини, які не зазнали окупації. Постійні «прильоти» від росіян часто змушували сидіти без світла, а електриків, газівників та інших ліквідовувати наслідки дії рашистів під страхом опинитися під обстрілами.

У цьому випадку все на окупованих територіях почали відновлювати після того, як армія Росії назад втекла до Білорусі. Процес повернення комунікацій тривав не тиждень, а фактично до кінця травня.

Водопостачання у всіх районах Київської області було відновлено до 13 травня. 19 травня «Київські регіональні електромережі» заявили, що завершили відновлення електропостачання та зауважили, що над цим працювали 1000 енергетиків із різних куточків країни. Вони за 1,5 місяця відновили живлення для більш ніж 260 тисяч споживачів.

А 24 травня служба "Київоблгазу" заявила, що повністю відновила розподіл природного газу у 120 населених пунктах Київської області.

Пошта, ЦНАП та інше

Також окупація відрізала людей від отримання різних послуг у відділеннях ЦНАП. Нині на Київщині вони поступово відновлюють роботу. Наразі до роботи приступило 52 ЦНАПи. Однак у місцях, де зруйновані будівлі ЦНАПів деякі постраждалі громади наразі встановлюють модульні конструкції для розміщення мобільних даних установ. Наразі відомо, що повністю зруйновані будівлі ЦНАПів Іванківської та Бородянської селищних рад, а також ЦНАП Бишівської сільської ради.

Щодо пошти, а саме Укрпошти, то зараз на Київщині через пошкодження після окупації не працює 5% відділень. Під час військових дій в середньому на 30% постраждали два відділення у Гостомелі та відділення у Мощуні й Пущі-Водиці, а також сільські відділення у Радинці, Красятичах, Колонщині.

Також відомо, що Центральне відділення пошти у Бородянці поки працює у місцевій школі, оскільки будівля, де раніше працювало відділення потребує відновлення після пожежі та вибухів. Цікаво, що саме з цим відділенням пов’язаний скандал: жителі не можуть отримати компенсації за втрачені товари у поштових відділеннях.

Що у результаті?

Дуже важко підрахувати, які збитки зазнали вище перелічені галузі. Їх можна оцінювати у мільярди гривень. Зараз нема точної інформації, де підраховані збитки. Тільки відомо, що війна завдала збитків нашій державі на суму 97,4 млрд доларів, але, на жаль, ця цифра щодня збільшується.

Але попри все зв’язок, водопостачання, транспорт та інше відновили у відносно короткі терміни. Це показує, що керівництво області намагається відновити життя людям до такого стану, яке воно було до війни. Однак якби кривава Росія не напала, то всі кошти, які пішли на відновлення могли б слугувати для розвитку інфраструктури. Але наразі не час думати, що могло бути, якби не було війни. Нині треба працювати, підіймати економіку та вірити у перемогу нашої країни.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Лілія Соколець
журналістка