#

Коронавірусна криза: який бізнес не переживе карантину

22.05.2020 11:52
Коронавірусна криза: який бізнес не переживе карантину
Бізнесу буде надзвичайно складно

Понад дві місяці на території України та Київщини діє карантин, який майже «паралізував» всю економіку держави. Про те, яким підприємствам загрожуватиме загибель

У березні карантин припинив роботу значної кількості підприємств. Особливо від нього постраждали салони краси, перукарні, ресторани, авіакомпанії, туристичні компанії, театри, кінотеатри і так далі. Під менший удар потрапили компанії страхування, пасажирські перевезенні, будівництво, недержавні освітні заклади тощо. Фактично не зазнали суттєвих збитків торгівля продуктами харчування, медикаментами, засобами гігієни,  інтернет-торгівля та доставка товарів до споживача. Проте це поки що, адже їх заробіток залежить від платоспроможності людей, частина з яких перебуває на карантині, які чим далі, тим економніше будуть витрачати кошти і тільки на найнеобхідніше.  

Проте найуразливішими серед усіх категорій виявилися мікропідприємства, малий та середній бізнес. Адже в них немає надійної фінансової «подушки», яка б дала можливість їм певний час нічого не виробляти та залишатися на «плаву». І як прогнозувалося, вони з перших днів дії обмежень пішли у «нокаут».

Варто зазначити, що в березні, приймаючи рішення про запровадження карантину, депутати, одночасно прийняли ще один важливий документ - Закон №533-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)". Аналіз останнього показує, що більшість змін були спрямовані на підтримку насамперед малого бізнесу. Це і звільнення підприємців від сплати ЄСВ за себе, і відтермінування обов'язкового застосування РРО. Але і іншим компаніям вони теж принесуть певне полегшення.  Безумовно це пом’якшило удар, але частина малих та середніх підприємств зазнала краху.

З 11 травня ввели карантині послаблення, які розв'язали руки, і частина підприємств знову почала працювати, але з певними труднощами. Так згідно з опитуванням, яке провела Європейська Бізнес Асоціація серед представників малого та мікробізнесу – учасників проєкту Unlimit Ukraine, 18% респондентів розглядають варіант закриття власного бізнесу, 78% повідомляють про втрати до 75% від доходів, і тільки 4% можуть похвалитися збільшенням прибутку компанії. Отже, як  видно ситуація надзвичайно невтішна.

Що буде далі важко сказати, адже невідомо наскільки карантин затягнетеся та які обмеження при цьому будуть. Хоч 11 травня Зеленський виступив за надання кредитних канікул для малого та мікробізнесу, які найбільше постраждали від карантинних обмежень, а у свою чергу прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що вже створені всі передумови для роботи оновленої програми «Доступні кредити 5-7-9%», також додатково фіналізується програма «Нові гроші», за якою підприємці матимуть можливість отримати кредити під дуже низький відсоток. Проте коли дана програма запрацює, невідомо, але перебуває на останній стадії узгодження.

Отже, таку ситуацію ми маємо на сьогоднішній день. Малий та середній бізнес перебуває на межі банкрутства, а великі поки ще тримаються.

Якщо говорити про Київщину, то варто відзначити позиції аграрного бізнесу, який сподівається восени заробити на міжнародних продовольчих ринках. Доведеться дещо ужатися будівельному бізнесу, який забудовує "золоте коло" навколо Києва. Причина проста: у людей банально немає грошей на нове житло. Утім, показово, що у січні–березні 2020р. порівняно з січнем–березнем 2019 р. відбулось зростання обсягу будівництва будівель на 9% у т.ч. житлових – на 25%, нежитлових – на 0,1%,  інженерних споруд – на 4%.

Складна ситуація – з промисловістю, якій  зараз буде досить непросто знайти ринки збуту. І від цього залежатиме, чи вдасться їй вийти з піке, в якому вона опинилася внаслідок припинення економічної активності не лише в Україні, але й в усьому світі.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Єва Басіста
журналістка