#

З чим політичні партії заходять на місцеві вибори: конфліктна "Батьківщина"

27.02.2020 06:06
З чим політичні партії заходять на місцеві вибори: конфліктна "Батьківщина"

"Моя Київщина" продовжує підводити підсумки діяльності політичних партій, які працюють в обласній раді протягом цієї каденції, а також прогнозувати їх майбутнє на місцевих виборах, які відбудуться цього року

Партія "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" ще донедавна представляла в обласній раді фракцію з 16  депутатів. На місцевих виборах 2015 року політсилі Юлії Тимошенко вдалося показати досить непоганий результат. І більш того – конверувати його у посади. Власне, призначення представниці "Батьківщини" Ганни Старикової головою облради дало можливість цій політсилі протягом наступних трьох років домінувати в області. І це – попри те, що центральна влада в особі Блоку Петра Порошенка періодично намагалася похитнути позиції "Батьківщини". Доходило до бійок – так, у 2017 році депутат Віталій Карлюк від БПП відправив у нокаут представника "біло-сердечних" Владислава Хахуліна.

Найцікавіші події почали відбуватися після президентських виборів. Здавалося б, після поразки Петра Порошенка у "Батьківщини" є всі шанси зберегти гегемонію в області. Але вийшло з точністю до навпаки. 17 травня 2019 року колегіальний орган Київщини зазнав революційних змін. Фракції "Опоблок", "БПП", "Наш Край", "РПЛ" і значна частина "Самопомочі" скинули чинну голову облради Ганну Старикову ("Батьківщина"). Посади позбувся і її перший заступник Володимир Майбоженко від "УКРОПу".

Відсторонені посадові особи заявляли про незаконність дій опонентів. Проте, адміністрація області підтримувала "розкольників". Підлеглі тодішнього голови ОДА Олександра Терещука навіть надали депутатським фракціям залу для проведення зборів, а  губернатор

особисто привітав нову більшість з перемогою. Поки Ганна Старикова, на стороні якої залишилися "Батьківщина", "УКРОП", "Свобода" і рештки "Самопомочі", шукала правових механізмів для приборкання бунту, її противники зуміли внести зміни до Держреєстру. Там уже зазначалося, що КОР керує "радикал" Микола Стариченко.

А далі, як це часто буває в українській політиці, "Батьківщина" посипалася. 11 грудня дванадцять з   шістнадцяти депутатів Київської обласної ради подали заяви про вихід зі складу фракції політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина".

Внутрішньопартійний бунт відбувся, як вважають експерти, проти нардепа Костянтина Бондарєва, голови осередку партії. Причиною є його  жорстка і досить неадекватна позиція, а саме тиск на представників фракції з метою протидії чинному голові облради. Щоправда, є й інша версія – мовляв, Бондарєв свідомо вів себе неадекватно, аби напередодні місцевих виборів позбавитися баласту.

Інша справа, що прибрати з облради 12-ку, яка пішла з "Батьківщини", досі не вдалося. 15 січня  2010 року цих депутатів Київоблради почали позбавляти мандатів. На збори їх не пустили. При цьому голова обласної партійної організації, нардеп Костянтин Бондарєв навіть спробував побитися із "екс-батьківщинівцями", а декотрих – обматюкав. Він назвав колишніх однопартійців "зрадниками" і "тушками", а ті, в свою чергу, поскаржилися на нього в поліцію і звинуватили в узурпації влади. За словами  одного з депутатів, який написав заяву на вихід із фракції "Батьківщина", Миколи Дворника, усі ці протиправні дії дуже схожі на помсту партійного керівництва обласній ланці за відмову діяти за їх вказівками.

Варто нагадати, що у 2017 році  обласна БПП, яку тоді очолив Ігор Конененко забажала позбавити мандатів депутатів Київоблради Романа Сімутіна та В’ячеслава Соболєва. Провели збори з "тітушками", Соболєва і Сімутіна на них не пустили, всі пересварилися. Проте мандатів так нікого і не позбавили.

Для Юлії Тимошенко розкол фракції в обласній  раді – це удар, адже Київщина завжди вважалася вотчиною ВО "Батьківщина", де їй  вкотре (варто нагадати 2010 рік, коли її партію банально "клонували") довелося втрачати представників своєї політсили. Очевидно, якщо Тимошенко не перезавантажить усю партійну вертикаль "Батьківщини" в Київській області (а все йде до того, що 12 депутатів залишаться з мандатами), це може негативно позначитися на місцевих виборах. Навіть попри досить вдало вибрану риторику з питання про боротьбу з легалізацією продажу землі. Що ж до майбутнього колишніх "батьківщинівців", то є підозра, що чимало з них дуже скоро   змінять своє політичне забарвлення...

Оксана Зволінська, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram