#

А дим і нині там: чому в Богуславі бюрократія перемагає екологію

13.12.2019 06:12
А дим і нині там: чому в Богуславі бюрократія перемагає екологію

Пошук оптимального балансу між економікою та екологією - чи не головний виклик суспільства, особливо в умовах військового протистояння на Сході країни. Тим не менш, громадські активісти старовинного Богуслава над Россю переконані: через діяльність місцевої текстильної фабрики ВП "Темп-3000" баланс цей тут явно порушений. Причому не на користь людей

Екологічні проблеми довели ситуацію до того, що активісти з Богуслава вирішили організувати прес-конференцію в Києві. Характерно, що кошти на її проведення збирали, як кажуть, -  цілим миром. Символічно, що пройшов цей інформаційний захід у Всесвітній День прав людини. Між учасниками прес-конференції навіть дискутували між собою: хто має відігравати першу скрипку в захисті екології, а отже і здоров’я людей - міська рада, державні органи влади чи місцева громада?

Але поговоримо про ситуацію в Богуславі. Сказати, що фабрика ВП "Темп-3000" та споріднене підприємство - ТзОВ «Торговий дім «Богуславський текстиль» - єдині забруднювачі повітря та води в 17-тисячному місті, не можна. Свою лепту вносить і місцевий асфальтовий завод та гідроелектростанція, але куди правди діти, виробники текстилю й бронежилетів - рекордсмени.

«Ми не проти, щоб фабрика працювала, тому що це потрібно для держави і це робочі місця для наших мешканців. Але не за рахунок того, щоб нас отруювали. Тому ми хочемо вирішити питання відповідно до закону», - підкреслила громадська активістка Валентина Ткач. До речі, саме вона збирала кошти на проведення прес-конференції, а також обійшла земляків (227 людей!), що направили листи, які активістка зі своїми однодумцями переслали в усі можливі державні інстанції,в тому числі,

і омбудсмену.

Валентина Ткач розповіла журналістам про особливості проживання поблизу підприємства, яке з порушеннм усіх санітарних норм розташовано фактично в житловому кварталі. Дим, який виходить з труб, настільки їдкий, що важко дихати. Ні місцева влада, ні правоохоронні органи, ні керівництво самого підприємства ніяк не реагують на скарги місцевих жителів.

Учасники прес-конференції констатували, що необхідні фільтри на підприємстві використовуються вкрай погано, а умови праці на підприємстві не відповідають вимогам щодо безпеки, працівники не отримують індивідуальних засобів захисту.

Окрім того, підкреслювалося, що підприємство, розташоване на відстані 12 метрів від житлових будинків, не тільки отруює повітря та воду шкідливими викидами диму та хімікатами для обробки тканин, але й порушує шумовий режим.

Активістами були зроблені запити в різні екологічні служби, які провели аналіз повітря, грунту, води і дали заключення про значне перевищення забруднення навколишнього середовища через роботу і токсичні викиди підприємства "Темп-3000 ". Щоправда, для повноцінного і професійного інструментально-лабораторного вимірювання забруднених речовин потрібна воля самого власника, яким є Юрій Євтушенко.

Між іншим, дехто на прес-конференції висловив здивування, чому при приватизації номерного підприємства з корпорації «Укроборонпром» було заплачено лише 20 тисяч у.о, що дешевше однокімнатної квартири. І хоч рівень заробітку на фабриці - досить непоганий,  працює на ньому лише три десятка чоловік, а оскільки воно зареєстроване у Ворзелі міський бюджет одержує від нього лише податок на землю.

Активісти звернулися до міської ради з проханням припинення землекористування ділянки, на якій розташоване шкідливе виробництво у відповідності до 141-ої статті Земельного кодексу. Але міське керівництво, мабуть, не хоче псувати стосунки з бізнесменом.

До речі, є ще одна причина того, що влада інертно спостерігає за конфліктом. Через високу корупцію в сфері різноманітних контролюючих органів свого часу був запроваджений мораторій на позапланові перевірки і Міністерство охорони здоров’я не хоче його порушувати попри чисельні скарги людей. А ще подейкують, що нитка, що потрібна для виробництва - завозиться з країни-агресора.

Показово, що серед учасників прес-конференції була нардеп, мажоритарниця з округу, яку не так давно виключили з фракції "Слуга народу" Анна Скороход, депутат Богуславської міської ради Аркадій Карпенко з "Європейської солідарності" та місцеві активісти та юристи. Останні розповіли журналістам про бюрократичну тяганину та відписки, до яких вдаються різні відомства. А дим, як кажуть - і нині там. Між іншим, в місті ходять чутки про те, що на черзі будівництво ще однієї котельні.

Тим часом, люди вимагають або виведення виробництва за межі міста чи компенсацію для відселення людей, які межують із шкідливим виробництвом. Чим закінчиться протистояння в Богуславі - покаже час, але народний депутат Скороход обіцяла взяти під особистий контроль ситуацію. Принаймні, розглянути цю проблему на засідання парламентського профільного комітету.

Олександр Воронін, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook