#

Заступниця голови Гостомельської СВА Ольга Прилипко: у єВідновленні відбуваються серйозні зрушення

20.02.2024 11:13
Заступниця голови Гостомельської СВА Ольга Прилипко: у єВідновленні відбуваються серйозні зрушення
Ольга Прилипко

«Моя Київщина» поспілкувалась із заступником голови Гостомельської селищної військової адміністрації Ольгою Прилипко на тему відбудови громади. Говорили про відновлені житлові та соціальні об’єкти, програму єВідновлення та видачу сертифікатів, співпрацю з фондами та обласною військовою адміністрацією. 

- Пані Ольго, пів року Ви займаєте посаду заступника голови Гостомельської селищної військової адміністрації. Як відомо з приходом нової команди, адміністрація суттєво змінила підходи до процесу відбудови Гостомеля. Тож поговорімо про здобутки і напрацювання.

- Ці пів року в нас були не легкі, адже громада наша значно постраждала, і не так швидко за увесь цей час відбудовувалась. Тому ці пів року відзначились плідною працею, коли було багато вивчено, зроблено висновки з роботи попереднього керівництва військової адміністрації. Щодо наших здобутків, то головне чим я зараз пишаюсь – відбудовою житла для людей, аби повернути їх додому. В нас в громаді була дуже проблемна ситуація з Мощуном, який, як ви знаєте, був дуже пошкоджений. Садові товариства, які там знаходяться, нажаль, не могли брати участь у програмах єВідновлення по відбудові. Наразі, дякуючи КОВА і Міністерству інфраструктури ми вже пройшли цей шлях і люди можуть подаватись на компенсацію й ремонт своїх будівель. Я вважаю, що це значний прорив.

Звичайно ми не забуваємо про інфраструктуру – медичні заклади, дитячі садочки з укриттями. Хочемо похизуватися, що наразі в нас два садочки вже відкриті, укриття при закладах працюють. Також ми вже запустили ліцей №3 з укриттям в с. Озера. Тобто діти повноцінно можуть відвідувати заклади, що дуже добре.

Також повним ходом в нас відбудовується зруйнований будинок Нацгвардії на 16 квартир, розпочалися роботи по відновленні садочку Веселка, зокрема завершено проектування нової школи на вул.Остромирська, а також будівництво нової школи та реконструкції початкової школи. Це все буде фінансуватися за рахунок коштів Кабміну.

- А яка ситуація з відбудовою військового містечка, куди, до речі, планувала зайти французька компанія для відбудови?    

- Одне з нашумівших питань – наше військове містечко, звідки все й розпочалося 24 лютого 2022 року. Так, дійсно рік тому туди мала зайти французька компанія для відбудови. Але ми є військова адміністрація, ми не змогли виконати ті умови французів, які вимагали від нас переоформлення земельної ділянки, а саме надання їм в оренду цієї земельної ділянки для будівництва житла. Але це заборонено законом і в нас немає повноважень передавати в користування чи в оренду якесь майно або землю тим паче. Нажаль, це була їх основна умова, тому вони відмовились робити цей проект. Тому за сприяння КОВА було ухвалено вольове рішення, що ми не чекаємо ні від кого допомоги, а рухаємося самі. Наразі розробляється проект відбудови цих будинків з дитячим садочком та  протирадіаційним укриттям на 250 людей. Через тиждень ми плануємо зробити презентацію цього проекту.

- Знаємо, що Гостомель активно працює за програмою єВідновлення». Які на сьогодні результати?    

Хочу зауважити, що наша громада була першою, де по сертифікату родина купила собі нове житло. Ми активно працюємо по програмі єВідновлення, нараховуємо людям компенсації для ремонту.  Якщо говорити мовою цифр, то станом на 30.01.23 в нас зареєстровано понад 1700 заяв, в тому числі 57 садових товариств, які не мали раніше змоги подаватись. Обстежено 1405 будинків в тому числі 28 садових товариств. Комісією розглянуто 1400 і наразі виплачено 978 адрес. По повністю знищеному майну в нас зареєстровано 457, обстежено 302 і погоджено 97 сертифікатів. Також з бюджету намагаємося надавати людям допомогу з ремонтними роботами, якщо на те є запити.   

- Як йде співпраця з фондами? Які з них активно допомагають у питанні відбудови?

- Ми продовжуємо співпрацювати з різними фондами. Ось наприклад «NEFCO», від яких буквально сьогодні отримали три одиниці техніки, але найголовніше, що вони допомагають нашому водоканалу – виділили 2 мільйони євро на розробку проекту водогону у нашій громаді. В свою чергу Грінпіс нам зараз встановлює сонячні панелі у двох ліцеях і двох дитячих садочках. Фонд «Сильні з Україною» зараз нам розробляють проект будівництва в мікрорайоні Баланівка.

Також ми співпрацюємо з ПРООН, які наразі нам допомагають з демонтажами знищених будинків. Сьогодні вони завершують 77 об’єктів демонтажу. Загалом в нас зараз плідна співпраця з фондами. Чомусь вони раніше звідси тікали, а зараз ми їх сюди принаджуємо, і навіть на перший погляд незначна допомога, вона для нашої громади є дуже значуща, і ми дуже вдячні за неї.

- З огляду на те, що «NEFCO» виділяє 2 мільйони євро на водоканал, можна говорити про нові комунікації, що нарешті вирішить проблему з якістю води?

- Так. Гостомельська громада – молода, існує з 2021 року, а до цього ми відносились до Ірпеня і відповідно водоканал в нас був Ірпінський. В 2021 році було створено комунальне підприємство «Гостомель-водоканал», тобто треба починати все з нуля, адже ті комунікації, які були зроблені дуже давно Ірпенем, вони не дуже поспішають їх обслуговувати. Зараз відкрию таємницю, - ми йдемо до того, щоб бути самостійними і наразі Червоний Хрест нам вже профінансував прокладання труб з Києва  від (КПП). Зараз потрібні технічні умови для того, щоб підключитися до Києва. Будемо розробляти проект і невдовзі станемо незалежними від Ірпеня й самі обслуговуватимемо свою громаду, тому що якість води дійсно незадовільна. Треба нам і очисні споруди будувати, тому роботи ще дуже багато.

- Наскільки активною і продуктивною є співпраця з КОВА?

- У нас все добре з комунікацією, хоч пів року роботи – це мало, вони наставляють, допомагають, дають поради, інколи й сварять, але це все робочі моменти і так воно має бути. Ми дуже вдячні за допомогу КОВА, зокрема Департаменту регіонального розвитку за відновлення як житлових так і соціальних об’єктів. Так само Юнайтед 24 – два будинки майже закінчені на сьогодні вже приймаємо роботи.

Днями у приміщеннях клубу КМУ ми з головою Київської обласної військової адміністрації Русланом Кравченком, Віцепрем'єр-міністром України — Міністром з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Іриною Верещук, та Головою представництва МОМ в Україні Алессією Скіавон підписали меморандуми про співпрацю, які активізують всі процеси по відбудові. Відновлення будинків відбуватиметься у рамках проєкту «Покращення житлових умов ВПО на сході України». Фінансування забезпечить Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через кредитну установу для відбудови (KfW). В результаті кропіткої праці колективу, громади, вдалося залучити інвестора, який буде нам допомагати!

- Чи правда, що Гостомель є лідером по мобілізаційній роботі в області?

- Можливо це плоди того, що в нас начальник є військовим, тому держить всіх «в кулаці». Ми є в області перші, до нас навіть приїздять сусідні громади щоб ми поділилися досвідом, як в нас це все добре вдається. В нас дуже фаховий начальник мобілізаційного відділу адміністрації, він теж військовий. Ми співпрацюємо з ТЦК, наш відділ, муніципальна варта, тому зауважень в нас немає з цього приводу. 

- Які найближчі плани на 2024 рік?

- Наш місцевий бюджет трішки просів в зв’язку з тим, що ми маємо військові частини і в нас забрали ПДФО. Завдяки непоганому бюджету, який був раніше, ми могли щось планувати й робити. Наразі він у нас невеликий, тому плануємо подаватися на Фонди ліквідації наслідків збройної агресії. За ці пів року ми підігнали проекти і зараз запускаємо їх по усім програмам аби реалізувати вже цього року. Відбудова, освітні заклади, медицина – це все, де ми плануємо розпочати. За рік можливо не все закінчимо, але активно плануємо рухатися у всіх напрямках, зокрема в житлово-комунальному. До речі в Гостомелі й досі після де окупації не відновлено вуличне освітлення, тому зараз для мене це завдання №1. Найближчим часом зробимо те, що ми можемо зробити своїми силами.   

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка