#

Заступниця голови Київоблради Тетяна Семенова: Рада має заявити про неприпустимість політичного переслідування опозиції

28.12.2021 08:22
Заступниця голови Київоблради Тетяна Семенова: Рада має заявити про неприпустимість політичного переслідування опозиції
Тетяна Семенова

«Моя Київщина» поспілкувалася із заступницею голови Київської обласної ради Тетяною Семеновою про життя обласної ради, проблеми медицини, освіти, соціального захисту та реформ в області. Торкнулися ми і політичних питань, зокрема, щодо бойкоту «Євросолідарності» та відсутності ухваленого бюджету на наступний рік.

- Пані Тетяно, у цій каденції Ви обійняли посаду заступниці голови, а минулу завершували в статусі в. о. голови Київоблради. Чим, на Вашу думку, відрізняється нинішня облрада від попередньої?

- Передусім – депутатським складом. Лише 24 депутати з попереднього 7 скликання обрані у нинішньому складі.  Багато молодих і  амбітних людей, які активно включилися в депутатську діяльність. Ми у свою чергу допомагаємо всім без винятку, кожному, хто звертається в питаннях реалізації депутатської діяльності. Рада – це  завжди  дискусії, обговорення, обмін думками, компроміс,  адже ми маємо працювати на результат.

- Який потенціал у молодих і нових депутатів облради на відміну від тих, що мають досвід у політиці?

- Я б говорила не про потенціал, а про бажання працювати саме в раді. Адже депутатські повноваження не оплачуються, депутат працює на громадських засадах.  Наразі я бачу, хто, приміром, має бажання працювати в постійних комісіях обласної ради, а хто ні.

Кожен депутат може бути членом лише однієї комісії, а коли депутат цікавиться роботою ради, напрямками та комісіями, тоді він ефективний і точно знає, як розподіляється бюджет, які є цільові програми, розуміє та впливає на рішення.

- Ви хочете  сказати, що є депутати, які не зовсім хочуть працювати?

- Є такі депутати, що дозволяють собі не ходити на засідання комісій. Рух «Чесно» слідкує за роботою депутатів на засіданнях постійних комісій та засідань сесій і з цими даними може ознайомитися кожен, також результати роботи депутатів є на офіційному сайті обласної ради.

Звичайно, є й ситуації, коли людина не може бути присутня з поважних  причин.

- Чи вважаєте Ви нинішній формат більшості таким, що може працювати до кінця каденції?

- І голова обласної ради, і ми – її заступники, і голови комісій та депутати більшості, усі націлені на результат.

Мені подобається, як працює сьогоднішня рада, - у нас є діалог, дискусія, обговорення. Хоча політику та політичні процеси в Україні мало хто може спрогнозувати на  найближчий роки – час покаже – поки все стабільно.

- Чи зберігається порозуміння між головою обласної ради та заступниками?

- Сьогоднішній керівний склад ради – це і голова ради Наталія Іванівна Гунько, і її перший заступник Ярослав Вікторович Добрянський, усі ми працювали і в попередньому скликанні, у кожного за спиною колосальний досвід роботи у місцевому самоврядуванні.

У нас чітко розподілені функціональні обов’язки, є співпраця та порозуміння між головами фракцій та головами постійних комісій. Щодня в нас проходять заходи, заслуховування, наради, в цьому році ми зробили багато виїздів на об’єкти комунальної власності для безпосереднього знайомства з їх діяльністю та вивчення потреб.

- Відбулися  конкурси  на посади керівників ключових медичних закладів.  Як Ви оцінюєте прозорість цих конкурсів та, насамперед людей, які прийшли на посади…

- Кадрові питання – це завжди надважливо. Треба виважено підходити до того, в чиї руки ми  віддаємо заклад чи підприємство. Насамперед людина  має бути ефективним менеджером. І  власник, у даному випадку обласна рада, шукає таких фахівців, які б змогли організувати діяльність підприємства та надання послуг на якісному рівні. Особливо, коли мова йде про медицину.

Депутатським корпусом ми прийняли у цьому році декілька рішень про реорганізацію закладів медицини, яка відбулася шляхом об’єднання. Таким чином нам довелося об’єднати обласні два санаторії, також приєднано обласний кардіологічний диспансер до обласної клінічної лікарні, онкодиспансер, що розташований у Білій Церкві до онкодиспансеру, що базується у Києві та низку інших закладів. Це дасть змогу ефективно управляти, зекономити кошти і покращити надання медичних послуг жителям Київщини.

За процедурою, після того, як відбулися конкурси і були визначені переможці, їх призначення  покладається на рішення сесії обласної ради. Усі проголосовані депутатами кандидатури відповідають кваліфікаційним вимогам, мають відповідний досвід і навички. А ще на них покладені великі вимоги та відповідальність.

- Які проєкти та ініціативи було втілено цього року Вами як депутатом та заступником голови облради?

- Я працюю за принципом, що тільки співпраця керівництва області з громадами принесе результат, на який чекають люди. Тому звідси й шалений темп роботи, бо хочеться зробити як найбільше.

Щоб хотілося відзначити. Попри боротьбу з ковідом та пандемію, а через це величезне навантаження на медичну сферу, і те, що ми досі знаходимося в процесі реформ, найбільше на Київщині вдалих проєктів пов’язано саме з медициною. Зрозуміло, що закладається здебільшого поки фундамент, але він повинен бути міцними і впевнена ми матимемо чудові результати розвитку медичної сфери у майбутньому.

Ми зібрали потреби всіх наших медзакладів і нас трохи шокувала сума, бо це майже 500 мільйонів гривень, які потрібні на закупівлю медобладнання. Проаналізувавши усю інформацію, ми задались питанням: чи значно збільшиться підписання пакетів? Ні. Є потреба в заміні давно застарілого обладнання на нове, а у вимогах пакетів НСЗУ вимагається їх наявність, а не заміна. Якщо ж говорити про якість допомоги, то з сучасним обладнанням, звісно, вона буде кращою, а лікарям буде набагато легше працювати. Саме це і підвищить конкурентоспроможність лікарень.

Перед цим ми говорили з Вами про важливість того, хто очолює той чи інший заклад. Ефективність керівника насамперед показують результати його роботи. Тут мені хотілося б виділити роботу керівника  КНП КОР «Київський обласний перинатальний центр» Олександра Качура за те, що навів лад у закладі і тепер породіллі знають, що тут народжувати комфортно і безпечно. Більше того, у соцмережах постійно пишуть про чудові умови та людське ставлення до дитини і мами. А згадайте минулі роки. Обласний центр матері і дитини породіллі  минали стороною.

Сьогодні ж тут втричі збільшилася кількість пологів, які, до речі, безкоштовні. Також створені умови для одночасного перебування батька, або членів родини. Є й покращені палати, за які можна сплачувати вже за бажанням. Приватні клініки створюють нам серйозну конкуренцію, тому наші лікарі мають бути менеджерами аби достойно конкурувати на цьому ринку.

Варто відмітити і активну роботу очільниці нашого КНП КОР «Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Оксани Шарко. В області вдалося закрити повністю потребу автопарку екстреної меддопомоги.

Торік ми придбали 20 карет швидкої допомоги, а в цьому році, ще 42 за кошти державного бюджету, та 40 нових реанімобілів класу «Б» і «С» з ШВЛами придбано коштом самого медцентру. Разом – це 110 нових автомобілів.

Я радію, що ми, перш за все, нашим працівникам зробили достойні умови праці, адже не повинен лікар «екстренки» одною рукою тримати крапельницю, а  іншою – двері, щоб не випав пацієнт разом з каталкою. Хочеться, щоб наші лікарі працювали в гідних умовах, а пацієнти отримували вчасну домедичну допомогу якісно.

Важливим результатом є й те, що в області шляхом реорганізації створено на базі двох лікарень Центр паліативної та хоспісної допомоги у Клавдієво, який очолює Надія Березенко та Київський обласний центр ментального здоров’я у Ворзелі, гендиректор якого Тетяна Пономаренко. Обом керівникам хочу подякувати за їхній запал, круті ідеї і професійний підхід. До слова, Тетяна Вікторівна активно втілює у центрі ментального здоров’я нові методики лікування та реабілітації учасників бойових дій, воїнів АТО/ООС та їх родин. Але потужностей лікарні поки не вистачає у цьому напрямку, нам треба створити сильний центр, який надаватиме повний спектр послуг воїнам АТО/ООС.

Тому, під час спільної зустрічі я запропонувала Міністерству у справах ветеранів України та облдержадміністрації, спільно з радою підписати тристоронній меморандум, і в рамках пілотного проєкту відкрити такий центр. Поки що активних дій у цьому напрямку не бачу, але це вимога часу і за сьогоднішньої ситуації в країні, де майже 8 рік триває війна, такі центри вкрай необхідні.

- Тетяно Миколаївно, а чи буде врешті зроблено капітальний ремонт у Київській обласній дитячій лікарні, що в Боярці? Я знаю, Ви цим питанням активно опікувалися.

- Тут за наполегливість хочу подякувати насамперед керівнику КНП КОР «Київська обласна дитяча лікарня» Катерині Савіновій, яка нікому не дає забути про цю проблему, що є дійсно серйозною. Ну не повинні мами з дітками і весь медичний персонал перебувати в таких умовах.

У жовтні зроблено тимчасове перекриття частини даху. Втім, це лише тимчасово вирішить проблему. Це питання тримає на контролі і голова ради, ми її заступники, і голова профільної комісії та наші депутати.

Ми маємо виділити кошти на проектно-кошторисну документацію для проведення капітального ремонту даху з водовідведенням та блискавкозахистом, також на побудову там вертолітного майданчика, примайльного відділення та реанімації, тощо

Загалом, на мою думку, підтримка дитинства та материнства мала б бути на рівні держави трішки кращою. Наразі є ініціатива на рівні МОЗу зробити наступний рік роком материнства і дитинства, це було б чудово.

У нас в області дві дитячі лікарні у Боярці та Білій Церкві. Обидві вони потребують фінансової підтримки, бо кошти від Національної служби здоров’я України, які отримують лікарні, покривають лише 50% від потреби медзакладів. Є гостра потреба в спеціалізованих автомобілях для перевезення недошених діток.

- У Київській області наприкінці серпня запрацював пілотний експериментальний проект по аеромедичної авіації. Що це за гелікоптери, хто їх обслуговує і про яку вартість йде мова? Які нині результати, кількість вильотів?

- Це амбітний пілотний проєкт і я дуже дякую МОЗу та Національній поліції України, що вони побачили в Київській обласній раді партнера. На сьогодні вже 49 жителів Київщини, а це "тяжкі" пацієнти, які потребували негайної медичної допомоги, отримали шанс на життя та були врятовані в рамках дії цього проекту.

Аеромобільна бригада завжди готова прийти на допомогу, щоправда поки що лише у  світлий час доби. Їхня робота є надважливою, адже у екстрених випадках не втрачається дорогоцінний час на транспортування. Київщина пристолична область, частина наших лікарень третього спеціалізованого рівня  знаходяться в центрі Києва, і щоб до них потрапити витрачаються години в заторах. Інколи кожна хвилина вартує життя.

На допомогу медиків з гелікоптера можуть розраховувати хворі у екстрених випадках, коли є загроза життю, а саме: при гострому розладі серцево-судинної патології, гострому порушенні мозкового кровообігу, опіках II-III ступеня,  політравмах, важких травмах, отриманих в результаті дорожньо-транспортної пригоди тощо.

Хочу наголосити, що така послуга для жителів Київщини є абсолютно безкоштовною, рішення про направлення на допомогу авіамедичної бригади приймає черговий диспетчер КНП КОР «Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».

В кожній громаді області було організовано місця, зазвичай це стадіони, для посадки гелікоптера. Хоча були випадки, коли забирали пацієнта прямо в полі. Ми бачимо переваги цього експериментального проекту, він перспективний і вкрай важливий. Однак чекаємо рішення від Кабінету Міністрів України щодо продовження дії постанови, адже експериментальний проект завершується 31 грудня 2021 року.

- Ще один пілотний проєкт реалізовується у КНП КОР «Київський обласний онкологічний диспансер». Яка наразі ситуація з будівництвом першого і єдиного в Київській області центру трансплантації кісткового мозку, рішення про створення якого було прийнято у 2020 році?

- На Київщині цього року і справді реалізовується чимало пілотних надзвичайно важливих проєктів. Що стосується трансплантації, то у пілоті у нас два медзаклади: обласний онкодиспансер  по  трансплантації кісткового мозку та Київська обласна клінічна  лікарня по трансплантації нирок.

Торік нам вдалося, завдяки комплексній цільовій програмі  на 2017-2020 роки «Здоров’я Київщини», підсилити медичні заклади завдяки закупівлі обладнання. Обласному онкодиспансеру закупили лінійний  прискорювач  за 53 мільйони гривень, а також придбали сучасний  мамограф. Зокрема, для Київської обласної лікарні закупили комп’ютерний томограф, ангіографи, рентгенапарати майже на 200 мільйонів грн. До речі, це дало змогу багатьом комунальним підприємствам підписати додаткові пакети з Національною службою здоров’я України і отримати додаткові кошти за надану медичну послугу.

Якщо говорити про потребу пацієнтів Київщини в трансплантації кісткового мозку, то аутотрансплантацій потрібно 85 на рік. А загалом щороку пересадки кісткового мозку потребує близько 120 пацієнтів. Це щонайменше. Такий проект – це фантастичні можливості рятувати людей у себе, а не за кордоном.

На Центр гематології та трансплантації кісткового мозку було передбачено  програмою 43 мільйони гривень. У 2020 році освоєно 14 мільйонів. Нажаль, у грудні минулого року, коли приймався бюджет на 2021 рік, 29 мільйонів, які потрібні були на завершення ремонтних робіт, не було передбачено. Цього року ми дещо виправили ситуацію, адже проєкт здійснюється у кілька етапів і з обласного бюджету було виділено ще 12 мільйонів, решту плануємо виділити на наступний рік. Після капітального ремонту відкрили блок високодозової хіміотерапії. І лікарня провела наразі вже 25 аутологічних трансплантацій кісткового мозку.

Також є нагальна потреба з обласної клінічної лікарні передати частину приміщення, яке знаходиться на тому ж поверсі, де й відділення по трансплантації для онкодиспансеру, провести там ремонтні роботи  та  забезпечити відповідним обладнанням, аби повністю завершити пілотний проект.

На одній із сесій ми також проголосували за виділення коштів на лабораторію, яка діятиме у Центрі гематології та трансплантації кісткового мозку. Тепер  аналізи робитимуться значно швидше, адже інколи їх навіть доводилося направляти за кордон. А це час. Тому хворі часто втрачали шанс на пересадку.

- Нашуміло питання двох обласних онкодиспансерів. Той, що базується в Білій Церкві приєднали до того, що знаходиться в Києві. На що чекати онкохворим пацієнтам?

- Онкозахворювання на третьому місці по області, тому нам треба звернути увагу щодо діяльності закладів, які надають медичну допомогу саме в цій сфері, покращити якість надання послуг хворим, працювати над раннім діагностуванням хвороби. Об’єднання двох закладів в один дозволить акумулювати більші надходження від Національної служби здоров’я України, адже матеріально-технічна база київського закладу набагато краща, це також зрушить з мертвої точки питання ремонту приміщення колишнього протитуберкульозного диспансеру та переїзду в нього онкодиспансеру. У бюджеті на 2022 рік ми також плануємо передбачити кошти для ремонту двох операційних, закупівлю обладнання та меблів.

Обидві лікарні тепер знаходяться під керівництвом високопрофесійного медика, управлінця, яка у прямому сенсі слова живе своєю справою Алли Арешкович. Я знаю, що їй дуже не просто, але також знаю, що вона справиться з усім.

Говорячи про кожну нашу лікарню, і навіть про ті, які в цьому інтерв’ю я не згадала, я хочу подякувати усім керівникам медзакладів і кожному працівникові окремо за їхню роботу, за терпіння, за кожну перемогу над хворобами, за кожне врятоване життя.

- Поговоримо коротко про освіту. Яка наразі ситуація з поповненням автопарку шкільними автобусами?

- На Київщині діє обласна Програма «Шкільний автобус» і ми з обласного бюджету співфінансуємо закупівлю автобусів для перевезення школярів. Наприклад, у грудні нинішнього року освітні заклади Київщини отримали 23 нові автобуси. При цьому 2 автобуси призначені для дітей з особливими потребами. Загальна сума, виділена на придбання автобусів – 43,28 млн грн. З них субвенція з державного бюджету – 29,5 млн та  співфінансування з обласного бюджету Київської області – 13,78 млн грн.

- Ще цікавить питання, як депутати розпорядилися коштами, які були виділені за програмою «Турбота»?

- На реалізацію цієї програми загалом виділяється 42 мільйони гривень на рік, відповідно по 500 тисяч на кожного депутата. Ці кошти можна використати для надання допомоги людям, які опинилися в складних життєвих обставинах, чи до прикладу сталася пожежа, також на лікування. Цього року 90% цих коштів виділено депутатами саме на лікування жителів Київщини, найбільше на оперативні втручання та онкозахворювання. 

- Рік закінчується, Київщина залишилася без бюджету на наступний рік. І навіть деякі захищені статті, були не прийняті на минулій сесії. Дехто звинувачує в цьому саме політсилу «Європейська Солідарність», яку Ви в раді представляєте. Прокоментуйте, так би мовити, цю ситуацію з перших вуст.

- Бюджет Київщини – це головний фінансовий документ, за яким область житиме увесь наступний рік. Він повинен бути опрацьований всіма депутатами максимально, мають бути враховані інтереси та проблеми  обласних закладів, громад, які потребують нашої допомоги, питання розвитку області в усіх галузях,  люди повинні бути впевненими, що вони отримають вчасно зарплати, будуть забезпечені всі захищені статті. Як приклад, цього року Київська обласна державна адміністрація наполягла в своїх пропозиціях до обласного бюджету, щоб кошти для обласного театру Саксаганського виділялися раз на квартал. Як результат, ми тільки наздоганяємо цілий рік борги по зарплатах. Так не повинно бути.

Нагадую, що в грудні минулого року рішення про бюджет на  2021 рік було внесено в порядок денний  з голосу.  Цю ганебну практику ми припинили, напрацювали багато зауважень та чекаємо відповідного реагування обласної адміністрації. До речі, в запропонованому бюджеті не заплановано жодної копійки на потреби Білоцерківського онкодиспансеру, а на обласний театр знову передбачено лише 15 млн, при потребі в 30 млн. грн.

Що ж стосується останньої позачергової сесії, яка відбулася 23 грудня, то звинувачення звучать саме від тих людей, які знаходилися в сесійній залі, але самі ж не голосували. До речі, поіменний список, хто як голосував є на сайті Київської обласної ради. На сесійному засіданні було зареєстровано 45 депутатів і цього було достатньо для прийняття рішень, ще з десяток депутатів перебували в сесійній залі, але навіть не зареєструвалися.

Чому були відсутні депутати «Європейської Солідарності»? Таким чином ми заявили позицію про неприпустимість політичних переслідувань лідерів опозиції в країні, а саме лідера партії ЄС Петра Порошенка. Ми провели засідання фракції, де обговорили всі ці факти і вважаємо, що Київська обласна рада має заявити позицію про неприпустимість таких дій з боку вищого керівництва держави – грубого порушення європейських принципів верховенства права та прав людини.

Ми вважаємо, що злочинні дії вищого керівництва держави серйозно дестабілізують ситуацію як в країні в цілому, так і в Київській області, і не дають можливості нормально працювати органам місцевого самоврядування та ухвалювати важливі для розвитку регіону рішення. А отже, вимога наших депутатів – припинення політичних переслідувань та дотримання законів і Конституції України.

- І наостанок, святковий настрій і новорічно-різдвяні вітання ніхто не відміняв. Що побажаєте жителям Київщини?

- Насамперед побажаю миру в країні і в кожній родині, міцного здоров’я і скорішого закінчення пандемії коронавірусу. Нехай Новий рік приносить позитивні відчуття та добрі емоції. Щасливого Нового року та світлого Різдва!

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка