#

Захист соціально вразливих груп у Київській області: які права мають переселенці, пенсіонери та малозабезпечені?

12.05.2025 11:58
Захист соціально вразливих груп у Київській області: які права мають переселенці, пенсіонери та малозабезпечені?
Юрист розповіла про права ВПО

В сучасних реаліях сьогодення більшість цікавлять питання щодо їхніх прав захисту вразливих груп населення з боку держави. Які ж права мають такі групи як переселенці, пенсіонери та малозабезпечені? В даній статті адвокат АО «ВІННЕР ПАРТНЕРС» Аліса Константін детально розкрила дані аспекти

Отже, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Для того щоб отримувати грошову допомогу від держави, необхідно отримати довідку, що підтверджує статус ВПО.

Для цього Вам необхідно подати заяву на отримання такого статусу особисто.  Діти, що не досягли 14-річного віку, недієздатні особи або люди, що мають обмежену дієздатність, можуть зробити це через законного представника. 

З метою підтримки соціально вразливих груп населення держава розробила спеціальні програми для їх підтримки. Так, у 2025 році в Україні діють оновлені програми підтримки для внутрішньо переміщених осіб – щомісячні виплати, компенсація за житло, соціальні послуги та психологічна допомога.

Найбільш потрібною залишається програма щомісячної допомоги на проживання. Розмір такої допомоги становить 3 тисячі гривень для дітей і людей з інвалідністю, 2 тисячі гривень для інших.

Додатково продовжено соціальну програму "Прихисток". Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1544, з 1 січня 2025 року змінився механізм призначення та виплати компенсацій за комунальні послуги та тимчасове проживання ВПО. Відтепер ці виплати здійснює Пенсійний фонд України. Компенсація виплачується власнику житла на 6 місяців із можливістю автоматичного продовження ще на 6 місяців після перевірки.
Розмір компенсації – 450 грн на місяць за одну особу. 
Сума компенсації для власників житла, які безкоштовно прихистили ВПО, становить 450 гривень на місяць за кожного переселенця. Для нових учасників з 1 березня оформлення здійснюється через ПФУ.

З даною інформацією можна ознайомитися також на офіційному сайті  Пенсійного Фонду України.

Важливо також, що окрім виплат на проживання, ВПО мають право отримувати всі інші виплати, які забезпечує держава для підтримки своїх громадян у складних життєвих обставинах, наприклад, виплати для осіб з інвалідністю, житлові субсидії, допомогу малозабезпеченим, допомогу одиноким матерям/батькам тощо.

Також у 2025 році Мінсоцполітики розширило доступ до послуги "Муніципальна няня". Відтепер нею можуть скористатися також внутрішньо переміщені особи з дітьми до 6 років – раніше було тільки до 3 років. Це особливо важливо для родин, які проживають у регіонах, де дитячі садочки не працюють через війну.

За цією програмою батьки самостійно укладають договір із нянею, оплачують її роботу, а держава компенсує ці витрати. Компенсація становить 100% погодинної мінімальної зарплати, але не більше 165 годин на місяць.

Серед іншого, Міністерство соціальної політики розпочало експериментальний проєкт з надання ВПО похилого віку та особам з інвалідністю послуги стаціонарного догляду і підтриманого проживання за принципом «гроші ходять за людиною». Впровадження такого підходу дозволить отримувати послуги вчасно, в повному обсязі, а головне – людина сама буде приймати рішення щодо свого життя. 

Щоб отримати послугу підтриманого проживання чи стаціонарного догляду, потрібно подати письмову чи електронну заяву до органу місцевого самоврядування за місцем проживання або за місцем звернення. Після укладання договору із надавачем соціальних послуг людина починає отримувати послугу, а кошти – для сплати за отриману послугу – Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю перерахує їй на банківську картку. За послуги людина самостійно розраховується карткою.

Також держава передбачає безкоштовне навчання. Для цього необхідно отримати ваучер. Його вартість не може перевищувати 30 280 гривень. Ваучер може компенсувати певну частину вартості навчання, якщо сума більше, то різницю оплачує сам ВПО або роботодавець.

Не менш важливим є допомога від міжнародних партнерів яку отримує Україна, а саме фінансова підтримка державних програм.

З 2025 року в Україні діє експериментальний проєкт надання субсидій на оренду житла для ВПО. Він має зменшити фінансове навантаження на родини, що винаймають житло. За умовами проєкту, ВПО сплачують не більше 20% свого сукупного доходу за оренду, а решту компенсує держава.

Проєкт "Інвестиції у соціальний захист задля підвищення охоплення, стійкості та ефективності (INSPIRE)" передбачає спрямування на соціальні виплати в Україні 1,2 мільярда доларів. Фінансування відбувається коштом позики Світового банку з Цільового фонду з надання необхідної кредитної підтримки Україні (ADVANCE Ukraine – ред.), що підтримується урядом Японії.

У 2025 році продовжується підтримка від Всесвітньої продовольчої програми ООН для пенсіонерів, осіб без права на пенсію, та людей з інвалідністю. Виплати продовжено до кінця травня.

Таким чином, систему підтримки ВПО в Україні у 2025 році продовжують забезпечувати держава та міжнародні гуманітарні організації. Вони розширили спектр підтримки програм, які охоплюють не лише матеріальні, але й психологічні потреби людей.

Що ж стосуєтся пенсіонерів, то вони належать до найбільш соціально незахищених верств населення, яким держава гарантує фінансову та іншу підтримку в деяких сферах, а саме:

1.       Безкоштовний проїзд у транспорті. Пенсіонери мають право не платити за проїзд на громадському та приміському транспорті, якщо покажуть водієві пенсійне посвідчення. Пільга не поширюється на маршрутки.

2.       Скасування сплати земельного податку. Згідно зі статтею 281.1. Податкового кодексу України, пенсіонери за віком звільнені від сплати земельного податку.

3.       Знижка на страховку автомобіля. Пенсіонери, які володіють машиною з двигуном об'ємом до 2500 куб. см або електродвигуном потужністю до 100 кВт, можуть претендувати на 50% знижку на автострахування.

4.       Безкоштовна комуналка.Деякі пенсіонери можуть узагалі не оплачувати комунальні послуги, каже постанова постанова КМУ №389. Люди похилого віку отримують знижку 100% на плату за ЖКП, паливо і газ, якщо проживають у сільській місцевості та до виходу на пенсію працювали вчителями, бібліотекарями, медиками або працівниками культури. Оформити таку допомогу можна у відділенні Пенсійного фонду.

5.       Безкоштовна парковка. Мало хто з літніх людей знає, що може паркувати автомобіль на платних парковках безкоштовно. Про це говорить Постанова КМУ №585 (Пункт 4).

В Україні також надається державна допомога малозабезпеченим сім’ям.

Відповідно до чинного законодавства, малозабезпеченою сім’єю в Україні є родина, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід, нижчий від гарантованого прожиткового мінімуму для неї.

У такому випадку родина може звернутися до управління праці та соціального захисту населення для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги.

Розмір соціальних виплат визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім’ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої родини.

Допомога малозабезпеченим сім’ям в Україні призначається строком на шість місяців, який може бути продовжений за заявою представника родини за умови дотримання певних вимог, зокрема підтвердження низького доходу.

Для того щоб отримати таку допомогу від держави необхідно передусім звернутися до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій виконавчих органів міських, районних рад або виконавчих органів сільських, селищних, міських рад або до центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Для цього Вам необхідно подати  заяву на призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям, декларацію про доходи та майновий стан родини, довідку про доходи, інформації про які немає у ДПС, Пенсійному фонді України або фондах соціального страхування, паспорт заявника, довідку про взяття на облік ВПО (для переселенців), посвідчення учасника бойових дій (за наявності) та довідку про участь в обороні України та у відсічі і стримуванні армії РФ на території України (якщо маєте).Після опрацювання надісланих документів та заяви вам повідомлять про результати.

Однак не варто забувати що Вам можуть відмовити у наданні соціальної допомоги. Так відмовити у наданні соціальних виплат можуть з кількох причин, а саме:

·            якщо родина має більше ніж один автомобіль;

·            у власності малозабезпеченої сім’ї є друга квартира чи будинок (це не стосується тієї нерухомості, яка розташована на тимчасово окупованих територіях);

·            якщо один із батьків за рік до звернення купував земельну ділянку, нерухомість чи транспортний засіб або ж здійснював разову оплату будь-яких послуг (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних платежів), на суму, яка на дату проведення операції перевищувала 50 тис. грн;

·            якщо в родині є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військову службу чи не навчалися.

У разі отриманні відмови Ви можете оскаржити результати, звернувшись в Окружний адміністративний суд.

Серед іншого, малозабезпечені сім’ї в Україні можуть розраховувати на державну підтримку, що допомагає їм покрити витрати на базові потреби дітей.

Так, у 2025 році таким родинам пропонують:

1.       Безплатне харчування у школах — діти з малозабезпечених сімей мають право на безплатне харчування в загальноосвітніх навчальних закладах (Постанова КМУ №856 від 19.06.2002 року).

2.       Безплатне навчання у школах мистецтв — батьки не сплачують за навчання дітей у державних школах естетичного виховання, якщо дохід на одного члена сім’ї не перевищує мінімальну заробітну плату (Постанова КМУ №374 від 06.07.1992 року).

3.       Пріоритетне право на кредит на освіту — малозабезпечені родини мають перевагу в отриманні кредиту для оплати навчання дітей у вишах.

4.       Пільговий проїзд у транспорті — місцева влада може запроваджувати додаткові форми підтримки, зокрема пільговий проїзд для багатодітних сімей.

Завдяки передбаченим державою пільгам малозабезпечені сім’ї отримують можливість забезпечити своїм дітям якісну освіту, необхідне харчування та додаткову соціальну підтримку.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Аліса Константін
адвокат АО «ВІННЕР ПАРТНЕРС»