#

Земельна мафія у Петропавлівській Борщагівці: в очікуванні найбільшого дерибану

19.12.2019 06:00
Земельна мафія у Петропавлівській Борщагівці: в очікуванні найбільшого дерибану

Олексій  Кодебський головує у Петропавлівській Борщагівці вже понад 37 років. Погодьтеся, фантастичний термін. А чому б не працювати, якщо громада вкотре виказала довіру, тим паче в селищі, де земля чи не найдорожча у всій Київській області. Власне, сьогодні сільська рада розгляне питання Генплану та розпилить сотні "золотих" гектарів землі. Усі ці процеси відбуваються виключно за сприяння Кодебського та його ручних забудовників

Варто зазначити, що до того як стати сільським головою, Кодебський працював на робітничих посадах, жодним бізнесом не займався (та й як він міг ним займатися, якщо був ще Радянський Союз), а отже й великих статків заробити не міг. Мешканці стверджують, що Кодебський проживає у звичайнісінькому будинку, хоча має ледь не палац у власному селі біля лісу. Родичі голови теж не обділені і мають у власності чимало землі. Та не землею єдиною…

Декілька років тому рух "Чесно" опублікував матеріал "Монарх із Борщагівки: як родина селищного голови заробила мільйони". Із матеріалу стає зрозуміло, що за часів головування Кодебського його близькі родичі стали великими землевласниками. Так, згідно з Держреєстром, одна з доньок селищного голови є власницею земельних ділянок та низки об’єктів нерухомості за межами Петропавлівської Борщагівки, зокрема у курортному Яремчі та окупованому Криму. Будучи лікарем у комунальному закладі, вона стала очільницею ТОВ "Вестай", унісши до статутного фонду… 4 мільйони гривень. До освіти внуків родина Кодебських поставилася більш ніж серйозно – навчатися їх відправили у найпрестижнішу приватну школу столиці та до Бостонського університету у Штатах. 
Усе це не пройшло повз увагу односельців, тому скарги громади свого часу розглянула регламентна комісія Київоблради, яка виявила, що селищна рада виділяла ділянки за різними схемами не лише родичам чи підставним особам, а безпосередньо селищному голові Кодебському. Відповідно це стало приводом для звернення в НАБУ. Дерибан землі місцевою радою на чолі з головою мав місце і у Вумівському лісі. Олексій Кудебський не обмежився землеволодіннями у власному селі. Також він разом із дочкою отримали безкоштовно по одній ділянці в місті Києві.

Про земельну мафію, корупцію та безпардонний дерибан землі в рідній Петропавлівській Борщагівці добре знає ексголова Обухівської районної державної адміністрації та громадсько-політичний діяч Іван Рудяк. 

"Я маю громадську організацію, яка займається розвитком місцевого самоврядування. Поки я був головою адміністрації, допомагав у своєму рідному селу Петропавлівській Борщагівці з багатьма інфраструктурними проєктами, благоустроєм тощо. Ми запропонували на роботу професійних людей, але з часом зрозуміли, що поки ми робимо добру справу голова села зі своєю групою депутатів використовували нас як адмінресурс і продовжували займатися своїми темними правами: розподілом бюджету та землі. У селі є цілі масиви землі, які донедавна належали громаді, а сьогодні ними володіють незрозумілі власники, які не є представниками села. Тобто, там поділено сотні ділянок під забудову, які продають через підставних осіб. Є також ще земельні ділянки, які вони законсервували, тобто сховали від громади і планують у майбутньому заднім числом оформити й продати або ж передати. Коли приходять силові структури з перевіркою, влада готує ці акти і роздає. Ми знаємо, що акти на землю отримували представники правоохоронних органів, мої колеги з обласної та районної державної адміністрації. Деякі з них оформлювали прямо на себе, не соромлячись і не ховаючись".

До речі, серед відомих жителів Петропавлівської Борщагівки ексголова СБУ Василь Грицак, його колишній заступник Павло Демчина. Тут варто нагадати, що Рудяк саме за часів керівництва "конторою" Грицака був очільником громадської ради при СБУ. Утім, зараз не про це.

Земля в селі дорога, одна сотка вартує в середньому 10 тис доларів. Тому тут діє й інша схема: сільська влада просто закриває очі в той час, коли Держкомзем на районному чи обласному рівні проводить виділення землі, яка знаходиться в адмінмежах села та фактично перепродує її по три рази для того, щоб її неможливо було відібрати. Іван Рудяк певен, сільська рада мала б звернутися до правоохоронних органів, адже ніхто, окрім села, не може виділяти цю землю:

"Виникає запитання, чому Кодебський нікуди не звернувся із тим, що у нашої громади вкрали землю. Уже давно було зрозуміло що він "при справі". Уявіть собі, голова села переоформив на себе гектар землі в лісі і подарував його забудовнику, де будують крутий житловий комплекс".

Варто зауважити, що сільський голова для людського всевидящого ока показово живе у звичайному будиночку, їздить на скромній іномарці і ніби нічим не вирізняється від односельців. При цьому активісти показують щонайменше три елітних будинки в селі, які належать Кодебському.

"Ми в своїх колах постійно чуємо розмови про його будинки в Іспанії та бізнес у Сполучених Штатах, а загалом статки сягають за сто мільйонів доларів. Це крутіше, ніж у якогось міністра чи наркобарона. Звісно, я не можу це підтвердити, але, як то кажуть, кота в мішку не сховаєш. Проте для всіх сільський голова живе в старому будинку, де проводить зустрічі. Родина його живе в тих крутих котеджах, які переважно оформляються на третіх осіб. Зрозуміло, що родичі голови не мали ресурсів щоб побудувати елітне житло. Цікаво, що бізнесменів, які приїздять на сесію і вирішують питання на свою користь, потім можна побачити під одним із приватних будинків його родини з якимось пакуночком, папочкою чи сумочкою", - говорить Іван Рудяк.

Не секрет, що очільник села має підтримку забудовників, а таких у районі – чотири. Недаремно точиться багато розмов про те, що у голови є багато квартир від забудовників у всіх ЖК.

Два роки тому активістам вдалося відстояти ліс біля озера, який забудовник планував вирубати для будівництва багатоповерхівки. Але сьогодні компанія намагається пролонгувати собі договори оренди, щоб втілити свій план в життя. Не важко здогадатися, хто лобіює це питання…

Окрім земельних афер, сільська рада регулярно прокручує й бюджетні. Як виявилося, на сесіях бюджетні, як і земельні питання прописані у порядку денному одним рядком і голосуються пакетом. За що голосують, громада не знає. Провертають свої схеми і на тендерах, каже Іван Рудяк:

"Якщо ви проаналізуєте "Прозоро", як проводилися тендери на школу, дороги тощо, відбувається все наступним чином: вони блокують декілька компаній і обирають ту, яка з ними співпрацює. До прикладу візьмемо останню школу, яку вони будували - спершу цифра була 70 млн, а вони її розкачали до 150. Тільки на одну актову залу витратили 10 млн грн. І це в той час, коли в нашій громаді є інше село, яке вже декілька років слізно просить їм побудували школу. Туди гроші не було виділено, зате там, де свій підрядник, "вкачали" 150 млн. Хоча з громадою на початку домовлявся про 70 млн".

Окрім того, що земельні та бюджетні питання голосуються пакетом, то питання архітектури, схоже, також не варті уваги громади, адже розглядаються вони в будні дні та в робочий час, щоб ніхто не прийшов на громадські слухання. Сільська рада штучно працює на свої власні інтереси, а що б не було, як то кажуть палок в колесах, сільському голові довелося внести деякі кадрові корективи, розповідає Іван Рудяк:  "Сьогодні Кодебський позвільняв усіх порядних та професійних людей, які працювали в сільраді, адже йому потрібні слухняні соратники, які будуть робити так, як він хоче. Депутатам, які обрані або просто не дають працювати і представляти інтереси громади, або наділяють по 3-4  ділянки землі і тоді вони слухняно працюють, але вже не на громаду, а на інтереси голови".

Та схоже, аби не заробити антирейтинг серед односельців Кодебський завжди, щоправда не публічно, намагається підставити депутатів, перекинувши на них відповідальність за неправильні чи невигідні для громади рішення. Тож цікаво, яким чином пройде наступна сесія сільської ради, яка запланована на сьогодні, 19 грудня. На скільки земельних ділянок в громаді стане менше та наскільки зменшиться бюджетний гаманець на користь окремих представників місцевої влади? Схоже, що за рахунок голосування за Генплан, місцевим "елітам" вдасться "розпиляти" усю землю, яка залишилася в громади.

Насправді у органах є багато кримінальних справ, де фігурує голова Кодебський, але немає політичної волі їх розслідувати (за словами Івана Рудяка). Власне, тому громадсько-політичний діяч планує разом із громадою взяти на контроль діяльність сільської ради в питаннях землі та бюджету.

"Зараз ситуація змінилась. Раніше це було старе село й людей було не так багато. Тому сільський голова організовував людям усілякі заходи, концерти, замилював очі "культурою"… Сьогодні в селі десятки тисяч людей, у яких є зауваження і непорозуміння з головою. До мене приходять сотні людей і кажуть, давайте щось змінимо, бо так більше не може продовжуватися. Тому ми плануємо звертатись до перших осіб силових структур (прокуратури, поліції, СБУ), аби вони поновлювали всі справи і перевіряли причетність до корупції голову села і депутатського корпусу, який разом із ним приймає ці рішення та вчиняє економічні злочини", - говорить Іван Рудяк.

Тож громада Петропавліської Борщагівки налаштована рішуче та вимагатиме ретельного та об'єктивного розслідування щодо викладених фактів та їх оприлюднення. На Київщині такі випадки збагачення представників місцевих рад не поодинокі. Тільки от поки що з показовим покаранням бодай одного з них не дуже густо.

Антон Болбочан, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook